Ühiskonnaõpetuse tund teemal "Sotsiaalne struktuur ja sotsiaalsed suhted" (11. klass). Sotsiaalne struktuur ja sotsiaalsed suhted - mis see on

Ühiskonnaõpetuse tund 11. klassile teemal "Ühiskonna sotsiaalne struktuur"
Eesmärgid:
 Hariduslik: selgitada õpilastele ühiskonna sotsiaalse struktuuri olemust, tüüpe
sotsiaalsed rühmad, kaasaegne arusaam sotsiaalne kihistumine, selle mõju pildile
elu, sissetulek, sotsiaalne staatus isik; sotsiaalse ebavõrdsuse põhjused;


Arendav: kujundada võime analüüsida inimeste tegevust vastavalt nende käitumisele
sotsiaalset rolli, mis tahes ühiskonna sotsiaalne struktuur;
Haridus: sisendada inimestevaheliste suhete kultuuri.
Tunni tüüp: uue õppetunni õppimine õppematerjal
Tunni vorm: loeng vestluselementidega.
Varustus: õpik "Sotsiaalteadus".
Tunniplaan.
1. Aja organiseerimine. Õpilastele tunniplaani tutvustamine.
2. Sotsiaalne struktuur. sotsiaalsed rühmad.
3. Sotsiaalne kihistumine ja eristumine.
4. Sotsiaalse ebavõrdsuse kriteeriumid.
5. Vaesed ühiskonnakihid. Kesk- ja kõrgklass.
6. Sotsiaalne mobiilsus.
7. Konkreetse staatusega rühmad.
8. Harjutuste ja loovülesannete lahendamine (kasutades materjali kettalt)
9. Kokkuvõtete tegemine ja hinde panemine.
10. Kodutöö.
Loengul kasutatakse materjali elektroonilisest õpikust „Ühiskonnaõpetus“.
Sõnastikutöö toimub elektrooniliste sõnaraamatute abil.
1. Sotsiaalne struktuur – stabiilsed, korrastatud suhted erinevate vahel
sotsiaalsed rühmad.
Sotsiaalne rühm on igasugune üksikisikute kogum, mida ühendab ühine huvi.
Sotsiaalsed rühmad jagunevad:
1) arvu järgi (suur ja väike).
Väike - perekond, töötajate meeskond, õpilased 11 "G". Suured on rahvad, vene pensionärid.
2) vastavalt suhtluse korraldamise ja reguleerimise meetodile (formaalne ja mitteametlik).
Ametlikud peod.
Mitteametlik – vastavalt huvidele.
3) määrata kindlaks ühiskonnaliikme staatus (staatusrühmad - klassid, kihid).
Järgmisena kirjutame märkmikusse skeemi "Sotsiaalsed rühmad" (materjal elektroonilisest õpikust
"Sotsioloogia") .
2. Diferentseerumine – kihistumine, mis väljendub ühiskonna jagunemises madalamaks, keskmiseks ja kõrgemaks
kihid (klassid). Eristatakse majanduslikku, poliitilist ja professionaalset.
Kihistumine (stratum - kiht) on ühiskonna kihistumine erinevatesse rühmadesse
positsioon ühiskonnas.

Sotsiaalne ebavõrdsus – sotsiaalsed tingimused, mille korral inimestel on erinev juurdepääs
sotsiaaltoetused. Sotsiaalne ebavõrdsus on tekkinud alates esimeste riikide ilmumisest.
3. Sotsiaalse ebavõrdsuse kriteeriumid:
A) K. Marx: kõige olulisem kriteerium on isiku omamine vara ja sissetulekute tase;
B) M. Weber: subjekti kuulumine erakondadesse ja võimuorganitesse;
C) P. Sorokin: peamine põhjus ebavõrdsus - õiguste, kohustuste ebaühtlane jaotus,
privileegid ühiskonnas.
Usutakse, et kihistussüsteemi aluseks on loomulik sotsiaalne
inimeste ebavõrdsus. Sotsiaalse kihistumise probleem on väga terav ja
sotsioloogias vaieldav. Selle probleemiga tegelesid paljud teadlased, nende hulgas K. Marx, M.
Weber, P. Sorokin jt. Uuringu käigus selgitasid nad välja sotsiaalsed kriteeriumid
kihistumine: sissetulek, haridus, võim, prestiiž. Ajaloolisi vorme arvestades
kihistumist, saame eristada madala sotsiaalse mobiilsusega suletud ühiskonda ja
sotsiaalne struktuur - valdused, kastid, orjus. Ja avatud ühiskond kõrge sotsiaalsega
mobiilsus ja ühiskonna klassistruktuur. Nii ühiskond taastoodab,
korraldab sotsiaalset ebavõrdsust mitmel alusel: jõukuse tase, sotsiaalne
prestiiž, omamine poliitiline võim jne. Võib ka järeldada, et kõik need
hierarhiad on ühiskonna jaoks olulised, sest võimaldavad reguleerida paljunemist
sotsiaalseid sidemeid ning suunata inimeste isiklikke püüdlusi oluliste omandamisele
staatuse seltsid. Nii areneb ühiskond.
Sotsiaalne ebavõrdsus
Suletud sotsiaalne rühm oma õigustega ja
pärilikud kohustused
Egalitarism
Kihistumine
Strata
Orjus
Kast
pärandvara
sotsiaalne struktuur
seltsid
Järgmisena analüüsime teksti.
Sotsiaalne rühm, mille liige peab olema
eranditult sünd
Orjastamise majanduslik, sotsiaalne ja juriidiline vorm
inimesed, mis piirnevad täieliku seadusetuse ja äärmuslikkusega
ebavõrdsused
Tingimused, mille alusel on inimestel sellistele ebavõrdne juurdepääs
sotsiaalsed hüved nagu raha, rikkus, võim
Utoopiline teooria, mis on taandatud ümberjagamisele ja privaatsuse võrrandile
individuaalpõllumajandusel põhinev omandiõigus
Ühiskonna jagunemine kihikihtideks
Suur rühm inimesi, kelle positsioon on erinev
ühiskonna sotsiaalne hierarhia
Ühiskonna sisemine struktuur, mis on korraldatud teatud
normid.
"Ebavõrdsus" - N. Smelser - tänapäeva Ameerika sotsioloog, asepresident
Rahvusvaheline Sotsioloogiline Assotsiatsioon.
Weber tuvastas kolm ebavõrdsuse komponenti. Ta pidas neid omavahel seotuks ja siiski sisse
oluliselt sõltumatud. Esimene komponent on varanduslik ebavõrdsus.
Rikkus tähendab enamat kui lihtsalt palk; rikkad seda sageli ei tee
tööd, kuid saavad suuri sissetulekuid kinnisvaralt, kapitaliinvesteeringutelt,
kinnisvara või aktsiad ja väärtpaberid. Weber märkis, et erinevate sotsiaalsete esindajate esindajad
klassid - talupoegadel, töölistel, kaupmeestel on ebavõrdsed võimalused tulu saamiseks ja
kaupade soetamine ... Weber tundis aga, et asi ei seisnenud rikkuses. Ta paljastas teise
ebavõrdsuse komponent – ​​inimrühmi austatakse ja austatakse erineval määral ning neil on
ebavõrdne prestiiž: ta võttis kasutusele mõiste "staatusrühmad" ... Kuid mitte kõik staatusrühmad ei ole seda
ainult rikastelt, nende hulka võivad kuuluda väga erineva sissetulekuga inimesed. Rikkus mängib

oluline roll, kuid mitte vähem oluline on prestiiž, mis ei pruugi rikkusest üldse sõltuda ...
Maffiajuht on rikas, kuid tema sotsiaalne prestiiž on minimaalne (välja arvatud tema väike
rühmad).
Lisaks jõukusele ja prestiižile märkis Weber kolmanda teguri... See on umbes võimu kohta,
poliitilist laadi üksused. viitab inimese või rühma võimetele
ellu viia plaane, võtta meetmeid või järgida teatud poliitikaid, isegi
teiste isikute ja rühmade vastuväidetest. Weber pidas tähtsat rolli
erakonnad ja rühmad, mida ühendavad ühised huvid võimusüsteemi kujundamisel
ühiskonnas.
Smelzer N. Sotsioloogia. - M., 1994. - S. 283-284.
Küsimused ja ülesanded
1. Milliseid ebavõrdsuse aspekte on fragmendi tekstis kirjeldatud? Selgitage, mis on selle mõte
iga sotsiaalse struktuuri ebavõrdsuse komponent.
2. Mis on teie arvates sotsiaalse ebavõrdsuse põhjus - võimetes, rikkuses
või staatus?
Vaesus on olukord, kus inimesel puuduvad selleks süstemaatiliselt vahendid
vastama teie vajadustele. Eristage absoluutset ja suhtelist vaesust (definitsioonid
õpilased otsivad neid mõisteid elektroonilisest sõnastikust).
Vaesuspiir on minimaalne elatustase inimesele vajalik ellu jääda. Venemaal see
nimetatakse elatusrahaks.
Kesk- ja kõrgklass (kasutatud on plaadilt materjal).
Sotsiaalne mobiilsus on inimese üleminek ühest sotsiaalsest grupist teise; See
muutus indiviidi või grupi sotsiaalse staatuse, koha, ühiskonnas hõivatud koha poolt
ühiskonna struktuur. Eristage horisontaalset ja vertikaalset liikuvust.
Horisontaalne mobiilsus on inimese üleminek gruppi, mis asub samal sotsiaalsel pinnal
tasemele kui eelmine (uuesti abiellumine, kodakondsuse vahetus, üleminek 11 “A” pealt 11 “B”, üleminek
uus töökoht, kuid samale ametikohale).
Vertikaalne mobiilsus on inimese liikumine ühest sotsiaalsest rühmast teise,
tasemelt erinev.
Vertikaalset liikuvust on kahte tüüpi – üles ja alla. Näiteid tõusust
mobiilsus - raamatupidajast sai pearaamatupidaja, reamees - ohvitser. laskuv
mobiilsus - ohvitser alandati auastmesse, insenerist sai tehase töödejuhataja.
Õpilased toovad näiteid horisontaalse ja vertikaalse liikuvuse kohta.
Küsimus õpilastele: millised sündmused võivad viia suure sotsiaalse ümberastumiseni?
Kuidas liikuda ühest sotsiaalsest grupist teise? Olles kuulanud õpilaste vastused, õpetaja
P. Sorokini vaatenurk: sõjavägi, kool, kirik (nn sotsiaalne
liftid). Poisid, mida te arvate, mis võib meie ajal olla sotsiaalne lift?
Konkreetse staatusega rühmad:
1. marginaalid (asuvad stabiilsete kihtide vahel vahepealsel positsioonil) -
töötud, invaliidid, elukohata, kindla ametita isikud;
kolis linna elama, kuid ei võtnud linnalikku eluviisi omaks.
2.
ebaseadusliku käitumisega (süüdimõistetud, kuritegeliku maailma esindajad).
3. lumpen (kaltsud prantsuse keelest tõlgituna) - hulkurid, kerjused, kodutud. Neid nimetatakse
deklassifitseeritud elemendid. Salastatuse kustutamine on protsess, mille käigus inimene
kaotab sideme oma klassiga, langeb moraalselt.
Küsimus õpilastele: poisid, tooge näiteid ühiskonna massilisest marginaliseerumisest ajaloost.
Loomingulised ülesanded.

Sotsiaalne struktuur on sotsiaalsete elementide, näiteks ühiskonna sotsiaalse klassistruktuuri, üsna pidev seos. Ühiskonna sotsiaalne struktuur- see on suhteliselt püsiv sotsiaalsete klassifikatsioonide muster konkreetses ühiskonnas, näiteks kaasaegse Venemaa ühiskonna sotsiaalne struktuur.

Ühiskonna sotsiaalse struktuuri põhielemendid: sotsiaalsed rühmad, sotsiaalsed kihid, sotsiaalsed kogukonnad ja sotsiaalsed institutsioonid on omavahel seotud inimeste poolt kantud sotsiaalsete suhete kaudu. On olemas ka klassifikatsioon, mis selliseid eristab ühiskonna sotsiaalse struktuuri komponendid nagu: valdused, kastid, klassid.

11. Sotsiaalsed sidemed ja suhted.

sotsiaalne side- sotsiaalne tegevus, mis väljendab inimeste või rühmade sõltuvust ja ühilduvust. See on teatud sõltuvuste kogum. sotsiaalsed ained teistest, nende omavahelised suhted, mis liidavad inimesi vastavatesse sotsiaalsetesse kogukondadesse ja annavad tunnistust nende kollektiivsest olemasolust.

sotsiaalsed suhted- need on suhteliselt stabiilsed sidemed üksikisikute ja sotsiaalsete rühmade vahel, mis on tingitud nende ebavõrdsest positsioonist ühiskonnas ja rollidest avalikus elus

Sotsiaalsete suhete subjektideks on erinevad sotsiaalsed kogukonnad ja indiviidid

    1 - sotsiaalajalooliste kogukondade sotsiaalsed suhted (riikide, klasside, rahvuste, sotsiaalsete rühmade, linna ja maa vahel);

    2 - ühiskondlikud suhted avalike organisatsioonide, asutuste ja töökollektiivide vahel;

    3 - sotsiaalsed suhted inimestevahelise suhtluse ja suhtluse vormis töökollektiivides

Sotsiaalseid suhteid on erinevat tüüpi:

      võimu ulatuse järgi: horisontaalsed suhted ja vertikaalsuhted;

      vastavalt reguleerituse astmele: formaalne (sertifitseeritud) ja mitteametlik;

      isikute suhtlemisviisi järgi: umbisikuline või kaudne, inimestevaheline või otsene;

      tegevussubjektidele: organisatsiooniline, organisatsioonisisene;

      õigluse taseme järgi: õiglane ja ebaõiglane

Sotsiaalsete suhete erinevuste aluseks on motiivid ja vajadused, millest peamised on esmased ja sekundaarsed vajadused.

Sotsiaalsete suhete vastuolu tõttu muutub sotsiaalne konflikt üheks sotsiaalse suhtluse vormiks.

12. Sotsiaalsed rühmad: olemus ja klassifikatsioon.

sotsiaalne rühm on teatud viisil suhtlevate inimeste kogum, mis põhineb iga rühmaliikme ühistel ootustel teiste suhtes.

Selles definitsioonis võib näha kahte olulist tingimust, mis on vajalikud selleks, et hulka saaks pidada rühmaks: 1) interaktsioonide olemasolu selle liikmete vahel; 2) grupi iga liikme ühiste ootuste tekkimine teiste liikmete suhtes. Sotsiaalset rühma iseloomustavad mitmed spetsiifilised tunnused:

      stabiilsus, olemasolu kestus;

      koostise ja piiride kindlus;

      üldine väärtuste süsteem ja sotsiaalsed normid;

      teadlikkus oma kuuluvusest antud sotsiaalsesse kogukonda;

      üksikisikute ühenduse vabatahtlik iseloom (väikeste sotsiaalsete rühmade jaoks);

      üksikisikute ühendus välised tingimused olemasolu (suurte sotsiaalsete rühmade jaoks);

      võime siseneda elementidena teistesse sotsiaalsetesse kogukondadesse.

sotsiaalne rühm- suhteliselt stabiilne inimeste kogum, keda ühendavad ühised suhted, tegevused, selle motivatsioon ja normid Grupi klassifikatsioon reeglina põhineb analüüsi ainevaldkonnal, milles tuuakse välja põhitunnus, mis määrab antud rühma moodustamise stabiilsuse. Seitse peamist klassifitseerimise tunnust:

    etnilise kuuluvuse või rassi alusel;

    lähtudes kultuurilise arengu tasemest;

    lähtudes rühmades eksisteerivatest struktuuritüüpidest;

    lähtudes rühma poolt laiemates kogukondades täidetavatest ülesannetest ja funktsioonidest;

    lähtudes grupiliikmete vahel valitsevatest kontaktitüüpidest;

    põhineb erinevatel ühenduste tüübid rühmadena eksisteerimine;

    muudel põhimõtetel.

13. Sotsiaalsed institutsioonid: olemus, tüpoloogia, funktsioonid.

sotsiaalne institutsioon- ajalooliselt väljakujunenud stabiilne inimeste ühistegevuse ja suhete korraldamise vorm, mis täidab sotsiaalselt olulisi funktsioone.

Tüpoloogia sotsiaalseid institutsioone saab koostada ideest, et iga institutsioon rahuldab üht või teist sotsiaalset põhivajadust. Viis põhilist sotsiaalset vajadust (perekonna taastootmisel; turvalisuses ja ühiskonnakorralduses; elatise hankimisel; noorema põlvkonna sotsialiseerimisel; vaimsete probleemide lahendamisel) vastavad viiele põhilisele sotsiaalsele institutsioonile: perekonna institutsioon, poliitiline institutsioon (riik), majanduslik institutsioon (tootmine), haridus, religioon.

    Fikseerimis- ja reprodutseerimisfunktsioon avalikud suhted. Iga sotsiaalne institutsioon luuakse vastusena teatud sotsiaalse vajaduse ilmnemisele, et kujundada oma liikmete seas välja teatud käitumisstandardid.

    Kohanemisfunktsioon seisneb selles, et sotsiaalsete institutsioonide toimimine ühiskonnas tagab ühiskonna kohanemisvõime, kohanemisvõime muutuvate sisemiste ja sisemiste tingimustega. väliskeskkond nii loomulik kui ka sotsiaalne.

    Integreeriv funktsioon seisneb selles, et ühiskonnas eksisteerivad sotsiaalsed institutsioonid tagavad oma tegude, normide, ettekirjutustega indiviidide ja/või kõigi neid moodustavate ühiskonnaliikmete vastastikuse sõltuvuse, vastastikuse vastutuse, solidaarsuse ja ühtekuuluvuse.

    Kommunikatiivne funktsioon seisneb selles, et ühes sotsiaalses institutsioonis toodetud informatsioon (teaduslik, kunstiline, poliitiline jne) levib nii selle institutsiooni sees kui ka väljaspool seda, interaktsioonis ühiskonnas tegutsevate institutsioonide ja organisatsioonide vahel.

    Sotsialiseeriv funktsioon avaldub selles, et sotsiaalsed institutsioonid mängivad otsustavat rolli indiviidi kujunemisel ja arengul, sotsiaalsete väärtuste, normide ja rollide assimileerimisel, tema sotsiaalse staatuse orienteerumisel ja realiseerimisel.

    Reguleeriv funktsioon väljendub selles, et sotsiaalsed institutsioonid tagavad oma toimimise käigus üksikisikute ja sotsiaalsete kogukondade vahelise suhtluse reguleerimise teatud käitumisnormide ja -standardite väljatöötamise kaudu, preemiate süsteemi kõige tõhusamate tegevuste eest, mis vastavad ühiskonna või kogukonna normid, väärtused, ootused ja sanktsioonid (karistused). ) nendest väärtustest ja normidest kõrvalekalduvate tegude eest.

Tambovi piirkonna haridus- ja teadusosakond

MBOU Uvarovschinskaya sosh

Tund teemal „ Sotsiaalne struktuur ja

sotsiaalsed suhted"

Välja töötanud: ajalooõpetaja ja ühiskonnaõpetus Goncharova Larisa Jurjevna.

2013. aasta

annotatsioon

Tunni "Sotsiaalne struktuur ja sotsiaalsed suhted" metoodiline arendus on kirjutatud õpetajatele. Metoodilise arenduse eesmärk on selgitada sotsiaalse kihistumise ja mobiilsuse olemust ning nende mõju eluviisile; kujundada oskust analüüsida sotsiaalset struktuuri; sisendada inimestevaheliste suhete kultuuri.

Klassiruumis peab õpetaja kasutama täiuslikku pedagoogilised tehnoloogiad. Õpilaste tegevuse korraldamise vormid võivad olla töö rühmades koos juhtumiga. Õpetaja kasutatavad meetodid ja võtted peaksid soodustama mõtlemist, arutlemist, otsimist. Tunni aktiivse, loova iseloomu annavad probleemsed ülesanded, õppematerjali analüüsimist nõudvate küsimuste püstitamine, nende hindamine.

    Sissejuhatus.

    Põhiosa.

    1. Ettevalmistav etapp.

      Tunniplaan.

      Tunni metoodika.

    Järeldus.

    Lisa.

    Bibliograafia.

    Sissejuhatus

Teema "Sotsiaalne struktuur ja sotsiaalsed suhted" on üsna aktuaalne. Selle teema uurimise eesmärk on paljastada ühiskonnateaduse kui süstematiseeritud teadmiste valdkonna mõisted ja sätted, paljastada ühiskonna arengu olulisemad sotsiaalsed probleemid nii minevikus kui tänapäeval, samuti sotsiaalse ebavõrdsuse põhjused, sotsiaalse mobiilsuse piirid.

See teema aitab inimesel teadvustada enda sotsiaalset positsiooni ja võimalikke väljavaateid selle muutmiseks.

Selle teema uurimise peamised eesmärgid on teadmiste kujundamine sotsiaalse kihistumise ja mobiilsuse olemuse kohta, sotsiaalse ebavõrdsuse põhjuste väljaselgitamine, samuti horisontaalse ja vertikaalse mobiilsuse olemuse kindlaksmääramine.

Selle teema raames jätkub koolitusoskuste kujundamine: võrdlev analüüs nähtusi ja protsesse, faktide ja hinnangute, arvamuste ja tõendite eristamist, üldistuste ja reaalsete protsesside korrelatsiooni, samuti kriitilist mõtlemist, oma seisukoha väljendamist ja grupis töötamist.

    Põhiosa

      Ettevalmistav etapp. (Aruannete koostamine)

      Tunniplaan

    Kõrgem, kesk- ja alamklass.

    sotsiaalne mobiilsus.

      Tunni metoodika.

Tunni korraldus: Seanss peaks algama kohalviibivate õpilaste kontrollimisega. Õpilaste tähelepanu organiseerimine.

Väga oluline on uue materjali õppimisele ülemineku etapp, õpetaja suunab õpilaste tähelepanu uue materjali õppimisele, püüab äratada vajadust teadmiste järele. Selles etapis teatab õpetaja tunni teemast, seejärel visandatakse materjali õppimise perspektiiv.

Uue materjali õppimine. Aktualiseerimine.

1. Mis on süsteem üldiselt? Vastus: Tervik, mis koosneb üksikutest elementidest

2. Mida oskate nimetada sotsiaalsüsteemi elemente? Vastus: Sotsiaalsed rühmad, kogukonnad, klassid

3. Kuidas nad on omavahel seotud? Võrdne või mitte võrdne? Need. ühiskonnas toimub sotsiaalne kihistumine ehk ... Sotsiaalne diferentseerumine ehk hakkame uurima teema esimest küsimust.

Tunni alguses tehakse teatavaks eesmärgid ja seatakse rühmale probleemülesanne.

Esimene küsimus "Struktuur, eristumine ja sotsiaalne ebavõrdsus" selgub verbaalsel meetodil koos esitlusega. (Slaidiseansi esitlus).

Struktuur, diferentseeritus ja sotsiaalne ebavõrdsus.

Sotsiaalsed sidemed ja sotsiaalsed suhted, mis tekivad inimeste vahel nende erinevate tegevuste käigus, avalduvad nende sotsiaalsete positsioonide, staatuste, poliitiliste, religioossete, demograafiliste, professionaalsete positsioonide kaudu.

Rahvastiku koosseisu iseloomustab kõigi staatuste kogusumma. Iga staatuse taga - alaline, ajutine, reaalne, nominaalne, peamised on sotsiaalsed rühmad (insenerid, mehed, konservatiivid), seetõttu peetakse elanikkonna koosseisu sotsiaalsete rühmade moodustamise struktuuriks.

Sotsiaalne struktuur on sotsiaalteaduse üks põhimõisteid. Struktuuri all mõista sotsiaalsete rühmade ja üksikisikute seoseid ja suhteid, moodustades koos sotsiaalse süsteemi. Struktuur on alati vormistatud süsteem erinevustest positsioonis, elutingimustes, eksisteerimisviisis.

Struktuuri peamine omadus on selle eristamine. Igapäevakeeles kasutatakse identset mõistet “sotsiaalne kihistumine”, mis tähendab sõna-sõnalt kogu ühiskonna jagunemist kihtideks.

On tavaks teha vahet majanduslikul ja poliitilisel diferentseerumisel.

Majanduslik diferentseerimine jagaks ühiskonna rikasteks, keskmisteks ja vaeseks kihiks.

Poliitiline eristumine jagab ühiskonna juhtideks ja massideks.

To professionaalne eristamine hõlmab rühmade jaotamist nende tegevuse iseloomu järgi. Igasugune eristamine põhineb sotsiaalsel ebavõrdsusel, sotsiaalsete positsioonide ebavõrdsusel.

Ebavõrdsuse päritolu selgitamiseks on mitu lähenemisviisi.

Struktuur-funktsionaalse lähenemise esindajad (E. Durkheim, T. Parsons) uskusid, et ühiskond julgustab ja annab privileege parimatele, võimekamatele ja andekatele inimestele.

Teise konflikti ebavõrdsuse esindaja (K. Marx) põhjendas sotsiaalse ebavõrdsuse allikat erineva suhtumisega omandisse.

Kaasaegses sotsioloogiateaduses domineerib sotsiaalse ebavõrdsuse analüüsi Weberi käsitlus.

M. Weber tõi välja ebavõrdsuse märgid: rikkus, võim, prestiiž. Rikkust vaadeldakse kui kogumit materiaalsed varad isikule kuuluv, sealhulgas tema sissetulek, maa ja muu vara.

Võim on võime painutada teiste inimeste tahet.

Prestiiž on subjekti, tema tegude tunnustamine ja austus, mis on eeskujuks.

Seega erineb sotsiaalse ebavõrdsuse olemus elanikkonna erinevate kategooriate ebavõrdsest juurdepääsust sotsiaaltoetustele. Ebavõrdsuse määr erinevatel ajalooperioodidel on erinev. Gerhard Lenski teooria järgi oli minimaalne ebavõrdsus primitiivsetes ühiskondades, see oli maksimaalne orjuse ja feodalismi ajastul ning ebavõrdsus tööstusühiskondades väheneb demokraatlike valitsuste, ametiühingute ja sotsiaalkindlustussüsteemi mõjul.

K. Marxi järgi oli primitiivses ühiskonnas minimaalne ebavõrdsus. Kuid tasapisi hakkas see süvenema. Tema teooriat nimetatakse "ebavõrdsuse eskalatsiooniks".

Pitirim Sorokin väitis, et ajaloos pole ebavõrdsuse püsivat suurenemist ega vähenemist näha.

Erinevatel ajastutel ja erinevad riigid ebavõrdsus kas suureneb või väheneb, st kõigub (kõikub).

Niisiis, vaatamata erinevaid lähenemisviise mõista, et ebavõrdsuse määravad erinevused majanduslikes, poliitilistes ja professionaalsetes haridusalastes positsioonides.

Selle probleemi uurimine ei sisalda mitte ainult õppejõu esitlust, vaid ka õpilaste aktiivset tegevust, mis seisneb kognitiivsetele küsimustele vastamises, näiteks:

    Tavaliselt nähakse sotsiaalset ebavõrdsust inimestes, kellel on võim, raha ja prestiižne elukutse. Miks sa arvad? Kas võib olla muid kriteeriume? Põhjenda vastust.

    K. Marx uskus, et rikkuse polariseerumine ühiskonna ühel poolusel toob kaasa vaesuse kasvu teisel poolusel. G. Sumner vaidles talle vastu: see säte kehtib ainult industriaalajastu kohta, kaasaegses ühiskonnas aitab jõukuse kasv kaasa kogu elanikkonna elatustaseme tõusule ja demokraatlik kord annab igaühele võimaluse välja pääseda. vaesusest. Kellel on õigus?

Teema “Kihistumine ja selle ajaloolised tüübid “Klassid” teine ​​küsimus verbaalsel meetodil ja demonstratsioonimeetodil.


Kihistumine ja selle ajaloolised tüübid. klassid.

Kui asjakohased on need sõnad teie arvates tänapäeva Venemaa jaoks?

Kihistumise mõiste ( stratum - kiht, facio - mina) tuli sotsioloogiasse geoloogiast, kus see tähistab erinevate kivimite kihtide vertikaalset paigutust.

Kihistus on inimeste sotsiaalne kiht.

Inimesed, kes on 4 positsioonilt sarnased (sissetulek, võim, haridus, prestiiž), moodustavad kihi ehk kihi. Ühiskonda ennast võib kujutada mitmekihilise pirukana, kus iga kiht paikneb teise suhtes hierarhilises järjestuses. Ühiskonnas on kihid ülevalt alla paigutatud rikastest, eliit keskmiste ja vaeste kihtideni. Kõige põhjas on alumine kiht.

Kihistuste teket ühiskonnas nimetatakse kihistumiseks.

Kihistusteooria loojaks oli Vologda provintsis sündinud ja Winchesteris (USA) surnud vene ja ameerika teadlane Pitirim Aleksandrovitš Sorokin (1889-1968), meie sajandi suurim sotsioloog.

Inimkonna ajaloos on esinenud erinevaid ajaloolisi kihistumise tüüpe: orjus, kastid, valdused, klassid. Küsimuse „Kihistumise ajaloolised tüübid“ esitamisel kasutatakse süvaõppe elementi. (Õpilane teeb sel teemal eelnevalt koostatud ettekande ja ettekande)

Orjus on inimeste orjastamise majanduslik, sotsiaalne, juriidiline vorm, mis piirneb täieliku seadusetustusega.

Küpses staadiumis muutub orjus orjuseks, kui üks inimene käitub teise omanikuna ja alumine kiht (orjad) on ilma jäetud kõigist õigustest ja vabadustest. Arvatakse, et orjuse pehme vorm on pärisorjus.

Meie ajastu esimestel sajanditel kujunes Indias välja kastisüsteem. Kast on inimeste rühm, mida iseloomustab ühine päritolu. Kastipositsiooni määrab hindude religioon.

Indias oli 4 kasti:

Preestrid

Sõdalased

Kaupmehed

Töölised ja talupojad

Kastisüsteem kaotati ametlikult aastal 1958. Mõisad olid levinud feodalismi perioodil Euroopas 4. kuni 14. sajandil Pärand - sotsiaalne rühm, millel on fikseeritud tava- või õigusõigus ning päritud õigused ja kohustused. Klassikaline näide klassikorraldusest oli Euroopa, kus 14.-15. Ühiskond jagunes kõrgemaks klassiks (aadel ja vaimulikud) ja privilegeerimata kolmandaks seisus (käsitöölised, kaupmehed, talupojad).

Venemaal alates 18. sajandi teisest poolest. Kehtestati klassijaotus aadlikeks, vaimulikeks, kaupmeesteks, talurahvaks ja kodanluseks. Kinnisvaratüüp asendub klassitüübilise kihistumisega. Klassi mõistetakse kahes tähenduses – lai ja kitsas.

Laiemas tähenduses mõistetakse klassi all inimeste sotsiaalset rühma, kellel on sotsiaalse tööjaotuse süsteemis kindel koht ja mida iseloomustab konkreetne sissetulekute teenimise viis.

Kitsas tähenduses on klass tänapäeva ühiskonnas igasugune sotsiaalne kiht, mis erineb teistest sissetulekute, hariduse, võimu, prestiiži poolest.

Pöördudes meie riigi ajaloo poole nõukogude periood, tuleb märkida, et ühiskondlikku struktuuri esindas kaks klassi – kolhoosivaraga seotud töölised ja talupojad ning kiht – töötav intelligents. Teadlased on väitnud, et klasside sees ja vahel on kihte, mis erinevad töö iseloomu, taseme ja eluviisi poolest. Kõigis klassides ja kihtides suurenes vaimse töö osatähtsus. Konkreetsetesse kihtidesse viidi sõjaväelased, usukultuste ministrid ja haldusaparaadi töötajad.

1980. aastatel esitasid sotsioloogid kogemusi kokku võttes ühiskonna sotsiaalset struktuuri järgmiselt:

1. Ülemklass, mille aluseks oli partei-, riigi- ja majandusbürokraatia ülemisi kihte ühendav nomenklatuur.

2. Alamklass: töölised, talupojad, intelligents.

3. Nendevaheline sotsiaalne kiht koosnes nendest rühmadest, kes teenisid nomenklatuuri: ajakirjanikud, erikliinikute meditsiinitöötajad.

Sotsiaalne kihistumine toob kaasa ebavõrdsuse. Sotsiaalse ebavõrdsuse määrab ühiskonna jagunemine kõrgemaks, keskmiseks ja alamkihiks. Praegu on laialt levinud jaotus kõrg-, kesk- ja alamklassiks, kus ei mängi olulist rolli mitte ainult jõukuse majanduslikud näitajad, vaid nendele klassidele omane väärtussüsteem.

Teema "Kõrg-, kesk- ja alamklass" kolmas küsimus selgub illustreeriva ja demonstratiivse meetodi abil. See võimaldab ühelt poolt hõlbustada õpitava materjali tajumist ja mõistmist ning teiselt poolt toimida uute teadmiste allikana. Videofilm võimaldab illusoorselt rännata geograafilises ruumis ja ajas.

Kõrgemasse klassi kuuluvad need, kes omavad maksimaalne arv rahast. Rikkus väljendub rahasummana, mida arvutab kõik, mis inimesele kuulub: maja, auto, jaht, aktsiad. Rikkad on muidu tuntud kui miljonärid, multimiljonärid ja miljardärid. Kui “vanadel” rikastel tekkis varandus mitme põlvkonna jooksul, siis “uusrikastel” mõne aastaga. Viimaste hulka kuuluvad suurettevõtete juhid, populaarsed artistid, silmapaistvad sportlased.

Keskklass. Seda klassi eristatakse sissetulekute alusel, materiaalsete hüvede tarbimise keskmise taseme järgi. Elustandard: korter, puhkus, haridus. Keskklass on maailma ajaloos ainulaadne nähtus. Ütleme nii: seda pole läbi inimkonna ajaloo olnud. See ilmus alles 20. sajandil. Ühiskonnas täidab see kindlat funktsiooni. Keskklass on ühiskonna stabiliseerija. Mida suurem see on, seda väiksem on tõenäosus, et ühiskonda raputavad revolutsioonid, konfliktid, kataklüsmid.

Keskklassi kuuluvad reeglina need, kellel on majanduslik iseseisvus, s.t. omab ettevõtet, firmat, kontorit, oma ettevõtet, aga ka teadlasi, arste, juriste, keskastme juhte – ühiskonna sotsiaalset selgroogu.

Alamklass koosneb isikutest, kes tegelevad peamiselt käsitsi ja mehhaniseeritud tööga. See hõlmab erinevaid töötajate kategooriaid, madalapalgalisi rühmi teenindussektoris, kaubanduses ja transpordis. Üha enam on vaeste hulgas neid, kes töötavad avalikus sektoris, ja neid, kellel on kõrgharidus. Eriline koht ühiskonna struktuuris on marginaliseeritutel. ("> Need on inimrühmad, kes on ühiskonnas marginaalsel, isoleeritud positsioonil. Meie ühiskonnas moodustavad nad 10%. Marginaalsete rühmade hulka kuuluvad kodutud, tänavalapsed, narkomaanid. Ääremaastumise eripära seisneb selles, et põhja vajudes on neil rühmadel vähe võimalusi uude ellu sobituda.

Ühiskonna sotsiaalse struktuuri oluliste elementide tunnused näitavad selle keerukust, hierarhiat, struktureeritust.

Õpilaste aktiivsus avaldub nende poolt esitatud küsimustele vastamises. Küsimused on hariva iseloomuga:

Ameerika versioon sotsiaalsest kihistumisest on järgmine:

    Grupp kõrgeim staatus: üleriigiliste korporatsioonide juhid, omanikud advokaadibürood, kõrgemad sõjaväeametnikud, föderaalkohtunikud, börsimaaklerid, meditsiinivalgustid, suuremad arhitektid.

    Teine staatusgrupp: keskmise suurusega firma juht, jurist, kolledži õppejõud, ajalehtede väljaandja

    Kolmas staatusgrupp: pangateller, keskastme juht, gümnaasiumiõpetaja

    Neljas staatusgrupp: hambaarst, kindlustusfirma töötaja, vilunud puusepp, supermarketi juhataja.

    Viies staatusgrupp: automehaanik, baarmen, juuksur, postitöötaja, veoautojuht

    Kuues staatusgrupp: tanklatöötaja, ettekandja, portjee

    Seitsmenda staatuse rühm: koduteenija, aednik, korrapidaja, koristaja

Millised kriteeriumid rühmade valikul on selle kihistumise aluseks?

Inimesed olid selle küsimuse pärast kogu aeg mures sotsiaalne ebavõrdsus. Nii kõigi aegade ja rahvaste mõtlejad kui ka tavalised inimesed tundsid huvi sotsiaalse struktuuri põhjuste vastu ja otsisid vastuseid teravale küsimusele - "Miks see nii on?" (Õpilaste nimekiri erinevaid versioone põhjused). Edasi kutsub õpetaja õpilasi jagunema kolmeks mikrorühmaks ja töötama juhtumiga “Vaesus ei ole pahe”, välja selgitama vaesuse põhjused ja pakkuma välja oma võimalused selle probleemi lahendamiseks.

Neljas küsimus "Sotsiaalne mobiilsus" selgub verbaalsel meetodil.

sotsiaalne mobiilsus.

Inimeste sotsiaalsete liikumiste kogum ühiskonnas, s.o. staatuse muutmist nimetatakse sotsiaalne mobiilsus. See teema on inimkonda huvitanud juba pikka aega. Mehe ootamatu tõus või äkiline kukkumine on lemmikteema. rahvajutud: kavalast kerjusest saab ootamatult rikas mees, vaesest printsist kuningas, töökas Tuhkatriinu abiellub printsiga, suurendades sellega oma staatust ja prestiiži.

Sotsiaalset mobiilsust on kaks peamist tüüpi – vertikaalne ja horisontaalne. Vertikaalne liikuvus tähendab liikumist ühest kihist (vara, klass, kast) teise. Olenevalt liikumissuunast on liikuvus ülespoole (sotsiaalne tõus, liikumine ülespoole) ja allapoole liikuvus (sotsiaalne laskumine, liikumine allapoole). Edutamine - näide ülespoole liikuvusest, vallandamine, lammutamine - näide lahkumisest. Horisontaalne liikuvus tähendab indiviidi üleminekut ühest sotsiaalsest rühmast teise, mis asub samal tasemel. Näitena võib tuua liikumise õigeusklikult katoliku usurühma, ühest kodakondsusest teise, ühest perekonnast (vanemast) teise (oma, vastloodud), ühelt elukutselt teisele. Sellised liikumised toimuvad ilma sotsiaalse positsiooni märgatava muutuseta vertikaalsuunas.

sotsiaalne mobiilsus võib olla Grupp, kui indiviid läheb koos oma rühmaga (vara, klass) sotsiaalsel redelil alla või üles ja individuaalne, kui ta teeb seda teistest sõltumatult. Gruppide mobiilsuse põhjused on sellised tegurid nagu sotsiaalsed revolutsioonid, välismaised sekkumised, invasioonid, riikidevahelised sõjad, kodusõjad, sõjalised riigipöörded, muutused poliitilised režiimid, vana põhiseaduse asendamine uuega jne Individuaalse mobiilsuse teguritele, s.o. Põhjused, mis võimaldavad ühel inimesel saavutada suuremat edu kui teisel, hõlmavad teadlased perekonna sotsiaalset staatust, haridustaset, rahvust, füüsilisi ja vaimseid võimeid, välisandmeid, haridust, elukohta, soodsat abielu.

Grupimobiilsus on eriti aktiivne ühiskonna jaoks pöördelistel kriisiaegadel. Nende hulka kuulub eelkõige industrialiseerimine, mis avab kihistumise püramiidis uusi vabu kohti. Tööstuse areng kolm sajandit tagasi nõudis talurahva ümberkujundamist proletariaadiks. Industrialiseerimise hilises staadiumis kujunes töölisklassist suurim osa hõivatud elanikkonnast.

Lihttööjõu vähenemisega kasvas vajadus töötajate, juhtide, ärimeeste järele. Tööstus- ja põllumajandustööjõu sfäär ahenes, teenindus- ja juhtimissfäär aga laienes. Väiketalunikest sai auväärne väikekodanlik klass ja põllutöölised lisandusid töölisklassi ridadesse. Professionaalide ja juhtide kiht kahekordistus selle aja jooksul. Kaubandustööliste ja asjaajajate arv kasvas 4 korda.

Nimetatakse viise ja mehhanisme, kuidas inimesed tippu tõusevad vertikaalsed liikuvuskanalid. Kuna vertikaalne mobiilsus eksisteerib igas ühiskonnas, ka ürgses ühiskonnas, on kihtide vahel erinevad “augud”, “liftid”, “membraan”, mida mööda indiviidid üles-alla liiguvad. Tuntuimad kanalid on armee, kirik, kool, perekond, vara.

Armee toimib sõja ajal vertikaalse liikumiskanalina. Suured kaotused juhtimispersonali hulgas toovad kaasa vabade ametikohtade täitmise madalamatest ametikohtadest. Sõdurid tõusevad sotsiaalsel redelil talendi ja vapruse kaudu. Olles tõusnud auastmes, kasutavad nad saadud jõudu edasise edenemise ja rikkuse kogumise kanalina. Teatavasti tõusis 92 Rooma keisrist võimule 36, alustades madalamatest auastmetest. 65 Bütsantsi keisrist 12 tegid sõjaväelise karjääri. Napoleon ja tema saatjaskond, marssalid, kindralid ja tema määratud Euroopa kuningad pärinesid lihtrahvast. Cromwell, Grant, Washington ja tuhanded teised komandörid on tänu armeele tõusnud kõrgeimatele kohtadele.

Kirik sotsiaalse mobiilsuse kanalina viis suure hulga inimesi ühiskonna alt üles. Reimsi peapiiskop Gebbon oli endine ori. Paavst Gregorius VII - puusepa poeg. Sotsioloog P. Sorokin uuris 144 roomakatoliku paavsti elulugu ja leidis, et 28 olid pärit madalamast klassist ja 27 keskmisest kihist. Tsölibaadi institutsioon (tsölibaat), mis võeti kasutusele 11. sajandil. Paavst Gregorius VII käskis katoliku vaimulikkonnal lapsi mitte saada. Tänu sellele täitusid pärast kirikuametnike ministrite surma vabad kohad uute inimestega. Lisaks ülespoole liikumisele oli kirik allapoole liikumise kanal. Tuhanded ketserid, paganad, kiriku vaenlased anti kohtu ette, hävitati ja hävitati. Nende hulgas oli palju kuningaid, hertsoge, vürste, isandaid, aristokraate ja kõrgeid aadlikke.

Kool. Haridus- ja kasvatusasutused, olenemata sellest, missuguses konkreetses vormis nad on, on olnud kõigil ajastutel võimsa sotsiaalse ringluse kanalina. Demokraatlikud riigid viitavad ühiskondadele, kus koolid on kättesaadavad kõigile selle liikmetele. Paljude riikide suured konkursid kolledžitele ja ülikoolidele on seletatavad sellega, et haridus on vertikaalse mobiilsuse kiireim ja kättesaadavaim kanal. Sellises ühiskonnas liigub "sotsiaalne lift" päris alt, läbib kõik korrused ja jõuab päris tippu. Näiteks on iidne Hiina. Konfutsiuse ajastul olid koolid avatud kõikidele klassidele. Eksamid toimusid iga kolme aasta tagant. Parimad õpilased sõltumata nende perekonnaseisust, valiti välja ja viidi üle kõrgkoolid, ja seejärel ülikoolidesse, kust jõuti kõrgetele riigiametitele.

Omad kõige selgemini avaldub kogunenud rikkuse ja raha näol. Need on üks lihtsamaid ja tõhusamaid sotsiaalse edendamise viise. AT XV - XVII sajand Euroopa ühiskond hakkas valitsema raha. Kõrge positsiooni saavutasid ainult need, kellel oli raha, ja mitte üllast päritolu. Vana-Kreeka ja Rooma ajaloo viimased perioodid olid samad. P. Sorokin leidis, et mitte kõik, vaid ainult mõned ametid ja elukutsed ei aita kaasa rikkuse kogunemisele. Tema arvutuste kohaselt võimaldab see 29% juhtudest palgata tootjat, 21% -l pankurit ja börsimaakleri ning 12% -l kauplejat. Kunstnike, kunstnike, leiutajate, riigimeeste, kaevurite ja mõne muu elukutse selliseid võimalusi ei paku.

Perekond ja abielu muutuda vertikaalse mobiilsuse kanaliteks juhuks, kui liiduga liituvad erineva sotsiaalse staatusega esindajad. Euroopa ühiskonnas oli tavaline vaese, kuid tituleeritud partneri abiellumine rikka, kuid mitte õilsaga. Selle tulemusel liikusid mõlemad sotsiaalsel redelil ülespoole, saades seda, mida kumbki tahtis. Allapoole liikuvuse näite leiame antiikajast. Rooma õiguse järgi sai orjaga abiellunud vaba naine ise orjaks ja kaotas vaba kodaniku staatuse. Perekonnast on saanud peamine sotsiaalse valiku, sotsiaalse staatuse määramise ja pärimise mehhanism. Nende aadlisuguvõsa päritolu ei taga automaatselt head pärilikkust ja korralikku haridust. Vanemad hoolisid laste parimast võimalikust kasvatusest, see sai aristokraatia jaoks kohustuslikuks normiks. Vaestes peredes ei saanud vanemad anda korralikku haridust ja kasvatust. Neid võisid kinkida aadliperekonnad. Neist värvati halduseliit. Perekonnast on saanud üks ühiskonnaliikmete kihtide kaupa jaotumise institutsioone.

Pärast materjali esitamist palutakse õpilastel vastata järgmistele küsimustele:

    Mis te arvate, miks tõstis P. Sorokin esile järgmised liftid.

    Millised “liftid” on teie arvates aja jooksul tekkinud ja eksisteerivad tänapäeval? (abielu, sidemed, poliitika, kuritegevus, riigiteenistus)

    Ülesanne: „Tõhusa turumajandusega riikides on ühiskonna sotsiaalse struktuuri mudel nagu sidrun – arenenud keskosa(keskkiht), kõrgklassi (eliit) suhteliselt madalad poolused ja vaeseimate kihtide rühmad. Ladina-Ameerika riikides meenutab see Eiffeli torni laia põhjaga (kehvemad kihid), pikliku keskosa (keskmised kihid) ja tipuga (eliit). Kolmas mudel on tüüpiline Venemaale: see on omamoodi maapinnale surutud püramiid, mille aluseks on ligikaudu 80% elanikkonnast (vaesed), 3-5% on selle tipp, samas kui keskklass, mille arv on ligikaudu 13% elanikkonnast on nende vahel väga õhuke riba. Kujutage graafiliselt kõiki neid mudeleid. Milline neist annab ühiskonnale kõige suurema stabiilsuse? Selgita miks.

Õpilaste teadmiste kinnistamine ja süvendamine. Aktiveerimine.

Tugevdamise all mõistetakse tunnis õpitava materjali sekundaarset mõistmist.

See meetod võimaldab teil kontrollida ja hinnata kõigi õpilaste teadmisi, aitab kaasa loogilise mõtlemise arendamisele.

Saate pakkuda õpilastele ristsõna lahendamist (lisa nr 1), mis mitmekesistab eriterminoloogia omastamise kontrollimisel õpilastega töö vormi. Seejärel palutakse õpilastel vastata probleemne küsimus, mis pandi paika tunni alguses "Miks on võimatu kaotada ühiskonnas ebavõrdsust ja luua sotsiaalselt homogeenset ühiskonda?". Pärast seda vastavad õpilased ühiselt küsimusele sotsiaalse "lifti" vastupidise mõju kohta

Õpilasi kutsutakse tööle ka klastriga, mille kallal töötamine võimaldab tunnis saadud teadmisi süstematiseerida.

Kodutöö ülesanne. (Juhend).

Õpetaja peab jõudma õpilaste arusaamiseni kodutöö eesmärgist, sisust.

Kodutöö eesmärk on õpitava materjali kordamine ja sügavam omastamine. See peaks olema konkreetne ja kooskõlas tunni eesmärgiga, teostatav ja juurdepääsetav.

Lõpetamise etapp.

Õpilaste töö hindamine tunnis.

Mõtisklus õppetükist poiste poolelt:

Millised küsimused olid teile kõige huvitavamad?

Mis tundus seda teemat uurides keeruline.

Järeldus

Tunni "Sotsiaalne struktuur ja sotsiaalsed suhted" läbiviimise käigus saavutati õpetajale ja õpilastele seatud peamised eesmärgid ja eesmärgid.

Poisid tutvusid sotsiaalse kihistumise ja mobiilsuse olemusega, tuvastasid ebavõrdsuse põhjused ning määrasid kindlaks ka horisontaalse ja vertikaalse mobiilsuse olemuse.

Kirjandus

1. Bogolyubov L.N., Lazebnikova A.Yu. Sotsioloogia. 10. klass, - M., "Valgustus", 2003. a.

2. Bogolyubov L.N., Lazebnikova A.Yu. Sotsioloogia. 11. klass, - M., "Valgustus", 2003.

3. Bogoljubov L.N. Ühiskonnateadus: tunniplaanid - 11kl, .- M., "Valgustus", 2007.

4. Bogoljubov L.N. Põhikooli lõpetanute sotsiaalteadusliku koolituse kvaliteedi hindamine.- M., Drofa, 2001.

Taotlus nr 1

VALIK 1

Testiülesanded

TEST DISTSIPLIINI "SOTSIAALÕPINGUD"

VARIANT nr 2

Testiülesanded

Taotluse number 2.

Olles lahendanud ristsõna, saame teada, kuidas nimetatakse normaalseks eluks vajalike tingimuste puudumist või ebapiisavust.
    Inimeste majanduslik ja sotsiaal-kultuuriline seisund, kellel on minimaalne arv väärtusi ja piiratud juurdepääs sotsiaaltoetustele. (vaesus) Diferentseerimise tüüp, mis hõlmab inimeste jagunemist rikasteks, keskklassideks ja vaesteks (majanduslik) Üks kastidest Indias (kaupmehed)
4. Nimekiri juhtivatest ametikohtadest, mille asendamist teostab kõrgemalseisev organ. (nomenklatuur) 5.Üks vertikaalse mobiilsuse kanaleid, mis toimib sõja ajal (armee) 6.Sotsiaalse kihistumise probleemi uurinud teadlase perekonnanimi. (Weber) 7. Sarnaste objektiivsete näitajatega inimeste sotsiaalne kiht. (kihid) 8.Sotsiaalsete kihtide (gruppide) paiknemine allapoole sissetulekute, haridustaseme, võimu suuruse, prestiiži ebavõrdsuse alusel. (kihistumine) 9. Kanalid, mille kaudu inimene võib tõusta edu kõrgustesse.(Lift) 10. Sotsiaalne rühm, kellel on päritud õigused ja kohustused (varad)

määratlus

Väga kõrge valitsev eliit, suurärimehed ja loomingulise intelligentsi lill Keskklass Jõukas kuni rahuldava keskmise ja väikeärimehed ning püsiva töökoha ja regulaarse sissetulekuga inimesed alamklass Madal ja väga madal Vaesuspiiri lähedal ja allpool elavad inimesed horisontaalne

rikkust

tulu

võimsus

haridust

elukutse

Taotlus nr 5

Kaasaegse Venemaa ühiskonna peamised kihid.

Peamised kihid

24

sotsiaalsed suhted on indiviidide ja sotsiaalsete gruppide vaheliste suhteliselt stabiilsete sotsiaalsete sidemete oluline avaldumisvorm ning neid analüüsitakse eelkõige nende loomulikele suhetele vastandumise kontekstis.

Sotsiaalsed sidemed ühendavad indiviidid terviklikuks sotsiaalseks süsteemiks ja suhted ilmnevad üksikisikute vastastikuse sõltuvuse süsteemina nende käitumise protsessis ühiskonnas, mille eesmärk on rahuldada sotsiaalseid vajadusi. Need moodustavad sotsiaalsete sidemete süsteemi, mille aluseks on teabevahetus sotsiaalse suhtluse raames. Ühiskondlike suhete regulaator on sotsiaalse teadvuse moraalne ja eetiline mõõde ehk sotsiaalsed ja individuaalsed väärtused.

Ühiskondlike suhete oluliseks komponendiks on võimusuhted, mis näevad ette ühiskonnas alluvussidemete süsteemi, on fikseeritud võimu ja autoriteedi tasandil ning nõuavad asjakohast regulatsiooni indiviidi sotsiaalse turvalisuse valdkonnas. Sellega seoses on kohane meenutada sellist sotsiaalsete suhete olulist mõõdet nagu vabadus ja vastutus sotsiaalselt oluliste tegude eest. Sotsiaalsete suhete oluline mõõde on sotsiaalsed ja töösuhted, mille sisu ja olemus avaldub sotsiaaltoetuste jaotamise tasandil. Ühiskonna sisemisest kihistumisest tulenevalt mängivad ühiskonnas üht peamist rolli sotsiaalsed grupi-, staatussuhted.

Sellest lähtuvalt on sotsiaalsed suhted suhted, mis näitavad sotsiaalseid sidemeid sotsiaalsete kihtide ja rühmade vahel, aga ka nende rühmade esindajate vahel. Seetõttu tekivad need peamiselt domineerimis- ja alluvussuhete, sotsiaalse ebavõrdsuse suhete vormis. Sellise ebavõrdsuse peamised tegurid on reeglina sugu ja vanuse tunnused, intellektuaalsed võimed, ametialased rollid, sotsiaalne staatus, omandisuhted jne. Sotsiaalsete suhete klassifitseerimine eeldab selliste tüüpide olemasolu kaasaegses ühiskonnas nagu horisontaalsed (ühe sotsiaalse rühma piires) ja vertikaalsed sotsiaalsed suhted (alluvussidemed erinevate sotsiaalsete rühmade vahel).

Sotsiaalsete suhete eristamiseks on erinevaid kriteeriume, näiteks sotsiaalse regulatsiooni astme järgi eristatakse formaalseid (ametlikke) ja mitteformaalseid sotsiaalseid suhteid. Sõltuvalt suhtlusviisist eristatakse kaudseid ja otseseid sotsiaalseid suhteid jne. Sotsiaalsete suhete olulisteks komponentideks on individuaalsed motiivid ja vajadused, mis raskendavad oluliselt sotsiaalseid sidemeid ja võivad viia sotsiaalse konfliktini. Viimane omakorda aitab kaasa rühmadevaheliste vastuolude mobiliseerimisele sotsiaalsetes suhetes, mis võivad areneda nii sotsiaalsete rühmade kui institutsioonide tasandil.

Kaasaegne sotsiaalfilosoofiline uurimus konfliktoloogia valdkonnas näitab nii destruktiivset kui ka integreerivat funktsiooni sotsiaalsed konfliktid. Veelgi enam, arvatakse, et konflikt on sotsiaalsete suhete üks olulisemaid vorme, kuna selle dünaamika aitab kaasa sotsiaalse süsteemi väärtus-normatiivsele arengule sotsiaalsete suhete ühe või teise vormi fikseerimise või hävitamise suunas. Erinevate motiivide, huvide ja vajaduste aktualiseerimise abil otsitakse võimalusi individuaalsete ja grupihuvide optimeerimiseks, tasakaalustamiseks ja stabiliseerimiseks. Seetõttu võib ühelt poolt K. Marxi loogika järgi konflikti pidada ühiskonna ajutiseks seisundiks, sellest üle saadakse, teisalt aga ka L. Koseri ja R. Dahrendorfi arvates. pidada ühiskonnasüsteemi normaalseks seisundiks, mis on tingitud ühiskonnaelu vastuolulisusest ja selle uuendamise vajadusest.

rendiplokk

Sotsiaalne diferentseerumine on ühiskonna jagunemine rühmadeks, millel on erinevad sotsiaalsed positsioonid ja mis erinevad õiguste, privileegide ja kohustuste, prestiiži ja mõju ulatuse ja olemuse poolest.

Diferentseerimise liigid Majanduslik: Sissetulekutase; Elatustase; Vaene, rikas, keskklass

Poliitiline: valitsemine ja valitsemine; poliitilised juhid ja massid Professional: elukutsed; Tegevuse liik ja amet; prestiiž

Sotsiaalsed rühmad on suhteliselt stabiilsed inimeste populatsioonid enda huvid, väärtused ja käitumisnormid, mis kujunevad välja ajalooliselt määratletud ühiskonna raames.

Sotsiaalsed rühmad Suured väikemõisad;Klassid;Sotsiaalsed kihid;Rahvuskogukonnad;Elukutselised rühmad Perekond;Kooliklass;Spordimeeskond;Sõprade selts;Tööliste brigaad

Pärandvarad on suured inimrühmad, mis erinevad tavade või seadusega sätestatud ja päritud õiguste ja kohustuste poolest.

  • Printsid;
  • Vaimulikud;
  • talupojad;
  • Linnarahvas;
  • Orjad.

Kaasaegsed teooriad sotsiaalse struktuuri kirjeldamisel Klassiteooria (V. I. Lenin) Kihistusteooria

Klassid on suured inimrühmad, kes erinevad:

Vastavalt kohale sotsiaalse tootmissüsteemis Seoses tootmisvahenditega (põhitunnus) Vastavalt rollile sotsiaalses töökorralduses Vastavalt saamise meetoditele ja olemasoleva sotsiaalse rikkuse hulgale

Klasside tekkimise teooria:

Bioloogilised klassid eksisteerivad inimeste igivana bioloogilise või psühholoogilise ebavõrdsuse tõttu, bioloogiliselt alaväärsed langevad paratamatult tugevatele, valitutele alistumisse. erinevatest allikatest ja saadud sissetulekute suurus (üür, kasum, palk) poliitiline, sõjaline vägivald marksistlik-leninistlik klassilõhe tuleneb (erinevatel viisidel) eraomandi tekkimisest, mis toob kaasa varalise ebavõrdsuse

Kihistusteooria (kihid) on sotsiaalsed kihid, mis erinevad:

  • taseme ja sissetulekuallika järgi;
  • Haridustaseme järgi;
  • elukutse järgi;
  • Vastavalt elutingimustele;
  • Ühiskondliku prestiiži järgi;
  • Elukvaliteedi järgi.

Keskmes: töötulemuste (st sotsiaaltoetuste) avalik jagamine

Sotsiaalse kihistumise variant Ülemklass Majandus- ja poliitiline eliit Keskklass Teadlased, insenerid, juhid, juristid, majandusteadlased Alamklass Füüsilised töötajad, töötud, lumpen

Feodaalid – need on suured maaomanikud. Venemaal nimetan ma neid mõisnikeks: vaimulik (vaimulik); ilmalik (aadliklass); talupojad: feodaalühiskonna klass (ülalpeetavad või pärisorjad); kutserühm(maatöölised, põllumehed).Kodanlus (kapitalistid) on renditööjõudu kasutavate tootmisvahendite omanike klass: manufaktuuride, tehaste, tehaste omanikud; kaupmehed; pankade ja väärtpaberite omanikud; maaomanikud. Venemaal kutsutakse neid kulakuteks (kurkuly).Proletariaat (kreeka keelest, kõigest ilmajäetud) on palgalised töötajad: Tööstus; Maa- ehk töölised; Vaimse töö proletaarlased. Intelligents on sotsiaalne kiht, vaimsete inimeste kiht. tööjõud: humanitaar; teadus; sõjaline; loominguline; insener-tehniline. Marginaalid on inimeste sotsiaalne kiht, kes on oma traditsioonilisest sotsiaalsest keskkonnast (ajutiselt või püsivalt) välja langenud: Negatiivne (Ph.D puhastab lund);Positiivne (Ph.D. – juht). teatud koht elukoht, ilma püsiva sissetulekuta, ilma alalise elukutseta (kodutud, kerjused, vaesed).

Sotsiaalne mobiilsus on inimeste liikumine ühest sotsiaalsest grupist teise.

Sotsiaalne mobiilsus Horisontaalne Vertikaalne See on üleminek sama taseme rühmale See on üleminek sotsiaalse hierarhia (redeli) ühelt astmelt teisele Liikumine ühest linnast teise, uuesti abiellumine jne Üles: töötajast tehaseomanikuks Alla : tehase omanikust töötaja juhiks

Mida suurem on sotsiaalne mobiilsus, seda avatum on ühiskond.

Sotsiaalsed liftid on sotsiaalsed mehhanismid, mis viivad inimesi ühest ühiskonnakihist teise.

Sotsiaalsed liftid (P. Sorokin)Armee Kirikukool (haridus)G. K. Žukov, Napoleon, J. Washingtoni patriarh Nikon, paavst Gregorius VIIM. V. Lomonosov, M. Luther Täiendavad sotsiaalsed tõsted Massimeedia (meedia) Pidu- või seltsitegevus Abielu kõrgklassi esindajategaA. Kašpirovski, A. RazinA. Hitler, J. V. Stalin, C. de Gaulle, P. Kovaleva-Žemtšugova, Katariina I

Sotsiaalne struktuur on sisemine korraldusühiskond, omavahel seotud ja vastastikku mõjutavate inimkoosluste ja nendevaheliste suhete kogum.

Sotsiaalsed suhted on mitmekülgsed sidemed sotsiaalsete rühmade, klasside, rahvuste vahel, aga ka nende sees majanduslikus, sotsiaalses, poliitilises, kultuurilises elus ja tegevuses.

Nomenklatuur on privilegeeritud, domineeriv ja valitsev, ekspluateeriv klass, kes kasutab hierarhilistes ühiskondades diktatuuri ja omab kollektiivset vara.

Bürokraatia on riigivõimu teostavate ametnike eriline sotsiaalne rühm.

Eliit on ühiskonna sotsiaalse struktuuri kõrgeim, privilegeeritud kiht (kihid), mis viib ellu riiklikku, sotsiaal-majanduslikku ja kultuuripoliitikat.

Eliidi liigid Poliitiline majanduslik Intellektuaal Kasutab võimu ja korraldab riigihaldust Mõjutab võimu materiaalsete võimalustega, osaleb otsuste tegemisel Arendab teadust ja kultuuri, annab ideoloogilisi ja moraalne mõju võimule

Ühiskond. Sotsioloogia. Teadvus ja aktiivsus. Ühiskonna vaimne elu. Isiku sotsialiseerimine. Poliitika ja poliitiline kultuur. Õigus ja õiguskultuur. Majandus. Põhimääratlused ja mõisted kokkusurutud sisus. Kokkuvõte.

Meil on RuNetis suurim teabebaas, nii et saate alati leida sarnaseid päringuid

Kas teil on küsimusi?

Teatage kirjaveast

Tekst saata meie toimetusele: