Cietes satura noteikšana pārtikas produktos. Vielu daudzveidība. Praktiskais darbs. "Cietes noteikšana pārtikā"

1. Mūsu zinātkārais papagailis jums izveidoja krustvārdu mīklu. Atrisiniet to, un jūs būsiet pārliecināts, ka jūs ne tik maz zināt par vielām.

Horizontāli: 1. Viela, kas veido ezerus, upes, jūras. 2. Viela, kas atrodama saldumos un šokolādēs. 3. Vielas, kurām garšo skāba. 4. Vīnogu cukurs.

Vertikāli: 1. Viela, ar kuru var mazgāt traukus, skalot skalošanu; to pievieno mīklai. 2. Viela, no kuras tiek izgatavota stieple un daži trauki. 3. Viela, no kuras sastāv nags. 4. Viela, kas ir daudz kartupeļos un želejā. 5. Viela, ko vienmēr redzam uz pusdienu galda, bet nekad nepievienojam tējai.

2. Praktiskais darbs"Mēs pārbaudām produktu cietes saturu."

Mērķis: noteikt, vai pētītajos produktos ir ciete.

Aprīkojums: skolotāja izsniegtie produkti; atšķaidīta joda tinktūra, pipete.

Darba process:

1) Veiciet eksperimentus: ar pipeti uzklājiet pilienu joda tinktūras katram no pētāmajiem produktiem.
2) Darba laikā aizpildiet tabulu.

Abdrašitova Ļubova Nikolajevna

MKOU vidusskola №7 Čeļabinskas apgabals Ašas st. Uzvaras 40 gadi, 10.

Temats: "Dažādas vielas. Praktiskais darbs "Cietes noteikšana pārtikas produktos".

Nodarbības veids: stunda apgūstot jaunu.

Nodarbības veids : stunda-mācība.

Mērķis: Iepazīstināt ar vielām un to īpašībām; ieviest jaunu mācību grāmatas sadaļu;

Attīstīt atmiņu, uzmanību, spēju atrast atbildes uz jautājumiem, izmantojot mācību grāmatu; nodarbības laikā izkopt saskarsmes kultūru ar vienaudžiem;

Mērķi, kas vērsti uz aktivitāšu rezultātu sasniegšanu:

Metasubjekts:

R:- formulējums mācību uzdevums stunda, pamatojoties uz mācību grāmatas materiāla analīzi kopīgas aktivitātes, izprotot to, plānojot kopā ar skolotāju aktivitātes nodarbības tēmas apguvei, izvērtējot savu darbu stundā;

P:- attīstīt gatavību pieņemt un risināt mācību problēmu; zinātnisku un izglītojošu tekstu analīze,

galvenās domas izcelšana tajā; Iemācīties aprakstīt novērojumus un izveidot eksperimentus; veidot argumentāciju vai sava viedokļa apliecinājumu par nodarbības tēmu atbilstoši vecuma normām; eksperimentu laikā strādāt grupā;

UZ:- mācās atbildēt uz jautājumiem no mācību grāmatas; diskusija atbilžu pārī uz mācību grāmatas jautājumiem;

Jūsu viedokļa pierādījums; Iemācīties aprakstīt pētāmās vielas, pamatoti pierādīt pieņēmumus; izdarīt secinājumus.

Nodarbības aprīkojums: projektors un prezentācija nodarbībai, uzdevumi grupu darbam, mācību grāmata 3. klase " Pasaule» Plešakovs A.A., mācību grāmatas darba burtnīca, uzdevumu kartes; joda šķīdums,

pipetes, pārtika (kartupeļi, āboli);

praktiskiem darbiem: sāls, cukurs, ciete.

CD - Disks "Pasaule apkārt".

Nodarbības posms

Skatuves mērķis

Skolotāja darbība

Studentu aktivitātes

UUD veidošanās rezultāts

1. Organizatoriskais moments.

Pozitīva skolēnu attieksme pret stundu.

Viss ir savās vietās

Vai viss ir kārtībā?

Pildspalva, grāmata un piezīmju grāmatiņa.

Zvans jau ir noskanējis

Sākam nodarbību.

Apsveicu skolotāju un skolēnus.

2.Zināšanu papildināšana, mājas darbu pārbaude.

1. Individuālie uzdevumi:

1) Pasvītrojiet ar sarkanu zīmuli cietas vielas, zilas - šķidras vielas, zaļas - gāzveida.

Oglekļa dioksīds, sāls, dzelzs, varš, ūdeņradis, sudraba piens, ūdens.

2) Sniedziet dabisko, mākslīgo un debess ķermeņu piemērus.

Klausieties stāstu par izcilo krievu zinātnieku M.V. Lomonosovs.

2. Frontālā aptauja.

Kas ir ķermenis? Kas ir ķermeņi?

No kā sastāv vielas?

Strādāju ar kartēm.

Darbu veikšana pie kartītes un studentu mutiskās atbildes.

Studenti sniedz piemērus.

Uzlabot spēju klasificēt vielas pēc to raksturīgajām pazīmēm.

Ķermeņu stāstījums un apraksts

Attīstīt interesi par zinātnes un izglītības rakstu.

3. Pašnoteikšanās darbībai.

Uzrakstiet terminu uz tāfeles.

Atrisiniet mīklas.

Es domāju, ka tas ir krīts, jo tas ir balts,

Un viņš paņēma to rokās, viņš skrēja ar ūdeni.

Nevis mežs, bet trokšņains.

Nevis zirgs, bet skrien.

Kāds ir viens vārds šiem jēdzieniem?

Par ko mēs šodien klasē runāsim?

Pilnīgi patiesi par vielām un iemācieties tās aprakstīt.

Zinātni, kas pēta vielas, sauc par ķīmiju.

Sniegs

Ūdens.

Vielas.

Formulēts-

nodarbības mācību uzdevums.

4. Darbs pie nodarbības tēmas.

Praktiskais darbs.

(Grupas darbs)

Mācību grāmatu darbs

Saruna "Vielu daudzveidība".

Plānot savu darbību, iemācīties aprakstīt pētāmās vielas;

Veikt eksperimentus un analizēt pētījumu rezultātus,

pierakstot tos darba burtnīcā;

veidot pierādījumus par savu viedokli;

Mācību grāmatas lasīšana un atbildēšana uz jautājumiem

Skolotājas stāsts.

Pirmā viela, ko mēs apsvērsim, ir sāls.

Ko jūs zināt par sāli?

Galda sāls ir viens no dabā sastopamajiem minerālsāļiem. Dažus no tiem iegūst cilvēki un izmanto kā mēslojumu augiem.

Cilvēkam svarīgākā galda sāls īpašība ir sāļa garša.

Tāpēc to izmanto pārtikas sālīšanai.

Dabā galda sāls ir sastopams ne tikai pazemē.

Liela daļa no tā ir ietverta jūras ūdens, kā arī sālsezeru ūdenī. Tas ir arī augsnē.

Un tagad klausīsimies Daņila vēstījumu par galda sāli. Nākamā sastāvdaļa ir cukurs.

Ko jūs zināt par cukuru? Nosauciet tā galveno īpašumu.

Indijā mūsdienās bērniem, tāpat kā pirms daudziem gadiem, patīk vākt cukurniedres. Tā kātiņš ir ārkārtīgi salds, un gardēžiem tas ir tas pats, kas mūsu konfektēm.

Indijā gandrīz katra ģimene savā zemes gabalā stāda cukura kabeli.

Tnik. Un Kubā zemnieki stāda saldo niedru. Un arī citās karstās valstīs. Pienāks ražas novākšanas laiks, zemnieki ar garu nazi - mačeti grieza niedres pēc niedres - un katlā.

Vāra uz uguns - iegūst baltus saldos kristālus. Indiāņi tos sauc par "sakar", un mēs tos saucam ar līdzīgu vārdu "cukurs". Tiesa, mēs nevārām cukuru no cukurniedrēm, kas neaug mūsu apkārtnē, bet gan no cukurbietēm. Nedomājiet, ka šī ir tā pati biete, par kuru mīkla saka: "Augš zaļa, apakšā sarkana, ieaugusi zemē." Nē, šī ir vēl viena biete: nē sarkans un baltsļoti jauki. Mūsu vecvectēvi to sagrieza šķēlēs un dzēra ar to tēju. Tāpat kā mēs ar baltajiem cukura kubiņiem. Un cukura vietā tajos laikos viņi ēda medu,

Viņi dzēra kļavu, liepu saldo sulu.

Viņi pat gatavoja zefīrus no šīm sulām.

Pārdeva cukuru nevis veikalā, bet aptiekā kopā ar visādām retām zālēm. To paņēma kā zāles, bija ļoti dārgi.

Lai būtu daudz niedru cukura, nepieciešams daudz niedru. Ne velti mūsu draugi kubieši savā salā stāda veselas niedru birzis. Nu, lai būtu daudz biešu cukura, vajag daudz cukurbiešu.

Teksta otro rindkopu lasiet mācību grāmatā 1. lpp. 42

Kādas vēl saldās vielas ir sastopamas dabā?

Kur dabā ir glikoze?

Ciete.

Tas ir Balts pulveris. To parasti izmanto, gatavojot želeju. Tā ir viena no svarīgākajām uzturvielām nepieciešams cilvēkam. Tas ir atrodams daudzos pārtikas produktos augu izcelsme. Zinātnieki -

Ķīmiķi ir ieteikuši, kā noskaidrot, vai ir

Ciete ir viens vai otrs produkts.

Lai to izdarītu, jums ir nepieciešama joda tinktūra, kas atšķaidīta ar ūdeni. Ja pilināsiet to uz produkta, kas satur cieti, tinktūra mainīs krāsu uz zili violetu.

Ar atšķaidītu tinktūru

Joda, nosaki, vai tevī ir ciete -

Jums sniegtie produkti.

Pierakstiet pētījuma rezultātus

Un zīmējiet savā darbgrāmatā.

Pastāstiet mums par saviem rezultātiem.

Izlasiet tekstu no 43. līdz 44. lappusēm savā mācību grāmatā.

Kā sauc liela grupa virtuvē atrastās vielas?

Kādi pārtikas produkti satur skābes?

Nosauciet galveno skābju īpašību.

Kādas skābes jūs zināt?

Vai var pārbaudīt jebkuru skābi?

Kāpēc to nevar izdarīt?

Apsveriet galda sāli.

Studenta prezentācija.

Tam ir salda garša.

Studentu prezentācija no referāta

māja.

Glikoze.

dažādās augu daļās. Īpaši daudz tas ir vīnogās un vīnogu sulā.

Bērni veic praktiskos darbus un aizpilda tabulu darba burtnīcā no 18. Viņi runā par rezultātiem.

skābes

Citrons, ābols, skābenes, rūgušpiens satur pienskābi.

Skābās kodīgās skābes. Tie korodē cilvēka ādu.

Viņi plāno savu darbību, spēja vienoties par kopīgām darbībām.

Meklēt nepieciešamo informāciju mācību grāmatā, prasme orientēties mācību grāmatā; pašmērķīgs un mērķtiecīgs

- grāmatas izvēle

Fiziskā audzināšana

nootka

Mēs stumjam kājas

Mēs sitam plaukstas

Mēs pamājam ar galvu.

Mēs mēs paceļam rokas,

Mēs nolaižam rokas

Tad mēs riņķojam.

Veiciet darbības ar tekstu.

Izpētītā materiāla konsolidācija

Uzdevumu izpilde darbgrāmatā

1 (s16).

- Izlasi uzdevumu. Mācību grāmatā atrodiet teksta daļu par galda sāli.

Nosauciet galveno sāls īpašību.

Kur atrodams sāls?

Kur atrodams galda sāls?

Pierakstiet to tabulā.

Sāļš pēc garšas.

Dabā, pazemē, akmens formā.

Atbildes uz jautājumiem, pamatojoties uz mācību grāmatas informatīvo tekstu.

Atspulgs.

Apkopojot stundu.

Grupas darbs.

Spēle "Definēt ar pieskārienu"

Mēs spēlējam spēli.

Pirmo uzdevumu lasiet mācību grāmatā 44.lpp.

Izveidojiet vielas aprakstu mīklas veidā un uzminiet to klasei.

Izlasiet otro uzdevumu 44. lpp.

Izpildi to.

Spēle

Mēģiniet sajust cukuru, sāli, cieti.

Vai to var izdarīt, nogaršojot vielu?

Tātad vielas ir ļoti dažādas.

Ar kādām vielām mēs sastopamies ikdienā?

Nosauciet galvenās cukura, galda sāls, cietes, skābes īpašības.

Ko jaunu jūs uzzinājāt nodarbībā?

Labi darīts, nodarbība ir beigusies.

Sastādi un uzmini

mīklas

spēlēt

Nezināmu vielu nedrīkst nogaršot, jo tā var būt indīga.

Pienākumu sadale, kopīgās rīcības plāna sastādīšana

Nepieciešamās informācijas atrašana

Ar grāmatas palīdzību.manifestācija

interese par kognitīvo tekstu.

Anotācija Projekta darbs par tēmu "Cietes noteikšana pārtikas produktos" tika veikts, izmantojot informācijas avoti: papildu literatūra un internetu. Projekts tika izveidots tiem, kuri vēlas uzzināt vairāk par pārtikas sastāvu (tomātu pasta), uzzināt par cietes nozīmi pārtikā. Atbilstība "Cilvēks piedzimst vesels, visas slimības nokļūst viņa ķermenī ar pārtiku caur muti." Hipokrāts Mūsdienu cilvēks 90% pārtikas preču viņš iegādājas veikalos, nepievēršot uzmanību iegādāto produktu sastāvam, kas satur cilvēka veselībai ne vienmēr labvēlīgas pārtikas piedevas.


Hipotēze Darba mērķis Ja produkta sastāvā nav norādīta ciete, tad tomātu produktos to nevajadzētu atrast. Meklēt cieti tomātu pastā, izmantojot jodu; Nosakiet, kuras tomātu pastas satur cieti; Izdarīt slēdzienu par paveikto; Uzdevumi Vākt un apstrādāt informāciju; Izvēlēties metodes tēmas praktiskai apguvei; Veikt pilotpētījumus; Prezentēt projekta rezultātus; Sagatavot projektu aizstāvēšanai un prezentācijai;


Pārtikas piedevas Pārtikā tiek izmantotas pārtikas piedevas: konservanti, aromatizētāji, stabilizatori, biezinātāji. Cieti izmanto kā biezinātāju tomātu pastas, jogurta un citu pārtikas produktu pagatavošanai. Cieti var atrast pārtikas produktos mājās, izmantojot joda tinktūru.


Galvenā daļa Ciete ir dabisks polimērs, kura molekulas sastāv no atsevišķām C 6 H 10 O 5 vienībām Ciete ir balts pulveris, nešķīst auksts ūdens. AT karsts ūdens tas uzbriest un veido pastu. Tas ir eksperimentāli pierādīts ķīmiskā formula ciete (C 6 H 10 O 5) n, kur n sasniedz vairākus tūkstošus.











Tomātu pastas raksturojums Augstas kvalitātes tomātu pastas sastāvā nedrīkst būt nekas cits kā tikai tomāti, tai jābūt biezai konsistencei, tajā nedrīkst būt tumši brūni vai balti ieslēgumi. Lai aizsargātu patērētājus no zemas kvalitātes produktiem, tika pieņemts GOST 3343–89. Saskaņā ar šo GOST tomātu pasta ir produkts, kura cietvielu saturs ir vismaz 25% (no 25% līdz 40%). Saskaņā ar to pašu GOST E124 krāsvielas un cietes saturs tomātu pastā nav atļauts. Sāļi - ne vairāk kā 1,5%. Eksperimentam tika iegādāta 4 veidu tomātu pasta:

















4. paraugā ("Glavproduct") ir līdzība starp joda un cietes pastas reakciju. Tāpēc "Glavprodukt" satur cieti, un šo produktu nedrīkst lietot pārtikā.(Tā kā saskaņā ar GOST, ciete nedrīkst būt tomātu pastas sastāvdaļa).





Secinājumi Dabīgajos tomātu produktos nedrīkst būt cietes. Rezultāts priecēja - ciete tika novērota tikai tajos produktos, kuros tā bija deklarēta (Glavprodukt tomātu pastā).Mājās cieti var noteikt, izmantojot joda tinktūru, kas ir katrā aptieciņā. No padarītā projektēšanas darbi no tā izriet, ka preces ražotāji pircējus nemaldina. Deklarētās tomātu pastas sastāvs atbilst eksperimenta rezultātiem, taču saskaņā ar GOST tomātu izstrādājumos nedrīkst būt nekas cits kā tomāti. No mums piedāvātajiem 4 tomātu pastas paraugiem divos paraugos bez tomātiem ir uz etiķetes norādītā ciete un konservants E-211, pēc GOST tiem nevajadzētu būt tomātu pastā. Jūs varat ieteikt iegādāties tomātu pastas "Tomāts" un "Heinz".


Noderīgi padomi Pērkot pārtiku, jāskatās iegādāto produktu sastāvs. Centieties izvairīties no produktu sastāva: konservantiem un garšas stimulatoriem. Paskaties uz izskats produktiem. Ēdienu gatavošanai tomātu pastu var aizstāt ar tomātiem.

Vai jums ir jautājumi?

Ziņot par drukas kļūdu

Teksts, kas jānosūta mūsu redaktoriem: