Լարխի մասին ուսանողի համար. Պատրաստեք հաղորդագրություն «Larch - անսովոր փշատերեւ ծառ» թեմայով: Աճի և վերարտադրության առանձնահատկությունները

Նախադիտումն օգտագործելու համար ինքներդ ստեղծեք Google հաշիվ (հաշիվ) և մուտք գործեք՝ https://accounts.google.com

Նախադիտում:

Ներկայացումների նախադիտումն օգտագործելու համար ստեղծեք Google հաշիվ (հաշիվ) և մուտք գործեք՝ https://accounts.google.com


Սլայդների ենթագրեր.

Լարխը խորհրդավոր ծառ է Աշխատանքն ավարտեց՝ 1-ին դասարանի աշակերտ «ա» Կիրա Սախնո աշխատանքի ղեկավար՝ տարրական դպրոցի ուսուցչուհի Չեստիկովա Իրինա Սերգեևնա Մուրաշի քաղաքի թիվ 2 միջնակարգ դպրոց

Ներածություն Առաջին դասարանում մեզ շրջապատող աշխարհի դասերից մեկում ուսումնասիրեցինք փշատերև և տերեւաթափ ծառերը։ Աշխատանքային գրքույկում մենք առանձնացրել ենք փշատերև և տերեւաթափ ծառերը: Ինձ հետաքրքրում էր խեժի նման ծառը. կարծում էի, որ դա տերեւաթափ է, բայց պարզվեց, որ այն փշատերեւ է։ Ես ինքս ինձ հարց տվեցի. ինչու է խոզապուխտը կոչվում խոզապուխտ:

Նպատակը. Պարզել խեժի ծառի առանձնահատկությունները: Առաջադրանքներ. Գրական աղբյուրներից սովորեք խեժի առանձնահատկությունների, դրա կիրառման, աճի պայմանների մասին: Համեմատեք խոզապուխտը տերեւաթափ եւ փշատերեւ ծառերի հետ։ Անցկացրեք խեժի ասեղների ուսումնասիրություն: Վերլուծել արդյունքները, ձևակերպել եզրակացություններ:

Վարկած Ենթադրենք, որ խոզապուխտը տերեւաթափ ծառ է։

Խեժի աճեցման պայմանները Խոզապուխտը փշատերեւ ծառերի ամենատարածված տեսակներից է: Լարճերը կարող են աճել մինչև 50 մ բարձրության վրա: Ապրում են 300-450 տարի, չնայած կան նաև 800 տարեկան ծառեր։ Տարածված են Հյուսիսային կիսագնդի ցուրտ շրջաններում։ Սիբիրում և Ռուսաստանի Հեռավոր Արևելքում խեժի անտառները զբաղեցնում են հսկայական տարածքներ: Լարխը կարող է դիմակայել մինչև -65 ºС ջերմաստիճանին: Նա նույնիսկ գրանցվել է Գինեսի ռեկորդների գրքում որպես «ամենացրտադիմացկուն ծառ»:

Կիրառում Իր ամրության և ամրության շնորհիվ խոզապուխտի փայտը լայնորեն կիրառվում է՝ սկսած շինարարական աշխատանքներից մինչև քիմիական արդյունաբերություն: Արժեքավոր բուժիչ բույս ​​է, ունի հստակ արտահայտված բուժիչ հատկություններ՝ հակամանրէային, հակավիրուսային, հանգստացնող։

Պատասխանողի նշանակումը Mom «Cough» - խոզապուխտի երիտասարդ կադրերի թուրմ: Տատիկ «Թարախային վերքերի համար»՝ երիտասարդ ասեղների ներարկում։ Պապա «Ատամի ցավի, կոկորդի ցավի համար»՝ խեժ։ Մորաքույր «With varicose veins» - կոմպրես թարմ ասեղներից: Պապիկ «Փորլուծության համար» - թուրմ ծառի կեղևից: Դեղորայքային հատկություններ

Խեժի համեմատությունը փշատերև և սաղարթավոր ծառերի հետ Պլան Birch Pine Larch Տերևի անվանումը LEAF NEEDLE NEEDLE Աշնանային տերևներ թափվում է Աշնանային թափվում է ամբողջ տարին Խեժի առկայություն Բացակայում է խեժի առկայություն Խեժի առկայություն Խեժի առկայություն Խեժի առկայություն Խեժի առկայություն Սերմով պտուղը սերմերով տարածվում է: Կիրառում շինարարության մեջ Հարմար չէ շինարարության համար Շինարարություն Շինարարությունում

Եզրակացություն Ըստ համեմատական ​​բնութագրերի՝ տեսնում ենք, որ խոզապուխտը ավելի շատ լուցկի ունի փշատերև ծառի հետ։ Տերեւաթափ ծառի դեպքում մեկ զուգադիպություն է աշնանը սաղարթների թափվելը: Այսպիսով, խոզապուխտը փշատերև ծառ է, որն իր ասեղները թափում է աշնանը:

փորձարարական մաս

Ասեղի երկարության համեմատություն

Ասեղների քանակը մի փունջում

Ասեղների փափկության համեմատություն

PINE SPRUCE LARCH Ասեղների երկարություն 6-7սմ 1-2սմ 3-4սմ Փափկություն շատ կոշտ կոշտ փափուկ Ասեղների քանակը մի փունջում 2 1 20 Ասեղների ուսումնասիրություն

Եզրակացություն Մենք իմացանք խեժի աճեցման պայմանների մասին գրական աղբյուրներից Մենք ուսումնասիրեցինք խեժի բուժիչ հատկությունները Մենք որոշեցինք խեժի և փշատերև ու տերեւաթափ ծառերի նմանություններն ու տարբերությունները. Դիտարկեցինք տարբեր փշատերեւ ծառատեսակների ասեղներ:

«Ուրեմն, խեժափիճ, եթե այս ծառը փշատերև է, ապա ինչու՞ «լարշ»: Իսկ ինչ վերաբերում է տերևներին: Ի տարբերություն այլ փշատերևների, խոզապուխտը ձմռան համար ասեղներ է թափում, ինչպես որ տերեւաթափ ծառերը կորցնում են իրենց տերևները։ Այստեղից էլ անունը։ Մեր վարկածը չհաստատվեց։ Լարխը փշատերեւ ծառ է։

Եվ դեռ. Ինչո՞ւ է խոզապուխտը իր ասեղները թափում: Պատասխան. Ձմռանը չսառելու համար, քանի որ այն աճում է ծանր պայմաններում, ասեղները թափելով՝ ազատվում է ավելորդ խոնավությունից, որը ձմռանը «սառչում» է։

Իմ աշխատանքում ես օգտագործել եմ հետևյալ գրքերը. «Ծառերի գիրքը» (Իվչենկո Ի.Ս.) «Տերեւաթափ անտառ» (Սկրեբցովա Մ.) «Երեխաներին պատմիր ծառերի մասին» (Վիկտոր Մորոզ) «Ծառերը» (Իրինա Տոկմակովա) «Մեծ գիրքը» Անտառներ և ծառեր » (Ռենե Մեթլ)


Լարխը Ռուսաստանում ամենատարածված ծառն է: Հաղորդագրությանս մեջ մանրամասն կխոսեմ դրա, առանձնահատկությունների ու ժողովրդական տնտեսության մեջ օգտագործման մասին։

Նկարագրություն

Լարխը պատկանում է սոճիների ընտանիքի փշատերեւ տեսակներին։ Նրա ամենամոտ ազգականներն են եղևնին և սոճին։ Նա աճում է հասակով մինչև 40 մետրավելի քիչ հաճախ՝ մինչև 50 մ, կոճղերը հավասար են, ինչպես սյուները, 1-1,5 մետր տրամագծով։ Երիտասարդ ծառերն ունեն բաց կեղև և դեպի վեր ձգվող թագ, ծեր ծառերի բները ծածկված են մոխրագույն շագանակագույն կեղևով և ունեն կլոր, հազվագյուտ, տարածվող թագ։ Արմատային համակարգը հզոր է, բարձր ճյուղավորված, առանց ընդգծված կենտրոնական արմատի։

Աճի և վերարտադրության առանձնահատկությունները

Լարշ աճում է շատ արագայն ձգվում է տարեկան 50-100 սմ-ով, 20 տարեկանից հետո աճը դանդաղում է։ Սա երկարակյաց ծառ է։ Ապրում է 400-600 տարի։

Լարխի երկու եզակի հատկություններ.

  • Չնայած այն հանգամանքին, որ այն պատկանում է փշատերև ծառերին, ձմռան համար թափում է իր ասեղները,որոնք մինչ այդ սովորական սաղարթների պես դեղնում են։ Իսկ գարնանը խոզապուխտը կրկին պատվում է երիտասարդ վառ կանաչ ասեղներով։
  • Լարխի ասեղները փշոտ չեն, բայց փափուկ, հաճելի են դիպչել:

Լարխը միատուն բույս ​​է, միևնույն ծառի վրա աճում են մինչև 5 սմ երկարությամբ էգ կոներ և արու հասկեր։ Բնության մեջ այն բազմանում է սերմերով, որոնք մինչև աշուն հասունանում են կոների մեջ։

Ծառը շատ անպարկեշտ է.լավ է հանդուրժում ցրտահարությունն ու երաշտը, հողի համար պահանջկոտ չէ, չնայած այն լավագույնս աճում է խոնավ հողերի վրա՝ կավի և ավազի բարձր պարունակությամբ (գետահովիտներ, կիրճերի մեղմ լանջեր): Դիմացկուն է հիվանդությունների և վնասատուների նկատմամբ: Բայց խեժի լավ աճի համար անհրաժեշտ է արևի լույս.Նա թուլանում է ստվերային վայրերում:

Տարածում

Ընդամենը Հայտնի է 20 տեսակԱյս ծառից ամենատարածվածը սիբիրյան խեժն է: Սաղարթավոր անտառները տարածված են ամբողջ աշխարհում։ Աճում է բարեխառն լայնություններում։ Բայց ոչ մի տեղ չկա խեճի նման ընդարձակ անտառներ, ինչպես Ռուսաստանում:Ծառը զբաղեցնում է երկրի բոլոր անտառների 40%-ը, այսինքն՝ տարածք, որը հավասար է Ֆրանսիայի պես 5 երկրների տարածքին: Աշխարհում ոչ մի այլ ծառ չի ծածկում այդքան հսկայական տարածք:

Փայտ հայտնաբերվել է ամենուր՝ արևմուտքից արևելքՕնեգա լճից մինչև Օխոտսկի ծով, ամբողջ Արևելյան և Արևմտյան Սիբիրում, հյուսիսում գտնվող տունդրայից մինչև Ալթայ, իջնելով Պրիմորիեի շատ հարավ: Անդրբայկալիայում Դահուրյան խեժի անտառները հզորորեն աճել են:

Ծանր և ճահճային հողերի վրա, մշտական ​​սառցե տարածքներում աճում են խեժի մաքուր անտառներ։ Լավագույն բնական և կլիմայական պայմաններում խոզապուխտը աճում է փշատերև և խառը անտառներում։ Լավ հարակից, սոճին,.

Ազգային տնտեսական նշանակություն

Վենետիկը կանգնած է հիմքի վրա, որի հիմքը խեժն է։ Վերջերս մասնագետները որոշեցին ստուգել, ​​թե որքան ամուր է այս զարմանալի քաղաքը կանգնած ջրի վրա, քանի որ կույտերը քշվել են գրեթե 700 տարի առաջ։ Ջուրն իջել են ջրասուզակները և ուշադիր զննել հիմքի վիճակը։ Արդյունքները ցնցել են բոլորին՝ նույնիսկ փտման կամ այլ վնասի նշան չի հայտնաբերվել, խեժի կույտերը, դարեր անցկացրած ջրի տակ, ամուր են դարձել երկաթի պես,նրանք նույնիսկ չկարողացան մի խազ դնել անհարթ ձողերի վրա:

Լարխի փայտն ունի այսպիսի յուրահատուկ հատկություններ.

  • ջրի մեջ չի փչանում;
  • վնասված չէ;
  • տարբերվում է շատ բարձր ամրությամբ և առաձգականությամբ.
  • ունի խեժի բարձր պարունակություն։

Այս հատկությունների շնորհիվ խեժը լայն տարածում ունի օգտագործվում է նավերի կառուցման, մեքենաների, մեքենաների, ինքնաթիռների արտադրության մեջ։Առանց լրացուցիչ ներծծման, փայտը գնում է հեռագրական սյուների և քնելու համար: Հիանալի է կամուրջներ, ամբարտակներ և նավամատույցներ կառուցելու համար: Գերանները քանդում չգիտեն։

Այս ծառի կառուցման մեջ օգտագործումը որոշ չափով սահմանափակ է: Թարմ խեժի տախտակն այնքան խիտ է, որ դժվար է մեխը խրել դրա մեջ, իսկ խեժի հին տախտակից արդեն անհնար է մեխը հանել։

Այս ծառից ստացվում է ռոզին, հերմետիկ մոմ, տորպենտին, քացախաթթու։ Խեժի անտառի մեկ խորանարդ մետրից կարելի է ձեռք բերել 2000 զույգ գուլպաներ կամ 1500 մետր սինթետիկ մետաքս։

Բացի այդ, այս ծառի կեղևից պատրաստվում է տեքստիլի, կաշվի և մաշկի համար շատ դիմացկուն ներկ: Լարխի ասեղները լայնորեն կիրառվում են բժշկության մեջ։ Նա է ունի մանրէասպան և հակաբորբոքային հատկություն,հարուստ է վիտամին C-ով:

Եթե ​​այս հաղորդագրությունը օգտակար լիներ ձեզ համար, ես ուրախ կլինեի տեսնել ձեզ

  • Լարխը (Larix) սոճիների ընտանիքի (Pinaceae) փայտային բույսերի ցեղ է, փշատերեւ ծառերի ամենատարածված տեսակներից մեկը։
  • Ապրում է մինչև 300-400 տարի, գրանցված են մինչև 800 տարեկան խոզուկներ։
  • Մոլորակի և Ռուսաստանում ամենատարածված ծառատեսակները:

  • Բարենպաստ պայմաններում այն ​​արագ է աճում։ Մինչեւ 20 տարեկանը կարողանում է տարեկան ավելացնել 50-ից 100 սմ։
  • Բարենպաստ պայմաններում այն ​​աճում է մինչև 50 մետր և ավելի բարձրության վրա՝ մինչև 1 մ և ավելի միջքաղաքային տրամագծով։
  • Լարխը դիմացկուն է գարնանային ցրտահարություններին, շատ դիմացկուն է ձմռան ցածր ջերմաստիճաններին։ Հյուսիսում դիմանում է -70 °C-ից ցածր ջերմաստիճանին
  • Լարխը չափազանց լուսասեր ծառ է, այն չի վերածնում և չի աճում ստվերում։
  • Իր ամրության և ամրության շնորհիվ խոզապուխտի փայտը լայնորեն կիրառվում է՝ սկսած շինարարական աշխատանքներից մինչև քիմիական արդյունաբերություն:
  • Փայտի չորացման հետ մեկտեղ նրա խտությունն այնքան է մեծանում, որ անհնար է մեխ խրել դրա մեջ, իսկ մուրճով մեխերը այլևս չեն կարող հանվել խեժի հին տախտակներից, քանի որ մեխի մետաղը պատռվում է։
  • Չնայած խեժի լայն տարածմանը և փայտի բարձր որակին, խոզապուխտը Ռուսաստանում հատումների ընդհանուր ծավալի համեմատաբար փոքր մասն է կազմում: Սրա պատճառներն այն են, որ բարձր խտության պատճառով խոզապուխտի թարմ կտրված փայտը սուզվում է (անմիջապես կամ կարճ ժամանակ անց ջրում) և չի կարող գետերը իջնել, ինչը որոշ դեպքերում նշանակում է, որ հնարավոր չէ բերքահավաքի վայրերից տեղափոխել: մշակման վայրեր.
  • Այն ամենը, ինչ պատրաստված է խոզապուխտից, ստեղծված է հավերժ մնալու համար: Դրա լավ օրինակը Վենետիկն է՝ կառուցված սիբիրյան խեժի կույտերի վրա:

2. Դաս: 3 «B»

3 Ամսաթիվ՝ 10.10.15թ

4. Դասի թեմա՝ «Larch»

5 . Դասի նպատակը.Աշակերտների մոտ ձևավորել փշատերև ծառերի (լարխի) դերը կյանքում

Մարդուն ծանոթացնել անտառի բնապահպանական խնդիրներին, որոնք առաջացել են մարդկանց մեղքով

6. Ուսումնական ռեսուրսներ՝ ուսուցչի համակարգիչ, մեդիա պրոյեկտոր, տեքստ, թերթիկներ

Բեմական անուն

Աշխատանքային ձև

Ուսանողների հետ փոխգործակցության բովանդակությունը

Ուսուցչի գործունեություն

Ուսանողների գործունեություն

Ձևավորվել է UUD

1. Ուսումնական գործունեության մոտիվացիա

Ներառում բիզնես ռիթմի մեջ. Զգացմունքային վերաբերմունք աշխատանքի նկատմամբ.

Դասը սկսվում է

Նա կգնա տղաների մոտ ապագայի համար։

Փորձեք հասկանալ ամեն ինչ

Սովորեք բացել գաղտնիքները:

Տվեք ամբողջական պատասխաններ

Աշխատանք ստանալու համար

Միայն «հինգ» նշանը:

Սլայդ թիվ 1

Աշակերտներին մոտիվացնում է ուսումնական գործունեությանը, վերահսկում է դասի պատրաստակամությունը:

Հետաքրքրություն ցուցաբերելը. Զգացմունքային տրամադրություն դասի համար.

- Կարգավորող:

վերահսկողություն

- Անձնական:

գործունեության ինքնորոշում

-Հաղորդակցական:

ուսուցման և հասակակիցների հետ համագործակցության պլանավորում

2.Գիտելիքների թարմացում: Դասի նպատակների սահմանում

Դասի նպատակի, նպատակների և թեմայի ձևակերպում.

Աշխատանք զույգերով.

Սա տուն է։ Հսկայական տուն.

Դրանում բոլորի համար բավականաչափ տեղ կա։

Եվ սկյուռը և նապաստակը,

Եվ ատամնավոր գայլի ձագ:

Ո՞ր տան մասին է բանաստեղծությունը.

Ո՞րն է մեր դասի թեման: Ուսուցիչ:իսկ դասի թեման պարզաբանելու համար լեգենդ կպատմեմ

«Մի անգամ թռչունների երամը թռավ դեպի տաք կլիմաներ։ Թռչուններից մեկն ընկել է հոտի հետևից, քանի որ նրա թեւը կոտրվել է։ Վիրավոր թռչունը թռչում էր ծառից ծառ՝ ապաստան փնտրելով ցրտից։ Քամու մեջ օրորվող կեչը ուշադրություն չդարձրեց թռչնի աղաչանքներին։ Նույնն արեց ուռինը՝ վշտանալով ինչ-որ գաղտնի վշտից՝ կռանալով առվի վրա։ Իսկ հպարտ կաղնին, վեր նայելով, չի իջել իր ստորոտում գտնվող փոքրիկ թռչունի մոտ։ Վերջապես թռչունը հասավ եղևնիին, որը սիրով ընդունեց այն։ Մոտակայքում մի սոճին իր ճյուղերը երկարեց, որպեսզի ավելի լավ պաշտպանի թռչունին մոտեցող ցրտից, իսկ գիհը թռչունին առաջարկեց մի բուռ հատապտուղներ: Անտառային ոգին բարկացավ հպարտ ծառերի վրա և ստիպեց նրանց վճարել իրենց դաժանության համար: Երբ առաջին ցրտահարություններից հետո քամին փչեց, նրանց բոլոր տերևները պոկեց կեչու, ուռենու և կաղնու միջից։ Այդ ժամանակվանից նրանք միշտ դատապարտված են տառապելու ձմեռային սառնամանիքներից, մինչդեռ ողորմած ծառերը հավերժ պահպանում են իրենց կանաչ զարդարանքը:

Ի՞նչ ծառերի մասին ենք խոսելու: (փշատերևների մասին)

Այն ստեղծում է խնդրահարույց իրավիճակ, ճանաչողական հակասությունների իրավիճակ, խրախուսում է ուսանողներին ընդունել դասի թեման և նպատակը:

Նրանք ընդունում են խնդրահարույց իրավիճակը, մտնում են քննարկման, բարձրաձայնում դասի թեման և նպատակը, ձևակերպում իրենց հարցերը։

- Կարգավորող:

նպատակադրում, կանխատեսում

- Հաղորդակցական:

հասակակիցների և ուսուցչի հետ արդյունավետ փոխազդեցություն ստեղծելու ունակություն

- Ճանաչողական:

վերլուծել, ապացուցել

3. Դասի խնդրի բացատրություն

Դիտարկում, փորձի տեղադրում, ինքնուրույն աշխատանք, աշխատանքի կոլեկտիվ ձև.

Փշատերևների մասին ի՞նչ հարցերի պետք է պատասխանենք:

* փշատերևների ներկայացուցիչներ (սոճին, եղևնի, մայրու, խեժի)

*որտեղ աճում է մեզ հետաքրքրող ծառը (հյուսիսում, բարձր լեռներում, տայգայում)

* ի՞նչ օգուտներ են բերում դրանք (բժշկության մեջ, շինարարության մեջ)

*Ինչ հետաքրքիր բաներ ենք սովորում (ցրտադիմացկուն, չի փչանում, բայց քարանում է, Ռուսաստանի խորհրդանիշ)

Ո՞ր ծառն է հետաքրքրում:

- (Երեխաները սեղանների վրա տեքստ ունեն):

Կազմակերպում է գիտելիքների կրկնությունը, բացահայտում բնորոշ թերությունները.

Ցույց տալ գիտելիքներ և հմտություններ:

Ճանաչողական:

Գիտելիքների կառուցում,

Խոսքի արտասանության գիտակցված կառուցումգրելը

Հաղորդակցական:

Սեփական մտքերը լիարժեք և ճշգրիտ արտահայտելու ունակություն

Կարգավորող:

Ուսուցման խնդիրը շտկելու, գիտելիքի և անտեղյակության ոլորտը, գործողության ձևը որոշելու ունակություն.

Անձնական

կրթական և ճանաչողական զարգացումմոտիվացիա

4. Երաժշտական ​​վարժություն աչքերի համար

Սլայդներ 5, 6, 7:

5. Նոր գիտելիքների բացահայտում

Մասամբ՝ որոնողական գործունեություն, կոլեկտիվ աշխատանք

Ինչ վայրի ծառ », - այսպիսի բացականչությամբ է սկսում Ալեքսանդր Սոլժենիցինը անտառային գեղեցկուհու մասին իր պատմությունը: Եվ իրականում, եթե խոսենք նրա մասին, մենք ստիպված կլինենք անընդհատ սկսել «ԱՌԱՎԵԼ» բառից:

Եվ հիմա մենք տեղափոխում ենք կարմիր գիծը և կարդում ենք մեկ տող:

Ռուսաստանում ամենատարածված ծառը

ԱՄԵՆԱ դիմացկուն և դիմացկուն

Կապույտ գծի հեռացում

ԱՄԵՆ հյուսիսային և ցրտադիմացկուն

ԱՄԵՆԱԿԱՆՈՒՆ

Կանաչ շերտի հեռացում

Բոլոր փշատերևներից ԱՄԵՆԱ արտասովոր Լարսի նկարը

(ինչպես փշատերև, բայց թափում է սաղարթը)

Ստեղծում է խնդրահարույց իրավիճակ, կազմակերպում է առաջատար երկխոսություն, ներգրավում է ուսանողներին աշխատանքին, խրախուսում է տեքստի քննարկումը

Նրանք վերլուծում են խնդրահարույց իրավիճակը, լուծում են փնտրում, առաջատար երկխոսություն են վարում, հետևում են տրամաբանության տրամաբանությանը, աշխատում են մշտական ​​կազմի խմբերում, հայտնաբերում և ամրագրում են նոր գիտելիքներ, մտնում երկխոսության մեջ։

Ճանաչողական:

Գիտելիքների կառուցում, բանավոր խոսքի գիտակցված և կամայական կառուցում, իմաստային ընթերցում

Կարգավորող:

Պլանավորում, ուղղում, կամային ինքնակարգավորում

Անձնական:

Գործունեության ինքնորոշում, կրթական և ճանաչողական մոտիվացիայի զարգացում

6. Ֆիզկուլտուրայի րոպե

սլայդ թիվ 9

7. Անկախ աշխատանք խմբերով

Երեխաները բաժանվում են խմբերի՝ «բուսաբաններ», «հետազոտողներ», «էկոլոգներ».

Երեխաները բաժանվում են խմբերի, դասավորում են շերտերը

Կարմիր-էկոլոգներ, կանաչ-բուսաբաններ, կապույտ-հետախույզներ

Սեղանների վրա՝ նյութ յուրաքանչյուր խմբի աշխատանքի համար

Կազմակերպում է ընտրության իրավիճակ.

Ձեռք բերված գիտելիքներն օգտագործել գործնական գործունեության մեջ: Ինքնագնահատական.

Ճանաչողական:

Տեղեկատվություն օգտագործելու և ուսումնական խնդրի լուծման համար անհրաժեշտ տեղեկատվությունը մեկուսացնելու ունակություն

Անձնական:

Սեփական հնարավորությունների պարզաբանում

Կարգավորող:

Դժվարությունները լուծելու ուղիներ գտնելու մտածողության ձևավորում

1. խումբ «Բուսաբաններ» Լարխը փշատերեւ ծառ է։ Լարխի բունը հավասար է, կեղևը ներքևում կոպիտ է, մուգ շագանակագույն բազմաթիվ ճաքերով, մոխրագույնի երանգով։ Ճյուղերը գտնվում են կողք-ներքև (ցույց է տրված նկարում): ասեղներաճում են փնջերով մեկ երիկամից: Ասեղները մնում են փափուկ և քնքուշ՝ անկախ տարիքից։ Նրա գույնը գարնանը գունատ կանաչից փոխվում է ամռանը՝ կանաչի, իսկ աշնանը՝ դեղին։ Ուշ աշնանը խեժի ասեղները թափվում են, իսկ գարնանը դրանք նորից հայտնվում են բողբոջներից։ Լարխի կոները նուրբ են, փափուկ, փոքր, օվալաձև: Մոխրագույն շագանակագույն խոզապուխտը արագ աճող, երկարատև տեսակ է. ոմանք ապրում են 700-900 տարի:

2. խումբ «Հետազոտողներ» Գիտնականներն ունեն 20 տեսակցեղատեսակներ, ամենահայտնիները՝ եվրոպական, ամերիկյան, սիբիրյան: Սիբիրյան խեժի փայտը համարվում է լավագույնը: Ռուսաստանում մինչև 19-րդ դարի կեսերը օրենքով արգելված էր սիբիրյան խեժի փայտ վաճառել մասնավոր անձանց: Այն օգտագործվում էր նավերի, կամուրջների, հենակետերի և նավակներ կառուցելու համար: Դարեր: Հնագետները հայտնաբերել հնագույն շինություններ. որը հազարամյակներ շարունակ կանգնած էր գետնի տակ, և փայտըքարացած, բայց ոչ քայքայված Ծառի խեժը պաշտպանում է ատամները կարիեսից և ամրացնում լնդերը։ Ժամանակակից բժշկության մեջ փայտից պատրաստում են պատրաստուկներ սրտի, ասթմայի և շաքարախտի բուժման համար: Քիչ հայտնի փաստ. Ռուսաստանի խորհրդանիշը ոչ թե կեչն է, այլ խոզապուխտը: Այն նաև ցրտադիմացկուն է, դիմանում է մինուս 60-ին: 65 աստիճան զրոյից ցածր

Խումբ 3 «Բնապահպաններ»

Ո՞ր բնապահպանական խնդրի մասին է խոսում բանաստեղծությունը: .

Սաշան լաց եղավ, երբ անտառը կտրվեց,

Նա դեռ մինչև արցունքներ խղճում է նրան։

Քանի՜ գանգուր կեչի կար։

Այնտեղ հին խոժոռված եղևնի պատճառով,

Կարմիր կլաստերները երևում էին...

Այո, Նեկրասովը գրել է անտառահատումների մասին։ Մարդկանց թվում էր, թե անտառներն այնքան շատ են, որ անհնար է դրանք հատել։ Այժմ պարզ է, որ անտառները վտանգի տակ են։ (սլայդ 25)

    Անտառում հրդեհներ անելը շատ վտանգավոր է. Մեկ փոքրիկ կայծը կամ խարույկը կարող է հրդեհ առաջացնել: Ժողովրդական ասացվածքն ասում է. «Մեկ ծառից միլիոն լուցկի կարելի է պատրաստել, մեկ լուցկով վառել միլիոն ծառ»։անտառ հրդեհների սեզոնի ժամանակ. Դուք չեք կարող այն անտեղի բուծել: Ավելի լավ է կրակ վառել հին կրակահորի վրա։ Հեռանալիս անհրաժեշտ է մարել կրակը։

    Ոչ ոք չպետք է մոռանա, որ նա հյուր է անտառում և պարտավոր է հետևել որոշակի կանոնների.

մի պատռեք, մի՛ կոտրեք, մի՛ վախեցրեք, մի՛ աղմկեք, մի՛ աղբարկեք։ Անտառ մտնել որպես ընկեր, վարպետ, բայց ոչ դաժան, ոչանտարբեր, բայց հոգատար, ուշադիր, զգայուն: Եվ հետո անտառը կհատուցի ձեզ բարությամբ!!!

«Ինչպես վարվել անտառում» հուշագրի կազմում.

Կազմակերպում է համատեղ ձեռքբերումների համակարգումն ու ընդհանրացումը.

Կողմնորոշվել տեղեկատվության մեջ, ցուցադրել գիտելիքներ, բացահայտել նոր գիտելիքների կիրառելիության սահմանները:

Ճանաչողական:

Գիտակցաբար և կամավոր կերպով խոսքի հայտարարություն կառուցելու ունակություն

Հաղորդակցական:

Նախաձեռնողական համագործակցություն ուսուցչի և հասակակիցների հետ՝ համախմբելու, պարզաբանելու հայտնի գիտելիքները և գործողության մեթոդները

Կարգավորող:

Վերահսկում, գնահատում, ուղղում

Անձնական:

ինքնորոշում

9. Արտացոլում և ներդաշնակություն

Զրույց

-

Լրացրեք հայտարարությունները.

Ես պոկեցի մի ծաղիկ ... .. (և այն չորացավ)

Ես ցեց բռնեցի……..(և այն մեռավ իմ ափի մեջ)

Եվ հետո ես հասկացա ...... (որ միայն սրտով կարելի է դիպչել գեղեցկությանը:) (Ռուրիկ Իվնև)

Մտածեք այս խոսքերի մասին և որոշեք, թե ինչպես կարող եք օգնել բնությանը:

Ահա թե որտեղ է ավարտվում մեր դասը։

Ստացե՞լ ենք բոլոր հարցերի պատասխանները։

Իսկ հիմա, ում դուր եկավ դասը, ժպիտով ժպիտ կպցրեք մեր խեժին, իսկ ում դուր չեկավ ձանձրալի սմայլիկը։

Այն ստեղծում է իրավիճակ, որը կապված է հաճելի հույզերի, աշխատանքից բավարարվածության զգացումի, սեփական կոմպետենտության, ինքնագնահատականի հետ։

Իրականացնում են սեփական կրթական գործունեության, դրա արդյունավետության աստիճանի ինքնագնահատում։

Կարգավորող:

Դասի ընթացքում ձեր ձեռքբերումների գնահատում

Անձնական:

ինքնորոշում

Ճանաչողական:

Մոտիվացիայի արտացոլում, հաղորդակցման գործունեության ուղիներ

Հարցեր ունե՞ք

Հաղորդել տպագրական սխալի մասին

Տեքստը, որը պետք է ուղարկվի մեր խմբագիրներին.