Pääosa koripallotunnista. Tiivistelmä fyysisen kulttuurin oppitunnista aiheesta "Koripallo. Alan koulutus- ja metodologinen kokonaisuus Kääntämisen teoreettiset näkökohdat Alan opiskelijoiden opetuksen opintopistetekniikan mukaan

Arvosana: / 1
Pääpiirteet avoimesta koripallotunnista.
Oppitunnin aihe: Yksilöllinen hyökkäys koripallossa.
Oppitunnin tarkoitus: Nopeus-voimaominaisuuksien kehittäminen yleiskehittävien ja perusharjoitusten avulla.
Oppitunnin tavoitteet:
1. Yksilöhyökkäyksen, tiputtelun, pallon kiinniottamisen ja syöttämisen opettaminen paikan päällä ja liikkeessä, kaukosyöttö.
2. Koordinaatiokyvyn, voiman, huomion, hyppykyvyn, nopeuden kehittäminen, kehon toimivuuden lisääminen.
3. Ahkeruuden, kollektivismin, aktiivisuuden, tarkkaavaisuuden kasvatus.
Oppitunnin tyyppi: koulutus.
Johtamismenetelmä: ryhmä, yksilö, flow, peli, frontaalinen (ympyräharjoittelun elementeillä).
Paikka: Urheiluhalli.
Varusteet ja inventaario: koripallot, pillit, telineet.
Opettaja: Gazizov Damir Ilnurovich.
Osa
Oppitunnin sisältö Annostus
(min). Joukkotuhoaseita
(organisaation ja metodologiset ohjeet)
1 2 3 4
I Johdanto-valmisteluosa. kymmenen
1. Rakentaminen, tehtävien viestintä 0.30 Kiinnitä huomiota muotoon, kenkiin.
2. Turvatoimet ja streetballin säännöt. 0.30 Muistutus:
 kuinka pallo saadaan kiinni;
 Kuinka käyttäytyä pelien aikana
 Älä työnnä, älä kompastu, ole varovainen.
3. Dribbling liikkeellä
1) V kuvaannollisesti edessäsi oikealla ja vasemmalla kädelläsi;
2) V-muotoinen sivulta oikealla ja vasemmalla kädellä;

2 Tarkkaile asentoasi.
Kiinnitä huomiota ääreisnäköön.
Seuraa baaria.
4. Sukkulajuoksu
1) kasvot eteenpäin
2) sivuportaat;

3) kasvot eteenpäin, selkä taaksepäin;
V kuvaannollisesti hänen edessään oikealla ja vasemmalla kädellä;

Tarkkaile jalkojen työtä, polvi- ja lonkkanivelten taipumista pysähtyessä ja kääntyessä.

Toinen kerta kiihdytyksen kanssa;

Kun suoritat harjoituksia juoksun aikana, tarkkaile oppilaiden asentoa ja hengitystä.

Älä laske päätäsi, älä katso lattiaan.

Ensimmäistä kertaa kohtuullisella tahdilla;

Toinen kerta kiihdytyksen kanssa;

II pääosa. 22
1Heitä kahden askeleen jälkeen käyttämällä pikataukoa. 3 Älä juokse.

Drible ilman visuaalista valvontaa;

Ensimmäistä kertaa kohtuullisella tahdilla

Toinen kerta kiihdytyksen kanssa;

2. Harjoittelu
"Kahdeksan".

4 Seiso palloa heittävän pelaajan takana.

3. Hyppy kahdella jalalla kilven alla.
1) opettajan selitys;
2) opiskelijatyö;
2
Ensimmäinen hyppy on kilven alla, toinen on renkaan alla, kolmas on kilven alla;
Seuraa leveää askelta;
Pehmentää jalkojen liikettä.
4. Taistele pallosta. Yksilöllinen hyökkäys ja puolustus.
Opettaja seisoo kehän alla, kaksi pelaajaa molemmilla puolilla. Opettaja heittää palloa, 3-4 sekunnin kuluttua hän puhaltaa pilliin. Pillin jälkeen alkaa taistelu pallosta ja hyökkäys. Hyökkäävä pelaaja, joka voitti taistelun pallosta, pelaaja, joka ei voittanut palloa, puolustaa rengasta. 3 Ensimmäinen taistelu on heittämällä palloa, toinen taistelu on heittämällä palloa ylhäältä, kolmas taistelu on pomppiminen lattialta;
Yritä käyttää aiemmin opittuja temppuja;
Kiinnitä huomiota paineeseen;
5. Harjoitus "Jopa kymmenen."
Sinun täytyy tehdä 10 pistettä syöttämällä palloa toisilleen. Käytä tiputtelua, temppuja, kaikenlaisia ​​syöttöjä. Toinen joukkue yrittää siepata pallon Jos pallo siepataan, tulos alkaa uudelleen. 3
Älä heitä koriin;
Sinun täytyy etsiä ja mennä avoimeen paikkaan nykäyksellä vastaanottaaksesi pallon;
Lähetysten tulee olla nopeita, selkeitä ja tarkkoja.
6. Harjoitus - yhdistelmä yksittäistä hyökkäystä varten;
1) opettajan selitys;
2) opiskelijatyö;

2 Juokse pareittain. Kiinnitä huomiota pallon syöttämisen tarkkuuteen;
Tee nopeita nykäyksiä johdon aikana;
Kun heität lentoradan yläpuolelle, pomppaa lähemmäs kilpeä hyppyssä.

7. Minikoripallon harjoituspeli yhdellä puoliskolla (katupallo 3x3): 4
Käytä aiemmin opittuja menetelmiä ja tekniikoita.
III Loppuosa. 3
1. Rauhoittava harjoitus.
2. Yhteenveto, järjestetty lähtö pukuhuoneeseen. 2

1 Heitä eri kohdista.

Ylistys, kommentit ja arvosanat.

Osat: Urheilu koulussa ja lasten terveys

Koulutuksellinen:

  • oppia saamaan ja syöttämään palloa paikan päällä ja liikkeellä;
  • dribbaustekniikan opettaminen vuorotellen oikealla ja vasemmalla kädellä;
  • motoristen ominaisuuksien kehittäminen viestikilpailujen avulla koripallo- ja koripallopelien elementeillä.

Hyvinvointi:

  • oikean asennon muodostuminen;
  • oikean hengityksen opettaminen juoksuharjoituksissa, ORU.

Koulutuksellinen:

  • kouluttaa kykyä suorittaa kollektiivisia toimia.
  • kasvattaa vastuuntuntoa annetusta tehtävästä.

Varusteet: koripallot, sekuntikello, pilli, telineet.

Tuntien aikana

Annostus

Organisatoriset ja menetelmälliset ohjeet

Valmisteleva osa 12 min.
1. Rakentaminen. Terveisiä. Oppitunnin tavoitteiden raportointi Lapaluut on litistetty, odotan eteenpäin, univormujen, kenkien läsnäolo, potilaiden tunnistaminen
2. Kävely, sen lajikkeet käsien asennon muutoksella:

- varpaissa, kädet sivuille;
- käsien kantapäässä pään takana;
- Kierrä kantapäästä varpaisiin

2 minuuttia. Säilytä hyvä asento, pidä pää suorana, älä löysty. Seuraa hengitystäsi.

Vaihda normaaliin kävelyyn. Komento: "Normaali kävely - MAALISKUU!"

3. Juokseminen keskivauhdilla.

- sivuaskelee vasen puoli eteenpäin;
- sivuaskelee oikealle puolelle eteenpäin;
- normaali juoksu siirtymällä kävelyyn

2 minuuttia. Tasaus sarakkeessa, pidä etäisyyttä.

Tarkkaile sivuaskeleen oikeaa suoritusta, jalka asetetaan varpaasta käsin, kädet hihnalle, tarkkaile vartalon asentoa juoksemisen aikana

4. Rakennus ulkokäyttöön.
Lähtöasento - jalat hartioiden leveydellä toisistaan;
1-2-3 - nouse varpaille, kädet eteenpäin ylös;
4 - aloitusasento
4-6 kertaa Vetää henkeä.
Uloshengitys
Lähtöasento - pääteline;
1-2 - kädet kaareutuvat eteenpäin ylöspäin, oikea jalka takaisin varpaalle;
3-4 - aloitusasento
6-8 kertaa Kiipeä varpaillesi - korkeammalle.
Lähtöasento - pääasento, kädet olkapäille;
1-4 - pyöreät kierrokset kädet eteenpäin;
5-8 - sama selkä
6-8 kertaa Ympyrä suoritetaan täydellä amplitudilla
Lähtöasento - pääasento, oikea käsi ylhäällä, vasen käsi alareunassa;
1-2 - oikeuden sieppaus;
3-4 - sama vasemmalla
6-8 kertaa Kädet suorina

1-2 - vartalon kallistus oikealle;
3-4 - sama vasemmalla
6-8 kertaa Lapaluut on tuotu yhteen, kyynärpäät ovat tarkasti sivuilla, selkä suora.
Aloitusasento - jalat hartioiden leveydellä toisistaan, kädet vyöllä;
1 - kallistus vasemmalle;
2 - kallistus eteenpäin;
3 - kallistus oikealle;
4 - aloitusasento
6-8 kertaa Älä taivuta jalkojasi
Lähtöasento - pääasento, kädet vyöllä. hyppääminen varpaille;
1-4 - vasemmalla;
5-8 - oikealla
4-5 kertaa Hyppy pehmeästi varpaille
Pääosa 30 minuuttia.
1. Oppiminen kiinni ja syöttämään palloa paikan päällä 8 min. Muotoilu kahdessa rivissä. Opettaja esittelee useita tapoja syöttää pallo paikan päällä yhdistettynä lyhyeen mutta ymmärrettävään selostukseen.
- pallon kiinniottamisen ja syöttämisen jäljitelmä; Aseta jalkasi oikein (varpaat osoittavat eteenpäin), polvet koukussa.

Kädet ovat koukussa, kädet suunnattu eteenpäin sivuille.

– ohittaminen kahdella kädellä rinnasta – kiinni kahdella kädellä; Kun otat kiinni, ojenna käsiäsi, ota pallo kiinni sormillasi, taivuta kyynärpäitäsi, pallo rintaasi vasten.
- pallon syöttäminen kahdella kädellä lattialta pomppimalla - kahdella kädellä tarttuminen. Kiinnitys pomppupallon jälkeen: koukista jalkojasi enemmän, kädet alaspäin - eteenpäin, kädet muodostavat "suppilon" vastaanottaakseen pallon
2. Dribbling tekniikan opettaminen 8 min. Dribbling - pelaajan eteneminen pallon kanssa, lyömällä palloa lattiaan vuorotellen yhdellä tai kahdella kädellä (dribbaus).

Mukauta rullauksen tyyppi ja nopeus tilanteen mukaan

Opettaja esittelee tiputuksen oikean suorituksen, asennon palloa koskettaessa ja pallon hallintaa. Yhdistettynä ytimekkääseen ja helposti ymmärrettävään selostukseen
- oikea ja vasen käsi;
- suunnan muutoksella;
- nousun korkeuden muutoksella;
- nopeuden muutoksella.
Merkittäviä virheitä tiputuksessa: käsi osuu palloon iskulla (iskulla); käsien ja jalkojen työn virheellinen koordinointi, kyvyttömyys hallita palloa ilman jatkuvaa visuaalista valvontaa
3. Motoristen ominaisuuksien kehittäminen. Releet:
- Oppilaat asettuvat riviin kahteen sarakkeeseen. Signaalista palloa tiputetaan oikealla kädellä sivuaskelin vasen puoli eteenpäin, saavuttaen telineen, vaihdetaan kättä ja jatketaan tiputtelua vasemmalla oikealla puolella eteenpäin, seuraava osallistuja saa pallon ja toistaa saman.
10 min. Kiinnitä huomiota käden asentoon, kun tiputat palloa vasemmalla kädellä
- Joukkueet rivittyvät sarakkeeseen yksi kerrallaan hallin vastakkaisille puolille. Jokaisen sarakkeen edessä on neljä pelaajaa etäisyyden päässä

1-1,5 metrin etäisyydellä toisistaan. Signaalista jokaisen sarakkeen ensimmäinen jäsen tiputtaa palloa jokaisen pelaajan ympärille. Palaa niin. takaisin ja syötä pallo

Drippaus voidaan tehdä oikealla ja vasemmalla kädellä peittämällä pallo passiivisesti tai aktiivisesti seisovalta pelaajalta
Pelivaihtoehdot:

– Kun olet jäljittänyt pelaajat, suorita kolme syöttöä seinästä;
- pelaajien jäljittämisen jälkeen suorita heitto renkaaseen;
- Kun olet jäljittänyt pelaajat, suorita kolme syöttöä seinästä ja heitto kehän ympäri

Drippaus voidaan tehdä joko oikealla tai vasemmalla kädellä, visuaalisella ohjauksella tai ilman.
Viimeinen osa 3 min.
Rakennus yhdellä rivillä. Yhteenveto oppitunnista. Ilmoita ja aseta arvosanat oppitunnille. Kotitehtävät. Järjestetty uloskäynti kuntosalilta Parhaiden, aktiivisten opiskelijoiden nimeämiseksi.

Koripallotuntien yhteenveto

Oppitunnin tarkoitus: Opeta oppilaita: tiputtamaan, syöttämään palloa molemmin käsin rinnasta, noudattamaan turvatoimia fyysisten harjoitusten aikana. Kuvaile opetettavien harjoitusten tekniikkaa.

Oppitunnin tavoitteet:

Koulutustehtävät(aiheen tulokset):

    Muodostaa opiskelijoiden tietoja ja taitoja pallonheittotekniikasta;

    Pallonsyöttötekniikan yksittäisten elementtien parantaminen;

    Kehitä ketteryyttä ja nopeutta ulkopelin "Winter Olympic Games" avulla.

Kehitystehtävät(metasubjektin tulokset):

Muodostaa kykyä arvioida riittävästi omaa ja muiden käyttäytymistä (kommunikatiivinen UUD).

Kehittää kykyä tunnistaa ja muotoilla, mitä on opittu ja mitä pitää oppia, määrittää tiedon omaksumisen laatu ja taso (säännöllinen UUD).

Opiskelutoiminnan ohjaamis-, arviointikyvyn muodostuminen tehtävän ja sen toteuttamisen edellytysten mukaisesti (säännöstön UUD).

Kehittää kykyä suorittaa dribbaus korkealla laatutasolla (kognitiivinen UUD).

Koulutustehtävät(henkilökohtaiset tulokset):

Myönteisen asenteen muodostuminen liikuntatunteihin vastaamaan yksilöllisiä kiinnostuksen kohteita ja tarpeita, saavuttamaan henkilökohtaisesti merkittäviä tuloksia fyysisessä täydellisyydessä (aistien muodostus, henkilökohtainen UUD).

Yhteistyötaitojen muodostuminen eri tilanteissa, kyky olla luomatta konflikteja ja löytää ulospääsyä kiistanalaisista tilanteista (moraalinen ja eettinen suuntautuminen, henkilökohtainen UUD).

Oppitunnin tyyppi: koulutus ja koulutus.

Työmuodot: yksilö, ryhmä, frontaalinen.

Resurssit: oppikirja.

Varusteet ja varastot: koripallot oppilaiden lukumäärän mukaan, tennispallot, kartiot, kortit .

Tuntien aikana.

Oppitunnin vaihe

Opettajan toiminta

Opiskelijoiden toimintaa

Valmisteleva

Ajan järjestäminen. Oppitunnin alun järjestäminen.

Tietojen vahvistaminen motorisista toiminnoista

Fyysisen kehityksen

ominaisuudet, koordinaatio

kyvyt.

Terveisiä. Keskustelu, joka auttaa oppilaita muotoilemaan oppitunnin tavoitteita.

Opettajan kysymys:

1. Mitä fyysisiä ominaisuuksia sinun tulee kehittää pelataksesi koripalloa?

2. Ja mitä tekniikoita käytetään koripallon pelaamiseen?

3. Mitä luulet meidän tekevän oppitunnilla?

Kerro oppitunnimme tarkoitus.

Oppitunnin tavoitteiden määrittely oppilaiden kanssa.

2. kävely

- sukkien päällä;

Kannoissa;

Rullaa kantapäästä varpaisiin;

Kilpakävely

Varmista, että harjoitukset on tehty oikein.

4. Juokseminen tehtävien suorittamisen kanssa;

Juokse signaalin mukaan, intensiivisemmin, samanaikaisesti käsillä ja jaloilla.

5. Harjoittelu hengityksen palauttamiseksi

Aseta toinen käsi rintallesi ja toinen vatsallesi. Hengitä muutaman kerran syvään sisään ja ulos.

Juokse sujuvasti, pidä etäisyyttä.

6. Yleisten kehitysharjoitusten kokonaisuuden suorittaminen ympyrässä.

Työskentelet itsenäisesti, ja minä seuraan sinua.

Ohjeita

harjoitusta jokaiselle askeleelle. Liikealue on maksimaalinen.

Erityisten juoksuharjoitusten suorittaminen.

Menetelmäohjeet.

Nosta lantio 900 kulmaan, kädet kuin juoksevat.

Juokse sivuttain, kallistaen vartaloa tukijalkaan.

Hyppyjä jokaiselle askeleelle, apua käsillä, minimaalista edistystä.

Suorita kiihdytys käskystä, intensiivinen juoksu varpaista.

Suorita rakennus. He tutustuvat suunnitelmaan, osallistuvat keskusteluun, suunnittelevat tavan saavuttaa tavoite, asettavat kognitiivisia tehtäviä.

Opi tiputtamaan, syöttämään palloa, noudattamaan toimintasääntöjä fyysisten harjoitusten aikana. Kuvaile opetettavien harjoitusten tekniikkaa.

Suorita harjoituksia:

kävely salissa;

Juokseminen liikesuunnan muutoksella;

360° kierto;

painotus, makuulla kasvot alaspäin ympyrässä, liike ympyrässä käsissä ja jaloissa.

Säännöllinen juoksu.

1-2 kertaa kädet ylös - hengitä

3-4 kertaa kädet alas - hengitä.

Lapset hengittävät sisään ja ulos rinnan kautta useita kertoja opettajan kustannuksella.

Suorittaa ulkokojeisto ympyrässä

Suorita SBU liikkeessä ympyrässä

1. Juokseminen korkealla lantiolla.

2. Juokseminen sivuttain poikkiaskelilla.

3. Juokseminen hyppäämällä.

4. Juokse kiihtyvyyteen painopisteen kyyrystä.

Pystyy suunnittelemaan toimintaansa tavoiteasetuksen mukaisesti, ilmaisemaan mielipiteitä saadun toimeksiannon ansioista.

Aineen peruskäsitteiden hallinta (P).

Positiivisen asenteen muodostuminen urheiluun (L).

Kyky erottaa ja suorittaa komennot oikein (P).

Harjoitusten oikeellisuuden itsehallinta (L)

Hengityksen palauttamiskyvyn muodostuminen fyysisen rasituksen jälkeen (P)

Yleisten kehitysharjoitusten kompleksien tekemisen kyvyn kehittäminen (L).

Suorita voimisteluharjoituksia korkealaatuisella tasolla (P).

Kyky osoittaa aloitteellisuutta ja luovuutta (L).

Kyky suorittaa teknisesti oikein motorisia toimintoja (P).

Perus

Uuden tiedon ja toimintatapojen omaksuminen.

Vaihda koripallot tennikseen kävellessäsi.

Käsien valmistelu pallojen käsittelyyn.

Työskentely tennispallojen kanssa:

Pidä palloa kädessä, heitä ja ota kiinni pallosta käden yläpuolella;

Heitä pallo ja ota se kiinni siveltimen lyöntiliikkeellä;

Heittää pallon iskun lattiaan, ota pallo kiinni harjalla.

Mikä on käytös?

1 Dribbling

Koripallo on nopea ja dynaaminen peli, kiitos lukuisten pallonsyöttöjen pelaajalta pelaajalle.

Miksi pallon syöttäminen kahdella kädellä rinnasta on tehokkaampaa?

2 Pallon syöttäminen molemmin käsin rinnasta.

pareittain;

Neljässä.

Ulkopeleissä hankittujen taitojen ja kykyjen lujittaminen.

Oppilaat asettuvat kahteen riviin.

Suorita seuraavat harjoitukset:

Paikallaan (korkea, keskitaso, matala);

Suorittaessasi johdon, soita ääneen numero, jonka opettaja näyttää korteissa;

Liikkuu telineessä sivuaskelin oikealle, vasemmalle, eteenpäin, taaksepäin.

Lähetysten suorittaminen pareittain tehtävien kanssa:

a) heittää pallo hänen ylitseen, nappaa se ja syöttää se kumppanille;

b) lyödä palloa lattiaan, nappaa ja syöttää kumppanille;

c) siirto, kun toinen osapuolista liikkuu taaksepäin.

Pallon syöttö liikkeellä.

Suorita rakentaminen

Luokka on jaettu 2 joukkueeseen.

Dribppaus kartioon, valitse kortti, jossa on talviolympialajin nimi, tiputus toiseen kartioon, pysähtyminen - pallon syöttäminen kahdella kädellä rinnasta.

Suunnittele toimintasi tehtävän ja sen toteuttamisen ehtojen mukaisesti (P).

Tee toimintoon tarvittavat muutokset sen valmistumisen jälkeen sen arvioinnin ja tehdyt virheet huomioon ottaen. Kyky suorittaa teknisesti oikein motorisia toimintoja (P).

Sovi tehtävien jaosta yhteistoiminnassa (K)

Arvioi riittävästi omaa ja muiden käyttäytymistä (K).

Muodostaa halu tehdä teknisesti oikein motorisia toimintoja ja sisällyttää ne peli- ja kilpailutoimintaan (P)

On teknisesti oikein suorittaa moottoritoiminto (P, L).

Kyky osallistua aktiivisesti kollektiiviseen toimintaan (L).

Yhteistyötaidot eri tilanteissa, kyky olla luomatta konflikteja ja löytää ulospääsyä kiistanalaisista tilanteista (L).

Löydä sopivia tapoja käyttäytyä ja vuorovaikutusta kumppanien kanssa pelitoiminnassa. Kyky kommunikoida vertaisten kanssa (K)

Lopullinen

Rakentaminen ympyrään.

Mindfulness-harjoitusten tekeminen.

Kaverit! Lattialla on vanteet. Jokaisen tulee valita oma vanteen väri:

    punainen - pidin oppitunnista erittäin paljon;

    vihreä - Haluan tulla uudelleen;

    sininen ei pitänyt oppitunnilla.

Tasaus.

Heijastus

Yhteenveto oppitunnista.

Oppilaat muodostavat ympyrän. Ympyrän keskellä oleva kuljettaja osoittaa mitä tahansa pelaajaa, molemmilla puolilla vierekkäin seisovien pelaajien on nostettava lähin kätensä tälle pelaajalle.

Oppilaat tulevat vanteiden luo ja seisovat niissä.

He asettuvat riviin. Arvioi heidän toimintansa prosessia ja tuloksia

Yhteenveto oppitunnista. Mitä olet oppinut ja mitä sinun pitäisi oppia seuraavalla oppitunnilla?

Uudelleenrakennus pylväsuloskäynnissä hallista.

Valmisteleva osa

Järjestetty sisäänkäynti saliin, jonoon rakentaminen, raportin jättäminen, tervehdys.

Valmiuden tarkistaminen oppitunnille.

Viestintä oppitunnin tehtävistä ja turvatoimista.

Kääntyy paikoilleen.

ulkokojeisto liikkeessä

I.p. kädet ylös. Kävely varpailla.

I.p. kädet pään takana linnassa. Kävely kantapäässä.

I.p. kädet vyöllä. Kävely jalan ulkopinnalla.

I.p. kädet vyöllä. Kävely jalan sisäpuolella.

I.p. kädet vyöllä. Kävely kantapäästä varpaisiin.

Taivuttamalla jalkoja taaksepäin.

Taivuttamalla jalkoja eteenpäin, kädet vyöllä.

Suorat jalat eteenpäin poistamalla.

Suorat jalat takaisin poistamalla.

Suorat jalat sivuille poistamalla.

Sivuportaat oikealla puolella.

Sivuaskel vasen puoli.

Sivuportaat vuorotellen 2 vasenta, 2 oikeaa sivua.

Ristiaskel oikealla puolella, kädet sivulle.

Ristiaskel vasen puoli. kädet sivuun

Takaisin eteenpäin.

360 kierrosta 1 - oikea, 1 - vasen.

Ulkokäyttöiset kytkinlaitteet kävelyssä:

  1. Normaali kävely ja hengityksen palautuminen: 1 käsi ylös, sisäänhengitys, 2 kättä alas, uloshengitys.

    Kävely vastakkaisten käsien heiluessa - vasen yläosa, oikea selkä.

    Kävely puuvillalla taivutetun jalan polven alla ja selän takana.

    I.p. Kädet vyöllä. Vartalon kallistus: 1-eteenpäin. 2-taka, 3-vasen, 4-oikea.

    Kävely jalkaa heilutellen, kämmenillä koskettamalla sukkia.

    Kävely leveällä askeleella vartaloa käännettynä sivulle ja heilahtelee käännöksen suuntaan kädet lukittuna lukkoon.

    Kävely varpailla keinulla jalat puoliksi taivutettuina eteenpäin ja ylöspäin.

    Syöksyllä kävely.

    Kävelevät syöksyt käsivarsien samanaikaisilla ympyräliikkeillä.

    Kävely puolikyykkyssä, kädet vyöllä.

    Kävely kyykkyssä, kädet polvillaan.

    Hyppy kyykkyssä, kädet vyöllä.

    Puolikyykkystä hyppää eteenpäin kämmenilläsi ja vedä jalat ylös kyykyttäen.

    Kävely vartalo kallistettuna askeleen ottavaa jalkaa kohti.

Pääosa

Harjoitussarja jalkojen lihasvoiman kehittämiseen.

I.p. - istuu takana. 1 - maksimi vasen jalka epäonnistumiseen. 2-ip 3 - keinu oikealla jalalla epäonnistumiseen. 4 - i.p.

I.p. - makuulla selällään, kädet pään takana. 1 - taivuta vasenta jalkaa niin, että kantapää koskettaa pakaroita. 2 - i.p. 3-4 - sama, oikea.

I.p. - seiso oikealla, vasemmalla sivussa varpaassa. 1-3 - 3 joustavaa heilahtelua vasemmalla jalalla sivusuunnassa. 4 - seiso vasemmalla, oikealla sivulla varpaassa. 5-7 - kolme joustavaa heilahtelua oikealla jalalla sivusuunnassa. 8 - i.p.

I.p. - teline vasemmalla, oikea puoli alaspäin. 1-4 - 4 joustavaa keilaa oikealla jalalla sivulle. 5-8 - 2 kahdeksasta liikettä oikealle eteenpäin. 1-8 - sama, vasemmalla jalalla sp:n vaihtamisen jälkeen.

I.p. - seiso vasemmalla, oikea koukussa eteenpäin. 1-2 - siirrä oikeaa taivutettua jalkaa sivulle. 3-4 - i.p. 5-8 - sama, toisella jalalla i.p.:n vaihtamisen jälkeen.

I.p. - seiso vasemmalla, oikea sivulle taivutettuna, 1-2 - nosta jalka vaaka-asentoon. 3-4 - i.p. 5-8 - sama, vasen telineessä oikealla.

I.p. - painotus kyykistyy oikealla, vasen sivulle varpaassa. 1-4 - 4 joustavaa keilaa vasen jalka sivulle. 5-8 - 2 kahdeksasta liikettä vasen jalka sivulle. 1-8 - sama, korostettuna oikealla, kyykistyy vasemmalla, oikealla sivulla varpaassa.

I.p. - o.s. - kädet vyöllä. 1 - kyykky vasemmalle, oikealle sivulle varpaassa. 4 - kiinnitä vasen ja seiso sp.

I. p. - kädet vyöllä. 1-2 - kyykky vasemmalle, oikealle sivulle. 3-4 - nouse ylös ip:ssä 5-8 - sama, oikealla.

I.p. - o.s. 1 - kallistus eteenpäin, kädet eteenpäin. 2 - oikea jalka sivulle, vasen käsi sivulle. 3 - heilauta oikea jalka epäonnistumiseen. 4 - i.p. 5-8 - sama, vasemmalla jalalla.

I.p. - o.s. 1-2 - seisoo oikealla jalalla, kallista sivulle, kädet sivuille, oikea käsi koskettaa lattiaa, vasen jalka on linjassa vartalon kanssa. 3-4 - i.p. 5-8 sama, toiseen suuntaan.

I.p. - seiso jalat erillään leveämmin, kädet vyöllä. 1-2 - taivutus vasemmalle, syöksy vasemmalle. 3-4 - vasemman suoristaminen ja oikean taivutus, syöksy oikealle.

I.p. - leveä jalkojen asento erillään, kädet vyöllä. 1-2 - kyykky oikealla, 3-4 - i.p. 5-8 on sama kuin 1-4.

I.p. - o.s. 1 kyykky, kädet pään takana. 2-3- vasen puolitaivutettu jalka sivulle jalassa, mene kyykkyyn vasemmalla ja kiinnitä oikea. 4 - i.p.

Liike- ja pysähtymistekniikan parantaminen:

Liikkeiden parantaminen eri asennossa:

korkealla;

keskiverto;

matalassa asennossa;

Suunnan ja liikkeen nopeuden muutoksilla:

pallon kanssa ja ilman palloa;

kasvot eteenpäin;

takaisin eteenpäin;

Suorita erilaisia ​​pysähdyksiä:

hypätä;

kahdessa vaiheessa;

Pallon syöttö- ja kiinniottotekniikan parantaminen:

syöttää ja nappaa pallo pareittain:

kahdella kädellä rinnasta;

yhdellä kädellä olkapäästä;


pään takaa;

pomppii lattialta.

Kaksisuuntainen koripallopeli (yksinkertaistettu)

Viimeinen osa

Ryhmän rakentaminen linjaan .

Kävely paikallaan hengitysharjoituksilla.

Rentoutumisharjoitukset: kaikkien kehon osien asteittainen rentoutuminen; vapisevat raajat; itsehieronta.

Yhteenveto oppitunnista

Järjestetty uloskäynti hallista

Tuotekuvaus: Tuon huomionne suunnitelma-yhteenvedon koripallotunnista 1. vuoden opiskelijoille. Tämä yhteenveto on hyödyllinen korkeakoulujen opettajille ja opiskelijoille. Oppitunnin yhteenveto on tarkoitettu tutustuttamaan opiskelijat perustietoihin, käyttäytymissääntöihin ja turvallisuuteen. Sekä koripalloilijan asenteen opettaminen, pallon pitäminen, kiinniotto ja syöttäminen molemmin käsin rinnasta.

Pääpiirteet koripallotunnista 1. vuoden opiskelijoille

Oppitunnin tarkoitus: Esittele oppilaat koripallon peruselementit.

Oppitunnin tavoitteet:

    Tarjoa perustiedot koripallopelistä, käyttäytymissäännöistä ja turvallisuudesta;

    Koripalloilijan asennon tekniikan opettaminen, pallon pitäminen, kiinniotto ja syöttäminen kahdella kädellä rinnasta;

    Kätevyyden, koordinaation, nopeus-voiman ominaisuuksien kehittäminen;

    Koulutus aktiivisuuteen, ahkeruuteen, kiinnostukseen koripallotunneista.

Sijainti: kuntosali.

Varasto: pilli, koripallot.

Opetusmenetelmät:

Yksilöllinen;

Ryhmä.

Piirustuksia abstraktille

Osa oppituntia

Annostus

(Organisaatio- ja menetelmäohjeet)

valmisteleva

1. Oppitunnin tehtävien rakentaminen, viestintä.

"Tule!", "Tasainen!", "Huomio!", "Maksa järjestyksessä!"

2. Yleiset kehittävät harjoitukset (ORU) paikan päällä:

pään kallistus;

Pään pyöreät liikkeet;

Käsien kierto;

Kyynärvarren kierrokset;

Nykiminen kädet rinnan edessä;

kallistuu sivulle;

Kallistaa eteenpäin ja taaksepäin taivutus;

Kyykky 20 kertaa;

Push-up 20 kertaa;

Syöksyt sivulle;

syöksyy eteenpäin;

Mahi suorilla jaloilla;

Hyppy oikealla ja vasemmalla jalalla;

Kolme hyppyä, neljäs korkealle.

Seuraa asentoa, jalkojen ja käsivarsien synkronista työtä, oikeaa hengitystä.

3. Juoksuharjoitukset:

Juoksu korkealla lantiolla 4x20 m;

Juoksu säären päällekkäin 4x20 m;

Juoksu sivuaskelin oikealla ja vasemmalla puolella 4x20 m;

Juoksuristikko oikea ja vasen puoli 4x20 m;

Juokseminen hyppyillä jalalta jalkaan;

Kaivosrata 4x20 m;

Juokseminen kiihtyvyydellä 4x15 m;

Juokseminen jokaista askelta kohti hyppy 4x20 m;

Juokse pitkiä askeleita 4x20 m.

Harjoittelijat tekevät harjoitukset kerralla koko ryhmän kanssa. Tarkkaile asentoasi: olkapäät käännettyinä eteenpäin tai taaksepäin, katso eteenpäin, aseta jalka oikein. Osoita virheet ja korjaa ne.

Main

4. Ilmoita asianosaisille:

Koripallon historia (lyhyesti);

Pelisäännöt (lyhyesti);

Turvallisuussäännöt.

Turvallisuusmääräykset: ennen luokkien tai kilpailujen aloittamista sinun on käytettävä urheilupukua ja urheilukenkiä. Kaikki korut on poistettava ja kynnet on leikattava lyhyiksi. Urheiluvälineiden ja -varusteiden huollettavuus ja luotettavuus tarkistetaan.

Tuntien aikana sinun tulee:

Noudata tiukasti käytännesääntöjä;

Kaikki toimet tulisi suorittaa vain opettajan käskystä;

Jos tunnet olosi huonoksi, lopeta opiskelu ja kerro siitä opettajalle;

5. Pallon pitotekniikan opettaminen:

1 – sivukuva;

2 - näkymä edestä.

Opettaja esittelee pallon pitämistä, raportoi sen painon ja mitat. Opastaa kuinka määrittää, onko pallo kunnolla täytetty.

6. Koripalloasennon harjoittelu:

Luo käsitys koripalloilijan asenteesta. Jalat ovat leveät toisistaan ​​ja polvissa koukussa, lantio hieman alhaalla, vartalo hieman eteenpäin kallistettu, kädet sivuilla ja kyynärpäät koukussa.

"Ota koripalloilijan perusasento!" Opettaja korjaa tehdyt virheet.

7. Pallon tarttumis- ja syöttämistekniikan opettaminen kahdella kädellä rinnasta:

Pallon kiinniottamisen ja syöttämisen jäljitelmäharjoitukset (20 kertaa);

Pallon kiinniotto ja syöttäminen pareittain (30 kertaa).

Opiskelijat istuvat vastakkain. Opettaja esittelee pallon pitämistä ja näyttää sitten kuinka kädet, kädet ja sormet tulisi sijoittaa pallon kiinniottohetkellä.

Pallon nappaushetkellä oppilaan tulee ojentaa molemmat kätensä eteenpäin. Molempien käsien sormet muodostavat suppilon. Seuraa lentävää palloa. Sillä hetkellä, kun sormesi koskettavat, purista palloa niillä ja taivuta käsiäsi kyynärpäistä vetämällä sitä rintaasi vasten. Jalat ovat myös hieman koukussa tällä hetkellä.

Syöttö: pallo vatsan tasolla, kädet hieman koukussa kyynärpäistä, sormet osoittavat eteenpäin, jalat koukussa polvissa, yksi jalka eteenpäin. Pallon vapauttamisen jälkeen kädet suoristuvat ja seuraavat palloa.

8. Viestit koripalloilla:

Pallon tiputtaminen vastakkaiselle etulinjalle ja takaisin;

Dribbling heitolla renkaaseen;

Pallon syöttäminen kumppanille etenemällä ja heittämällä kehän ympäri.

Oppilaat ovat sarakkeissa, ensimmäinen alkaa opettajan merkistä. Siirrä pallo käsiin. Muista lyödä koria johdolla ja kahdella askeleella, jos epäonnistut, palaat keskiviivalle ja yrität uudelleen, kunnes teet maalin. Syöttojen jälkeen lähempänä kehää oleva pelaaja heittää, jos hän ei tehnyt maaleja, palaa keskelle.

9. Peli "Salki".

Palloa tiputtava pelaaja tavoittaa juoksijan, joka myös tiputtaa palloa, ja yrittää koskettaa sitä vapaalla kädellä menettämättä pallon hallintaa.

Vaihtoehdot:

Kiertäjä voidaan kiinnittää syötöllä, mutta hänellä on oikeus napata pallo. Tässä tapauksessa häntä ei pidetä merkittynä;

Sieppaaja, jolla on pallo, on vuorovaikutuksessa kentän takana olevan pelaajan kanssa. Jahtaava pelaaja voi tahrata vain vastaanottamalla pallon kumppaniltaan.

Lopullinen

10. Siivousvarasto.

Siivouksen tekee ryhmän päivystäjä.

11. Rakentaminen, yhteenveto.

Ilmoita virheistä luokassa.

12. Kotitehtäväviesti.

Raportoi läksyt - punnerrusta 30 kertaa ja istumaannousua 30 kertaa.

Kirjallisuus:

    "Koripallo opiskelijoille". Oppikirja. Y. Portnov - M.: FiS, 2003

    Opiskelijan fyysinen kulttuuri. Oppikirja. Ed. SISÄLLÄ JA. Ilyinich. – M.: Gardariki. 2003. - 448 s.

    KURSSI MDC 01.02. Teoreettinen... . Kehitä omasi abstrakteja luokat kun otetaan huomioon tehtävän konteksti. Suositeltu kirjallisuus Adashkyavichene E.I. Koripallo varten esikoululaiset - M., ...

  1. Alan koulutus- ja metodologinen kokonaisuus Kääntämisen teoreettiset näkökohdat Alan opiskelijoiden opetuksen opintopistetekniikan mukaan

    Kurssin ohjelma

    ... Tekijä: luottoteknologian koulutus varten opiskelijat erikoisala 050119 - Vieras kieli: kaksi vierasta kieltä Hyvin ... opiskelijat päällä luokat, suhteet opettajaan, muihin opiskelijat. Vaatimukset opiskelijat: Hyvät pisteet päällä vaihtokurssi ...

  2. Valko-Venäjän opetusministeriön opettava-metodinen kirje "Oppimisprosessin järjestämisestä lukuvuonna 2016/2017 akateemisten aineiden opiskelussa ja koulun ulkopuolisen toiminnan järjestämisessä yleisen toisen asteen oppilaitoksissa" I

    Opastava-metodinen kirje

    ... , abstrakteja, ... ja opiskelijat» (... koripallo, lentopallo, käsipallo) varten ... varten valinnainen luokat päällä piirustus; 1 oppitunti viikossa varten valinnainen luokat päällä ... kurssit tai muissa muodoissa). Kotitehtävät organisaatiossa luokat päällä ...

  3. 1 esikoululaisten, oppilaiden, opiskelijoiden ja eri ympäristöissä asuvien aikuisten liikuntakasvatus

    Asiakirja

    Koulutus luokat osiossa päällä koripallo. Tärkeää... Viihde; "kyky säveltää abstrakteja, skenaarioita urheilusta ja pelaamisesta... luokat alkuvoimaharjoittelu varten opiskelijat ensimmäisen (syyskuu-lokakuu) ja toisen erikoislääketieteelliset ryhmät tietenkin ...

Onko sinulla kysyttävää?

Ilmoita kirjoitusvirheestä

Toimituksellemme lähetettävä teksti: