Lehisest õpilasele. Koostage sõnum teemal "Leis - ebatavaline okaspuu". Kasvu ja paljunemise tunnused

Eelvaate kasutamiseks looge endale Google'i konto (konto) ja logige sisse: https://accounts.google.com

Eelvaade:

Esitluste eelvaate kasutamiseks looge Google'i konto (konto) ja logige sisse: https://accounts.google.com


Slaidide pealdised:

Lehis on salapärane puu Töö lõpetas: 1. klassi õpilane "a" Kira Sakhno töö juhendaja: algklasside õpetaja Chestikova Irina Sergeevna Munitsipaalharidusasutus Riiklik Keskkool Murashis nr 2

Sissejuhatus Esimeses klassis õppisime ühes meid ümbritseva maailma tunnis okas- ja lehtpuid. Nime järgi töövihikus tuvastasime okas- ja lehtpuud. Mind huvitas selline puu nagu lehis: arvasin, et see on lehtpuu, kuid see osutus okaspuuks. Püstitasin endale küsimuse: miks lehist nimetatakse lehiseks?

Eesmärk: välja selgitada lehise omadused. Ülesanded: Õppige kirjanduslikest allikatest tundma lehise omadusi, rakendust, kasvutingimusi. Võrrelge lehist leht- ja okaspuudega. Viige läbi lehise okaste uuring. Analüüsige tulemusi, sõnastage järeldused.

Hüpotees Oletame, et lehis on lehtpuu.

Lehise kasvutingimused Lehis on üks levinumaid okaspuuliike. Lehised võivad kasvada kuni 50 m kõrguseks. Nad elavad 300-450 aastat, kuigi leidub ka 800 aasta vanuseid puid. Neid levitatakse põhjapoolkera külmades piirkondades. Siberis ja Venemaa Kaug-Idas hõivavad lehisemetsad suuri alasid. Lehis talub kuni -65 ºС temperatuuri. Ta kanti isegi Guinnessi rekordite raamatusse kui "kõige külmakindlam puu"!

Kasutusala Tänu oma tugevusele ja vastupidavusele kasutatakse lehisepuitu laialdaselt – ehitustöödest keemiatööstuseni. Väärtuslik ravimtaim, sellel on selgelt määratletud raviomadused: antimikroobne, viirusevastane, rahustav.

Vastaja ametissenimetamine Mom "Köha" - lehise noorte võrsete keetmine. Vanaema "Mädaste haavade jaoks" - noorte nõelte infusioon. Papa "Hambavalu, kurguvalu vastu" - vaik. Tädi "Veenilaienditega" - kompress värsketest nõeltest. Vanaisa "Kõhulahtisuse vastu" - infusioon puu koorest. Raviomadused

Lehise võrdlus okas- ja lehtpuudega Plaan Kask Mänd Lehis Lehe nimi LEHNÕEL NÕEL Lehtede pudenemine Sügisel Ei heida aasta ringi Sügisel kuurides Vaigu olemasolu puudub Vaigu olemasolu Paljundamine Vili seemnetega Käbi seemnetega Käbi Kasutamine ehituses Ei sobi ehituseks Ehituses Ehituses

Kokkuvõte Võrdlusnäitajate põhjal näeme, et lehisel on rohkem vasteid okaspuuga. Lehtpuu puhul on üheks kokkusattumuks lehestiku langemine sügisel. Nii et lehis on okaspuu, mis sügisel okkad maha ajab.

eksperimentaalne osa

Nõela pikkuse võrdlus

Nõelte arv kimbus

Nõelte pehmuse võrdlus

MÄNNIKUUSLEIS Okaste pikkus 6-7cm 1-2cm 3-4cm Pehmus väga kõva kõva pehme Okaste arv kimbus 2 1 20 Okaste uuring

Kokkuvõte Lehise kasvutingimuste kohta saime teada kirjanduslikest allikatest Uurisime lehise raviomadusi Selgitasime välja lehise ning okas- ja lehtpuude sarnasused ja erinevused Vaatlesime erinevate okaspuuliikide okaspuid.

"Nii, lehis, kui see puu on okaspuu, siis miks "lehtis"? Ja kuidas on lehtedega? Erinevalt teistest okaspuudest heidab lehis oma okkad talveks maha, nii nagu lehtpuud kaotavad lehti. Sellest ka nimi. Meie hüpotees ei leidnud kinnitust. Lehis on okaspuu.

Ja veel: Miks lehis oma nõelu poetab? Vastus: Et mitte talvel ära külmuda, sest ta kasvab karmides tingimustes.Okaste heitmisel vabaneb ta liigsest niiskusest, mis talvel “jahtub”

Oma töös kasutasin järgmisi raamatuid: “Puude raamat” (Ivtšenko I.S.) “Lehised mets” (Skrebtsova M) “Räägi lastele puudest” (Viktor Moroz) “Puud” (Irina Tokmakova) “Suur raamat Metsad ja puud » (Rene Mettle)


Lehis on Venemaal kõige levinum puu. Oma sõnumis räägin üksikasjalikult sellest, selle omadustest ja kasutamisest rahvamajanduses.

Kirjeldus

Lehis kuulub männiliste sugukonda okaspuuliikide hulka. Tema lähimad sugulased on kuusk ja mänd. Ta kasvab pikaks kuni 40 meetrit harvemini - kuni 50 m.Tüved on ühtlased, nagu sambad, läbimõõduga 1-1,5 meetrit. Noored puud on heleda koore ja ülespoole kitseneva võraga, vanade puude tüved on kaetud hallikaspruuni koorega ja ümara, haruldase laialivalguva võraga. Juurestik on võimas, väga hargnenud, ilma selgelt väljendunud keskse kraanjuureta.

Kasvu ja paljunemise tunnused

Lehis kasvab väga kiiresti venib aastas 50-100 cm.Pärast 20. eluaastat kasv aeglustub. See on pikaealine puu. Elab 400-600 aastat.

Lehise kaks ainulaadset omadust:

  • Hoolimata asjaolust, et see kuulub okaspuude hulka, talveks heidab nõelad maha, mis enne seda muutuvad kollaseks nagu tavaline lehestik. Ja kevadel on lehis jälle kaetud noorte erkroheliste okastega.
  • Lehise okkad ei ole torkivad, vaid pehmed, katsudes meeldivad.

Lehis on ühekojaline taim, samal puul kasvavad kuni 5 cm pikkused emaskäbid ja isased ogad. Looduses paljuneb ta seemnetega, mis valmivad sügiseks käbidena.

Puu on väga tagasihoidlik: talub hästi külma ja põuda, pinnase suhtes vähenõudlik, kuigi kasvab kõige paremini niisketel kõrge savi- ja liivasisaldusega muldadel (jõeorud, lauged nõlvad). Vastupidav haigustele ja kahjuritele. Aga hea lehise kasvu jaoks vajavad päikesevalgust. Ta vireleb varjulistes kohtades.

Laotamine

Kokku Teada on 20 liiki sellest puust on levinuim siberi lehis. Lehtmetsad on laialt levinud kogu maailmas. Kasvab parasvöötme laiuskraadidel. Aga kusagil pole nii suuri lehise metsi kui Venemaal. Puu hõivab 40% kõigist riigi metsadest, st pindala, mis on võrdne viie riigi pindalaga nagu Prantsusmaa! Ükski teine ​​puu maailmas ei kata nii suurt ala.

Puit leidub kõikjal: läänest itta Onega järvest Ohotski mereni, kogu Ida- ja Lääne-Siberis, põhjas asuvast tundrast Altaini, laskudes Primorjest lõunasse. Taga-Baikalias on Dahuria lehise metsad võimsalt kasvanud.

Rasketel ja soistel muldadel, igikeltsa aladel kasvavad puhtad lehisemetsad. Parimate looduslike ja kliimatingimuste korral kasvab lehis okas- ja segametsades. Hästi külgneb, mänd,.

Rahvamajanduslik tähtsus

Veneetsia seisab vundamendil, mille aluseks on lehis. Hiljuti otsustasid eksperdid kontrollida, kui kindlalt see hämmastav linn vee peal seisab, sest vaiad löödi ligi 700 aastat tagasi. Tuukrid laskusid vette ja uurisid hoolikalt vundamendi seisukorda. Tulemused vapustasid kõiki: isegi mädaniku või muu kahjustuse märki ei leitud, sajandeid vee all veetnud lehisevaiad on muutunud tugevaks nagu raud, nad ei suutnud isegi ebatasastele lattidele sälku teha.

Lehise puidul on sellised ainulaadsed omadused:

  • ei mädane vees;
  • ei ole kahjustatud;
  • erineb väga kõrge vastupidavuse ja elastsuse poolest;
  • on kõrge vaigusisaldusega.

Tänu nendele omadustele on lehis laialt levinud kasutatakse laevade ehitamisel, autode, autode, lennukite tootmisel. Ilma täiendava immutamiseta läheb puit telegraafipostidele ja liipritele. Suurepärane sildade, tammide ja sadamasillade ehitamiseks. Palgid ei tunne lammutamist.

Selle puu kasutamine ehituses on mõnevõrra piiratud. Värske lehiselaud on nii tihe, et sinna on raske naela sisse lüüa ja vanalt lehiseplaadilt on naela eemaldamine juba võimatu.

Sellest puust saadakse kampol, tihendusvaha, tärpentin, äädikhape. Ühest tihumeetrist lehisemetsast on võimalik saada 2000 paari sukki või 1500 meetrit sünteetilist siidi.

Lisaks on selle puu koorest valmistatud väga vastupidav värvaine tekstiilile, nahale ja nahkadele. Lehise nõelu kasutatakse laialdaselt meditsiinis. Ta on on bakteritsiidsed ja põletikuvastased omadused, rikas C-vitamiini poolest.

Kui see sõnum oli teile kasulik, oleks mul hea meel teid näha

  • Lehis (Larix) on männiliste sugukonda (Pinaceae) kuuluv puittaimede perekond, üks levinumaid okaspuuliike.
  • Elab kuni 300-400 aastat, registreeritakse kuni 800 aasta vanuseid lehiseid.
  • Kõige levinumad puuliigid planeedil ja Venemaal.

  • Soodsates tingimustes kasvab see kiiresti. Kuni 20. eluaastani on see võimeline lisama 50–100 cm aastas.
  • Soodsates tingimustes kasvab ta kuni 50 meetri kõrguseks või enamaks tüve läbimõõduga kuni 1 m või rohkem.
  • Lehis on kevadkülmadele vastupidav, talub väga madalaid talvetemperatuure. Põhjas talub temperatuure alla -70 °C
  • Lehis on ülimalt valguslembeline puu, ei uuene ega kasva varjus.
  • Lehise puit on tänu oma tugevusele ja vastupidavusele laialdaselt kasutusel – ehitustöödest keemiatööstuseni.
  • Puidu kuivamisel suureneb selle tihedus nii palju, et sinna pole võimalik naela sisse lüüa ning vanadelt lehiselaudadelt ei saa enam vasardatud naelu eemaldada, kuna naela metall rebeneb.
  • Vaatamata lehise laiale levikule ja puidu kõrgele kvaliteedile moodustab lehis Venemaa raiemahust suhteliselt väikese osa. Põhjuseks on see, et värskelt raiutud lehise puit vajub suure tiheduse tõttu (kohe või pärast lühikest aega vees viibimist) ja seda ei saa jõgedest alla parvetada, mis mõnel juhul tähendab, et raieplatsilt ei saa transportida töötlemiskohad.
  • Kõik, mis on tehtud lehisest, on loodud kestma igavesti. Hea näide selle kohta on siberi lehise kuhjadele ehitatud Veneetsia.

2. Klass: 3 "B"

3 Kuupäev: 10.10.15

4. Tunni teema: "Lehis"

5 . Tunni eesmärk: Kujundada õpilastes arusaam okaspuude (lehise) rollist elus

Tutvustada inimest metsa keskkonnaprobleemidega, mis on tekkinud inimeste süül

6. Õppematerjalid: õpetaja arvuti, meediaprojektor, tekst, jaotusmaterjalid

Lavanimi

Töövorm

Õpilastega suhtlemise sisu

Õpetaja tegevus

Õpilaste tegevused

Moodustati UUD

1. Õppetegevuse motiveerimine

Kaasamine ärirütmi. Emotsionaalne suhtumine töösse.

Õppetund algab

Tulevikus läheb ta kuttide juurde.

Püüdke kõike mõista

Õppige saladusi avama.

Andke täielikud vastused

Et saada tööd

Ainult märk "viis"!

Slaid nr 1

Motiveerib õpilasi õppetegevuseks, kontrollib tunniks valmisolekut.

Huvi üles näitamine. Tunni emotsionaalne meeleolu.

- Regulatiivne:

kontroll

- Isiklik:

enesemääramine tegevuse suhtes

- Kommunikatiivne:

õppekoostöö planeerimine õpetaja ja kaaslastega

2.Teadmiste uuendamine. Tunni eesmärkide seadmine

Tunni eesmärgi, eesmärkide ja teema sõnastamine.

Paaris töötama.

See on maja. Tohutu maja.

Selles on ruumi kõigile piisavalt.

Ja orav ja jänes,

Ja hambuline hundikutsikas.

Millisest majast luuletus räägib?

Mis on meie tunni teema? Õpetaja: ja ma räägin teile tunni teema selgitamiseks legendi

“Kord lendas linnuparv soojematesse ilmadesse. Üks lindudest jäi parve selja taha, kuna tema tiib murdus. Haavatud lind laperdas puult puule, otsides varju külma eest. Tuules õõtsuv kask ei pööranud linnu palvetele tähelepanu. Paju tegi sedasama, kurvastades mingi oma salaleina üle, kummardus üle oja. Ja uhke tamm, vaadates üles, ei laskunud oma jalamil väikese linnu juurde. Viimaks jõudis lind kuuse juurde, mis ta lahkelt vastu võttis. Läheduses sirutas oksad välja mänd, et linnule läheneva külma eest paremini varjuda, ja kadakas pakkus linnule peotäie oma marju. Metsavaim vihastas uhkete puude peale ja sundis neid julmuse eest maksma. Kui tuul peale esimesi külmasid puhus, kiskus see kaselt, pajult ja tammelt maha kõik lehed. Sellest ajast peale on nad alati määratud talvekülmade käes kannatama, samal ajal kui armulised puud säilitavad igavesti oma rohelise kaunistuse.

Millistest puudest me räägime? (Okaspuudest)

See loob probleemsituatsiooni, tunnetuslike vastuolude olukorra, julgustab õpilasi tunni teemat ja eesmärki aktsepteerima.

Nad aktsepteerivad probleemsituatsiooni, astuvad diskussiooni, sõnavad tunni teema ja eesmärgi, sõnavad oma küsimused.

- Regulatiivne:

eesmärgi seadmine, prognoosimine

- Kommunikatiivne:

võime luua produktiivset suhtlust kaaslaste ja õpetajaga

- Kognitiivne:

analüüsida, tõestada

3. Tunni probleemiseletus

Vaatlus, katse püstitamine, iseseisev töö, kollektiivne töövorm.

Millistele küsimustele okaspuude kohta peame vastama?

* okaspuude esindajad (mänd, kuusk, seeder, lehis)

*kus kasvab meid huvitav puu (põhjas, kõrgel mägedes, taigas)

* millist kasu need toovad (meditsiinis, ehituses)

*mida huvitavat õpime (külmakindel, ei mädane, vaid kivistub, Venemaa sümbol)

Milline puu pakub huvi?

- (Lastel on tabelitel tekst).

Korraldab teadmiste kordamist, tuvastab tüüpilised puudujäägid.

Näidake teadmisi ja oskusi.

Kognitiivne:

teadmiste struktureerimine,

Kõne lausumise teadlik konstrueerimine sissekirjutamine

Kommunikatiivne:

Oskus oma mõtteid täielikult ja täpselt väljendada

Regulatiivne:

Oskus lahendada õpiprobleem, määrata teadmiste ja teadmatuse valdkond, tegutsemisviis

Isiklik

haridusliku ja kognitiivse arengu motivatsiooni

4. Muusikaline harjutus silmadele

Slaidid 5, 6, 7.

5. Uute teadmiste avastamine

Osaliselt - otsingutegevus, kollektiivne töö

Milline metsik puu! ”- sellise hüüatusega alustab Aleksander Solženitsõn oma lugu metsakaunitarist. Ja tegelikult, kui me temast räägime, peame kogu aeg alustama sõnaga“ KÕIGE ”.

Ja nüüd liigutame punast riba ja loeme rea kaupa.

KÕIGE levinum puu Venemaal

KÕIGE vastupidavamad ja vastupidavamad

Sinise riba eemaldamine

KÕIGE põhjamaisem ja külmakindel

KÕIGE vastupidavamad

Rohelise riba eemaldamine

Kõigist okaspuudest kõige ebatavalisem Lehise joonistus

(nagu okaspuu, kuid ajab lehestikku maha)

Loob probleemsituatsiooni, korraldab juhtivat dialoogi, kaasab õpilasi töösse, innustab teksti üle arutlema

Analüüsitakse probleemsituatsiooni, otsitakse lahendust, peetakse juhtivat dialoogi, järgitakse arutlusloogikat, töötatakse püsiva koosseisuga rühmades, avastatakse ja fikseeritakse uusi teadmisi, astutakse dialoogi.

Kognitiivne:

Teadmiste struktureerimine, suulise kõne väljenduse teadlik ja meelevaldne konstrueerimine, semantiline lugemine

Regulatiivne:

Planeerimine, korrigeerimine, tahtlik eneseregulatsioon

Isiklik:

Enesemääramine tegevuseks, haridusliku ja kognitiivse motivatsiooni arendamine

6. Kehalise kasvatuse minut

slaid number 9

7. Iseseisev töö rühmades

Lapsed jagunevad rühmadesse "botaanikud", "teadlased", "ökoloogid"

Lapsed jagatakse rühmadesse, sorteerige ribad

Punased-ökoloogid, rohe-botaanikud, sinise-uurijad

Laudadel materjal iga rühma tööks

Korraldab valikuolukorra.

Kasuta omandatud teadmisi praktilises tegevuses. Enesehinnang.

Kognitiivne:

Oskus kasutada teavet ja isoleerida õpiprobleemi lahendamiseks vajalikku teavet

Isiklik:

Enda võimete selgitamine

Regulatiivne:

Mõtteviisi kujundamine, et leida viise raskuste lahendamiseks

1.rühm "Botaanikud" Lehis on okaspuu. Lehise tüvi on ühtlane, koor altpoolt kare, rohkete tumepruunide lõhedega, halli varjundiga. Oksad asuvad külili-alla (näidatud joonisel). nõeladkasvavad kimpudena ühest neerust. Okkad jäävad vanusest sõltumata pehmeks ja õrnaks. Selle värvus muutub kevadel helerohelisest roheliseks suvel ja kollaseks sügisel. Hilissügisel kukuvad lehise okkad maha ja kevadel ilmuvad nad uuesti pungadest välja. Lehise käbid on õrnad, pehmed, väikesed, ovaalsed. Hallikaspruun lehis on kiiresti kasvav ja kauakestev liik: mõned elavad 700–900 aastat

2.rühm "Avastajad" Teadlastel on 20 liikitõud, kõige kuulsamad: Euroopa, Ameerika, Siberi. Parimaks peetakse siberi lehise puitu.Venemaal oli kuni 19.sajandi keskpaigani seadusega keelatud siberi lehise puitu eraisikutele müüa.Sellest ehitati laevu,sildu,sildu-liipreid.sajandeid.Arheoloogid on leidnud iidseid ehitisi. mis seisis maa all tuhandeid aastaid, ja puitkivistunud, kuid mitte hävinud.Puu vaik kaitseb hambaid kaariese eest ja tugevdab igemeid. Tänapäeva meditsiinis toodetakse puidust preparaate südame, astma ja diabeedi raviks.Vähem tuntud fakt: Venemaa sümboliks pole mitte kask, vaid lehis.Ta on ka külmakindel, talub miinus 60- 65 miinuskraadi

3. rühm "Keskkonnakaitsjad"

Millisest keskkonnaprobleemist luuletus räägib? .

Sasha nuttis, kui mets maha raiuti,

Tal on temast siiani pisarateni kahju.

Kui palju lokkis kaski seal oli!

Seal vana kortsutanud kuuse pärast,

Punased pihlakakobarad nägid välja ...

Jah, Nekrasov kirjutas metsade hävitamisest. Inimestele tundus, et metsi on nii palju, et neid pole võimalik maha võtta. Nüüd on selge, et metsad on ohus. (slaid 25)

    Metsas lõket teha on väga ohtlik. Üks väike säde või süte võib süttida. Vanasõna ütleb: "Ühest puust saab miljon tikku, ühe tikuga saab põletada miljon puud."metsa tulekahju ajal. Te ei saa seda asjatult aretada. Parem on lõket teha vanale lõkkeaugule. Lahkudes on vajalik tuli kustutada.

    Keegi ei tohiks unustada, et ta on külaline metsas ja on kohustatud järgima teatud reegleid:

ära rebi, ära lõhu, ära ehmata, ära lärma, ära prügi. Metsa astuda kui sõber, peremees, aga mitte julm, mitteükskõikne, kuid hooliv, tähelepanelik, tundlik. Ja siis maksab mets sulle headusega tagasi!!!

Memo koostamine "Kuidas metsas käituda"

Korraldab ühiste saavutuste süstematiseerimist ja üldistamist.

Orienteeruda teabes, demonstreerida teadmisi, tuvastada uute teadmiste rakendatavuse piire.

Kognitiivne:

Oskus teadlikult ja vabatahtlikult kõnelauset üles ehitada

Kommunikatiivne:

Algatuslik koostöö õpetaja ja kaaslastega teadaolevate teadmiste ja tegevusmeetodite kinnistamiseks, täpsustamiseks

Regulatiivne:

Kontroll, hindamine, korrigeerimine

Isiklik:

enesemääramine

9. Refleksioon ja sisekaemus

Vestlus

-

Täitke avaldused:

Ma kitkusin lille ... .. (ja see kuivas)

Püüdsin ööliblika……..(ja see suri mu peopessa)

Ja siis sain aru ...... (et ilu saab puudutada ainult südamega.) (Rurik Ivnev)

Mõelge nendele sõnadele ja otsustage, kuidas saate loodust aidata?

Siin meie õppetund lõpeb.

Kas oleme kõikidele küsimustele vastused saanud?

Ja nüüd, kellele tund meeldis, kinnitage meie lehise külge naeratav nägu ja kellele igav naeratus ei meeldinud

See loob olukorra, mis on seotud meeldivate emotsioonidega, tööga rahulolu, enda kompetentsitunde, enesehinnanguga.

Nad hindavad ise oma haridustegevust, selle tõhususe astet.

Regulatiivne:

Oma saavutuste hindamine tunnis

Isiklik:

enesemääramine

Kognitiivne:

Motivatsiooni peegeldus, suhtlustegevuste viisid

Kas teil on küsimusi?

Teatage kirjaveast

Tekst saata meie toimetusele: