Kes keda lugeda saab. Kõnekultuur. A. Šibajevi luuletuse "Kes saab kelleks" lugemine teises juuniorrühmas. Sõnumite teemad, eesmärgid

GBOU "S. S. Vinogradovi nimeline keskkool nr 11"

2 - klassi

EMC "Venemaa kool"

Uute teadmiste avastamise õppetund

Õpetaja Okolita Zoya Evgenievna

Teema: Meie väiksematest vendadest.

Eesmärgid:

    Tutvustage õpilastele uut osa.

    Arendada kujutlusvõimet, sidusat kõnet, väljendusrikast lugemisoskust.

    Sisendada armastust loomade vastu ja lugemishuvi.

UUD:

Kognitiivne:

    navigeerige õpikus: määrake selle jaotise õppimise põhjal kujundatavad oskused; leida tekstist vastused küsimustele;

    eri žanri tekstidest vajaliku teabe ammutamine, illustratsioonidest;

    kõnelause teadlik ja meelevaldne konstrueerimine suulises vormis;

    märgi-sümboolsete vahendite kasutamine;

    objektide analüüs oluliste tunnuste esiletoomiseks;

    põhjuslike seoste loomine;

    võime analüüsida, teha järeldusi, koguda tõendeid.

    otsinguprobleemide lahendamise viiside iseseisev loomine.

Isiklik:

    võime hinnata kangelaste tegevust moraalinormide järgi;

    koostöövalmiduse arendamine;

    huvi ühise eesmärgi vastu;

Regulatiivne:

    tunnis toimuva tegevuse eesmärgi määratlemine ja sõnastamine õpetaja abiga;

    teksti ennustamise oskus;

    oskus hinnata õppetegevust vastavalt ülesandele.

Kommunikatiivne:

    teiste kõne kuulamine ja mõistmine;

    paaristöötamise oskusläbirääkimisoskus.

Varustus: N. I. Sladkovi raamatute näitus, kaardid (paaristööks), õpik "Kirjanduslik lugemine" 2. klassile, lihtne pliiats, arvutiesitlus, karaoke video "Ära kiusa koeri"

ma Aja organiseerimine. Psühholoogiline tugi. (Slaid 2)

Poisid, seiske ilusti sirgelt. Pöörake üksteise poole, naeratage üksteisele. Lõppude lõpuks kaunistab naeratus inimest, annab kõigile hea tuju. Sellist meeleolu läheb meil täna tööl vaja. Võtke üksteisel käed ja lugege luuletus.

Oleme targad, oleme sõbralikud,

Oleme tähelepanelikud, usinad.

Oleme suurepärased õpilased.

Meil saab kõik korda!

Kontrollime tunniks valmisolekut.

Relvad? - Kohapeal!

Jalad? - Kohapeal!

Küünarnukid? - Äärel!

Tagasi? – Otsene

II Kõne soojendus (Slaid 3)

Glowworm! Ja kus su maja on?

Ma otsin sind lähedusest.

Kus sa end peidad? Räägi!

Ma tahan olla sinuga sõber!

Vaadake ekraani. Lugege vaikselt ja tehke kindlaks kirjandusteose žanr.(Luuletus.)

Mis on luuletuse nimi?("Glowworm")

Kes on tulikärbes?(Putukas. Mardikas.)

Miks seda nii nimetati?

(See helendab pimedas. See peegeldab valgust.)

Kus ta elab?(Rohus.)

Lugege luuletust endale.

Lugege luuletust valjusti.

III Enesemääramine tegevusele (4. slaid)

Lahenda mõistatusi

Nimetage kõik need olendid ühe sõnaga.(Loomad.)

(5. slaid)

umbes

Siin on krüpteeritud fraas. Kes arvas, mis on saladus? Kuidas sõnu dešifreerida?

Dešifreerige sõnad ja saate teada selle jaotise nime, kuhu täna liigume.

("Meie väiksematest vendadest")

Kes arvas, keda kutsutakse "Meie väikesteks vendadeks"?(Loomad.)

Kuidas mõista siin sõna "väiksem"? Miks väiksemad? Kas jõehobu või kaelkirjak on meist väiksem?

(Loomad on meelest väiksemad. Nad ei tea, kuidas mõelda, rääkida. Nad on meist nõrgemad ja kaitsetumad.)

Mida rõhutavad sõnad "meie vennad"?

(Need, kes elavad meie lähedal. Need, kes nõuavad meilt erilist hoolt ja tähelepanu.)

Millised loomad nõuavad meilt erilist hoolt ja tähelepanu?

(Lemmikloomad. Elunurga loomad. Loomaaias elavad loomad. Nad ei tea, kuidas ise toitu hankida.)

Täna räägime loomadest.

Öelge meie tunni teema.

"Meie väikesed vennad."

IV Töö uue materjali kallal

    Jaotuse ennustamine

Olles õppinud sektsiooni nime ja sellest nimest aru saanud, kas oskate arvata, milliseid teoseid me selles osas uurime?

(Need on teosed loomadest ja inimeste suhetest nendega.)

Avage oma õpikud leheküljele 125.

Lugege, mida me sellest jaotisest õpime?

Mida me õpime?

Mida me õpime?

    Töö N. Sladkovi tekstiga “Nemad ja meie”

1) Tutvumine kirjanikuga (6. slaid)

- Loe sissejuhatava artikli autori nime lk 126.(N. Sladkov.)

Vaadake Nikolai Ivanovitš Sladkovi portreed. Ta sündis 1920. aastal Moskvas, kuid elas kogu elu Leningradis (praegu Peterburi). Lapsest saati armastas ta loodust, tundis selle vastu huvi. Alates 2. klassist kirjutasin oma muljed ja tähelepanekud loomade kohta spetsiaalsesse vihikusse. Vaadake seda raamatute näitust. Sladkov on kirjutanud üle 60 raamatu ja iga raamat sisaldab tohutul hulgal lugusid. Nendes kirjutab ta sellest, kui ilus ja kordumatu on looduse elu, meid ümbritseva maailma lõputust mitmekesisusest. Ta kirjutas palju looduse kaitsmise vajadusest, looduse austuse kasvatamisest. Nikolai Ivanovitš Sladkov suri 1996. aastal 76-aastaselt. Nüüd tutvume tema artikliga.

2) Lugemise ennustus

Lugege tema pealkirja.

("Nemad ja meie")

Millest see tekst teie arvates räägib?

(Loomadest ja inimestest, inimeste suhtumisest loomadesse.)

3) Sõnavaratöö (Slaid 7)

Kas meie oletused on õiged, näeme teksti lugedes.Kuid kõigepealt teeme selgeks mõne tekstis esineva sõna tähenduse. Milline sõnastik aitab meil tõlgendada arusaamatute sõnade tähendust? (Sõnastik.)

Siin on sõnad krüpteeritud.

koilac(ääres)yaivmzyyu(haavatav)

2124365 81532467

ääremaa - 1. Tara ümber küla või küla serva; küla lõpus. 2. Koht ümber küla, selle kõrval, ümbrus.

Haavatav - see, kes solvub kergesti. Nõrk, halvasti kaitstud.

Nüüd ma loen teksti ja teie kuulake tähelepanelikult.

4) Teksti esmane lugemine (õpetaja poolt).

Teksti esmase taju kontrollimine

Millist teksti kuulasite: kunstilist või teaduslikku ja harivat?

(Teaduslik ja hariduslik.)

Tõesta, et see on teaduslik ja hariv tekst.

(Teaduslik-kognitiivses tekstis autor oma tundeid ja läbielamisi edasi ei anna, ta edastab vaid fakte, infot loomade elu kohta. Tunnetuslikku materjali on sellises tekstis palju.)

Mõelge, milliseid fakte autor meile räägib?

(Loomad elavad metsades, põldudel, soodes).

Mis vahe on kirjanduslikul ja teaduslikul tekstil?

(Kirjanduslikus tekstisautor annab edasi oma suhtumise kangelasse, äratab lugejas kaastunnet, kogemust tema saatuse suhtes, soovi teda raskes olukorras aidata.)

(Et anda teadmisi ümbritseva maailma kohta.)

5) Teksti teisene lugemine (lapsed)

Lugege teksti "sumiseva" lugemisega alatoonis, "ahelas"

6) Töö teksti sisuga

Mis on need sulgedega olendid?(Need on linnud.)

Mis on soomustega olendid?(Need on kalad.)

Millised olendid on karusnahas?(Need on loomad.)

Kuidas neid olendeid ühe sõnaga nimetada?(Loomad.)

Mis on meil ühist loomadega?(Elu.)

(Naabrid, sest nad elavad meie kõrval. Kaasmaalased, sest nad elavad meiega samal maal, samal planeedil.)

Meie kõrval planeedil on aastaid elanud linnud, kalad, loomad, putukad.

Mõelge, mis on peamine reegel loomadega suhtlemisel, mille N. Sladkov meile soovitas?

("Ära tee halba!")

Kuidas saab inimene loomi kahjustada?

(Inimesed reostavad veekogusid, õhku. Viskavad tänavale ka väikesed kassipojad, kutsikad. Jäävad kodutuks.)

- Öelge, kas olete kunagi oma elus näinud kodutuid loomi, kas olete pidanud toime tulema olukordadega, kui inimesed loomi solvasid?(laste vastused)

Miks sa arvad, miks kirjanikud selle teema juurde pöörduvad?

(On palju julmi ja ükskõikseid inimesi, kes solvavad loomi või lähevad lihtsalt mööda.)

Kas saame loomade aitamiseks midagi ette võtta?

(Jah. Sa võid võtta vähemalt ühe väikese kassipoja koju ja tema eest hoolitseda: teda toita, ravida. Nende peale tuleb haletseda, nende vastu kaastunnet näidata, sest nad on väikesed ja kaitsetud. Linde saab toita talv.)

Tehke järeldus, kuidas tuleks loomi kohelda, et neid mitte kahjustada? Mida tuleb selleks teha?(8. slaid)

Järeldus: loomi tuleb armastada, nende eest hoolitseda, neid toita, veekogusid ja õhku mitte risustada ega reostada. Loomadega suhtlemine mõjub inimesele positiivselt, muudab ta lahkemaks, pehmemaks.

V Kehalise kasvatuse minut (9. slaid)

Kolm kassi kõndisid katusel.

Kolm kassi Vassili. (Kõndides.)

Tõstetud kolm saba

Otse üles sinisesse taevasse. (Tõstke käed.)

Räästas istusid harjad,

Vaatas üles-alla. (Kükitades.)

Ja kolm kassi ütlesid:

- Ilu! Ilu! (Plaksutage käsi.)

    Töö A. A. Šibajevi luuletusega “Kes on kes muutub"

1) Tutvumine kirjanikuga (10. slaid)

Vaadake A. A. Šibajevi portreed. Ta sündis 1923. aastal Leningradi oblastis Volhovi linnas. Ta võitles Suures Isamaasõjas, sai raskelt haavata. Aastaid võitles ta haigustega. Ta suri 1979. aastal 56-aastaselt. A. A. Šibajev koostas rõõmsaid, rõõmsaid lasteluuletusi. Ühega neist kohtume täna. Kuid kõigepealt vaadake illustratsioone lk 127. Mida teie arvates tahtsid õpiku autorid meile näidata?(laste vastused)

Lugege luuletuse pealkirja.

("Kes saab kelleks")

Mida see nimi ütleb?(laste vastused)

Leidke ülesanne 1 lk 127. Lugege seda.

Mida tuleks luuletuses teha?

(Sisestage puuduvad sõnad.)

Täitke ülesanne. Kellel on raske meeles pidada, võib need sõnad kaardile kirjutada.

(Õpilased loevad luuletust iseseisvalt ja täidavad puuduvad sõnad.)

2) Luuletuse esmane lugemine.

Luuletuse tajumise kontrollimine

Kas teile meeldis luuletus?

Mis see on?

(Rõõmsameelne, humoorikas.)

Mida sa seda lugedes ette kujutasid? Millised pildid sulle meelde tulid?

(Õpetaja küsib igalt õpilaselt.)

Nüüd loeme luuletust ilmekalt.

3 ) Luuletuse ilmekas lugemine

(Õpilased loevad luuletust järjest.)

4 . Mäng "Kes on kes" - Paaris töötama (Slaidid 11, 12, 13)

Sul on laudadel kaardid loomade nimedega. Kirjutage nende kõrvale loomapoegade nimed.

Kassil on...

Koeral on...

Jänesel on ....

Pardil on….

Lammastel on...

Kanal on...

Siili juures-….

Lehmal on...

Seal on...

Rebasel on...

Kalal on...

Põdradel on - ... .

Naerahundil on….

Kassil on kassipoeg.

Koeral on kutsikas.

Jänkul on jänku.

Pardil on pardipoeg.

Lambal on tall.

Kanal on tibu.

Siilil on siil.

Lehmal on vasikas.

Seal on põrsas.

Rebasel on rebasepoeg.

Kala on väike.

Põdral on vasikas.

Emahundil on poeg.

Starlingul on tibu.

VI peegeldus (14. slaid)

Tõstke üles emotikon, mis peegeldab teie suhtumist tunni materjalisse.

    Kollane: tundsin õppetunni vastu huvi. Ma sain hakkama.

    Roheline: Tund huvitas, kuid seal oli raskusi.

    Punane: Mind ei huvitanud tund, igav. Ma kukkusin ülesandega läbi.

VII Õppetunni kokkuvõtte tegemine

Mis sektsiooni me täna õppima hakkasime?

("Meie väikesed vennad")

Kas teile meeldib, et õpikus on selline osa? Miks?

Mida see osa meile õpetab?

(Hoolitseb loomade eest, haletseb neid.)

Video karaokelaulust "Ära kiusa koeri".

VIII kodutöö (15. slaid)

Piltide, kujunduse ja slaididega esitluse vaatamiseks laadige fail alla ja avage see PowerPointis arvutis.
Esitlusslaidide tekstisisu:
Mida ootate tänaselt kirjandusliku lugemise tunnilt? - õppige midagi uut; - tehke uus avastus; - kohtuge uute kangelastega; - omandage uusi teadmisi; - ma tahan, et õppetund oleks teile kasulik; - Ma tahan, et õppetund oleks teile kasulik olla huvitav; - ma tahan, et õppetund pakuks suhtlemisrõõmu; - Ma tahan, et õppetund täidaks meie südamed soojuse, lahkuse, ilu, armastusega; Loe rubriigi pealkirja Kellest me seal räägime? Nikolai Ivanovitš sündis 1920. aastal Moskvas, kuid elas kogu elu Leningradis (Peterburis). Lapsest saati armastas ta loodust ja tundis selle vastu huvi. Alates 2. klassist hakkas ta pidama päevikut, kuhu pani kirja oma esmamuljed ja tähelepanekud. Kogu oma elu N.I. Sladkov oli looduse kaitsja, kogu oma tööga aitas tema teoseid lugevatel inimestel hinnata ja armastada tema ilu, näha looduses oma silmaga erakordset. - Lugege artikli pealkirja - Kuidas te pealkirjast aru saate? Millest see teie arvates räägib? Keda autor mõtleb sõnaga "NEED" Kus nad elavad? - Kuidas saame omandatud teadmisi elus rakendada? - Kuidas võib selle teose lugemine mõjutada teie edasist elu? Lugege tekst ise läbi. Vaatle ja arutle rühmades: Rühm 1: Mida autor veel loomadeks nimetab Rühm 2: Mis meid ja loomi seob Rühm 3: Mis on peamine reegel loodusega suhtlemisel, mida kirjanik meile pakub? ääreala - tara ümber küla või küla ääreala; kohanema - õppida midagi tegema, teatud eritingimustes; kaasmaalased - samas kohas sündinud inimesed; haavatav - keegi, kellele on kerge haiget teha, solvata, kes ei saa aidata vajalik takistus. A. Šibajev “Kes saab kelleks? - Lugege luuletuse pealkirja. - Mida see ütleb? - Kuidas te luuletuse tähendusest aru saite? - Vastake luuletuse küsimustele. Nimetage loomapojad. Ära hävita linnupesa, Linnul on elukohas nii hea meel, Pesas on rahulik ka siis, kui torm metsatuka peale vihastab. Tehke kuldnoole maja, ravige kassipoega. Ja talvel suure pakasega Sööda väikest oravat. Jänku ja siil – metsa elanikud Parem ärge puudutage, kaitske neid. Mees! Säästa loomi ja linde, puid ja lilli, need on ju kõik sõnad, et sa oled looduse kuningas! Las tibud ja väikesed loomad elavad meie juures hästi! - Milliseid teadmisi ja oskusi olete kinnistanud? - Milliseid väärtuslikke teadmisi loomade ja inimeste vahelistest suhetest peate täna parandama? - Kas olete õppeülesanded täitnud? Mida sa tänases tunnis õppisid? Mille eest end kiidaks? Millega tahaksid pärast seda tundi tegeleda?


Lisatud failid

Lemmikloomade kohta käivaid mõistatusi on inimesed välja mõelnud juba pikka aega. Muidugi, kellest siis veel kirjutada, kui mitte nendest, kes meie kõrval elavad, kellega iga päev näed ja “suhtled”.

Mõistatus lamba kohta
Ta on artiodaktüül,
Ja me teame – uudishimulik
Annab meile korraliku villa,
Lahke, suurepärane.

kuulus esindaja,
Me teame, et see on Dolly
Sai ta teadusesse
Peamised rollid.
Vastus: lambad
Mõistatuse autor: Irise Revüü

Mõistatus kitse kohta
Nad ütlevad, et aed
Ei saa vaadata
Võsa võrse
Närimine ilma tõrgeteta.

Ta läheb kiimas
Väikeste poiste jaoks
Poisid laulust
See, kes laulab lõbusalt.
Vastus: kits
Mõistatuse autor: Irise Revüü

Mõistatus kassi kohta
hea sõna
Ta on kindlasti rahul
Kuigi mida räägitakse
Ta ei saa aru.

mänguline, armastav
joo piima,
Ja vahel hüppa
Kõrge-kõrge.
Vastus: kass
Mõistatuse autor: Irise Revüü

Talle meeldib muru süüa
Tal on hunnik suurt narvat.
Olgu sa alati terve
Meie kuulsusrikas ... (lehm)

Keset õue
Moppi väärt
esikahvlid,
Taga on luud.
Vastus: pull

kaval kreeker
Püüab konni.
Vastus: part

Päeval - valetab, valvab maja,
Veranda all puhkades on saba rõngastatud.
Vastus: koer

helepunane müts,
Vest, lausriidest
Mantel on soonik.
Vastus: kana

Buttercup, rukkilill alati
Väga maitsev toit.
Ma kitkun talle käevarre,
Las ... (lehm) sööb rohtu.

Kudusid paksud rohud, looklesid heinamaad,
Jah, ja ma ise olen üleni lokkis, isegi sarvist.
Vastus: ram

Tundlikud kõrvad, padjad käppadel,
Vuntsid, nagu harjased, kumerad selg.
Piimaringid, päike kohtub.
Hulgab kapis ringi, käib jahil.
Vastus: kass

Üle mägede, üle orgude,
Kasukas on, jah kaftan.
Vastus: lambaliha

Vanaema aias
Jalutage rahulikult temaga ... (haned)

Aleksander Šibajevi mõistatused

"Kest saab kell"

Seal oli väike kutsikas.
Ta kasvas aga üles,
Ja nüüd pole ta kutsikas -
Täiskasvanud ... (koer).

Varss – iga päev
Ta kasvas üles ja temast sai ... (hobune).

Sõnn, võimas hiiglane,
Lapsena olin ... ( vasikas).

Paks tobe jäär
Õhuke ... (lambaliha).

See tähtis kass Fluff -
Väike ... (kassipoeg).

Ja vapper kukk -
Pisike ... (kana).

Ja väikestest hanepoegadest
Kasva ... (pardid) -
Eriti poiste jaoks
Need, kes armastavad nalja.

Kirjandusliku lugemise tund.

Teema:"N. Sladkov "Nemad ja meie". A. Šibajev "Kes saab kelleks".

Sihtmärk: Loomade austuse, loodusarmastuse kasvatamine, lugemishuvi arendamine.

Ülesanded:

Tutvustage uut luuletust loomadest.

– Arendada ladusat ja väljendusrikast lugemisoskust. Osata ette näha osa sisu.

Harida soovi hoolitseda meie väiksemate vendade eest

Planeeritud tulemused: Looge analoogiaid, sõnastage oma arvamus ja seisukoht, tõstke esile oluline teave, lugege ette, järk-järgult üleminekuga iseendale lugemisele.

Õppematerjalid:Õpik 2. klassile "Kirjanduslik lugemine". Arvuti, interaktiivne tahvel. Tunni esitlus. Loomade pildid.

Tundide ajal

Lasterühma korraldus.
-Kell helises ja vaikis. Ta viis meid kõiki klassi.
Kõik laua taga seisid sirgelt, naeratasid, trimmis,
Istusime vaikselt oma laua taha ja hakkasime rääkima.

Kutsusin teid õppetundi ja teil ja minul on oma, väga huvitavad asjad, mida teha. Olen kindel, et täna tunnis see meil õnnestub, sest kuulate tähelepanelikult, töötate aktiivselt, aitate üksteist ja mind. Palun sulgege silmad ja öelge endale südames: "Täna õnnestub!". Aitäh.

Teadmiste värskendus:

Täna hakkame uurima uut jaotist ja selle nimetuse väljaselgitamiseks vaatame tahvlit ja valime tähtede hulgast sõnad. Sellest saab meie teema pealkiri.

Tahvlil on tähti, mille hulgast valivad lapsed nime “Meie väiksematest vendadest”

Eesmärkide seadmine:

Millest see osa teie arvates räägib?

Miks kutsutakse loomi meie väikesteks vendadeks? Kuidas peaksime neid kohtlema?

Miks me peaksime seda uurima?

Sissejuhatus uue materjaliga.

Enne kui hakkate uut tükki õppima, soovitan teil mängida. Ma panen loomale nime ja sina ütled mulle tema poega nime.

Slaidid.

Hästi tehtud. Täna tutvume Aleksander Šibajevi luuletusega, (slaid koos autoriga)), kes elas lühikese, kuid väga viljaka elu. Ta kirjutas lastele. Ja täna tutvume tema luuletusega "Kest saab kell?"

nimega magus.

Mis te arvate, millest see räägib?

Noh, kontrollime, kas meie oletused on õiged. Mina loen ja sina lõpetad koori ühehäälselt.

Slaidid.

Kas oskate arvata, millest luuletus räägib?

Kas teile meeldis luuletus?

Mis see on?

Fizminutka.

Kõnnime, kõnnime

Tõstke käed kõrgemale

Järsku näeme põõsa ääres

Tibu kukkus põõsast välja

Võtke see ettevaatlikult

Ja pane see tagasi

Ees põõsa tagant

Näeb kaval rebane välja

Me kavaldame rebase üle

Jookseme varvastel.

Soovitan teil järelejõudmist mängida. Avage oma õpikud leheküljele 127. Siin on meie luuletus.

- Mis on tema laste nimed?

Mäng "Peidus". Ma nimetan sõna ja sina loed mulle lõigu, kus see sõna on peidetud.

Harjutus "Loomade lapsed" Ma annan teile kaardid, millele on kirjutatud loomad, ja teie kirjutate nende lapsed. Siis vaheta ja vaatame üle. Üks minut ülesande kohta.

Kokkuvõtteks:

Kellest see luuletus rääkis?

Ja kes on meie väiksemad vennad? -

Millisesse kahte suurde rühma loomad jagunevad?

Kas kõik loomad on meie väiksemad vennad?

Miks need väiksemad on? (Nad ei ole inimesena mõistusega varustatud ja vajavad meie kaitset)

Milliseid heategusid saame lemmikloomade heaks teha?
Kuidas saame metsloomi aidata?

Abiks on ka mitte segada elu.

Tunni kokkuvõte.

Mis sektsiooni sa õppima hakkasid?

Kuidas see meile kasulik on?

    Ära hävita linnupesa, lind on oma kodus nii õnnelik,
    Ta on pesas rahulik ka siis, kui torm metsatuka peale vihastab.

    2. Tehke kuldnoole maja, ravige kassipoega.
    Ja talvel suure pakasega toida oravat.

    3. Jänku ja siil - metsa asukad
    Parem ärge puudutage, hoidke neid.

    4. Mees! Varuloomad ja -linnud, puud ja lilled,
    Lõppude lõpuks on need kõik sõnad, et sa oled looduse kuningas!

    Las tibud ja väikesed loomad

    Meie kõrval on hea elada!

Peegeldus.

1. Naeratamine – kõik õnnestus, toimis kiiresti. õige.

2. Tõsine – töötas korrektselt. aga aeglaselt. kõik ei õnnestunud.

3. Kurb – töötas vigadega, aeglaselt. (Isiklik)

>> Kirjandus 2. klass >> Kirjandus: A. Šibajev. "Kes saab kelleks?" , N. Sladkova "Nemad ja meie"


25. õppetund

N. SLADKOV "NEED JA MEIE",

A. SHIBAEV "KELLEST SAAB KES?"

Eesmärgid: sisendada õpilastesse hoolivat suhtumist “meie väiksematesse vendadesse”.

Tundide ajal

I. Organisatsioonimoment.

II. Kodutööde kontrollimine.

Kehalise kasvatuse minut

III. Uue materjali õppimine.

1. Sõnumite teemad, eesmärgid.

- Hakkame uurima uut teemat, selle nimi on "Meie väiksematest vendadest".
- Kellele see teema teie arvates on pühendatud?

2. Töötage loo kallal.
Kui soovite leida õpetlikke, lahkeid lugusid loodusest, lugusid loomadest, siis Nikolai Ivanovitši looming sobib teile kõige paremini.

Lihtne, ligipääsetav looduslugude keel lihtsal kujul edastab lastele neid ümbritseva maailma salapära ja mitmekesisuse.

Lugedes lugusid Sladkovi loomadest, kerkib lapses esile armastus ja vastutus.

See rikkus, mille Nikolai Sladkov meile jättis, on hindamatu.

1) Lapsed, kes loevad N. Sladkovi lugu "Nemad ja meie".

Kuulake lugu ja proovige ära arvata, millisest loomast autor räägib.

Arva ära mõistatus:

Missugune metsaloom
On muutunud nagu sammas männi alla?
Ja seisab rohu vahel -
Kõrvad on suuremad kui pea. (Jänes.)

Ja nüüd saame tuttavaks teise metsaelanikuga - loo "Karu mõõdab kõrgust" kangelasega. Jutu lugemine õpetaja poolt.

Mida karu metsas tegi? (Ta kriimustas puude koort, hammustas seda, hõõrus vastu tüve, jättes sellele villatükke.) Miks ta seda tegi? (Ta märkis oma valdused metsas.) Miks on loo nimi "Karu mõõdab kõrgust?" (Väliselt tundub, et ta mõõdab tegelikult oma pikkust.)

2) Loo kollektiivne arutelu.

Järeldus : "Ära tee paha!" See on reegel inimese jaoks loomade suhtes.

3) "Poeetiline mäng". A. Šibajev "Kest saab kell?".

A. Šibajev. Kellest saab kell

Seal oli väike kutsikas.
Ta kasvas aga üles,
Ja nüüd pole ta kutsikas -
Täiskasvanud ... (koer).

Varss – iga päev
Ta kasvas üles ja temast sai ... (hobune).

Sõnn, võimas hiiglane,
Lapsena olin ... (vasikas).

Paks lambajäär -
lihav ... (lambaliha).

See oluline kassikohvik -
Väike ... (kassipoeg).

Ja vapper kukk -
Cro-o-hot ... (kana).

Ja väikestest hanepoegadest
Kasva suureks ... pardid -
Eriti poiste jaoks
Need, kes armastavad nalja.

Lapsed loevad ridu, arvavad ära fraasi lõppu.

IV. Õppetunni kokkuvõte.

Kodutöö: joonistage lemmikloom, kirjutage sellest lugu.

Kirjanduslik lugemine. 1.-2. klass: programmi "Venemaa kool" tunniplaanid. Kirjastus "Õpetaja", 2011. Sisu - N.V. Lobodina, S.V. Savinova ja teised.

Kas teil on küsimusi?

Teatage kirjaveast

Tekst saata meie toimetusele: