Mis on tähtede e, e, u, i topeltroll. Videotund “Tähtide E, Yo, Yu, I topeltroll Topelttähed e e yu i

Vene keele tund 5. klassis õpetaja Nigmatzyanova R.S.

Teema: "Tähtede topeltroll e, e, u, i.

Tunni eesmärgid: 1) tea et tähed e, e, u, i võivad tähistada 1 ja 2 häälikut; suutma nimeta tähtedega e, e, u, i tähistatud helisid; 2) areneda oskus määrata helisid kirjalikult transkriptsiooni abil, kognitiivne huvi vene keele vastu; 3) üles tooma armastus looduse, vene sõna ja kõnekultuuri vastu. Varustus: arvuti, projektor, slaidiprojektor, seletus- ja õigekirjasõnastikud, tahvel, kriit, õpikud…
Tundide ajal. 1. Aja organiseerimine. - Tere kutid! Istu maha . Tänases tunnis saame teada, millist kahte rolli mängivad tähed e, yo, yu, mina,õppida eristama tähti ja helisid, nimetama tähtedega tähistatud helisid e, yo, yu, i. … Nad lähevad tahvli juurde ... Samal ajal kui üksikud õpilased täidavad oma ülesandeid, peate teie (ülejäänud klassiliikmed) tegema koostööd nendega, kes töötavad tahvli juures, see tähendab, et peate kõik märkmikusse üles kirjutama .
2. Varasemate teadmiste realiseerimine. Tahvlile ja slaidile kirjutatakse puuduvate tähtedega lause. - ... palun lugege meile lause ... See on esimene rida kuulsa vene 19. sajandi luuletaja luuletusest. Kes paneb sellele luuletajale nime? .. Luuletuse nimi ... Nüüd selle lause ülesanded. a) 1 õpilane Tõmmake alla lause grammatiline alus ja kirjutage sõnade kohale need kõneosad, mis need on. Torm udus .. bo cro .. t, keeris .. unistus .. keerates sügavpr ... (Gerund on eelnevalt märgistatud, gerund on märgitud ja märkis selle kõneosa õppimise 7. klassis). B) 2 õpilast. Kirjutage välja fraasid(nimisõna + tegusõna) - tegusõnafraas. Vastus: Taevas katab (nimisõna + tegusõna) - verbaalsed s / s. (nimisõna + omadussõna) - nimeline fraas. Lumepöörised (nimi + omadussõna) - nominaalne s / s. C) Sõna sõelumine koostise järgi (parsimine nr 2) lumine D) Sooritage 2 tunni jooksul ülesandeid kaartidel. Kaardi number 1. B..hall lk.. abilised, tulge .. l p.. enne umbes.. ba posp.. õmblema, hjuuresdes(?) lokaalsus(?)ness. ATeküladumbesabilised, prishyol lkumbesenne umbestelkimineba pumbescneõmblema, hjuuresdesn kuutness.
Kaardi number 2. Jagage sõnad nooltega 2 rühma: 1) b - tähistab kaashääliku pehmust, 2) b - on eraldaja. kuusk, tuisk, varblased, lehed, kanep, palve, tõsine. Töö kontrollimine libisema.
D) Leksikaalne töö. Töö selgitava sõnaraamatuga (sõnaraamat antakse õpilasele ette, leht pannakse maha, sõna märgitakse). Sõna Hägusus. - Poisid, kes teist teab meie lausest sõna "udu" tähendust? .. Ja nüüd kontrollime sõnastikku ...
3. Uue materjali selgitus. - Tähed - 6. Tähed - 10. Vaatame slaidi. - Kuhu ma läksin, e, e, u? Kuhu nad peitsid? "Kavalad" tähed. - Kujutage ette järgmist olukorda: torkasite end kuuse okaste otsa ja hüüdsite: "Kuusk!" Me kuuleme selgelt sõna alguses [ sina ] le . Karjume: "Siil!" ... Ütleme: "Pit!" ... "Yula" ... - Meie lauses on sõnakaantes e-täht. Helid...

peal slade sõnad ilmuvad sõelutud lausest

Kuusk - [ th 'e ] l, kr umbes [ th 'e ]t, sisse b [ th 'e ]hd, [ n uh ]bo

Siil – [y 'o] noh, ser [y 'o] teades

Pit – [y 'a] ma, leht [y 'a]

Yula – [y'y] la, udune [y'y] kohta, in b [y'y] ha, kru [t 'a]


Järeldus vokaalide e, e, u, i topeltrolli kohta, kasutades tabelit libisema.
Reegli lugemine lk 127. 4. Materjali kinnitamine. 4.1.Harjutuse läbiviimine. 304. Ülesande lugemine. 3 positsiooni - 3 veergu. Joonistan tahvlile. 1) 2) 3) Rea määramine. Täitke esimene veerg - 1 rida, 2 - 2 rida, 3 - 3 rida. 3 sõna igas veerus. Väljund: tähed e, yo, yu, i veerus 1 tähistavad nad 2 heli, veerus 2 - 1 heli, veerus 3 - 2 heli. 5. Kehalise kasvatuse minut jaoks mõeldud ülesannetega libisema.

4.2. Iseseisev töö ülesande alusel libisema 5 minutiks. Sarnane ülesanne - nt. 306 antakse kodus 1, 2 rühmale.
5 min pärast. Kontrolli läbi libisema.
Nende hiilguste hulgas oli ka sõnu, mida me ei suutnud kirja panna ei esimesse ega teise. Miks kaashäälikud ei pehmene? Vastus: Vene keeles on kaashäälikuid, millel pole paari pehmust - kõvadust ...

6. Järeldus tunni teemal slaidi põhjal.

6.1. Reegli parandamine.

6.2. Mäng "Kolmas lisa" (salvestused edasi libisema).
- Igal real antakse teile 3 sõna. Kui tähtedes olevate helide arvu järgi üleliigne e, yo, yu, i Loete sõna vasakule, seejärel tõstke vasak käsi, kui paremal - parem käsi, kui keskel - võtke "Napoleoni poos". Vastused: A. Yama, perekond, laadija . B. top, konks, kabiin. V. Jõulupuu, laulab, kallis. G. Kuusk, sõi, taevas.

7. Kodutöö selgitustega.

D\z: 1) uurige lõiget 61, õppige reegel alates lk 127.

2) nt. 305-III gr., 306 - I, II gr.

Tunni järelejäänud aja jooksul asendavad õpilased andmed ühe sõnaga for libisema lausungeid ja teostada foneetiline analüüs.

Siis teevad nad oma kodutööd.

Tunni eesmärk: näidete jälgimisel paljastage tähtede topeltfunktsioon i, yu, e, e;õpetada õpilasi eristama nende tähtede funktsioone, parandades hääldusoskust; õpilaste produktiivse kõne arendamine.

Varustus: projektor, individuaalsed kaardid.

Ülesanded.

Hariduslik

  • Õpetada lapsi eristama positsioone, milles tähed e, e, u, i tähistavad kahte heli, osutades samal ajal eelnevate kaashäälikute pehmusele ja milles kaks.
  • Jätkake tööd transkriptsioonioskuste kujundamisel.
  • Töö õpilaste kõne arendamiseks.

Hariduslik

  • Sisestada lastesse soov aidata klassikaaslasi nende töös.
  • Kasvatada tähelepanelikku suhtumist keelelistesse nähtustesse.

I. Organisatsioonimoment.

II. Algteadmiste uuendamine.

1. Tehke sõnade häälikuline analüüs silp, esimene.

2. Määrake, millised helid tähistavad valitud tähti sõnades: kuusk, kallis, luuk, minu oma, minu oma.(Õpilaste teadmistest täpsete ja mõistlike vastuste jaoks ilmselgelt ei piisa. Selleks peavad nad teadma reegleid selle kohta, millal tähed e, e, u, i tähistavad ühte häält ja milles kaks häälikut)

3. Probleemne probleem:

Mis on tähtede roll e, e, yu, mina?

IV. Õpilaste otsingutegevus ja haridusprobleemi lahendamine.

Näited on toodud monitori jälgimiseks. Õpilased nimetavad helisid, mida tähistavad esiletõstetud tähed.

Õpilased järeldavad õpetaja juhendamisel, et sõna alguses on tähed mina, e, e, u esindavad kahte heli: d+a, d+o, d+y, d+e.

Samamoodi tehakse tähelepanekuid sõnade kohta:

Järeldus: täishäälikute järel mina, yu, e, yo esindavad ka kahte heli : d + a, d + o, d + y, d + e.

mina, yu, e, yo poisid, pärast b ja b?

Vaadake sõnadega tabelit, kuulake neid ja tehke järeldused:

Väljasõit, tulistamine, lumetorm, ahv

Järeldus: pärast ъ ja ь tähti mina, yu, e, yo esindavad ka kahte heli d+a, d+o, d+y, d+e.

Milliseid helisid tähistavad tähed? mina, yu, e, yo pärast pehmeid kaashäälikuid?

Kuulake hoolikalt sõnu ja tehke oma järeldused. Karu, mõõda, istu, siia, juhatatud.

Järeldus: kaashäälikute tähtede järel mina, yu, e, yo esindavad üht täishäälikutest a, e, y, o(ja eelneva kaashääliku pehmus)

Saadud järelduste õigsust kontrollitakse selle tabeli järgi monitoril.

V. Oskuste ja vilumuste kujundamine omandatud grammatikateadmiste põhjal.

Fizminutka.

1. Mäng "1" või "2".

Lapsed näitavad kaartide abil, kui palju hääli tähed teevad. e, yo, yu, i sõnades: mets, Julia, luuk, kajut, päev, laskmine, särav, veranda, koer, ankur.

2. Lugege ilmekalt S. Ya. Marshaki luuletust:

Vanaisa külla

Post toimetas mulle kirja,
Nurgas ümbriku peal
Kritseldatud: "Pisaelu"
Ja madalam: "Marshak."
Selle aadressiga on keeruline
Hea kiri mulle...
Au meie postiljonidele
Paksu õlakotiga!

Otsige üles lapse tehtud vead.

Sõnas keeruline nimeta kaashäälikuid. Millist heli tähistab täht? Millised helid tähistavad u-tähte sõnades kirjutajale ja siin?

Tehke järeldused ja tõestage nende praktilist tähtsust.

3. Lugege mõistatus läbi ja arvake ära.

Sa võid ta alati metsast leida -
Lähme jalutama ja kohtume
See on kipitav nagu siil,
Talvel suvekleidis. (Siil)

Nimetage tähti sisaldavad sõnad mina, e, e, u. Milliseid helisid nad esindavad?

4. Materjali assimilatsiooni kontrollimine.

I variant

Märkige sõna, milles Y-täht teeb kaks häält.

a) kriit; b) siil; c) pintsel

a) kuusk; b) kui; c) sisenemine

kuidas on lood linnaga; b) libe; c) kolm

Mitu häält sõnas seletab?

a) 8; b) 9; kell 10.

a) sõida läbi b) lilla; c) haugub

Millisel sõnal on [th] häälik?

a) lumi; b) piir; c) haab

II variant

Märkige sõna, milles I-täht annab 1 hääliku.

a) ankur; b) valgus; c) piparmünt

Märkige, millisel sõnal on rohkem hääli kui tähti.

a) filmimine b) riiv; c) vastuvõtt

Millises sõnas on vähem hääli kui tähti?

a) känd; b) kruus; c) keerata

Mitu häält on sõnas väljakuulutamine?

Millises sõnas on 2 kõrvuti täishäälikut?

lõige; b) peseb; c) tuulde

Millisel sõnal on [th] häälik?

a) pihlakas; b) edasi; c) armee

Vastastikune kontrollimine.

Sõbra töö hindamine.

VII. Kodutöö.

1) Mõelge välja muinasjutt: "Mis sõnadega tegi kavalus "Y"? Võimalik algus: "Planeedil vene keel on riik, foneetika, milles elab väga keeruline heli" Y" (valikuline).

VIII. Õppetunni kokkuvõte.

Töötage koondtabeliga teemal "Foneetika".

Hindamine.

Eesmärgid:

  • Tutvustada õpilasi tähtede E, E, Yu, I kahekordse rolliga, sellega, et need tähed võivad esindada üht ja kahte heli. Õpetada õpilasi nimetama häälikuid, mis on tähistatud tähtedega E, Yo, Yu, Ya. Töötage välja õpilaste peamised oskused ja võimed.
  • Korrake õpilastega kaashäälikute pehmust ja selle näitamist. Tuletage meelde õigekirjareeglit CHK, CHN, LF, RK, NShch, RShch jne.
  • Tuletage meelde, mis on foneetika ja et see uurib helisid ja tähti.
  • Sisestada õpilastes huvi vene keele tundide vastu, armastust vene keele vastu, kasvatada õpilaste tähelepanu ja aktiivsust tunnis, üldistus- ja järelduste tegemise oskust.

Varustus:õpetaja sõna, abikirjutus tahvlile, illustratsioonid, diagrammid, tabelid, vihikud viitesignaalide jaoks, jaotusmaterjalid, arvuti, interaktiivne tahvel.

Tundide ajal

I. Organisatsioonimoment.

II. Kordamine.

1. Õigekirja dikteerimine:

kaal ly, aidake schn ja ki, umbes telkimine va, mo sti to, zo nti k, bo rsh, päevadel, jõgi ah, vo tagasi juurde.

2. Küsimused:

  • Kuidas näitavad need sõnad kaashäälikute pehmust?
  • Mida tuleks meeles pidada, kui vaadata selliseid kombinatsioone nagu: CHK, SC, SC?
  • Mida saate öelda, vaadates ZD, ST, NT kombinatsioone sõnadega: nelk, vihmavari, sild?
  • Leia sõna, mille tüvest on kahtlane kaashäälik, ja kontrolli.
  • Millist keeleosa me õpime? (Foneetika)
  • Mida foneetika uurib?
  • Kui palju täishäälikuid on vene keeles? Aga helid?
  • Milliseid helisid sa tead? Millisteks helideks jagunevad vokaalid ja kaashäälikud?
  • Millised tähed ei tähista helisid? (b, b)

Õpetaja: See tähendab, et juhtub ka seda, et sõnades on häälikuid vähem kui tähti. Hääliku b- ja b-märgid ju ei tähista ja ka hääldamatud kaashäälikud ei tähista häälikuid.

Täitke järgmine ülesanne: määrake nendes sõnades mitu tähte ja mitu häält?

Maastik, kanep, rukis, päike.

III. Uue materjali selgitus.

1. Õpetaja: Põhikoolis puudutasite te vaid kergelt teemat "Tähtide E, YO, YU, Z topeltroll". Tänases tunnis laiendame oma teadmisi sellel teemal (öelge eesmärk numbri 1 all). Vaatleme sügavamalt nende tähtede kahekordset rolli; saada teada, miks samad tähed võivad tähendada ühte heli ja kahte häält; õpime nimetama helisid, mis on tähistatud tähtedega E, E, Yu, Ya.

Tabel 1

Mina ra-m’ [E]ra

Kõrval le t-põrand’[O]t

To lu in-cl'[U] sisse

Xia du-s’ [A] du

Küsimused tabeli 1 kohta:

  • Vaadake hoolikalt sõnu, allajoonitud kirjapilte ja öelge, kus on tähed E, E, Yu, I? (Kaashäälikute järel)
  • Pöörake tähelepanu transkriptsioonidele.
  • Milliseid kaashäälikuid nad järgivad? (Pärast pehmet)
  • Niisiis, millisel juhul tähistavad tähed E, E, Yu, I ühte heli? (Kaashäälikute järel)

Õpetaja: Kaaluge tabelit 2.

tabel 2

E m-[sina] m

E lka-[y'o] lka

YU la-[y'u] la

ma ma-[y'A] ma

Küsimused tabeli 2 kohta:

  • (Sõna alguses)
  • Kui palju ja milliseid helisid need esindavad?
  • Niisiis, millisel juhul tähistavad tähed E, E, Yu, I kahte heli?

Õpetaja: Nüüd pöördume tabeli 3 juurde.

Tabel 3

B oh c-bo [y 'E] c

Jne st m-pr ja[ y'o]m

To ayu Niisiis a[ sa

St ooa t-st umbes[ y'A)t

Küsimused tabeli 3 kohta:

  • Kus on sõnades tähed E, E, Yu, I? (Pärast täishäälikuid)
  • Kui palju ja milliseid helisid need esindavad?
  • Niisiis, kui tähed E, Yo, Yu tähistavad kahte heli?

Õpetaja: Vaatame tabelis 4 toodud näiteid.

Tabel 4

Alates ee h-alates b[sa ] zd

FROM ee mka-s b[y'O] kA

AT ew ha-v b[ y'u]ha

Obez jah mõlemal sz[y'A] sees

Küsimused tabelile 4:

  • Kus on sõnades tähed E, E, Yu, I? (Pärast b ja b märke)
  • Kui palju ja milliseid helisid need esindavad?
  • Niisiis, millal veel saavad tähed E, Yo, Yu, I tähistada kahte heli?

Õpetaja: Uurisime tabeleid ja tegime järeldused. Ja nüüd võrdleme oma järeldusi õpiku reegliga ja vastame küsimusele: kas oleme teinud õiged järeldused.

2. Töö sülearvutites võrdlussignaalide (OS) jaoks. Tabeliskeemi koostamine.

Tabel-skeem nr 1

Õpetaja: Enne tabel-skeem nr 1 näidetega täitmist teeme järgmise töö: näitan pilte objektide nimetustega ja sina täidad näited tabeli noolte järgi. Ma hoiatan teid, olge ettevaatlik!

Jooniseid vaata esitlusest(slaidid 2-11).

Õpetaja: Kontrollime, mis on kirjutatud.

küsimus: Ja miks te ei kirjutanud graafikusse selliseid näiteid nagu: konn, tulbid, lõvi?

Õpetaja: Ja nüüd, poisid, joonistame tabeli-skeemi nr 2.

Tabel-skeem nr 2

IV. Konsolideerimine.

1. Mäng "Kes on kiirem?"(tahvli ääres on kaks poissi ja kaks tüdrukut)

Harjutus: kirjutage üles sõnad, määrake tähtede ja häälikute arv, rõhutage uuritud õigekirja.

Rong, kabiin, kuusk, pall, luuk, sissepääs, valada, jaks, tuletorn.

2. Harjutus- mõistatused.

Harjutus: arvake sõna, kirjutage see üles, tõmmake õigekiri alla, määrake sõnades tähtede ja häälikute arv.

A) Mis meeldib karule maailmas kõige rohkem? (kallis)

B) Millistest sõnadest leitakse täht-okkas YO? (siil, ruff, puu)

C) Arvake ära tüdruku nimi sõnade esimeste helide järgi: hiilima, sõrmkübar, akvaarium. (Yana)

D) Kuhu linnud sügisel lendavad? (lõuna)

e) Mida ütleb su ema, kui ta sind toidab? (sööma)

3. Jagatakse kaardid ülesannetega: kirjutage luuletusest välja sõnad reegli "Tähtide E, Yo, Yu, Ya topeltroll" jaoks, määrake, kui palju tähti ja helisid need sisaldavad, rõhutage uuritavat õigekirja.

Ülesande kaart

Kõik ümberringi on hirmust haaratud:
Vihane ogre
Teatas, et täna sööb
Imeline lõunasöök.

Õpetaja: Nüüd võrdleme teie märkmeid tahvlil olevate märkmetega ja parandame vead.

4. Harjutuste isetäitmine õpiku järgi.

5. Kontrollimine.

V. Tunni kokkuvõte.

Küsimused:

  • Mis teemat me täna uurisime?
  • Millal tähistavad tähed E, Yo, Yu, I kahte heli?
  • Millal tähistavad tähed E, Yo, Yu, I ühte heli?

Tunni hinded. edendamine.

VI. Kodutöö.

Tähtede E, Yo, Yu, I topeltroll

Uurime, mille poolest erinevad tähed e, e, u, i teistest täishäälikutest.

Alustuseks vaadake transkriptsiooni ja tehke kindlaks, millised sõnad on teie ees.

Kui vaatate tähelepanelikult nende sõnade (kuusk, mets, lina, mesi, vesi, roog, ankur, liha) kirjet, märkate, et need sisaldavad tähti e, e, u või i. Kuid need vastavad erinevatele helidele! Miks?

Asi on selles, et igapäevaelus kohtame regulaarselt erinevaid keeles toimuvaid foneetilisi protsesse. Üks neist on helide positsiooniline vaheldumine, s.o. selline vaheldumine (asendamine), mis sõltub hääliku kohast (asendist) sõnas. Täht on spetsiaalne märk, mida kasutatakse kirjas oleva heli tähistamiseks, sest heli saab ainult kuulda või hääldada. Vene keeles on palju rohkem helisid kui tähti. Seetõttu pole üllatav, et mõned tähed "peavad" tähistama mitut heli. See juhtus tähtedega E, Yo, Yu, Ya.

Et välja selgitada, millistel juhtudel tähistavad need täishäälikud ühte ja millistel kahte, teeme järgmise töö. Hääldame sõnu ja analüüsime meid huvitavate vokaalide asukohta neis.

Niisiis. M[e]ra, korrus[o]t, klass[u]v, s[i]du. Kõigis neis sõnades tähistavad tähed e, e, u, i ühte heli, need tähistavad pehmeid kaashäälikuid.

Vaatame nüüd järgmisi näiteid: [ye] m, [yo] lka, [yu] g, [ya] sher. Siin kasutatakse täishäälikuid kahe heli ([ye], [yo], [yu], [ya]) tähistamiseks, kuid need on sõna absoluutses alguses.

Teine sõnarühm: bo [ye] c, koos [yo] m, ka [yu] ta, sada [ya] t. Nendes sõnades tähistavad tähed e, e, u, i samuti kaht häälikut, kuid on juba teise vokaali järel.

Ja veel näiteid: ot [ye] zd, s [yo] mka, vy [yu] ha, monkey [ya] on. Täishäälikud e, e, u, i tähistavad jällegi kahte häälikut ja sõnas tulevad nad pärast b või b.

Nüüd arvan, et saate reegli hõlpsalt sõnastada:

Tähed e, e, u, i tähistavad kaht häälikut, kui need on sõna alguses, mis tahes muu vokaali järel või kõvade ja pehmete märkide järel. Need tähed tähistavad ühte heli, kui nad seisavad kaashääliku järel ja näitavad selle pehmust.

Tähtedega e, e, u, i tähistatud helisid nimetatakse iotiseerituteks, kuna nende tekkes osaleb häälik y või yot. Transkriptsioonis tähistatakse seda kui [th] ja mõnikord kui [j].

"Foneetika" rubriiki uurides näeme veel kord, kui rikas, mitmekesine ja hämmastavalt ilus on vene keel. Kuid vene keelt peetakse ka üheks raskemaks maailmas. Üks meie keele raskusi on see, et paljud sõnad on selles kirjutatud hoopis erinevalt sellest, kuidas neid kuuldakse. On vaja hoolitseda oma kõne ilu ja korrektsuse eest. Vastasel juhul võite sattuda nii absurdsesse olukorda, millest luuletaja Aleksandr Šibajev oma luuletuses "Kurb uudis" kirjutab:

Kasutatud kirjanduse loetelu:

  1. Ladyzhenskaya T.A., Baranov M.T., Trostentsova L.A. vene keel. Õpik 5. klassile. - M .: Haridus, 2008-2012.
  2. Stronskaja I.M. Vene keele teatmik 5.-9. klassi õpilastele. - Peterburi: kirjastus "Kirjandus", 2012.
  3. Razumovskaja M.M., Lvova S.I., Kapinos V.I. ja teised.Vene keel: Õpikud 5, 6, 7, 8, 9 lahtrile. õppeasutused / Toim. MM. Razumovskaja, P.A. Lekanta. – M.: Bustar.
  4. Arsyriy A.T. Meelelahutuslikud materjalid vene keele kohta: Raamat õpilastele / Toim. L.P. Krysina - M .: Haridus, 1995.
  5. Kalmykova I.R. Salapärane helide maailm. Foneetika ja kõnekultuur mängudes ja harjutustes. - Jaroslavl: Arenguakadeemia, 1998.
  6. Golub I.B., Kokhtev N.N., Rozental D.E. vene keel. Helid, tähed, sõnad / Keeleraamat uudishimulikele. - M .: "MIC" JSC "CENTURY" osalusel, 1998.
  7. Egorova N.V. Pourochnye areng vene keeles. 5. klass – M.: Vako, 2013.
  8. Vassiljev I.P. Vene keele tunnid S.I. Lvova õpikule. Juhend õpetajale. - M., 2013.
  9. Sychugova L.P. Tundide kokkuvõtted vene keele õpetajale. 5. klass – Vlados, 2004.
  10. Gribanskaja E., Novikova L. Vene keele kontroll- ja kontrolltöö õpiku „Vene keel. Hinne 5". Õpetlik ja praktiline juhend. - L .: Eksam, 2004.
  11. Bogdanova G.A. Vene keele tunnid 5. klassis. Raamat õpetajale - Genzher, 2000.
  12. I.B. Golub, D.E. Rosenthal. "Hea kõne saladused". - M.: intern. suhted, 1993.

Vene keele tunni tehnoloogiline kaart, klass 5 "A"

Tunni teema: “Tähtede topeltroll e, yo, yu, mina"

Õpetaja tegevuse eesmärk: värskendada ja taastada teadmisi tähtede kaksikrolli kohta e, yo, yu, i ; arendada oskusi määrata, millistes tähtedes foneetilised asendid e, yo, yu, i esindavad ühte või kahte heli.

Tunni tüüp : kombineeritud

Planeeritud õppetulemused:

  • teema (arengu maht ja pädevuste tase): tea tähtede heliline tähendus e, yo, yu, i erinevates foneetilistes positsioonides; suutma eristada tähtede helilist tähendust e, yo, yu, i erinevates foneetilistes positsioonides selgitage, miks vene keeles on 6 täishäälikut ja 10 neid tähistavat tähte;
  • metasubjekt (kultuuri-pädevuse kogemuse komponendid): oskus realiseerida õppetegevuse eesmärke ja neid selgitada; oskus seada eesmärki ja korraldada selle saavutamist, reflektiivne mõtlemine.
  • isiklik: teadlikkus vene keele esteetilisest väärtusest; austus vene keele vastu, uhkus selle üle; vajadus säilitada vene keele kui rahvuskultuuri nähtuse puhtus, soov kõne enesetäiendamiseks.

Õppemeetodid ja -vormidMärksõnad: keelevaatlus, uurimismeetod, probleemsituatsiooni loomine, indiviid, rühm, frontaal

Varustus e: arvuti, multimeediaprojektor.

Visuaalne ja näidismaterjal: esitlus tunni teemal

Rakendatud programm:vene keeles 5.-9.klassidele.Autorid: M.T.Baranov, T.A.Ladõženskaja, N.M.Šanski jt / Moskva.: Haridus 2013

UMC: vene keel. 5. klass: õpik õppeasutustele. Kell 2 Autorid: T. A. Ladyzhenskaja, M. T. Baranov, L. A. Trostentsova, L. T. Grigorjan, I. I. Kulibaba, N. V. Ladyženskaja.

Tunni struktuur

Tunni etapid

Hariduslikud ja arendavad komponendid, ülesanded ja harjutused

Õpetaja tegevus

Õpilaste tegevused

Suhtlemise korraldamise vormid

Väljakujunenud oskused (UUD)

vahepealne juhtimine

1. Organisatsioonimoment (õppetegevuse motivatsioon)

Õpilaste emotsionaalne psühholoogiline ja motiveeriv ettevalmistamine õpitava materjali omastamiseks

Avakõne.

Tere kutid! Mul on hea meel teiega täna kohtuda. Las see lühike aeg, mis me koos veedame, toob teile rõõmu, on huvitav ja kasulik.

Tahtsin alustada õppetundi vanasõnaga, aga see läks laiali.2slaid

Aidake mul seda kogudaTeadmised ja tarkus kaunistavad inimest) 3slaid

Tehke lause süntaktiline analüüs.

Kuulake õpetajat, osalege temaga dialoogis.

eesmine

Kognitiivne: nad on teadlikud hariduslikust ja kognitiivsest ülesandest

Reguleeriv: planeerige vajalikud tegevused, toimingud

Suhtlemine: töö paaris

Suulised vastused

2. Aktualiseerimine ja prooviõpe

Varem õpitu reprodutseerimine, järjestikuste seoste loomine vanade ja uute teadmiste vahel ning nende rakendamine uutes olukordades.

Maailmas on palju erinevaid riike. Kuid te ei leia kaardilt riiki, kuhu täna läheme, kuigi kohtume selle elanikega igal õppetunnil. Seda nimetatakse Foneetika

Poisid, mis on selle riigi elanike nimed? (helid, tähed)

Kuidas heli erineb tähest?

Millest koosnevad kaashäälikud?

Kui palju täishäälikuid? Kui palju täishäälikuid?

Pöördume oma ettepaneku poole ja kirjutame välja need sõnad, milles on rohkem hääli kui tähti. Miks see juhtub?

Millised teised tähed võivad tähistada kahte heli? jah, mina.

Pöördume sõna juurde inimene. Mis rolli mängib siin e-täht?

Nad vastavad küsimustele. Koostage avaldusi

Hääldame ja kuuleme helisid, kirjutame ja loeme tähti

Täishäälikud 10

Vokaalhelid 6

Teadmised

kaunistada

Pehmendab eelmist konsonanti ja tähistab heli (e)

Frontaalne, individuaalne

Kognitiivne: haridusprobleemide lahendamiseks viiakse läbi analüüsi, sünteesi, võrdlemise, klassifitseerimise operatsioone, luuakse põhjus-tagajärg seosed.

Reguleeriv: aktsepteerige ja salvestage õppeülesanne.

Suhtlemine: küsimuste esitamine, teiste küsimustele vastamine

3. Eesmärkide seadmine ja raskustest väljumise projekti koostamine

Uute mõistete olemuse avalikustamine, õpilaste haridus- ja vaimse tegevuse uute viiside assimilatsioon. Ülesannete kontrollimine. Vestlus küsimuste üle

Sõnastame oma tunni teema. slaid4

Tekitab probleemse olukorra, kus õpilased avastavad oma teadmiste puudumise ja soovi aktiivselt ületada õppetegevuse käigus tekkivaid vastuolusid.

Sõnastab koolituse eesmärgitegevused koos õpilastega, kes selle enda peale võtavad.

Täna töötame vene keeles ebatavaliste tähtedega: e, e, yu, ya.

Nende originaalsus seisneb selles, et neil on kahekordne roll: määrata üks või kaks heli.

Need näitavad ka kaashääliku pehmust. Slaidid 5-11

Pöördume õpiku lk 142 lk.61.

Kas meie leiud vastasid reeglile?

Isiklik: nad on teadlikud oma õppimisvõimest, oskavad adekvaatselt põhjendada oma edu või ebaõnnestumise põhjuseid.

Kognitiivne: ammutavad vajalikku teavet õpetaja kuulatud selgitustest, klassikaaslaste ütlustest, süstematiseerivad oma teadmisi.

Reguleerimine: kavandage vajalikud toimingud.

Suhtlusvõime: looge väikseid monolooge.

Suulised vastused

4. Praktilised tegevused projekti ehituse elluviimiseks

Harjutus 310

Sõnastage järeldus, millises kirja positsioonis yo esindavad sama heli?

Kui e-täht esindavad kahte heli?

Vasta õpetaja küsimustele, sõnasta reegel, oma järeldused koostöös õpetaja ja klassikaaslastega Vasta õpetaja küsimustele, sõnasta reegel.

Individuaalne rühm

Frontaalne, individuaalne

Kognitiivne: nad loevad ja kuulavad, ammutades vajaliku teabe, leiavad selle iseseisvalt õpiku materjalidest. Reguleeriv: kontrollivad õppetegevust, märkavad tehtud vigu, teadvustavad kontrollireeglit ja kasutavad seda edukalt õpiprobleemi lahendamisel.

Suulised vastused

5. Esmane tugevdamine kommentaaridega väliskõnes

Üldistamine, süstematiseerimine ja nende praktikas rakendamise ratsionaalsete viiside kujundamine. Vestlus, tabelianalüüs

Oma uurimistöö kokkuvõtteks proovime koostada tabeli

Võrdleme oma tabelit üldistava tabeliga "Tähtede e, e, u, i topeltroll" ( slaid 12)

Tähtede e, e, u, i topeltroll (kunstnikutähed)

Arvutustabeli kallal töötamine

Sõnastage oma mõtted, tehke järeldus

Individuaalne grupp

Kognitiivne: teostab hariduslikke ja kognitiivseid toiminguid materialiseeritud ja mentaalses vormis, analüüsi, sünteesi, võrdlemise, klassifitseerimise toiminguid haridusprobleemide lahendamiseks, põhjus-tagajärg seoste loomist.

Reguleeriv: aktsepteerige ja salvestage õppeülesanne. Kommunikatiivne: esitage küsimusi, vastake teiste küsimustele, sõnastage oma mõtteid, väljendage ja põhjendage oma seisukohta

Suulised vastused

6. Kehalise kasvatuse minut

Õppemäng – soojendus.

Tunnis saadud teadmistest kokkuvõtete tegemine.

Väsinud? Soovitan natuke mängida. Kui vokaalid tähendavad kahte heli, siis tüdrukud kükitavad, kui ühte, siis poisid kükitavad

Junga, leib, barjäär, kroonlühter, känd, jõhvikas, mälu, püss, järv, monument, lumetuisk, punapeet, kabiin, känd, nööbiga akordion.

Osalege õppemängus.

eesmine

Isiklik: mõista teadmiste tähendust inimese jaoks. Kognitiivne: omandab oskuse kasutada omandatud teadmisi ja oskusi praktilises tegevuses ja igapäevaelus. Reguleeriv: hinnata nende tööd, parandada ja selgitada vigu. Kommunikatiivne: sõnastada oma mõtteid, väljendada ja põhjendada oma seisukohta.

7. Iseseisev töö enesetestiga vastavalt standardile

Mitmetasandiliste harjutuste sooritamine õpiku ja didaktilise materjali põhjal

Õpetaja poolt valitud erineva keerukusega harjutuste iseseisev sooritamine

1. Jaotav dikteerimine (töö paaris)

Harjutus. Jagage sõnad 2 veergu:

1) tähed E, Yo, Yu, I tähistavad 1 heli,

2) tähed E, E, Yu, I tähistavad 2 heli.

Mesi, toit, ankur, kajut, mets, kuumus, puu, vari, inimesed, tuisk, valab, kärbsed, vöö, auk, nööbikakordion, jõgi, saun.(13. slaid)

2. Harjutus – mõistatused.

Harjutus: arvake sõna, kirjutage see üles, määrake sõnades tähtede ja häälikute arv.

  • Mida karu maailmas kõige rohkem armastab?(kallis)
  • Mis kala algab Y-ga?(ruff)
  • Kuhu linnud lendavad?(lõuna)
  • Laeva noorim meremees? (kabiinipoiss)

3.harjutus 331

Hästi tehtud poisid! Ja sa tegid sellega suurepärast tööd.

Harjutus

Individuaalne rühm

Kognitiivne: otsige vajalikku teavet. Reguleeriv: iseseisvalt planeerida vajalikke tegevusi, toiminguid, tegutseda vastavalt plaanile

Paberitöö

8. Õppetegevuse kajastamine (tunni kokkuvõtte tegemine)

Arutelu lõpetamine küsimuste üle

(slaid 14)

Mida uut sa tunnis õppisid?

Milliste raskustega töötamise ajal kokku puutusite?

Kas teile tundus meeldis? Vali riba ja näita mulle.

Hindame klassikaaslaste tööd.

Määrake tunnis nende emotsionaalne seisund. Hinnangute andmine.

Individuaalne grupp

Kognitiivne: omandada võime motiveerida oma tegevust korraldama.

Reguleeriv: hinnake nende tööd.

Suhtlusvõime: looge väikseid monolooge.

Õpilaste töö hindamine tunnis.

9. Kodutöö

Dikeerib d / z upr312(slaid 15)

Päeviku sissekanne

individuaalne


Kas teil on küsimusi?

Teatage kirjaveast

Tekst saata meie toimetusele: