Rus tilidagi o'quv materiallari va ishlanmalar. Rus tili Ent ochiq rus tili darslari

Nesterenko Elena Vasilevna
O'quv muassasasi: MBOU Efremkinskaya 8-sonli o'rta maktab
Qisqacha ish tavsifi: Mavzu: “O`zagida urg`usiz unli bo`lgan so`zlarning yozilishi” Vazifalar: 1. O`quvchilarning o`zagidagi urg`usiz unlilarning yozilishi haqidagi bilimlarini umumlashtirish va to`ldirish; 2.Yozma nutqni, savollarga to`g`ri javob berish qobiliyatini rivojlantirish.3. Tabiatga ehtiyotkorona munosabatda bo`lishni tarbiyalash.Rejalashtirilgan natijalar: o`quvchilar so`z shakllari va bir ildizli so`zlarni farqlashni o`rganadilar; so'zdagi imloga qarang; asosli javoblar bering, fikringizni isbotlang.

Nesterenko Elena Vasilevna
O'quv muassasasi: MBOU Efremkinskaya 8-sonli o'rta maktab
Qisqacha ish tavsifi: Mavzu: “Gap bo`laklari” Maqsad: Gap bo`laklarini taniy bilish qobiliyatini shakllantirish Vazifalar: * o`quvchilarning gap bo`laklari haqidagi bilimlarini umumlashtirish va mustahkamlash; * nutqning turli qismlarining imlo ko'nikmalarini shakllantirish; * matndagi sifat, ot, fe’l, olmoshlarni taniy bilish, sifatlar va otlar o‘rtasida bog‘lanishni o‘rnatish; * bolalarning so'z boyligini kengaytirish; * e'tibor va mantiqiy fikrlashni rivojlantirish; * bir-biriga nisbatan insoniy munosabat, tabiatga muhabbat tuyg'ularini tarbiyalash; * sog'lig'ini mustahkamlash va saqlash uchun mas'uliyat hissini tarbiyalash;

Markovina Tatyana Nikolaevna
O'quv muassasasi: Kamchatka o'lkasi, Vilyuchinsk shahrining "2-sonli o'rta maktab" MBOU
Qisqacha ish tavsifi: Rus tili darsi uchun referat + taqdimot 3-sinf "Rossiya maktabi" V.P. Kanakina, V.G. Goretskiy 2018-yil 2-qismda Dars mavzusi: Gapning gap maqsadiga ko‘ra turlari Darsning maqsadi: O‘quvchilarni gap maqsadiga ko‘ra gap turlari bilan tanishtirish. Dars uchun qisqacha taqdimot mavjud bo'lib, u darsni qiziqarli va ko'rgazmali o'tkazishga yordam beradi.

Postnikova Janna Ilyinichna
O'quv muassasasi: MBOO "N.D. Neustroev nomidagi Ust-Tattinskaya o'rta maktabi"
Qisqacha ish tavsifi: Ushbu hisobot Mudofaa vazirligining U-TSOSh rus tili va adabiyoti o'qituvchilarining agroixtisoslashtirilgan maktablar uchun Federal davlat ta'lim standarti talablarini amalga oshirish doirasidagi tajribasini umumlashtiradi. Ishning 6 yo'nalishi ajratib ko'rsatilgan: 1. Qishloq xo'jaligi tarkibiy qismlari bilan darslar 2. 5-83-sinflar uchun diktantlar to'plami. “Yer egasining tarbiyasi” loyihasi 4. Talabalarning ilmiy-tadqiqot faoliyatini tashkil etish va boshqarish5. Qishloq xo'jaligi komponentlari bilan darslarni ishlab chiqish uchun masofaviy tanlov tashkil etish6. Maktabni bog'dorchilikda, shanbaliklarda, "Uunuu" maktab oromgohi ishida ishtirok etish Bu ish qishloq xo'jaligi maktablarida til o'qituvchisi ishini tashkil etishga yordam beradi.

Atemasova Elena Viktorovna
O'quv muassasasi:“Novo-Buxtarma 2-son umumiy o’rta ta’lim maktabi” KDU
Qisqacha ish tavsifi: Ushbu materialda rus tilidan 8-sinf uchun test topshiriqlari mavjud. Hammasi bo'lib 15 ta savol bor. “Gapning kichik a’zolari” mavzusidagi yakuniy darsda o’quvchilarning bilim va malakalarini tekshirishda foydalanish qulay. Ishda tekshirish kaliti va reyting shkalasi ham mavjud.

Sorokina Inna Yurievna
O'quv muassasasi: GAPOU PO PCAS
Qisqacha ish tavsifi: Tomoshabinlar bilan muloqot qilish quvonchini his qilish uchun "qarshi oqim", K.S. Stanislavskiy, aytilgan so'zlarning ta'sir qilganidan qoniqish, nafaqat aytadigan narsaga ega bo'lish va nutqni qanday qurishni bilish kerak.

Marina Viktorovna tabassum
O'quv muassasasi: Jeleznovodskdagi SSPI filialining asosiy umumta'lim maktabi
Qisqacha ish tavsifi: sifatdoshlarning umumiy sonlari bilan tanishtirish; o‘quvchilarni sifatlarning semantik ma’nosi bilan tanishtirishni davom ettirish; otdan sifatga savol berish qobiliyatini mustahkamlash; o‘quvchilarda sifatlarning kishilar nutqidagi o‘rni haqidagi tasavvurlarini chuqurlashtirish; kelishik ot + sifatdosh malakasini shakllantirish.

Suldum-ool Alina Yurievna
O'quv muassasasi: nomidagi 2-sonli MBOU umumta’lim maktabi. S. K. Toka s. Sarig-sentyabr
Qisqacha ish tavsifi: Maqsad: sifatdosh haqidagi mavjud bilimlarni nutqning bir qismi sifatida ma'lum algoritm bilan umumlashtirish; - o'quv topshirig'ini bajarishda o'zaro tekshirish va o'z-o'zini tekshirish; - belgilangan maqsad va faoliyat natijasini o'zaro bog'lash; - baholash. o'z faoliyatining natijasi.

“Sar-Sar umumta’lim maktabi” MKOU

Rus tili bo'yicha darslarni ishlab chiqish

Federal davlat ta'lim standarti shartlariga muvofiq

To‘ldiruvchi: Qurbonova E.A.

DARS REJASI
____ Qarzga olingan so'zlar __________

Qurbonova Elmira Abiddinovna

“Sar-Sar umumta’lim maktabi” MKOU

O'qituvchi

Rus tili va adabiyoti

5-sinf

"Qarz olingan so'zlar" darsi

Rus tili 5 hujayra.

    Darsning maqsadi: "Rus tilidan o'zlashtirilgan so'zlar" mavzusi misolida mavzu bo'yicha barqaror o'quv va kognitiv motivatsiyani shakllantirish, quyidagi natijalarga erishish uchun talabalar faoliyatini tashkil etish:

Shaxsiy:

    rus tilining estetik qiymatini bilish; ona tiliga hurmat, u bilan faxrlanish; milliy madaniyat hodisasi sifatida rus tilining sofligini saqlash zarurati;

    nutqni o'z-o'zini takomillashtirishga intilish;) nutq aloqasi jarayonida fikr va his-tuyg'ularni erkin ifodalash uchun etarli miqdordagi so'z boyligi va o'zlashtirilgan grammatik vositalar; o'z nutqini kuzatish asosida o'z-o'zini baholash qobiliyati.

Metamavzu:

    nutq faoliyatining barcha turlariga ega bo'lish: tinglash va o'qish:
    og'zaki va yozma xabarlar ma'lumotlarini etarli darajada tushunish (kommunikativ muhit, matn mavzusi, asosiy g'oya; asosiy va qo'shimcha ma'lumotlar);

    har xil turdagi o'qish (qidirish, ko'rish, kirish, o'rganish) matnlariga ega bo'lish;

    turli manbalardan, shu jumladan ommaviy axborot vositalaridan, Internet resurslaridan ma'lumot olish qobiliyati; har xil turdagi lug‘atlardan, ma’lumotnomalardan, shu jumladan elektron tashuvchilardan erkin foydalanish; muayyan mavzu bo'yicha materialni tanlash va tizimlashtirish usullarini o'zlashtirish; ma'lumotni mustaqil izlash qobiliyati;

    o'qish yoki tinglash natijasida olingan ma'lumotlarni o'zgartirish, saqlash va uzatish qobiliyati;

    nutqiy gaplarni mazmuni, uslubiy xususiyatlari va qo‘llanilgan til vositalari bo‘yicha solishtirish va solishtirish qobiliyati; nutq va yozma: bo'lajak o'quv faoliyatining maqsadlarini (individual va jamoaviy), harakatlar ketma-ketligini aniqlash, erishilgan natijalarni baholash va ularni og'zaki va yozma ravishda etarli darajada shakllantirish qobiliyati; niyat, adresat va muloqot holatini hisobga olgan holda har xil turdagi, nutq uslublari va janrlardagi og'zaki va yozma matnlarni yaratish qobiliyati;

    o‘z fikrini og‘zaki va yozma shaklda erkin, to‘g‘ri ifodalay olish, matn qurish me’yorlariga rioya qilish (mantiqiylik, izchillik, izchillik, mavzuga aloqadorlik va boshqalar); tevarak-atrofdagi voqelikning fakt va hodisalariga, o‘qiganlari, eshitganlari, ko‘rganlariga o‘z munosabatini munosib ifodalash;

Mavzu

    tilning asosiy vazifalarini, xalq tili va madaniyati o‘rtasidagi bog‘liqlikni, tilning inson va jamiyat hayotidagi o‘rnini tushunish;

    har xil turdagi so'zlarni tahlil qilish (fonetik, morfemik, lotin, leksik, morfologik),

    tilni loyihalash xususiyatlarini tushunish, matnda tilning ifoda vositalaridan foydalanish;

    rus tili lug'ati va frazeologiyasining asosiy stilistik resurslarini, rus adabiy tilining asosiy me'yorlarini (orfoepik, leksik, grammatik, imlo, tinish belgilari), nutq odob-axloq qoidalarini o'zlashtirish va ulardan og'zaki nutqni yaratishda nutq amaliyotida foydalanish. va yozma bayonotlar;

    Vazifalar.

Darslar:

tushunchalarning ta'riflarini shakllantirish qobiliyatini rivojlantirish;

matndan olingan so'zlarni topish qobiliyatini rivojlantirish;

o'zlashtirilgan so'zlarni nutqda qo'llash qobiliyatini shakllantirish;

o'zlashtirilgan so'zlarning etimologiyasini aniqlash qobiliyatini rivojlantirish;

o‘quvchilarning so‘z boyligini boyitish;

imlo va ko'nikmalarni yaxshilash.

Rivojlanayotgan:

talabalarning tanqidiy fikrlashni rivojlantirish;

o'quvchilar e'tiborini rivojlantirish;

UUDni shakllantirish (shaxsiy, tartibga soluvchi, kognitiv):

o'z nuqtai nazarini shakllantirish va isbotlash qobiliyatini rivojlantirish;

tahlil qilish, taqqoslash, umumlashtirish ko'nikmalarini rivojlantirish;

yangi bilimlarni qo'llash qobiliyatini rivojlantirish;

talabalarning ijodiy, nutq qobiliyatlarini rivojlantirish;

mantiqiy ko'nikmalarni shakllantirish;

allaqachon ma'lum bo'lgan narsaga, o'z sub'ektiv tajribasiga tayanish qobiliyatini rivojlantirish;

muammoni shakllantirish qobiliyatini rivojlantirish;

guruh va juftlikda ishlash ko'nikmalarini rivojlantirish.

Tarbiyaviy:

ona tiliga qiziqish va hurmatni tarbiyalash;

so'zga qadriyatli munosabatni tarbiyalash;

Kommunikativ UUDni rivojlantirish:

qo'llab-quvvatlash va qiziqish, hurmat va hamkorlik uchun qulay muhit yaratish;

o'quvchilarning guruh va juftlikdagi o'zaro munosabati: bir-biriga hurmatni rivojlantirish.

    Dars turi: Talabalarni yangi material bilan tanishtirish darsi

    Talabalarning ish shakllari: individual, juftlik, guruh

    Kerakli texnik jihozlar: shaxsiy kompyuter; multimedia proyektori;

    Darsning tuzilishi va borishi

Dars rejasiga ilova

Qarzga olingan so'zlar

Dars bosqichi

ishlatilgan ESM

O'qituvchi faoliyati

Talabalar faoliyati

UUD tashkil etilgan.

Tashkiliy moment, o'qishga motivatsiya

Nuh faoliyati

O'qituvchining tabrik so'zi

Psixologik qulaylik printsipi

UUD: shaxsiy, kommunikativ.

Maqsad - do'stona muhit yaratish, o'rganish uchun motivatsiya, muvaffaqiyat vaziyatini yaratish

Bilimlarni yangilash

O'qituvchi V. G. Belinskiyning so'z darsiga epigrafni o'qiydi: "Barcha xalqlar so'zlarni almashtiradilar va ularni bir-biridan qarz oladilar". O'qituvchi bayonot ustida fikr yuritishni, uni sharhlashni, tildagi bunday so'zlarning nomlari haqida o'ylashni taklif qiladi.

Talabalar taxminlar qiladilar va ularni sinfdoshlari bilan muhokama qiladilar.

Talabalar dars mavzusini nomlashadi.

Butunlik printsipi.

UUD: kognitiv, kommunikativ, tartibga soluvchi (maqsad va vazifalarni mustaqil shakllantirish, rejalashtirish, prognozlash)

MAQSAD: muammoli vaziyatni yaratish, kelgusi faoliyatni bashorat qilish.

Maqsadni belgilash va motivatsiya

O'qituvchi topshiriq beradi: matnni tinglang, sizga tanish bo'lgan so'zlarni daftarga yozing.“Sport” matnini ingliz tilida audioyozuvga olish va savollar berish.

Matnning mavzusi nima?

Nega shunday qaror qildingiz? Axir, matn chet tilida. Keyin u xuddi shu matnni nemis tilida o'qiydi va ularni solishtirishni taklif qiladi. Keyin u talabalarni dars maqsadini belgilashga taklif qiladi, bunda ularga rahbarlik qiladi.

Talabalar darsning maqsadlarini belgilaydilar:

Qarzga olingan so'zni tanib olishni o'rganing;

Bunday so'zlarning kelib chiqishini aniqlang;

So'zlar qaysi tillardan olinganligini aniqlashni o'rganing

Yangi materialni kiritish

O'qituvchi o'zlashtirilgan so'zlar nima ekanligini mustaqil ravishda aniqlashni taklif qiladi, keyin ularni darslikdagi ta'rif bilan solishtiradi. Keyin matnlardan yozilgan so'zlar qaysi tildan olinganligini aniqlashni va darslik lug'atidagi ma'lumotlar bilan tekshirishni taklif qiladi.

Talabalar mustaqil ravishda ta'rif beradilar, so'ngra uni darslik materiallari bilan solishtiradilar, darslikdagi lug'at yozuvlaridan so'zlarning kelib chiqishi haqida ma'lumot topadilar.

Birlamchi mahkamlash

1. Elektron topshiriq “Qarz olingan so‘zlar” 1-variant

O'qituvchi rahbarlik qiladi va maslahat beradi.

O‘quvchilar so‘zlarni kelib chiqishiga qarab guruhlarga ajratadilar. Qiyinchilik bo'lsa, maslahatga murojaat qiling

Kommunikativ, kognitiv UUD

Yangi bilimlarni standart vaziyatda qo'llash

2. “Qarz olingan so‘zlar” elektron topshirig‘i 2-variant

O'qituvchi kerak bo'lganda ko'rsatmalar beradi.

Talabalar juftlikda ishlaydi.

kommunikativ,

O'qituvchi topshiriq beradi. So‘zlarni kelib chiqishiga ko‘ra guruhlarga ajrating. (So'zlar doskaga yoziladi.)

Olimpiada, kollej, ralli, kurtka, basketbol, ​​pochta ustasi, sportchi, jin, stack, yozgi uy, jarima, sendvich, spinning, bolalar vunderkindisi, grossmeyster, janob.

Talabalar individual ishlaydi

Kognitiv, tartibga soluvchi UUD

Yangi shartlarga o'tish

1. O'qituvchi qaysi chet so'zlarning talqinini aniqlashni taklif qiladi.

1) Oson sindiriladigan eyiladigan xamir (kraker).

2) Xaridorlar orasida juda mashhur bo'lgan mahsulot brendi (brend).

3) Prays-list, ma'lum bir kompaniyaning tovarlari va xizmatlari narxlari ro'yxati (preyskurant).

4) Spektaklning birinchi namoyishi (premerasi).

5) Harakatlarning nafisligi, turmaning go'zalligi (inoyat).

6) ekipaj, kemaning shaxsiy tarkibi (ekipaj).

7) Qimmatbaho metallar va toshlardan nozik buyumlar ishlab chiqarish ustasi (zargar).

Xulosa: - Qanday so'zlar yordamida so'z boyligimizni to'ldiramiz?

2. Qisqacha miniatyura yozing: “Musiqa mening hayotimda”, qaysi musiqani afzal ko'rishingizni va nima uchun imkon qadar ko'proq o'zlashtirilgan so'zlardan foydalangan holda, qiyinchilik tug'ilganda darslik materiallariga murojaat qiling.

O'quvchilar chet el so'zlarini taxmin qiladilar, ularning imlosini lug'atdan tekshiradilar

Ular ijodiy ish yozadilar, keyin uni sinfda o'qiydilar, sinfdoshlarining ishini baholaydilar va ko'rib chiqadilar.

Kommunikativ, kognitiv, tartibga soluvchi UUD

Kommunikativ, kognitiv, tartibga soluvchi UUD

Uy vazifasi

    O'qituvchi tanlovni taklif qiladi: 1) o'zlashtirilgan so'zlar bilan badiiy asarlardan (bitta kompleks) 4 ta jumla yozing;

    2) turli tillardan olingan 5 ta so‘z bo‘yicha taqdimot tayyorlang.

    3) "So'zlar-sayohatchilar" xabarini tayyorlang

Talabalar o'qituvchi topshirgan vazifani tanlaydilar

Kognitiv, tartibga soluvchi UUD

Xulosa qilish

Talabalar darsda nimani o'rganganliklarini, keyingi darslarda qanday savollarni muhokama qilishni xohlashlarini aniqlaydilar.

Kommunikativ, kognitiv, tartibga soluvchi UUD

Baholash

O'qituvchi o'z ishini va stol ustidagi qo'shnining ishini baholashni taklif qiladi, eng faol o'quvchilarni baholaydi.

Talabalar faoliyatni natijalariga ko'ra baholaydilar, o'z-o'zini baholashadi

Kommunikativ, tartibga soluvchi UUD

Reflektsiya

O'qituvchi ushbu mavzuni tushunish darajasini va darsdan olgan taassurotlarini chizmalar yordamida baholashni taklif qiladi.

Normativ UUD

Mavzu bo'yicha rus tilida dars-stsenariy (FSES).

UMK M.M.Razumovskaya 5-sinfida “PRE- va PRI- prefikslaridagi unlilar”.

O'qituvchi Seregina Olga Egorovna

Ish joyi, lavozimi:

MBOU "Agibalovskaya o'rta maktabi"; rus tili va adabiyoti o'qituvchisi

Maqsadli auditoriya: 5 A sinf o'quvchilari

Mavzu: rus tili

Qisqa Tasvir: Federal davlat ta'lim standartiga muvofiq rus tili darsi

Dars turi: yangi bilimlarni "kashf qilish" darsi

Dars mavzusi:"Old va oldingi prefikslardagi unlilar"

Dars maqsadlari: ma'lumotli: so'z prefikslaridagi ortogrammalar haqidagi kontseptual bazani kengaytirish; amaliy topshiriqlar yordamida o‘quvchilarning old va oldingi prefikslardagi unlini tanlash shartlarini tushunishlarini ta'minlash.

Faoliyat: o'quvchilarning "old va oldingi prefikslardagi unlilar" imlosiga ega bo'lgan so'zlar bilan ishlash ko'nikmalarini shakllantirish; Talabalarda UUDni rivojlantirish: dars turiga muvofiq kognitiv, kommunikativ va tartibga solish (yangi bilimlarni "kashf qilish" darsi).

Dars bosqichlari

O'qituvchi faoliyati

1. Tashkiliy moment.

Salom. Yaxshi tilaklar ifodasi.

Uy vazifasini o'z-o'zini tekshirishni tashkil etish.

Maqsad: o'quvchilarni shaxsan muhim darajada ta'lim faoliyatiga kiritish.

1. Salomlashish, darsga tayyorgarlikni tekshirish, sanani yozib olish.

Salom bolalar. O'tir. Darsda muvaffaqiyatlar va yaxshi baholar tilayman. Raqamni yozing, zo'r ish.

2. Uy vazifasini standart bo'yicha o'zaro tekshirish

Uyda siz 630-mashqni bajardingiz. Qaysi prefikslarni yozishda imlo muammosini hal qilish kerak edi?) (Z-S bilan tugaydigan prefikslarni yozish qoidalari)

Qaysi algoritmdan foydalandingiz? (1-bosqich - ildizning boshidagi harfni aniqlang: unli, ovozli yoki kar);

2-bosqich - qoidani eslang - prefiksdagi ildizning unli va jarangli undoshidan oldin, jarangli Z undoshi, kardan oldin, kar undosh C yoziladi;

3-bosqich - so'zdagi prefiksni yozing.

Noutbuklarni bir-birlari bilan almashtiring va model (ekran) bo'yicha topshiriqlarning to'g'riligini tekshiring 2-SLIDE:

Mas'uliyatsiz, savodsiz, kuchsiz, zararsiz, harakatsiz, fidoyi, didsiz, cheksiz, cheksiz, yuraksiz.

Uy vazifasi uchun o'z-o'zini nazorat qilish varaqasiga sinfdoshingiz tomonidan berilgan ballni kiriting.

Xatolar yo'q - 5 ball:

1-2 xato - 4 ball

3-5 ta xato - 3 ball

6 yoki undan ko'p - 2 ball

2. Bilimlarni dolzarblashtirish.

(O'quv faoliyati uchun motivatsiya)

Maqsad: nutqda harakatning aktuallashtirilgan usullarini aniqlash (o'rganilgan narsalarni takrorlash).

3. O‘rganilgan narsalarni takrorlash.

Berilgan matndan prefiksli so'zlarni yozing va ularni 2 ustunga bo'ling:

1. Ruxsat etilgan prefikslar

2. Z va S harflari bilan tugagan prefikslar.

Doskada 1 talaba. SLIDE 3

Quyosh yana chiqib, ufqning ma’yus tomonini yoritib, g‘oyib bo‘ldi. Hamma narsa o'zgarib, ma'yus bo'ldi. To‘qay larzaga keldi. Chaqqonlar va qaldirg'ochlar yer ustida pastdan uchib ketishdi. Chaqmoq chaqdi. Tepada shovqin eshitildi.

1 ustun - tashqariga qaradi, yondi, g'oyib bo'ldi, titraydi, uchib ketdi.

2 ustun - o'zgartirildi, chaqnadi, jarangladi.

Qaysi so'z 1-ustunga ham, 2-ga ham kirmagan?

5-SLIDE: SOTIB OLILGAN

Nega? (Pri_ prefiksini bizning ustunlarimizga yozib bo'lmaydi, chunki bu prefiks o'zgarmas va s-s prefikslariga taalluqli emas)

3. Talabalarning maqsadini belgilash

darsni o'zlarining o'quv vazifasi sifatida.

Bosqichning maqsadi: qiyinchiliklarni muhokama qilish (nima uchun qiyinchiliklar paydo bo'ldi, biz hali bilmaymiz).

4. Maqsadni belgilash va motivatsiya:

Bugun ertalab sinfimizga telegramma keldi. Faqat bu erda omadsizlik: aftidan, yo'lda unga nimadir bo'lgan va ba'zi harflar qaerdadir g'oyib bo'lgan. Shunga qaramay, keling, uni o'qishga va yo'qolgan harflarni tiklashga harakat qilaylik. telegrammani o'qing

(Ekrandagi telegramma matni) 6-SLIDE

Qizg'in tabriklar bilan, pr ... stavkalari Pre-va Pre-

Qaysi morfemada harflar etishmayapti? Biz prefikslarni darhol yoza olamizmi? Nima uchun unlini tanlashda imlo muammosi paydo bo'ldi? (? (prefiksga stress tushmaydi, unli tovush zaif holatda, shuning uchun siz prefiksda unlini tanlash qoidasini bilishingiz kerak)

Sizningcha, bugungi darsning mavzusi nima? (PRE va PRI prefikslaridagi unlilar) 7-SLIDE

Pre- va pre- prefikslari bilan so'zlarni to'g'ri yozish uchun asarni qanday qurish kerak?

(SLIDE 8: Avval siz ushbu mavzu bo'yicha nimani bilganimizni eslab qolishingiz kerak, keyin nima qilishimiz mumkin va darsda nimani o'rganishimiz kerak - talabalarning fikrlari tinglanadi)

Aynan shu telegramma ish stolingizda. Maqsadimiz telegramma matnini tiklashga yordam beradigan bilimlarni olishdir, bu nafaqat telegramma yozishda hayotda foydali, balki kelajakda rus tilidan imtihonlarni topshirishda ham yordam beradi. Dars oxirida telegramdagi harflarni to'g'ri yozamiz deb o'ylayman.

maqsad qo'ying.

4. Yangi materialni muammoli tushuntirish.

Maqsadlar: kommunikativ shovqinni tashkil qilish, uning davomida prefikslarning imlo algoritmi aniqlanadi va o'rnatiladi.

oldindan; muammoli vaziyatni yaratish; tashqi nutqda yangi harakat uslubini talaffuz qilish.

5. Qiyinchilikdan chiqish loyihasini ishlab chiqish

(algoritm, qoidani tasvirlar tiliga tarjima qilish).

Maqsad: og'zaki muammolarni hal qilish va uni hal qilish loyihasini muhokama qilish.

5. Lingvistik ertak.

Bugun darsda biz kichik tadqiqot o'tkazamiz va qanday holatda oldindan yozish kerakligini bilib olamiz. Nimada -at-.

Bunda har bir talabaga ega bo'lgan kichik jadvalni to'ldirish bizga yordam beradi.

1. Tugallanmagan harakat

MUROJAAT, MUROJAAT.

1. "Juda" profilaktika, dono so'zlari bilan almashtirilishi mumkin.

2. Taxminlash

2. Pre- = qayta- TUZISH, TRANSCEIVE.

3.Ulanish.

Tikish, mixlash.

4. Biror narsaga yaqinlik, “haqida” so‘ziga tenglash mumkin.

Lingvistik ertak bizga yordam beradi.

Ikkita konsol bor edi. Biri Pre-, ikkinchisi Pri-. Prefiks juda mehribon va juda dono edi. U sifatlar bilan do'stlashdi va ular bilan yangi so'zlar bilan o'ynadi: juda mehribon - oldindan mehribon, juda dono - dono.

Ushbu matnda Pre-met prefiksi bilan qanday so'zlar bor? OLDINI OLISH, DONO. (Talabalar qo'ng'iroq qilishadi, o'qituvchi jadvaldagi doskaga yozadi).

PRE - prefiksi qanday sharoitda yoziladi? (Prefiksni "juda" so'zi bilan almashtirish mumkin)

Pristaka Pre- Pere- prefiksining qizi edi, u onasiga juda o'xshash edi. U onasidan olmagan faqat bitta harf, E harfi. Ana shunday oʻxshashlik tufayli u feʼllardagi per- prefiksini almashtira olgan: interrupt - interrupt, step over - transgress.

Ushbu matnda qanday prefiksli so'zlar paydo bo'ldi?

TUZISH, JINoyat

Yana qanday holatda prefiks PRE- yoziladi? (Prefiks Pre- \u003d Re-)

PRI- prefiksi yaxshi tarbiyalangan va uyatchan yosh ayol edi, u o'ziga ortiqcha narsaga yo'l qo'ymadi. U yotmaydi, lekin yotadi, o'tirmaydi, lekin o'tiradi.

Ushbu parchada qanday prefiksli so'zlar mavjud?

MUROJAAT, MUROJAAT.

Bu holda PRI- prefiksining ahamiyati nimada?

(Hammasi bajariladi "Bir oz, oxirigacha emas - harakatning to'liqsizligi")

Bundan tashqari, PRI- prefiksi kuzatuvchi edi. U buni payqab qoldi

Agar biror kishi yurib, biror narsaga yaqinlashsa, ular "keldi" deyishadi, ot chopdi, toshbaqa sudraladi va umuman bulochka dumaladi.

Prefiksli qanday so'zlarni topdingiz?

KELDI, MINDI, ERMAYDI, AYLANGAN.

Xo'sh, bu holda prefiks nimani anglatadi? (taxminan)

Bir marta PRI prefiksi texnologiya darsiga tashrif buyurdi. Qizlarga tugma tikishni, o‘g‘il bolalarni tirnoqqa mixlashni o‘rgatadi.

Prefiksli qanday so'zlarni topdingiz? TIQ, TIQ .. Bu holatda old qo`shimcha qanday ma`noni bildiradi?

(Qo'shilish).

Va PRI prefiksi hamma narsani solishtirishni yaxshi ko'radi:

vokzal maydoni juda katta, maktab maydonlari unchalik katta emas va buvisining bog'i juda kichik.

Matnda PRI- prefiksi bilan qanday so'zlar topilgan?

stansiya, maktab, uy.

Bu holatda prefiksning ahamiyati nimada? Biror narsaga yaqinlikni "haqida" so'ziga tenglashtirish mumkin.

Shunday qilib, biz jadvalni to'ldirdik. Keling, yana bir bor xulosa qilaylik, PRE prefiksi qachon yoziladi va PRI qachon? (Bolalar jadvalga muvofiq xulosa chiqaradilar)

6. Birlamchi mahkamlash.

Maqsad: yangi harakat uslubini amalda mustahkamlash. 6. Izohli diktant (1 talaba doskada).

Bog'lash, biriktirish, qo'nish, yugurish, uzun, chiroyli, o'tirish, turish, to'siq.

O'z-o'zini nazorat qilish varaqasida shkala bo'yicha ballni kiriting

Xatolar yo'q - 5 ball:

1-2 xato - 4 ball

3-5 ta xato - 3 ball

6 yoki undan ko'p - 2 ball

7.Bilim tizimiga kiritish va takrorlash.

Maqsadlar: talabalar tomonidan yangi harakat tartibi uchun standart topshiriqlarni mustaqil bajarishni tashkil etish, keyin esa standartga muvofiq tekshirish;

mustaqil ish natijalariga ko'ra, faoliyatning yangi usulini qo'llash bo'yicha faoliyatni aks ettirishni tashkil etish.

7. Standart mashq bo'yicha o'z-o'zini tekshirish bilan mustaqil ish 646-son) Talabalar o'z-o'zini nazorat qilish varaqasiga ball kiritadilar.? SLIDE 9

Taxminan, ulanish Tugallanmagan harakat yaqinidagi joylashuv

yer Urals to'xtatib

dengiz qirg'og'ini o'chirib qo'ying

lehim ko'tarilishi

teginish

8. Bilim va takrorlash tizimiga kiritish.

Maqsad: mazmunli davomiylikni ta'minlash uchun zarur bo'lgan ta'lim mazmunini takrorlashni tashkil qilish

8. Matn bilan ishlash.

V. Solouxin qanday og'zaki rasm chizgan?

To'kilgan rasmni ko'rishga nima yordam berdi? (butalarning tepalari, vannalarning tomlari suvdan ko'rindi)

Suv bosgan qishloq aholisi o'zini qanday his qildi? (tashvish, elementlardan qo'rqish) Matndagi so'zlar bilan isbotlang (Qushlar tashvish bilan yugurishdi. Kampirlar yig'lashdi. Hamma ularni [binolarni] olib ketishni kutardi)

Matn qanday uslubda?

Muallif qanday ifoda vositalaridan foydalanadi? (shaxslar: suv bog'larga chiqdi, suv butalarni egdi, vannalar cho'kdi)

“Yelkaga osilgan” va “yig‘lagan” (yig‘lagan) so‘zlarining lug‘aviy ma’nosini tushuntiring.

Ushbu so'zlarni sinonimlar bilan moslang

O'z-o'zini nazorat qilish varag'ida har bir sinonim uchun 1 ball kiriting.

9. Darsda tarbiyaviy faoliyatning aks etishi.

Maqsadlar: o'z faoliyati natijalarini baholash;

uy vazifasini kelishib olish uchun yangi harakat yo'nalishidagi qiyinchiliklarga e'tibor qarating.

9. Telegrammani tiklash Telegramma matnidagi etishmayotgan harflarni kiriting

Menimcha, endi siz PRE va PRI prefikslarining imlosi haqida yetarlicha bilasiz va telegramma matnini mustaqil ravishda tiklashingiz mumkin.

Telegramdagi etishmayotgan harflarni to'ldiring va tanlovingizni tushuntiring. .SLIDE 10

Maqsad nima edi?

Maqsadingizga erisha oldingizmi?

Qanday?

Natijalar qanday edi?

Yangi bilimlarni qayerda qo'llash mumkin?

Biz qanday qiyinchiliklarni boshdan kechirdik? Nimada? Muammoingizni tushuntiring va gapiring. Ularni yengishimizga nima yordam berdi?

10. Uyga vazifa

Topshiriqni bajarishda sinfda tuzgan jadvaldan hamma foydalanishi va qo'shimcha ravishda 54-bandni o'qishi shart.

1) Kim prefikslarni mustaqil ravishda ajrata olishiga hali amin emas, keyin o'zingizga ayting: "Men yaxshi ishladim!" va 646-sonli mashqni bajaring,

2) Kim oldingi va oldingi prefikslarning ma'nosini ajratishni o'rgangan va mavzuni do'stiga tushuntira oladi, o'zingizga ayting: "Yaxshi!" va bugun o‘rganilgan mavzu bo‘yicha 10-12 so‘zdan iborat lug‘at diktantini tuzing.

Va nihoyat, men sizga Pre- va Pre- prefikslari haqida oyatda shunday g'ayrioddiy eslatmani bermoqchiman, bu sizga ushbu prefikslarda unli tovushni tanlash shartlarini eslatib turadi.:

To'siqni engib o'ting

Qonunni buzmang

Yaxshi ob-havoda

Yomon uyquni buzing

Oldindan tabassum,

Yo'lingizni to'sib qo'ying

Bu erda biz hamma joyda yozamiz

Prefiks…

Hammasi birgalikda: Oldindan.

Taxminan prefiksi bilan,

Yelimlash va tikish.

Keling, uni bir oz yuqoriga ko'taraylik

Va biz bir narsa olib kelamiz.

Keling, biroz pasayaylik

Faqat bir oz,

Keling, tartibga keltiraylik

Va keling, o'tiramiz va dam olamiz.

11. Dars uchun baholar

SLIDE 12 Dars uchun baholar: o'z-o'zini nazorat qilish varaqasini diqqat bilan ko'rib chiqing, barcha balllarni qo'shing va shkala bo'yicha o'zingizni baholang.

Uy vazifasini tekshirish - maksimal 5 ball.

Mustaqil ish No646 - maksimal 5 ball.

Matn bilan ishlash - maksimal 2 ball.

Jami: maksimal - 12 ball.

Baholash uchun kalit:

11-12 ball - “5” ball;

7-10 ball - "4" ball;

5-6 ball - "3" ball.

Kayfiyatni chizish. SLIDE 13

Barakalla! O'zingizga va mehmonlarimizga olqishlar bilan rahmat. SLIDE 14

1-ilova

O'z-o'zini nazorat qilish varaqasi

o'qitish__ 5 A sinf ________________________________________________________________

Uy vazifasini tekshirish

646 Matn bilan ishlash.

Umumiy ball

Xatolar yo'q - 5 ball

1-2 xato - 4 ball

3-5 ta xato - 3 ball

6 yoki undan ko'p - 2 ball

Xatolar yo'q - 5 ball

1-2 xato - 4 ball

3-5 ta xato - 3 ball

6 yoki undan ko'p - 2 ball

Har bir sinonim uchun 1 ball Baholash uchun kalit:

11-12 ball - "5" ball

7-10 ball - "4" ball

5-6 ball - "3" ball

TELEGRAM

Biz ... biz Balakovoda poezdda turibmiz, soat 10.00 da pr ... shahar stantsiyasiga o'tamiz. 11.30 da.

biz maktabda bo'lamiz va biz ishga kirishamiz.

Hurmat bilan, pr…betlar Oldin va Pre-

JADVAL "PRE- va PRI - prefikslarining imlosi"

Prefiks ma'nosiga misollar Prefiks ma'nosiga misollar

1. Tugallanmagan harakat

MUROJAAT, MUROJAAT.

1. “juda” so‘zi bilan almashtirilishi mumkin.

OLDINI OLISH, DONO.

2. Taxminlash

KELDI, MINDI, ERMAYDI, AYLANGAN.

2.Pre- = qayta-

TUZISH, JINoyat.

3. Qo'shilish.

Tikish, mixlash.

4. Biror narsaga yaqinlik, “haqida” so‘ziga tenglash mumkin.

stansiya, maktab, uy.

JADVAL "PRE- va PRI - prefikslarining imlosi"

Prefiks ma'nosiga misollar Prefiks ma'nosiga misollar

Yangi standartlar (FSES) bo'yicha darsni ishlab chiqish.

Mavzu: “O//Yo qo`shimchasida xirillagandan keyin”. 5-sinf

Dars maqsadlari

1. Trening:

a) ildizda xirillagandan keyin o / / e imlosini takrorlang;

b) xirillagandan keyin o//yo imlosi haqidagi bilimlarni chuqurlashtirish va kengaytirish (nafaqat ildizda, balki qo'shimchada ham);

v) tanlash qobiliyatini, qo'shimchada va so'zning o'zagida xirillagandan keyin o / / e ni tanlashni asoslash qobiliyatini shakllantirish;

d) qoida asosida til materialini tasniflash.

2. Rivojlanayotgan:

a) kommunikativ UDDni shakllantirish: o'quv nutqi doirasida mulohazalarni shakllantirish qobiliyati; sinf jamoasi bilan muloqotda juftlik, guruhlarda o‘quv muloqotini o‘rnatish;

b) kognitiv xarakterdagi UDDni shakllantirish: til materialini tanlash va farqlash usullarini o'zlashtirish; rus tilining imlo va izohli lug'atlaridan ma'lumot olish;

v) tartibga soluvchi UDDni shakllantirish: maqsadni belgilash va uning og'zaki formulasini berish qobiliyati; o'z ta'lim faoliyati natijalarini baholash qobiliyati; dars mavzusini o'rganish natijalari haqida fikr yuritish qobiliyati.

3. Tarbiyaviy:

Savodxonlikni shaxsning umumiy madaniyati ko'rsatkichi sifatida bilish;

Savodli nutqqa bo'lgan ishtiyoqni oshirish.

Uskunalar:

Kompyuter;

Proyektor, ekran;

Baholash qog'ozi;

Kartalar Oh, Yo

Tarozilar, "Ishtirokchi", "Kuzatuvchi" kartalari.

Darsda talabalarning faoliyat turlari:

1. Tarbiyaviy faoliyatning maqsadini belgilashda ishtirok etish.

2. Dars maqsadini shakllantirish va yozma ravishda belgilash

3. O`rganilgan imloga ko`ra diagramma tuzish, dars mavzusi bo`yicha jadvalni to`ldirish.

4. Tinglash, kartochkalarda og`zaki ishlash.

5. Istisno so'zlarga ko'ra nutqni og'zaki kuylash (o / / e ildizida xirillagan so'zlardan keyin).

6. Mavzu yuzasidan mustaqil ish

7. Dars yakunida talabalarni aks ettirish, ularning darsdagi faoliyati natijalarini baholash.

8. O`quvchilar erishgan natijalarni o`qituvchi tomonidan baholash

Dars oldidan (tanaffusda) hammaga “Baholash varaqasi” (10cm x 10cm) beriladi.

Rus tili dunyodagi eng katta tillardan biridir. Bu dunyo bo'ylab juda ko'p odamlar tomonidan gapiriladi. Barcha slavyan tillari ichida u eng ko'p gapiriladi. Bundan tashqari, rus tili ham Evropada eng keng tarqalgan til sifatida tan olingan. Afsuski, bu tilning murakkabligi hozir har qachongidan ham yaqqol namoyon bo'lmoqda. Hatto Rossiyaning tub aholisi orasida ham hammadan yiroq, unda barkamol va aniq gapirish va yozish mumkin. Ta’kidlash joizki, ko‘rilgan chora-tadbirlarga qaramay (masalan, 2007 yilning “Rus tili yili” deb e’lon qilingani), bugungi kunda bu boradagi bilim darajasi oshmayapti. Grammatika, fonetika, morfologiya, sintaksis, lug'at, imlo - bularning barchasi yosh avlod uchun ham, kattalar uchun ham juda ko'p muammolarni keltirib chiqaradi.

Maktabda rus tili darslari mashg'ulotning boshidanoq o'qitiladi, ammo ko'pchilik bu fanda 100% muvaffaqiyat ko'rsatmaydi. Odamlar rus tilining sofligi va to'g'ri qo'llanilishiga rioya qilishga harakat qilgan vaqtlar, aytish mumkinki, o'tmishda qoldi. Hozirda rus tilini bilish darajasi - Rossiyaning ko'plab aholisi uchun ona tili - juda past. Hatto professional ommaviy axborot vositalarida ham ko'pincha savodsiz jurnalistlar va muxbirlar mavjud. Oddiy odamlar, internet foydalanuvchilari haqida gapirishga arzimaydi.

Rus tili bo'yicha ma'ruzalar

Portal sahifalarida katta tajribaga ega o'qituvchilarning ma'ruzalari sizning e'tiboringizga taqdim etiladi. Kompyuter monitoridan ular sizga rus tilining barcha qoidalari haqida batafsil va asta-sekin aytib berishadi, bu esa talabani darslikda o'tirishdan qutqaradi. Video darsliklar bizning ta'lim portalimizda joylashtirilgan:

shuningdek, 11-sinfning rus tili, ma'lum darajada, to'liq huquqli uy o'qituvchisini almashtirishi mumkin. Ushbu o'quv videolari uchun hech qanday pul to'lash shart emasligini hisobga olsak, ulardan foydalanish yanada jozibador bo'ladi. Sizga Internetga kirish va bo'shliqlarni to'ldirish istagi bo'lgan kompyuter kerak bo'ladi.

E'tiboringizga tajribali o'qituvchilarning ma'ruzalari taqdim etiladi. Ushbu materiallarda siz ishtirokchi iboralar, qo'shimchalarni taqqoslash darajalari, asoslar kabi mavzularda videolarni topasiz. sintaksis va morfologiya, murakkab jumlalar va hokazo. To'liq bepul taqdim etiladigan bunday samarali yordam bilan talaba o'zining akademik ko'rsatkichlarini sezilarli darajada oshirishi mumkin. Shuni ta'kidlash kerakki, rus tilini bilish har qanday hayotiy vaziyatlarda inson uchun zarur bo'ladi, shuning uchun ushbu akademik intizomga katta e'tibor qaratish lozim. Gumanitar fanlarga bo‘lgan ishtiyoq talabani kelajakdagi kasb tanlashga undashi mumkin. Balki u matnlar bilan ishlashni yoqtirar - va u o'z hayotini insonparvarlik ishlari bilan bog'laydi. Afsuski, rus maktablarida fanlarni o'qitish darajasi ko'pincha orzu qilingan narsalarni qoldiradi. Bunday usullar maktab o'quvchilarini gumanitar fanlar bilan shug'ullanish istagidan qaytaradi. Lekin portalimizda joylashtirilgan rus tili darslari ular orasida emas. Tajribali o'qituvchilarning ma'ruzalarida suratga olingan professional video rus tilining barcha qoidalarini asta-sekin, qulay sharoitlarda o'rganish imkonini beradi. Uyda, kompyuter oldida qulay o'tirib, o'quvchi maktab devorlariga qaraganda ko'proq narsani o'rganishi va uzoq vaqt eslashi mumkin. Videoma'ruzadagi har qanday tushunarsiz daqiqani sichqonchani bir necha marta bosish bilan takrorlash mumkin.

Rus tilini o'rganish endi ancha osonlashdi

Talaba o'qishdagi qoloqlikni qanchalik tez tuzatish imkoniga ega bo'lsa, uning vaqti bo'lmagan fanni o'rganish osonroq bo'ladi. Endi siz repetitor izlashingiz (va unga pul to'lashingiz) yoki qo'shimcha darslarga qatnashishingiz shart emas. Portalimizda joylashtirilgan o'quv videolari bundan kam samaradorlikni namoyish qilishi mumkin. Rus tili darslari bo'yicha o'z vaqtida o'qilgan eslatmalar o'rganilgan materialni yaxshiroq o'zlashtirishga yordam beradi. Asosiysi, talabaga o'z vaqtida ushbu o'quv intizomining ahamiyatini tushunish imkoniyatini berishdir. Bugungi kunda rus tilini yaxshi bilish (ham yozma, ham og'zaki) ko'pincha ish qidirishda asosiy talablardan biridir.

Agar sizning maktab o'quvchingiz rus tilini o'rganishda muayyan muammolarga duch kelsa, agar u ushbu fan bo'yicha yomon o'sishni ko'rsatsa, rus tili darslari bo'yicha yordamchi eslatmalar bilan to'ldirilgan veb-saytimizning o'quv videolaridan foydalaning.

Ishlanma rus tili va adabiyotidan "Qimmatbaho zarralar" mavzusidagi darsdir.

Dars turi: bilimlarni umumlashtirish. Ushbu dars N.V. ijodi bilan bog'liq adabiy materialga asoslangan. Gogol.

Darsda qo'llaniladigan didaktik material imlo hushyorligini, nutq qobiliyatlarini rivojlantirishga, fikrlashni rivojlantirishga yordam beradi, shuningdek, rus tiliga, ona tiliga muhabbatni rivojlantiradi.

Gogolning badiiy so'zi, rasm asarlari orqali dars madaniy kompetentsiyani shakllantirishga yordam beradi.

O‘qituvchiga mavzuni o‘rganishga ijodiy yondashish uchun sharoit yaratish imkonini beruvchi taqdimot ilova qilinadi.

7-sinf o`quvchilarining bilim, ko`nikma va malakalarini oshirishga qaratilgan tadqiqot tipidagi dars.

Darsning maqsad va vazifalari:

  1. xalq belgilari nima ekanligi haqida tushuncha bering; ajdodlarimiz hayotida belgilarning o'rni haqida gapiring; rus xalqining tarixi va madaniyatiga bo'lgan qiziqishni tilda aks ettirishga yordam berish;
  2. o‘quvchilarning so‘z boyligini boyitishga hissa qo‘shish; qo`shimchalarning til va nutqdagi o`rni haqida tushuncha berish; qo‘shimchalarni to‘g‘ri yozish va qo‘llash malakasini shakllantirish/takomillashtirish; insho yozish va jamoaviy loyiha va ta'lim va tadqiqot faoliyatida ishtirok etish ko'nikmalarini rivojlantirish.

Maqsadli auditoriya: 7-sinf uchun

Dars o'quv materialini taqdim etishda meta-mavzuga asoslangan. Dars bosqichlari orasidagi bog`lovchi element o`quvchilar tomonidan PowerPoint dasturi yordamida yaratilgan virtual ensiklopediyani o`qishdir.

Bugungi kunda maktab o‘quvchilari internet tarmog‘ida turli ma’lumotlarga ega bo‘lsalar-da, taniqli olim va san’atkorlar faoliyati haqida kam ma’lumotga ega. Beshinchi sinf o‘quvchilarining dunyoqarashini kengaytirish maqsadida “Morfemik so‘z tahlili” mavzusini o‘rganish o‘quvchilarga “qonunlarni” chiqarish va shakllantirishda ko‘maklashuvchi taniqli olimlar hamrohligida ensiklopediya sahifalari bo‘ylab sayohat shaklida taqdim etiladi. ” morfemikasi va o'z yutuqlarini baholang.

AKT material taqdimotini qiziqarli, taqdimotli qilish imkonini beradi; entsiklopedik ma'lumotlarning ochiqligini ta'minlash (darsda o'qituvchi, afsuski, har bir talabaning stoliga ensiklopediya qo'ya olmaydi); jismoniy daqiqani tashkil etishga yordam beradi.

“Morfemika qonunlari” darsi o‘quvchilarga so‘zning tuzilishi haqidagi bilimlarini nafaqat takrorlash va tizimlashtirish imkonini beradi, balki beshinchi sinf o‘quvchilarining til fanini boshqa fanlar tizimida ko‘rib chiqishlariga ham yordam beradi.

Lug'at bilan ishlash qobiliyati ko'pincha o'quvchilarning yakuniy imtihonlarga, olimpiadalarga va maktab tadqiqot faoliyatiga tayyorgarlik ko'rishdagi muvaffaqiyatining kalitidir.

Taklif etilayotgan darsning maqsadi: amaliy tilshunoslikning bo'limi sifatida leksikografiya haqida tushuncha berish; har xil turdagi lug'atlar bilan ishlash ko'nikmalarini shakllantirish; so'zga e'tiborni rivojlantirish; ona tiliga qiziqish va muhabbatni tarbiyalash.

Ushbu dars leksikologiyani o'rganishning bir qismi sifatida, o'rganilgan materialni yil boshida yoki oxirida, olimpiadalarga tayyorgarlik ko'rishga bag'ishlangan sinfda takrorlashda o'tkazilishi mumkin, chunki leksikografiya bo'yicha savollar turli olimpiadalarda an'anaviy hisoblanadi. darajalari.

Darsda multimedia materiallaridan foydalanish (ishlab chiqilgan elektron lug'atlar, nodir lug'atlarning maqolalari) o'qitish samaradorligini oshiradi, chunki maktabdagi lug'atlar fondi ko'pincha kitoblar sonining kamligi bilan ajralib turadi.

Maqsadli auditoriya: 5-sinf uchun

Gaplarning ajratilgan a'zolari haqidagi bilimlarni takrorlash va mustahkamlash darsi.

Darsda tinish belgilarini jumlaning alohida a'zolari bilan qo'yish shartlari takrorlanadi. Ularning ekspressiv xossalari nutqda qanday qo`llanishi kuzatilgan. Matn bilan ish olib borilmoqda, ijodiy ish, test, dengiz rassomlari va ularning ishlari haqida suhbat (Aivazovskiy).

Maqsadli auditoriya: 8-sinf uchun

1. Kognitiv:

a) nutqning turli qismlari bilan EMAS yozish haqidagi bilimlarni umumlashtirish va tizimlashtirish;
b) loyiha faoliyati shakllarini joriy etish.

2. Amaliy:

a) nutqning turli qismlari bilan EMAS yozish ko'nikmalarini mustahkamlash;
b) ma'lumotnoma sxemasi yordamida so'zlar bilan EMAS uzluksiz va alohida imloni tanlash shartlarini aniqlash qobiliyatini shakllantirish.

3. Umumiy fanlar:

a) tarbiyalash

  • mavzuga qiziqish;
  • har xil turdagi kompetensiyalarga ega bo'lgan lingvistik shaxs;

b) mantiqiy fikrlash, nutq qobiliyatlari, turli xil xotira turlarini rivojlantirish;
v) topshiriqni mustaqil bajarish qobiliyatini shakllantirish.

Rus tili dars texnologik xaritasi

Mavzu bo'yicha bilim, ko'nikma va malakalarni shakllantirish

Dars turi / dars turi

bilimlarni kompleks qo'llash darsi/aralash

Ish shakllari

Frontal-jamoaviy, individual, guruhlarda

O'qitish usullari

og'zaki, tushuntirish-illyustratatsiya, qisman izlanish, amaliy, dialog, interfaol, kitob bilan ishlash, lug'at so'zlari bilan ishlash, "jiringlash o'qish" va "o'zingga o'qish", mustaqil ish, juftlik bilan ishlash, fikrlash "Mening kayfiyatim", " Svetofor"

Pedagogik texnologiyalar

Kollektiv va individual ta'lim tizimi, muhokama, rivojlantiruvchi ta'lim texnologiyasi, o'yin

Resurslar/uskunalar

Darslik, daftar, doskaga yozish, mulohaza yuritish uchun material "Do'stingizga ayting"

ITashkiliy vaqt - vaqt (2 min)

Bosqich vazifalari : motivatsiya yaratish va o'quvchilar ehtiyojlarining paydo bo'lishi uchun shart-sharoitlar sinf faoliyatiga kiritish uchun

Talabalarni tabriklaydi

Mashg'ulotlarga tayyorligini tekshiradi.

(1-ilova)

Darsga ijobiy munosabatni shakllantiradi.

Assalomu alaykum o'qituvchilar,

Jadvallarda o'quv materiallari mavjudligini tekshiring, ularning ish joylarini tashkil qiling

Bir-biringizga tabassum qiling, ruhiy jihatdan omad tilang

OKC / oqsoqollarga hurmat

CPC/o'z-o'zini baholash

LSK \ homing

IIUy vazifasini tekshirish - vaqt (1 min)

Bosqich vazifalari: uy vazifasi bilan bog'liq muammolarni aniqlash

Uy vazifasini bajarishda talabalar duch kelgan qiyinchiliklarni aniqlaydi, tushuntiradi

Qiyinchiliklarni ifoda eting

CPC / mustaqil uy xo'jaligi faoliyatini o'z-o'zini baholash

IIIImlo daqiqasi - Dars boshida emotsional holatni aks ettirish -

vaqt (7 min)

Bosqich vazifalari: qo'lingizni yozishga tayyorlang, -shi, -zhi imlolarining imlosini takrorlang, dars boshida hissiy kayfiyatni aniqlang, hayvonot dunyosiga hurmatni rivojlantiring.

Hujjat ishlarini tashkil qiladi

Dars boshida kayfiyatni aks ettiradi

(2-ilova)

Darsning shiorini e'lon qiladi “Xatolardan qo'rqmang. Xatolar bilan shug'ullaning"

“Dars shiori” ustida ish olib boradi.

Hayvonlar haqidagi topishmoqlar asosida -zhi- -shi- imlosi bilan ishlashni tashkil qilish(3-ilova)

Tarbiyaviy suhbatni olib borish

(4-ilova)

Daftar tayyorlang. Raqamni, ish turini yozing

Dalalardagi kayfiyatni tabassum bilan belgilang

Idrok qilish. Ma'no bermoq. Dars uchun trening shiorini qabul qiling.

Imloni shior-imlodan ajratib oling

-shi

Topishmoqlarni yeching. Javoblarni ko‘plikda yozing.

Dialogga kiring. Ular mulohaza yuritishadi. Savollarga javob beradilar.

KLS\yozuv madaniyati

QC/tinglash qobiliyatlari

CSK/Ma'lumotni saqlash

CSK / mavjud bilimlarni qo'llash

CPC/topmoqni taxmin qilish

IV Lug'at bilan ishlash - vaqt (3 min)

Bosqich vazifalari: “Hayvonlar dunyosi” mavzusida lug‘at so‘zlari guruhi bilan tanishtirish, lug‘at so‘zlari bilan o‘z-o‘zini tanishtirish, kitob bilan ishlash ko‘nikmalarini shakllantirish.

Mavzu bo'yicha lug'at so'zlari bilan o'z-o'zini tanishtirishni tashkil qiladi

"Hayvonlar dunyosi"

Ular bu so‘z turkumi bilan mustaqil ravishda “o‘zlariga” o‘qish va “jiringlab o‘qish” usuli orqali tanishadilar.

CPC/funktsional savodxonlik

LSK \ fikrlash madaniyati

LSK / o'z-o'zini tanishtirish

Jinoyat-protsessual kodeksi / kitob bilan ishlash

VBilimlarni aktuallashtirish, maqsadni belgilash - vaqt (10 daqiqa)

Bosqich vazifalari: mavzu bo'yicha bilimga ega bo'lganlarni takrorlash, savolga tez va aniq javob berishni o'rganish, jadval bilan ishlashni o'rgatish, dialog o'tkazishga o'rgatish, xulosa chiqarish qobiliyatini shakllantirish; daftarda ishlashning aniqligini o'rgatish

Bolalar keyingi kashfiyot uchun zarur bo'lgan bilimlarni amalga oshiradigan vaziyatni tashkil qiladi.

(5-ilova)

Jadval to'liq yoki yo'qligini tekshiradi. Dialogga rahbarlik qiladi.(7-ilova)

So'zlardan jumlalar tuzishni tashkil qiladi:

bekamu-ko'st quyon sahni bilan

Juftlikda ishni tashkil qiling

(8-ilova)

Muammo bayonini tashkil qiladi. Dialogga rahbarlik qiladi

(9-ilova)

Jadval bilan ishlash.

Ularning bilimi va jaholatini solishtiring.

(6-ilova)

Tahlil qiling

Taklif qiling. Daftarga va doskaga yozing.

O'qing. Ma'no bermoq.Ular shunday xulosaga kelishadiikkinchi yozuv haqida, barcha jumlalar bir narsa haqida, boshqacha aytganda, bir mavzuda. Va birinchi yozuvda turli narsalar haqidagi barcha jumlalar.Birinchi yozuvda alohida jumlalar, ikkinchisida esa matn mavjud.

Dialogga kiring. Savollarga javob beradilar. Ular xulosa chiqaradilar.

QC/dialog

CPC \ ilgari olingan bilimlarni qo'llash

LSK / fikrlash madaniyati

STK \ funksional savodxonlik ko'nikmalari

CSK / individual javob berish qobiliyati

CSK / qoidalarni bilishni namoyish qilish

CSK / bilimlarni faollashtirish

CPC / jadval bilan ishlash

Jinoyat-protsessual kodeksi / taklifni ishlab chiqish

CSK / xulosa chiqarish qobiliyati

VIDars mavzusi ustida ishlash - vaqt (6 min)

Bosqich vazifalari: dars mavzusi bo'yicha bilimlarni shakllantirish, matn va matn bo'lmagan narsalarni aniqlashda amaliy ko'nikmalarni shakllantirish, mantiqiy fikrlash, imlo hushyorligi, daftarda ishlashda aniqlikni tarbiyalash.

Darslikdagi 521-mashq bo`yicha ishni tashkil qiladi

Nima yozilganligini o'qing. O'qilganlarning qaysi biri matn ekanligini aniqlang? Ular nima uchun ekanligini isbotlaydilar. Matnga sarlavha bering. Daftarga yozing.

CPC \ olingan bilimlarni qo'llash

QC / darslik mahorati

CSK / isbotlash qobiliyati

CPC / funktsional savodxonlik

CSK \ muhimlarni taqsimlash

LSK\yozuv madaniyati

Fizminutka (2 daqiqa) Bosqich vazifalari: umumiy tana charchoqlarini bartaraf etish

VI bosqichda amalga oshiriladi

VII Tushunishning nazorat tekshiruvi - vaqt (6 min)

Bosqich vazifalari: o'quv materialini o'zlashtirish darajasini aniqlash

Karta bo'yicha tekshirish ishlarini olib boradi

(10-ilova)

Ular vazifalarni bajarishyaptimi?

1 Matn uchun sarlavha tanlang

2. matnning asosiy g'oyasini aniqlang

LSK \ fikrlash madaniyati

CSK / funktsional savodxonlik

STK \ PCK mustaqil ish ko'nikmalari / bilimlarni qo'llash

CPC / matn bilan ishlash

LSK \ topshiriq bo'yicha mustaqil ishlash qobiliyati

LSK \ shaxsiy fazilatlarni rivojlantirish

VIII Uy vazifasi haqida ma'lumot, uning bajarilishi bo'yicha brifing, dars oxirida hissiy holatni aks ettirish -vaqt (4 min)

Bosqich vazifalari: uy vazifasini bajarish uchun zarur ma'lumotlarni taqdim etish, dars oxiridagi hissiy kayfiyatni aniqlash

Uyga vazifa beradi va tushuntiradi b. 190-mashq 522

Dars oxirida kayfiyatni aks ettirishni o'tkazadi

(11-ilova)

Eshiting, savollar bering

Dalalardagi kayfiyatni tabassum bilan belgilang. Dars boshidagi holat bilan solishtiring

CSK \ mashq uchun topshiriqning ma'nosini tushunish

CSK / hissiy holatni o'z-o'zini belgilash

IX O'quv faoliyatining aksi (dars natijasi) vaqt (4 min)

Bosqich vazifalari: xulosa chiqarishni o'rganing o'z faoliyatidan xabardor bo'lish ishlarini tashkil etish.

Jadvalga muvofiq ish va yakuniy suhbatni tashkil qiladi

"Svetofor" aksini o'tkazadi

Jadvalni tahlil qiling. Savollarga javob bering

Ishingizni baholash

QC / o'z fikrlarini ifoda etish qobiliyati;

Jinoyat-protsessual kodeksi / xulosalar va xulosalar qilish

QC/dialog

LSK / o'z-o'zini baholash

ILOVA

1 . O'qituvchi:

Nima? Nima bo'ldi?
Nega qo'ng'iroq jiringlayapti?

Bolalar:

Biz tayyormiz. Jadval yaxshi.
Dars boshlanadi.

2. Hoshiyalarda dars boshidagi kayfiyatingizni tasvirlang

3. Topishmoqlar

1. Mana, skameyka ostidan igna va ignalar sudralib chiqmoqda.

Ular menga qarashadi, ular sut istashadi. (Kirpi)

2.Men ovqat uchun midgesman
Men parvozda ushlayman.
Men o'q kabi uchaman
Men yura olmayman. (Swifts)

3. Qirmoqlarni o'g'irlaydi
Mushuklardan qo'rqish.(Sichqoncha)

4.-Hayvon va qushlarga qanday munosabatda bo'lish kerak?

Nega yovvoyi tabiatga g'amxo'rlik qilish muhim?

5. -Har biringiz maktabga aniq maqsad bilan kelgansiz.

Nimadan?

Keling, bugun nimani bilganimizni va nimani bilmoqchi ekanligimizni aniqlashdan boshlaylik.

Jadvalga qarang, belgi bilan belgilang+ javob berishingiz mumkin bo'lgan savollar.

Tekshirish! nima bilmaysiz.

7. Qaysi mavzular sizga qiyin bo'ldi?

Taklif haqida nimalarni bilasiz?

8. Matn haqida nimalarni bilasiz?

Kartalardagi eslatmalarni o'qing. Yozuvlarning qaysi biri matn ekanligini maslahatlashing va hal qiling.

Wasp - hasharotlar.
Bola kapalakni ko'rdi.
Rassom qushni chizgan.
Wasp - hasharotlar.
Arpaning olti oyog'i bor.
Arpaning tishlashi ham bor.

Xulosa . Matn - bu ma'no bilan bog'langan gaplar turkumidir.

9. Qaysi savolga javob topa olmadi? Qiyinchilik bormi?

Nega?

Tadqiq qilishni, bilib olishni xohlaysizmi?

belgi qo'ying? "Men bilmoqchiman" ustunida

Darsimizning mavzusi?

Mavzu. Matnning asosiy g'oyasi.

Dars uchun vazifalarni belgilang:

Biz matnning mavzusi va asosiy g'oyasini aniqlashni o'rganamiz

10. test ishi

1. Matnni o‘qing. Tegishli sarlavhani tanlang.

Bahor keldi. Qushlar uyada o'tirishibdi. Ular qichqiradilar. Chaqaloqlar ovqat eyishni xohlashadi. Onam ularga uchadi. U qurtni olib yuribdi. Qush bolalarni ovqatlantirishga shoshilmoqda.

A. Bahor keldi

B. Jo'jalar

B. G‘amxo‘r ona

2. Matnning asosiy g‘oyasini yozing

11. Hoshiyalarda dars oxiridagi kayfiyatingizni tasvirlang

Savollaringiz bormi?

Xato haqida xabar bering

Tahririyatimizga yuboriladigan matn: