„Dzień Ziemi” zarys lekcji o otaczającym świecie (grupa przygotowawcza) na ten temat. Podsumowanie lekcji w grupie przygotowawczej „Grupa przygotowawcza do Międzynarodowego Dnia Ziemi w Dzień Ziemi

Scenariusz święta ekologicznego „Dzień Ziemi”

Scenariusz święta ekologicznego „Dzień Ziemi” dla dzieci seniorów i grup przygotowawczych

Cel. Wprowadzenie do Dnia Ziemi. Edukacja szacunku dla przyrody;
edukacja dzieci miłości do planety Ziemia.
Zadania:
1) kształtować dobry stosunek do planety Ziemia;
2) kontynuować zapoznawanie się z podstawowymi zasadami zachowania w przyrodzie;
3) pielęgnować troskliwy stosunek do dzikiej przyrody.
Rano nauczycielka gratuluje dzieciom i rodzicom Dnia Ziemi i zaprasza ich do wzięcia udziału w obchodach.

PROWADZĄCY. Przywitajmy się:
Witaj złote słońce!
Witaj błękitne niebo!
Witaj Matko Ziemio!
Witajcie przyjaciele!"
- Aby pomyśleć o problemach otaczającego nas świata, ludzie stworzyli wakacje - DZIEŃ ZIEMI. Z pewnością słyszałeś o Santa Barbara, amerykańskim kurorcie. 22 kwietnia 1969 roku miał tam miejsce smutny i straszny incydent, który sprawił, że wszyscy mieszkańcy zaczęli myśleć o swojej planecie io ochronie otaczającego ich świata. Ogromna kałuża ropy wylała się z szybu naftowego. Plaże i zatoki pokrywała brudna i lepka warstwa oleju opałowego. Zwierzęta morskie, ptaki i ryby wpadły do ​​niego i zginęły od śmiertelnego filmu. Po tym incydencie ludzie postanowili poświęcić jeden dzień w roku na ochronę naszej planety, nazywając go Dniem Ziemi. Pierwszy DZIEŃ ZIEMI, 22 kwietnia 1970 roku, był obchodzony przez ponad 20 milionów Amerykanów, którzy wyszli na ulice miast. Organizowali wiece i demonstracje w obronie przyrody, domagali się uchwalenia nowych praw ochrony środowiska, sadzili drzewa, usuwali śmieci z ulic, sprzątali brzegi rzek, słuchali na koncertach pieśni gloryfikujących piękno otaczającego świata. Potem stało się świętem na całym świecie.
PROWADZĄCY.
Nasza planeta Ziemia jest bardzo hojna i bogata:
Góry, lasy i pola - nasz drogi dom, chłopaki!
Ratujmy planetę
Nie ma drugiego takiego na świecie.
Rozrzućmy nad nim chmury i dym.
Nie pozwolimy nikomu jej skrzywdzić.
Zaopiekujemy się ptakami, owadami, zwierzętami.
To tylko uczyni nas lepszymi.
Udekorujmy całą Ziemię ogrodami i kwiatami.
Potrzebujemy takiej planety!

WIERSZE:
1. Oto ziemia - nasz jasny dom,
Jest w nim wielu sąsiadów: zarówno futrzanych dzieciaków, jak i puszystych kociąt.
I kręte rzeki i kręcone owce.
2. Trawa, ptaki i kwiaty,
I oczywiście ja i ty.
W tym wspaniałym domu trzeba żyć ze wszystkimi bardzo przyjaznymi,
Nie obrażaj nikogo, szanuj wszystkich sąsiadów.

UTWÓR MUZYCZNY:„NIE drażnij psów” (E. Ptichkin, M. Plyatskovsky)

3. Faceci uwielbiają żywy kącik - każdy ptak i każdy kwiat.
Małe zwierzęta są szczęśliwe dla drogich przyjaciół,
Nawet kwiaty wydają się do nich przyciągane.
Jakby ryby rozpoznały swoich przyjaciół,
Jakby ptaki śpiewały im głośniej.
Każdy zasadzony kiełek rośnie w siłę... Faceci uwielbiają kącik mieszkalny.

4. Niech ludzie będą ze sobą przyjaciółmi.
Jak ptak z niebem, jak pole z pługiem,
Jak wiatr z morzem, trawa z deszczem,
Jak słońce krąży z nami wszystkimi!..
Starajmy się o to
Być kochanym zarówno przez bestię, jak i ptaka.
I wszędzie nam ufali
Jak najwierniejsi swoim przyjaciołom!..
Ratujmy planetę
Nie ma nic takiego w całym Wszechświecie:
Zupełnie sam we wszechświecie
Co ona zrobi bez nas?

Bukiety przywozimy ze spaceru w kwietniu.
Przynieś trochę pokrzywy do domu
Niech babcia ugotuje zieloną kapustę.

PROWADZĄCY. Teraz zrobię zagadki, a jeśli je zgadniesz, zagadki ożyją. Posłuchaj pierwszej zagadki:
W lesie przy pniu panuje krzątanina, biega dookoła. Ludzie pracy są zajęci przez cały dzień. Kim oni są? Gdzie? Czyje płyną czarne strumienie? Razem małe kropki budują dla siebie dom na wyboju. (MRÓWKI)

UTWÓR MUZYCZNY A. Abepyan „O mnie i mrówce”.

Dzieci czytają wiersz „Mrówki” (A. Babajan)
Mrówki-pośpiesz się, nie leniwy, nie głupi.
Ziarna i okruchy są ciągnięte jedno po drugim wzdłuż ścieżki.
Mrówka nie może być leniwa, mrówka żyje pracą:
Wszystko, co widzi, wciąga do swojego podziemnego domu.
Kiedy widzisz, że śpieszy mu się w drodze,
Nie rób mu krzywdy, nie dotykaj go!

PROWADZĄCY. Posłuchaj następującej zagadki:
„Dziki są żółte, łapy czerwone, duże,
Idą wiosłować, aw razie potrzeby pływać. (kaczątka)

DZIECI WYKONUJĄ „TAŃC KACZEK”.

GOSPODARZ: Jaki dom wśród gałęzi na otwartej przestrzeni?
Traktuje ptaki zbożem i chlebem. ( podajnik)
DŹWIĘK GŁOSÓW PTAKÓW (zarejestrowany).

Dzieci czytają wiersz A. Yashina „Nakarm ptaki”.

Nakarm ptaki zimą! Niech z całego
Stada przybędą do ciebie, jak w domu, na werandzie.
Ich jedzenie nie jest obfite, potrzebna jest garść zboża.
Garść zboża - i nie boją się zimy.
Ilu z nich umiera - nie licz, trudno to zobaczyć,
Ale w naszym sercu jest też ciepło dla ptaków.
Czy można zapomnieć - może odlecieć,
I zostali na zimę razem z ludźmi.
Trenuj ptaki na mrozie do swojego okna,
Abyśmy nie musieli spotykać wiosny bez piosenek!

PROWADZĄCY. Jakie są imiona zwierząt, które mieszkają w twoim domu? (Domowej roboty)

PIOSENKA O ZWIERZĄTACH.

PROWADZĄCY. Bohater jest bogaty, traktuje wszystkich z rzędu:
Truskawki Wania. Ania - kość,
Mashenka z orzechem, Katenka z maliną, Wasia z gałązką. (Las)

PROWADZĄCY. Teraz Nastya powie ci, jak powitać las.

Dziecko czyta wiersz S. Pogorelovsky'ego „Las”

Witaj las, gęsty las! Pełna bajek i cudów!
O czym ty mówisz z listowiem, ciemną, burzową nocą?
Co nam szepczesz o świcie, pokryci rosą jak srebrem?
Kto ukrywa się w twojej dziczy? Jakie zwierzę? Jaki ptak?
Otwórz wszystko, nie ukrywaj: Widzisz - JESTEŚMY NASI!

PROWADZĄCY. Teraz Cyryl powie Ci, jak pożegnać się z lasem.

Dziecko czyta wiersz S. Pogorelovsky'ego „Las”

Las gęsty, do widzenia! Dorastasz dla radości ludzi!
Zaprzyjaźnimy się z Tobą Dobry las, potężny las,
Pełna bajek i cudów!

PROWADZĄCY. Bycie gościem jest dobre, ale bycie w domu jest lepsze. Wiedzą o tym ptaki, które każdej wiosny wracają do swoich ojczyzn. Posłuchajcie dzieci, co za rozmowę mieliśmy z dźwigiem.

POEM „Żuraw” (P. Voronko)

Żura-żura-żuraw! Przeleciał ponad sto krain.
Zapytaliśmy żurawia: - Gdzie jest najlepsza ziemia? Odpowiedział lecąc: - Nie ma lepszej ojczyzny!

Piosenka: „Kto pasie się na łące”

PROWADZĄCY. Ukochana ziemia, moja Ziemia.
przestrzenie rodzime.
Mamy rzeki i pola.
Morza, lasy i góry.

Dzieci czytają wiersz S. Wasiljewa „ROSJA”

Rosja jest jak słowo z piosenki.
Młode liście brzozy.
Otoczony lasami, polami i rzekami.
Przestrzeń, rosyjska dusza.

Kocham Cię moja Rosja
O jasne światło twoich oczu,
Za umysł, za czyny świętych,
O głos donośny jak strumień,

Kocham, rozumiem całym sercem
Stepy tajemniczy smutek.
Kocham wszystko, co nazywają
Jednym słowem – Rosja.

TANIEC „Na polu była brzoza”

PROWADZĄCY. A teraz chcę odgadnąć ostatnią i chyba najważniejszą zagadkę:
1. Bez początku, bez końca, bez tyłu głowy, bez twarzy.
Wszyscy wiedzą, zarówno młodzi, jak i starsi, że jest wielką piłką.
Bez względu na to, ile jeździsz, czy chodzisz, nie znajdziesz tu końca. (Ziemia)

2. Zadłuży się z zbożem -
Karawana powróci. (Ziemia)
PROWADZĄCY. Chłopaki, jakie przysłowia znasz o swojej ojczyźnie.
Ziemia żywi ludzi jak matka dzieci.
Pokłoń się Matce Ziemi, ona wynagrodzi ci stokrotnie.
Ryby - woda, ptaki - powietrze, a człowiek - cała ziemia.
Matka-Ser-Ziemia karmi wszystkich, wszystkich podlewa, wszystkich ubiera, wszystkich ogrzewa swoim ciepłem!
Każda osoba - zarówno dobra, jak i zła - ziemia da schronienie.
Matka jest dobra dla swoich dzieci, a ziemia jest dobra dla wszystkich ludzi.

Czytanie wiersza „Matka Ziemia” L. Abdułowa.

Powiedz mi, jaka jest prawidłowa nazwa Ziemi?
Czy ziemia jest droga? Czy ziemia jest złota?
Nie, lepiej jej powiedzieć: „Kochanie! »
Ziemia jest naszą kochaną, miłą matką!
Zabrzmi słodko i bardziej prawdziwie
Bo wszystko co kochamy
Wszystko przez nią stworzyła – zarówno góry, jak i rzeki,
A las, kwiaty, jesień i lato,
I deszcz i ty.

PROWADZĄCY. Drzewa sadzi się wiosną. Mówi się, że jeśli ktoś chce zostawić na ziemi dobrą pamięć o sobie, musi zasadzić drzewo.

Wiersz „Święto lasu” S. Marshak

Co sadzimy sadząc lasy?
Maszty i reje - do trzymania żagli,
Kabina i pokład, żebra i kil -
Podróżuj po morzu w burzy i spokoju.
Co sadzimy sadząc lasy?
Lekkie skrzydła - leć do nieba.
Stół, przy którym będziesz pisać.
Długopis, linijka, piórnik i notes.
Co sadzimy sadząc lasy?
Gąszcz, po którym kręci się borsuk i lis.
Gąszcz, w którym wiewiórka ukrywa wiewiórki,
Gąszcz, w którym pukają pstrokate dzięcioły.
Co sadzimy sadząc lasy?
Liść, na który spada rosa
Świeżość lasu i wilgoć,
I cień - to właśnie sadzimy
Dziś.

Treść programu:

  1. Pielęgnuj miłość i szacunek do dzikiej przyrody.
  2. Utrwalić wiedzę dzieci o zwierzętach i roślinach naszej planety.
  3. Wyjaśnij wiedzę o tym, z czego składa się nasza planeta i bez czego nie może istnieć życie na Ziemi.
  4. Podnieś pragnienie utrzymania planety w czystości.

Sprzęt i materiały:

1. Laptop.

2. Projektor.

3. Ekran do projekcji.

  1. Prezentacja abstrakcyjna.
  2. Zabawki dla zwierząt.

Wykorzystane nowoczesne technologie edukacyjne:

  1. Technologie oszczędzające zdrowie:
  • gra komunikacyjna;
  • gra mobilna;
  • gimnastyka palców;
  • psycho-gimnastyka;
  • dynamiczna pauza logarytmiczna;
  1. Technologie informacyjne i komunikacyjne.

Przebieg zajęć edukacyjnych:

Pedagog:

Ziemia musi być chroniona
Chroń w każdy możliwy sposób
Góry, rzeki i pola -
To cała nasza Ziemia.
Życie na nim co godzinę,
Więc to zależy od nas wszystkich
Jaka jest nasza troska o nią,
Każdego dnia ważniejsze.
Szczęśliwego dnia Ziemi
Zadbaj o naszą Ziemię
A ona ci odpowiedziała
Chroni przed różnymi problemami!

Wychowawca: Chłopaki, dzisiaj są urodziny naszej niebieskiej planety Ziemia (pokaż 1 slajd). Ziemia jest naszym wspólnym domem dla zwierząt, ludzi i roślin.

Gimnastyka palców „Prosięta”.

Palce są wyciągnięte; na przemian „idź” każdym z palców na stół lub kolana.
Ten gruby prosię cały dzień machał ogonem,
Małe palce.
Ta tłusta świnia podrapała się grzbietem o płot.
Anonimowy.
La-la-la-la, lu-lu-lu, kocham świnię
„Latarnie”.

Zaciskamy i rozluźniamy pięści.
Ta gruba świnia skubała ziemię nosem,
Średni.
Ten gruby prosiaczek sam coś narysował.
Wskazywanie.
La-la-la-la, lu-lu-lu, kocham prosiaka,
Zaciskamy i rozluźniamy pięści.
Ta gruba świnia to kanapowiec i bezczelny,
Wielki.
Chciał spać w środku i odepchnął wszystkich braci na bok.
Zaciskamy dłoń w pięść, zaciskamy kciuk do wewnątrz.

Wychowawca: Czy wiesz, jakie zwierzęta zamieszkują naszą ziemię?

Odpowiedzi dzieci: koty, psy, tygrysy, krowy, lwy itp.

Wychowawca: Dobrze! A jest ich znacznie więcej. Niektóre żyją w lesie - nazywane są zwierzętami dzikimi lub leśnymi. Jakie znasz dzikie zwierzęta?

Odpowiedzi dzieci: lis, wilk itp.

Wychowawca: Dobra robota! Pokażę ci zdjęcia, a ty nazwiesz, jakie zwierzęta są na nich przedstawione (pokazuje 2, 3 i 4 slajdy).

Gra komunikacyjna „Zwierzęta”.

Zabawki „zwierzęta domowe i dzikie” są porozrzucane po pokoju w chaotyczny sposób. Dzieci podzielone są na 2 grupy. Kto znajdzie więcej zwierzaków - ta grupa wygrała.

Wychowawca: A teraz przyjrzyjmy się zwierzakom (pokazuje 5 i 6 slajdów).

Wychowanie fizyczne „Podróż”.

Dzieci podążają za sobą wykonując ruchy zgodnie z tekstem.

- Idziemy wiejską drogą, po rozgrzanej słońcem ziemi.

(tupie nogami.)

Przed nami łąka, pod stopami miękka trawa.

(Wykonuj ruchy ślizgowe nogami.)

Idziemy brzegiem rzeki, pod stopami szumi piasek. (Pociera dłonie.)

Po drewnianym moście przekraczamy rzekę. (Unosząc nogi wysoko, klaszcz pod kolanami.)

Drugi brzeg rzeki jest bagnisty, skaczemy z pagórka na pagórek. (Wykonaj skoki na dwóch nogach.)

Wokół zarośli wierzb wiatr potrząsa giętkimi gałęziami. (Podnieś ręce nad głowę, potrząśnij nimi.)

Przed nami szeroki rów. (Robią duży skok.)

Dojrzałe jagody po prawej i lewej stronie, zbierzmy je. (Wykonuj przechyły w prawo i lewo, przysiady.)

Przechodzimy przez łąkę porośniętą wysoką trawą. (Idą z podniesionymi kolanami.)

Nadchodzimy!

Wychowawca: Gdzie żyją dzikie zwierzęta?

Odpowiedzi dzieci: W lesie!

Wychowawca: Dobrze! (pokaż 7 slajdów). A gdzie mieszkają tacy mieszkańcy naszej Ziemi jak ptaki i ryby?

Odpowiedzi dzieci: W wodzie.

Wychowawca: Tak, ptaki żyją na niebie, a ryby w wodzie (pokaż 8 i 9 slajdów).

Nie ma już pięknej Matki Ziemi. Rosną na nim cudowne drzewa i piękne kwiaty (pokaż 10, 11, 12 slajdów). Więc pielęgnujmy, kochanie, nie rujnujmy jej. Jak chronić ziemię?

Odpowiedzi dzieci: Nie śmieć, sprzątaj.

Psychogimnastyka „Kwiat”.

Zachęca się dzieci do wyobrażenia sobie, że są to małe kiełki, które stopniowo rosną i zamieniają się w kwiat.

Wiersz Ziemi:

"Matka Ziemia"

Powiedz mi,

Jak

nazwać ziemię?

Czy ziemia jest droga?

Czy ziemia jest złota?

Nie, chyba lepiej powiedzieć

Do niej: „Kochanie!

Ziemia jest naszą kochaną, życzliwą matką!”

Zabrzmi więc słodko i dokładniej.

Bo wszystko co kochamy

Wszystko jest przez nią stworzone -

I góry, rzeki, lasy i kwiaty.

I jesień, lato, deszcz i ty.

Rozrywka w przedszkolu dla dzieci w wieku 6-7 lat „Dzień Ziemi”.

Cel:
kształtowanie pozytywnego emocjonalnie nastawienia do otaczającego świata, zrozumienia jego stanu, szacunku.

Zadania: utrwalić wiedzę o przyrodzie. Powtórz zasady zachowania w lesie. Rozwijaj umiejętność znajdowania właściwej odpowiedzi, rozwijaj pamięć, szybkość reakcji. Rozwiń umiejętność porównywania, uogólniania. Pielęgnuj poczucie koleżeństwa, szacunku dla partnerów i rywali w grze. Kultywować humanitarny stosunek do natury, uczucia miłości do Ziemi, na której żyjesz.

Materiał: kula ziemska, ilustracje zasad postępowania w lesie, d / i „Kto gdzie mieszka?”, żetony, emblematy drużyn, maski do sceny „Motyl w niebezpieczeństwie”, „śmieci” do gry, medaliony „Dzień Ziemi”.

Postęp gry:

Chłopaki, zebraliśmy się dzisiaj, aby świętować Dzień Ziemi. Czy wiesz, jakie to wakacje? (Nie). Tutaj posłuchaj.
Wiele lat temu, 22 kwietnia, wydarzyła się katastrofa ekologiczna, straszna katastrofa, która zagroziła życiu wszelkiego życia na Ziemi: zwierząt, ptaków, owadów, roślin - wszyscy byli w wielkim niebezpieczeństwie i byli na skraju wyginięcia, ale ludzie z całej planety zjednoczyli się i stanęli w obronie Ziemi i środowiska, aby chronić nasze lasy, pola, morza i ich mieszkańców. Oto taka historia.
Ty i ja również jesteśmy częścią naszej planety i musimy chronić naszą Ziemię, ptaki, owady, zwierzęta.
1 dziecko: Nasza planeta to Ziemia
Bardzo hojny i bogaty:
Góry, lasy i pola -
Nasz dom, chłopaki!
2 dziecko: Ratujmy planetę
Nie ma drugiego takiego na świecie!
Rozrzućmy chmury i dym nad nim,
Nie damy jej nikomu skrzywdzić!
3 dziecko: Zaopiekujemy się ptakami, owadami, zwierzętami.
To tylko uczyni nas lepszymi.
Udekorujmy całą Ziemię ogrodami, kwiatami,
Wszyscy potrzebujemy takiej planety!
(Dzieci słuchają piosenki „Mały kraj”).

Niesamowity świat przyrody jest bogaty, piękny i nieskończenie różnorodny. Gdziekolwiek jesteś: w lesie, na łące, nad brzegiem rzeki - wszędzie otaczają Cię zagadki i tajemnice. Dziś postaramy się otworzyć kilka stron tego świata, przeprowadzimy z Wami quiz „Przyroda wokół nas”. W quizie wezmą udział dwie drużyny. Są to drużyna Kubusia Puchatka (wskazany jest kapitan drużyny) i drużyna Cheburashka (wskazany jest kapitan drużyny).

Każda poprawna odpowiedź będzie punktowana chipem. Po quizie policzymy ilość żetonów i wyłonimy zwycięzcę gry. Zacznijmy więc od powitania zespołów. Pozdrowienia dla zespołu:

1. „Kubuś Puchatek”- proszę:
Chcemy tylko życzyć
Pokazujesz się o piątej.

2. „Czeburaszki”- proszę:
Jesteśmy fajnym zespołem
Nie możemy się nudzić
Rywalizuj z nami
Ryzykujesz przegraną!

Rozgrzewka drużynowa. Gra: „Nazwij to szybko”.
Zespół Czeburaszki: posłuchaj
Ptak białostronny. (Sroka)
Jaka roślina może nas spalić? (Pokrzywa)
Drzewko świąteczne. (Drzewko świąteczne)
Pora roku, kiedy budzi się przyroda. (Wiosna)
Koń w kamizelce. (Zebra)
Kim jest ordynans w zwierzęcym lesie? (Wilk)
Jak nazywa się domowy krewny zająca? (Królik)

Drużyna Kubusia Puchatka:
Dziki krewny świni. (Dzik)
Jak nazywa się dom niedźwiedzia? (Legowisko)
Czy zające przechowują jedzenie? (Nie)
Ptak z czerwonymi piersiami. (Gil)
Jaki kwiat kwitnie bez liści? (Podbiał)
Kto jest ordynansem ptasiego lasu? (Dzięcioł)
Jak nazywa się zwierzę budujące tamy na rzekach? (Bóbr)

Drużyny wykonały świetną rozgrzewkę. Przejdźmy do pierwszego zadania. Musisz usłyszeć i nazwać drzewa znane ci z opisu. Trzy drzewa dla każdej drużyny.

Drużyna Kubusia Puchatka.
To drzewo jest wesołe i eleganckie o każdej porze roku. Wiosną kwitnie białymi pachnącymi kwiatami, latem szeleści rzeźbionymi liśćmi, a jesienią jaskrawe grona jagód posypują jego gałązki. Zimą chętnie odwiedzają go różne ptaki: gile, jemiołuszki, cietrzewie, głuszce, kosy. (Jarzębina.)

- To drzewo nazywa się pięknem rosyjskiego lasu. Ile o nim napisano piosenek, ile wierszy! Smukły, z białą korą, z cienkimi opadającymi gałązkami i gadatliwym listowiem, zawsze wzbudza podziw i radość. A małych pierzastych braci przyciągają kolczyki z nasionami. (Brzozowy.)

- Każdy, kto wiosną przechodzi obok tego drzewa, woła: „Dobrze pachnie!” Jest usiana puszystymi pędzlami białych pachnących kwiatów. Jego silny aromat jest nie tylko przyjemny, ale także użyteczny: oczyszcza powietrze z zarazków. (Ptasia wiśnia.)

Zespół Czeburaszki.
- To drzewo jest łatwe do rozpoznania zimą po prawie czarnym pniu. Jej owoce - okrągłe orzechy - wiszą na gałęziach prawie do wiosny. A wczesnym latem kwitnie pachnącymi żółtymi kwiatami. Kwiaty bogate w słodki nektar są chętnie odwiedzane przez różne owady. A pszczoły robią pyszny, leczniczy miód z pachnącego soku. (Lipa.)

- Szorstkie liście tego drzewa składają się z połówek różnej wielkości. Niezwykłe jest też drewno: solidne, sprężyste, nie odkształca się pod wpływem wody, wysychając nie pęka. A kłody z niego okazują się całkowicie magiczne: nie można ich rozłupać siekierą - siekiera wbija się we włókna drewna. (Wiąz.)

- Nazywają go potężnym leśnym bohaterem: nawet podczas silnych huraganów mocno „siedzi” w ziemi. Jego drewno jest doskonałym materiałem budowlanym; leki są wytwarzane z kory, dzików, sójek i innych zwierząt leśnych lubiących ucztować na owocach. (Dąb.)

Trzecie zadanie: Blitz-konkurs „Nazwij dodatkowe słowo”.
"Kubuś Puchatek":
Klon, lipa, brzoza, świerk, topola.
Wiewiórka, niedźwiadek, lis, wilczyca.
Ważka, komar, mucha, szczupak, konik polny.

„Czeburaszki”:
Jarzębina, sosna, czeremcha, tulipan.
Gawron, rekin, flądra, makrela.
Lis, krowa, jeż, zając, wilk.

Teraz przeczytamy wspaniałe reklamy: musisz zgadnąć, które zwierzę napisało reklamę:
Pomogę każdemu, kto ma zepsuty budzik! (Kogut.)
Przyjaciele! Kto potrzebuje igieł, skontaktuj się ze mną! (Jeż.)
Jestem przeurocza i atrakcyjna1 Kogokolwiek zechcesz oszukać, będę krążyć wokół twojego palca! Bardzo proszę: dzwonić po imieniu i patronimicznie! Nie dzwoń do Patrikeevny! (Lis.)
Coś bardzo nudnego, by wyć do samego księżyca. (Wilk.)
Kto znajdzie mój ogon: zachowaj go na pamiątkę. Z powodzeniem wyhoduję nową! (Jaszczurka.)
Zmęczony czołganiem się! Chcę wystartować. Kto doda skrzydeł? (Wąż.)

A teraz trochę odpoczniemy.

Wychowanie fizyczne:
Ręce uniesione i pomachane
To są drzewa w lesie.
łokcie wygięte, pędzle wstrząśnięte,
Wiatr strąca rosę.
Delikatnie pomachajmy rękami -
Ptaki lecą w naszym kierunku.
Jak siedzą, pokaż-
Skrzydła składamy do tyłu.

Prowadzący:
A teraz zagramy z tobą.

Gra w piłkę "Wiem..." Dzieci stają się w kręgu. Prowadzenie w centrum z piłką. Facylitator rzuca piłkę do gracza i nazywa kategorię obiektu przyrodniczego, na przykład drzew. Przedszkolak wymienia 3-5 nazw drzew. Następny gracz nazywa przedmioty z innej kategorii.

A teraz uważnie słuchamy pytań zespołów.

Kubuś Puchatek.
1. Najdłuższe zwierzę. (Żyrafa)
2. Kto nosi dziecko w torbie? (Kangur)
3. Ptak, który nie potrafi latać i nie boi się mrozu? (Pingwin)
4. Długouchy tchórz. (Zając)
5. Kto śpi do góry nogami? (Nietoperz)
6. Który wąż ma kaptur? (Kobra)
7. Który ptak nie buduje gniazda? (Kukułka)

Czeburaszki.
8. Największe zwierzę żyjące na lądzie. (Słoń)
9. Największe zwierzę żyjące w oceanie. (Wieloryb)
10. Jakie zwierzę buduje tamy na rzekach? (Bóbr)
11. Kto nosi na sobie swój dom? (żółw, ślimak)
12. Który ptak ma najpiękniejszy ogon? (U pawia)
13. Pasiasty krewny kota. (Tygrys)
14. Jakie zwierzę nazywa się statkiem pustyni? (wielbłąd)

Ludzie żyli na planecie
Matki, ojcowie i ich dzieci.
Ludzie rzucają papierem
Planeta pogrąży się w bałaganie...

Gra „Posprzątaj”.
Dzieci dzielą się na 2 drużyny: jedna zabiera śmieci papierowe (gazety, papierki po cukierkach, druga - śmieci plastikowe (plastikowe butelki, kubki, naczynia jednorazowe itp.).


Co za miły uczynek zrobiliście na Dzień Ziemi. Gdy stało się czyste, myślę, że dla Ziemi będzie to najlepszy prezent od Was. Zawsze bądź miły, wrażliwy na naturę, chroń ją, przyjaźnij się z nią, jak z przyjaciółmi.
Chłopaki, zobaczmy, jakie śmieci tu były i co należało z nimi zrobić?
- Gazety, opakowania cukierków można zakopać w ziemi, gdzie zgniją i zamienią się w nawóz dla gleby. - Żelazne puszki można również zakopać pod korzeniami młodych drzew, aby lepiej rosły, puszka rdzewieje i uwalnia żelazo do gleby, co jest dobre dla ich wzrostu. A zwierzęta nie ucierpią.
- Czy szklane słoiki można zostawić w lesie? (Nie)
Czemu? Mogą się złamać, a odłamkami mogą zranić zarówno ludzi, jak i zwierzęta.
- Czy plastikowe butelki można zostawić w lesie? (Nie)
Trzeba je zabrać ze sobą i wyrzucić do śmietników, bo plastik nie gnije, pozostaje niezmieniony i nie przynosi lasowi żadnych korzyści, a jedynie psuje jego wygląd.

A teraz przeczytam w kolejności pięć faktów o jednym rodzaju śmieci. Drużyna, która prawidłowo określi, o co chodzi najszybciej, otrzymuje jeden żeton. Drużyna, która zbierze najwięcej żetonów, wygrywa ten konkurs.
1. Robi się z niego wiele zabawek.
2. Występuje w wielu kolorach i jest bardzo trudny do wykonania.
3. Przedmioty z niego wykonane niewiele ważą.
4. Jeśli go podpalisz, pojawi się dużo czarnego dymu, który brzydko pachnie.
5. Nie można go wyrzucić, ponieważ nie rozkłada się samoczynnie w naturze.
(Plastikowy)
1. Został wynaleziony przez Chińczyków.
2. Otrzymujemy go z drewna.
3. Łatwo się pali.
4. Wytwarza dużo śmieci.
5. Zwykle na nim rysują lub piszą.
(Papier)
1. Wykonany jest z piasku.
2. Najczęściej jest przezroczysty.
3. Kiedy spada, pęka.
4. Po podgrzaniu staje się lepki, jak ciasto.
5. Opuszczony w lesie może stać się źródłem ognia.
(Szkło)
1. To jest coś, co jest obfite w mieście, ale niewiele na wsi.
2. Szczególnie dużo tego w mieście przemysłowym, gdzie jest wiele zakładów i fabryk.
3. Z tego powodu ludzie chorują, bardzo się denerwują, głośno krzyczą, a to staje się jeszcze większe.
4. Jest publikowany przez różne urządzenia, maszyny.
5. Powoduje zanieczyszczenie powietrza i środowiska.
(Hałas)

1. Zdarza się, gdy coś się starzeje lub się zepsuje.
2. Widać go wszędzie – w mieście, na wsi, nawet przy drogach.
3. Można z tego zrobić coś nowego.
4. Może być kolorowy.
(metal)

Teraz zagrajmy w grę „Mały ptaszek”.
Konieczne jest uważne monitorowanie, dokąd poleci ptak (palec wskazujący prawej ręki). Nie odwracając głowy, podążaj jednym okiem: w prawo, w lewo, w górę, do nosa, do przodu. Dwa razy. (3)

Dzieci, znacie zasady zachowania w lesie?
Zasady:
1. Nie możesz łamać gałęzi drzew.
2. Nie możesz rozerwać źdźbeł trawy, liści, kwiatów.
3 Nie można niszczyć ptasich gniazd, mrowisk, nor zwierząt.
4. Nie można przywozić zwierząt domowych z lasu.
5. Nie można pozostawić nieugaszonego pożaru w lesie.
6. Nie możesz zbierać ptasich jaj.
Dobra robota chłopcy.

V-l: Drzewo, trawa, kwiat i ptak
Nie zawsze wiedzą, jak się bronić.
Jeśli zostaną zniszczone
Będziemy sami na planecie!

Słuchajcie, chłopaki, co może się stać, jeśli ty i ja nie chronimy i nie chronimy naszej przyrody, owadów, ptaków, zwierząt.

A teraz scena w wykonaniu dzieci: motyl, dzięcioł w szkółce, mrówki.
Pojawia się motyl i szkółkarski dzięcioł.
Motyl: (płacze) Jaki słoń przyszedł do nas w lesie,
Tylko hałas jest wart i trzaska,
Wszystkie kwiaty zdeptane,
Złamał mi skrzydło!
Nadepnąłem na robaka
Prawie zmiażdżył błąd!
Jak mogę teraz latać?
Niedługo muszę iść do lekarza!
dyżurny dzięcioł: Pozwól mi zabandażować skrzydło,
Szybko założę opony
Trudny przypadek - złamanie
Zabierzemy cię teraz do szpitala. (dźwięk syreny karetki. Pojawiają się dwie mrówki)
Ant 1: Jesteśmy sanitariuszami lasu,
Praca w dzień iw nocy!
Jesteśmy gotowi na chorych
Pomóż z całego serca!
Ant 2: Zabierzemy cię, siostro
Do szpitala mrówek!
Wkrótce znów będziesz
Zręcznie machaj skrzydłami! (biorą motyla i odchodzą).


Tak, chłopaki, takie smutne historie zdarzają się czasem w lesie. Ale wiem, że jesteście dobrymi dziećmi, sympatyzujecie z naturą i jej mieszkańcami, przyjaźnicie się z nią i chronicie ją.

Cóż, przyjaciele natury, dużo wiecie, potraficie zrobić wiele rzeczy pożytecznych dla przyrody, a proponuję rozwiązywać zagadki. (zgaduje 5-7 zagadek o zwierzętach, ptakach).
1 Nie widzisz siebie, ale słyszysz piosenkę. (Komar).

2 Mieszka w norce,
Obgryzanie skórki.
Krótkie nogi.
Boi się kotów. Mysz

3 U progu płacz,
ukrywa pazury,
Cicho wejdź do pokoju
Szmery, śpiewa. Kot

4 Chłopaki mają zielonego przyjaciela,
Wesoły przyjaciel, dobry,
On im da
Setki rąk
I tysiące rąk. Las

5. od oddziału do oddziału,
Szybki jak piłka
Rudowłosy cyrkowiec galopuje przez las.
Tutaj w locie zerwał guz,
Wskoczyłem na bagażnik
I uciekł w zagłębieniu. Wiewiórka

6. Zły drażliwy
Mieszka na pustkowiu lasu.
Za dużo igieł
I ani jednego wątku. Jeż
Rozwiązałeś zagadki, dobra robota.

Gra „Zdarza się - to się nie dzieje.
Lodowy dryf latem (nie zdarza się).
Opadanie liści latem (nie zdarza się).
Deszcz latem (sporadycznie).
Rosa zimą (nie zdarza się).
Przymrozki na wiosnę (występują).
Burza latem (czasami).
Śnieżyca latem (nie zdarza się).
Tęcza latem (czasami).
Grad w lecie (czasami).
Buran latem (nie zdarza się).
Zimą szron (czasami).
Mgła jesienią (czasami).
Krople w lecie (nie zdarza się).
Szron latem (nie zdarza się).
Mróz w lecie (nie zdarza się).
Kałuże zimą (nie zdarza się).

Każde zwierzę żyje we własnym środowisku. Naprawdę chłopaki?
Teraz zagramy „Kto gdzie mieszka?”.
Dzieci otrzymują 5 kart z różnymi siedliskami zwierząt i muszą ułożyć zwierzęta zgodnie z ich siedliskiem: las, pustynia, farma, staw).
A teraz policzymy zarobione żetony.
Jesteście prawdziwymi przyjaciółmi natury i nie pozwolicie jej urazić. Jestem pewien, że zaopiekujesz się naszą Ziemią, ptakami, owadami, zwierzętami. Jako prawdziwi koneserzy puszczy i mam nadzieję, obrońcy puszczy i jej mieszkańców, przedstawiam Wam każdemu godło „Przyjaciół Lasu”.
I oczywiście martwienie się
Że czasami my bezbożnie
Nie zatrzymujemy tego, co mamy
Nie oszczędzamy, nie żałujemy.

Nie odpowiadam za nic
Jak najmniejsza
Nas na tej planecie
Pozostaje żyć i rządzić.

Nie podobają się właściciele
Więc niszczymy nasze dobro,
Jesteśmy dumni z natury
I kochamy nasz kraj.

Dziecko: Nasz dom jest naszym własnym, naszym wspólnym domem jest
Ziemia, w której mieszkamy!
Nie możemy liczyć cudów,
Mają jedno imię:
Lasy, góry i morza -
Wszystko nazywa się Ziemią.

Dziecko: Ratujmy planetę
Nie ma nic takiego w całym wszechświecie.
W całym wszechświecie jest tylko jeden
Jest nam dany na całe życie i przyjaźń.
1. Gałęzie jakich drzew można znaleźć w wannie? (brzoza, dąb).
2. Co mają sosna, topola, osika, a brzoza nie? (litera o).
3. Które zwierzę w lesie wie, gdzie jest miód? (niedźwiedź).
4. Dlaczego kaczki pływają? (od brzegu).
5. Ile nóg ma pająk? (osiem).
6. Pierwsze wiosenne ptaki (gawrony).
7. Co robi jeż zimą? (we śnie).
8. Karkusha to: (wrona).
9. Jakie drzewo najbardziej podoba się dzieciom zimą? (świerk).
10. Jakie są kamienie w morzu? (mokry).
11. Lata cały dzień, wszyscy się nudzą (latają).
12. Pływałem w stawie, ale byłem suchy.(Gęś).
13. Czerwony cheat (lis).
14. Rozpoczyna tydzień (poniedziałek).
15. Pierwszy wiosenny kwiat (przebiśnieg).
Na tym zakończyła się nasza zabawa. (Muzyka finałowa).

Dzień Ziemi!
(Lekcja tematyczna dla rady pedagogicznej; prowadzi Walentyna Władimirowna Fursowa, nauczycielka grupy przygotowującej do szkoły.)

Dziś są urodziny ziemi!

Jak jabłko na spodku, mamy jedno.
Nie spiesz się z ludźmi, aby wyczerpać wszystko do dna.
Nic dziwnego, że można dostać się do ukrytych skrytek,
Grabić wszystkie bogactwa przyszłych wieków.

Potraktujcie to, ludzie, jako swój własny porządek.
Nie ma ziemi, nie będzie każdego z nas.

Każdy z nas stara się, aby nasz dom był przytulny i piękny. Ale przekraczając próg naszego domu, zapominamy, że za tym progiem jest także nasz dom. Ta planeta Ziemia!
- Bardzo ważne jest dbanie o nasz wspólny dom - Ziemię i wszystkich, którzy na niej mieszkają. Oprócz nas i naszych bliskich na Ziemi wciąż żyje wiele innych osób.
Kto jeszcze mieszka blisko nas?
(zwierzęta, ptaki, rośliny.)



Ziemia jest naszym wspólnym domem, co oznacza, że ​​powinniśmy o nią dbać.
Istnieją 4 pory roku.

Wiosna.
Jestem wiosną. Mam dużo światła i słońca. Budzę naturę po zimowym śnie.
Wiosną na polach i łąkach kwitną kwiaty, w ogrodach kwitną drzewa owocowe. Pojawiają się owady i ptaki. Jestem najpiękniejszą i najbardziej potrzebną porą roku.



Lato.
Jestem latem. Najcieplejsza pora roku. Mój główny kolor to zielony. Daję siłę roślinom, zwierzętom, pomagam dzieciom stać się silniejszymi i rosnąć. Mam dużo kwiatów i jagód. Dlatego jestem główną porą roku.



Jesień.
Jestem jesienią. Daję zbiory zbóż, owoców, warzyw. Jesienią wszystko wokół staje się złote, szkarłatne. Dlatego jestem główną porą roku.



Zima.
Jestem zimą. Daję odpoczynek natury. Drzewa zrzucają liście, wiele zwierząt zasypia. Pomagam stać się wytrzymałym i zahartowanym. Wiem, jak chronić rośliny i zwierzęta, więc zasypuję ziemię białym śniegiem. Ozdabiam świat mrozem i płatkami śniegu. Jestem najważniejszą porą roku.



- Proszę, żadnych sportów, wszyscy jesteście ważni i potrzebujemy wszystkich. Każda pora roku ma swoje zalety i swój ważny biznes. Bardzo się cieszymy, że mieszkamy w kraju, w którym są wszystkie cztery pory roku. W końcu są kraje, w których panuje wieczne lato, gdzie ludzie nigdy nie widzieli śniegu, zimy.
Kochamy wszystkie pory roku.
- Aby pogodzić się z porami roku, sugeruję, aby co sezon podarować chłopakom prezent z okazji Dnia Ziemi.
Pory roku bawią się z dziećmi w grę „Zrób zdjęcie pór roku”.
Okrągły taniec „Happy Birthday Earth” (ze słowami)


1. Słońce wzeszło, świeciło na niebie,
W dniu urodzin Ziemi spacerowałem po ogrodzie
2. Ptaki latały, siedziały na werandzie.
W urodziny Ziemi zaśpiewali piosenkę.
3. Weszliśmy do lasu, wędrowaliśmy ścieżkami
W urodziny Ziemi daliśmy kwiaty.
(Pory roku dają prezenty i odchodzą)



- A teraz poznamy mieszkańców ziemi. (gra „Dzikie i domowe zwierzęta”).
Przybywa motyl
Dzień dobry! Summer mnie przysłała. Mam prezent i kopertę z pytaniami.
- Zastanawiam się, jakie pytania przysłało nam lato.
1. Jakie owady znajdują się wraz z motylami na kwitnącej łące?
(na zmianę wzywają jednego owada na raz)
2. Kto mieszka w głuchym lesie? Niezdarny, niezdarny? Latem je maliny, miód, a zimą ssie łapę? (niedźwiedź)


3. Co to za dziewczyna, ani krawcowa, ani rzemieślniczka. Sama niczego nie szyje, tylko igłami przez cały rok. (Drzewko świąteczne)
4. Nie zważając na pogodę, spaceruje w białej sukience, a w jeden z ciepłych dni May daje jej kolczyki. (brzozowy)
5. Wejdź do ogrodu i wypełnijmy usta kapustą nad grządką, ukradkiem obgryzajmy marchewki. (zając)
Gra. „Ptaki wędrowne i zimujące”
- Oto prezent od zimy.
Pytanie: Jakie są nazwy skrajnych punktów północy i południa na ziemi; gdzie jest zawsze zimno? (biegun północny i biegun południowy)
- Jaki prezent przygotowała dla nas jesień?
2 kosze
To są owoce Ziemi - warzywa, owoce. Jesień wie, że chłopaki nigdy nie mylą tego, co rośnie w ogrodzie, co jest w ogrodzie.
Zadanie: musisz nazwać warzywa i owoce i ułożyć je w koszach.
Leci wróbel.
Wróbel.
- Witam! Wiosna dała ci 2 duże koperty, jedną z nasionami, a drugą z kwiatami, poprosiła o zebranie wiosennych bukietów.



Wróbel.
- A ja odlatuję! śpieszę się, do widzenia!
Prowadzący.
- Och, te wróble zawsze gdzieś się spieszą. Jaki interes mogą mieć ptaki na wiosnę?
(Ptaki budują gniazda dla swoich piskląt; niszczą szkodniki w ogrodzie i na polu, gąsienice, szkodliwe owady w ziemi.)
Ptaki są bardzo pożyteczne, muszą być chronione, chronione, karmione w zimnych porach roku.
- A teraz wykonamy zadanie Wiosny.
Pierwsze zadanie. Kompozycja bukietów wiosennych.


Drugie zadanie. Sadzimy sadzonki kwiatów, aby ozdobić Ziemię!

Integracja obszarów edukacyjnych

„Poznanie”, „Komunikacja”, „Socjalizacja”, „Muzyka”.

Cel: Aby skonsolidować poglądy na temat naszej planety Ziemi, ogólnie na temat Wszechświata.

Zadania:

Edukacyjny.

Aby dać dzieciom wyobrażenie o planecie Ziemia. Sformować w dziecku ideę nierozerwalnego związku między człowiekiem a naturą.Uogólniaj wyobrażenia dzieci na temat ekologicznej zależności między zjawiskami a obiektami przyrody. Wprowadź dzieci do wzrostu roślin. Daj wyobrażenie „Skąd wieje wiatr?”.

Rozwijanie.

Kontynuuj pracę nad rozwojem spójnej mowy, popraw mowę dialogiczną i monologową, utrwalaj umiejętność odpowiadania na pytania.Połóż podwaliny pod kulturę ekologiczną.Rozwijaj dobrowolną uwagę, samokontrolę, zdolności motoryczne mięśni palców.

Edukacyjny.

Pielęgnuj życzliwą postawę wobec wszystkich żywych istot. Pielęgnuj miłość do rodzimej przyrody, rozwijaj chęć jej ochrony, dbaj o nią.

Materiały i ekwipunek: piosenka „Ziemia jest naszym wspólnym domem” N.B. Karavaeva, slajdy „Jak piękny jest ten świat”, doniczka, piosenka „Przyjaźń” grupa „Barbariki”, wskaźniki strzałek (zielona, ​​niebieska, biała, brązowa), portret wody (puzzle ), slajdy „Chmury i wiatr”, nawóz, konewka, zestaw „Ogrodnik”, skrzydełka (do gry), piosenka „Sunny Bunnies”, piosenka „Happy Birthday Earth!”.

Prace wstępne: oglądanie slajdów „Piękno planety”, „Katastrofy ziemskie”. Wprowadzenie do globusów. Rozmowy o przyrodzie ożywionej i nieożywionej.

Pedagog: Dzień dobry, mieszkańcy pięknej niebieskiej planety Ziemia! Dziś mamy święto - Dzień Ziemi.

Dzień Ziemi to święto czystej ziemi, czystej wody, czystego powietrza. Obchodzą go ci, którym nie jest obojętne, co przyszłe pokolenia zobaczą na naszej planecie.

Aby wyjaśnić nam wszystkim, co to za wakacje, zapraszamy na wycieczkę po naszej planecie. (Dzieci chodzą na krzesła)

Pokaz slajdów „Co za wspaniały świat”

Wszystko to jest naszą ojczystą planetą. Jakie to jest piękne i niesamowite.

Dziecko 1: Ziemia musi być chroniona

Chroń w każdy możliwy sposób

Góry, rzeki i pola -

To cała nasza Ziemia.

Dziecko 2: Życie na nim co godzinę,

Więc to zależy od nas wszystkich

Jaka jest nasza troska o nią -

Każdego dnia ważniejsze.

Dziecko 3: Szczęśliwego dnia Ziemi

Zadbaj o naszą Ziemię

A ona ci odpowiedziała -

Chroni przed różnymi problemami!

Pedagog: Natura ma trzy skarby:

Woda, ziemia i powietrze to jej trzy fundamenty.

Cokolwiek się pojawi,

Są całe, wszystko odrodzi się na nowo.

A słońce świeci, ogrzewa wszystkich.

Wszystko razem - to siła i dobro ...

Wchodzi dziewczyna trzymająca doniczkę. Dziewczyna jest smutna.

Pedagog: Cześć dziewczyno! Dlaczego jesteś smutny?

Dziewczyna: Witam! Chciałem więc wyhodować kwiat, posadziłem ziarno w doniczce, czekam, czekam, ale nic nie rośnie. Nawet nie wiem co robić...?

Pedagog: Chłopaki, pomóżmy dziewczynie wyhodować kwiat! Bez czyjej pomocy możemy się obejść?

Dzieci: Bez pomocy Ziemi, Wody, Powietrza i Słońca.

Pedagog: Zwróćmy się do nich po radę. Ale droga tam nie jest bliska. I tylko prawdziwi przyjaciele mogą go pokonać!

Dzieci czytają wiersze o przyjaźni

O PRZYJAŹNI Jurij Entin

1 dziecko: Bryza przyjaźni się ze słońcem,

I rosa z trawą.

Kwiat jest przyjacielem motyla,

Jesteśmy z tobą przyjaciółmi.

2 dziecko: Wszyscy z przyjaciółmi na pół

Chętnie się dzielimy!

Tylko po to, by kłócić się z przyjaciółmi

Nigdy!

3 dziecko: Przyjaźń to ciepły wiatr

Przyjaźń to jasny świat

Przyjaźń to słońce o świcie

Zabawna uczta dla duszy.

4 dziecko: Przyjaźń to tylko szczęście

Ludzie mają tylko jedną przyjaźń.

Z przyjaźnią zła pogoda nie jest straszna

Z przyjaźnią życie jest zawsze pełne.

5 dzieci: Przyjaciel podzieli ból i radość,

Przyjaciel wesprze i uratuje.

Z przyjacielem - nawet złą słabością,

W jednej chwili topi się i odchodzi.

6 dziecko: Wierz, zachowaj, doceniaj przyjaźń,

To najwyższy ideał.

Ona będzie ci służyć.

W końcu przyjaźń to cenny dar!

Pedagog: A oto zielona strzałka. Na kogo wskazuje ta strzałka? (Do Ziemi).

Ziemia: Cześć chłopaki! Jestem Matką Ziemią. I prawdopodobnie nie przyszedłeś do mnie?

Dziewczyna: Tak, przyszliśmy do Ciebie po radę. Chcieliśmy wyhodować kwiat i zasiać ziarno. Ale nie rośnie. Możesz nam pomóc?

Ziemia: - Mogę... Ale najpierw odpowiedz na moje pytania!

Dlaczego nazywam się Ziemia - pielęgniarka?

Co jest na Ziemi?

Czym różni się drzewo od krzewu?

Gra „Co się dzieje?”

Ziemia: Cóż, próbowałeś. W tym celu dam ci obiecaną radę: aby ziarno wykiełkowało, należy nakarmić glebę w doniczce. (Ziemia daje nawóz) I abyś sam rósł duży, silny i silny, jedz więcej warzyw, mają dużo witamin !!!

Pedagog: Tutaj mamy naszą pierwszą radę. Dziękuję Ziemi. A gdzie powinniśmy iść dalej?

Ziemia: A potem idź do Wody. Bez tego kwiat nie może rosnąć. (Ziemia liście).

Pedagog: Chłopaki, jak dostaniemy się do wody? Niebieska strzałka wskaże nam drogę. Czym jest woda? Jaka ona jest? W końcu musimy wiedzieć, czego szukamy.

Dziecko czyta wiersz Cóż to za woda?

Kto odpowie na pytanie?

Wszyscy wiemy o wodzie

I potrzyjmy dowolny nos:

Jest deszcz i sopel lodu

Biały śnieg i gładki lód

Potok i rzeka... Każdy

Niech zapamiętam i zrozumiem!

Po wierszu dzieci układają „portret wody”. Pojawia się woda.

Woda: Jestem Czarodziejką Voditsą,

Nie możesz się myć beze mnie

ośmielę się ci powiedzieć -

Nie możesz żyć beze mnie.

Dziewczyna: Witaj Wodo! Przyszliśmy do Ciebie po pomoc. Chciałem wyhodować kwiat i posadzić ziarno w doniczce. Ale nie rośnie. Ziemia poradziła nam nawozić glebę w doniczce. Co mówisz? Możesz pomóc?

Woda: Mogę, ale najpierw powiedz mi, gdzie mogę znaleźć się w naturze? (odpowiedzi dzieci)

Tak to prawda! Jestem taki: ja i śnieg, ja i rzeka, ja i deszcz - krople deszczu... Moje koleżanki - kropelki wysłały Ci filmową opowieść o tym, jak żyją. (Oglądanie prezentacji „Obieg wody w przyrodzie” ). Gdzie są moje magiczne kropelki? (wkłada wyimaginowaną kroplę wody do rąk każdego dziecka). Wysyłam wam kropelki na Ziemię. Rozlej czysty deszcz, podlej ziemię, drzewa i kwiaty, idź na spacer! Tak, patrz, nie folguj sobie, nie wchodź w kołnierz przechodniów, nie chlapnij!

Piosenka - gra „Potok”

Kropelki biegły w małych niebieskich butach (łatwy bieg),

Kropelki zamieniły się w strumyki-ścieżki,

Strumień biegł po kamykach, biegł po kamykach (biegnie),

Następnie w przezroczystej kałuży leżał, leżał, leżał (dzieci kucają: „zasypiają”),

Tu znowu rzucił się galopem i głośno mruknął (podskakuje z odbudową w kółko),

Widziałem rzekę - wskocz tam (przeskocz do przodu),

I natychmiast zamilkł (dzieci siedzą na dywanie).

Woda: Dam Ci magiczną konewkę z żywą wodą! Podlej swój kwiat, a wyrośnie silny i piękny. I nie zapomnij się umyć. Teraz idź na wiatr, to ci pomoże!

Gospodarz: Chłopaki, co wiemy o wietrze? Jaki jest wiatr? (odpowiedzi dzieci).

Zobacz slajdy „Chmury i wiatr”. Pojawia się wiatr.

Wiatr: Tak, tak jestem inny... Chcesz się ze mną pobawić?

Gra „Ciepły i zimny wiatr” Dzieci zamieniają się w owady. Gdy w muzyce pojawia się delikatny, ciepły wiatr, nad polaną przelatują owady, a gdy wiatr staje się silny, zimny, chowają się przed nim.

Pedagog: Wiatr, naprawdę lubimy, gdy jesteś ciepły i czuły. Chcemy, żebyś zawsze taki był.

Wiatr: Daję ci moją radę

I na koniec mówię:

Oddychać świeżym powietrzem

Rozluźniasz ziemię w garnku.

(Daje inwentarz - grabie za garnek). Wiatr odlatuje.

Pedagog: Wiatr dał dobrą radę. A kto jeszcze może nam pomóc wyhodować kwiat?

Dzieci: Słońce!

Pedagog: Oczywiście słońce! A oto żółta strzałka, która wskaże nam drogę do niej.

Dziecko 1: Słońce toczy się po niebie

Jak żółta piłka

Który ukryje się za chmurą,

To skacze po drzewach.

Dziecko 2: Wyjdź, wyjdź słońce

Świeć jaśniej

Uśmiechnij się do nas uprzejmie

Uczyń nas lepszymi!

Dziewczyna: Witaj słońce! Dobrze, że istniejesz! Chcemy wyhodować kwiat. Oto zasiane ziarno. Ziemia poradziła nam nawożenie gleby, Woda poradziła nam podlewać kwiat, a wiatr powiedział, że świeże powietrze jest po prostu niezbędne. A ty, Sunshine, pomożesz nam?

Słońce: Oczywiście pomogę, bo kocham was wszystkich,

A ci, których kocham

Są śmieszne konopie

Spójrzcie na siebie

Szukaj piegów!

Pedagog: A my zaśpiewamy dla Was piosenkę „Sunny Bunny”!

Dzieci śpiewają piosenkę.

Słońce: A teraz chcę ci dać radę. Umieść swój kwiatek w nasłonecznionym miejscu, aby był ciepły i szczęśliwy! (Słońce zachodzi )

Pedagog: Tutaj zebraliśmy wszystkie dobre rady od naszych przyjaciół. Teraz wiemy, co jest potrzebne do kwiatów (pomoc dzieciom: dobrze nawożona gleba, czysta woda, świeże powietrze i światło słoneczne). Dobrze! Jestem pewien, że możemy wyhodować wspaniały kwiat. I idąc za ich radą, my sami dorośniemy silni, silni, życzliwi, pogodni, a zatem zdrowi! Udekorujmy razem nasze małe planety i życzmy Ziemi wszystkiego najlepszego! (dzieci biorą balony, ozdabiają je kwiatami i tańczą do tańca).

Dzieci wykonują taniec „Happy Birthday Earth!”.

Pedagog: Wracajmydołącz do grupy i skorzystaj z rad naszych przyjaciół!

MBDOU kombinowanego typu nr 1, Samara

Streszczenie wypoczynku tematycznego z dziećmi grupy przygotowawczej

Mieć pytania?

Zgłoś literówkę

Tekst do wysłania do naszych redaktorów: