Huvitavad logopeediliste tundide kokkuvõtted metsloomadest. Ettevalmistusrühma logopeedilise tunni kokkuvõte „Meie metsade metsloomad. Motivatsioonivälja loomine
Olga Kudrevatova
Logopeedilise tunni kokkuvõte teemal: Metsloomad
Eesmärgid: 1. Aktiveerida ja laiendada laste aktiivset sõnavara sellel teemal;
2. Kinnitage üldistavad mõisted laste aktiivses sõnavaras " metsik
loomad»;
3. Õpetada lapsi moodustama omastavaid omadussõnu;
4. Parandage poegade nimede kujunemine loomad;
5. Parandage laste aktiivses sõnastikus peegeldavad omadussõnad
olulised omadused metsloomad;
6. Töö liitlausete koostamisel;
7. Töötage levinud lihtsate lausete loomisega
liitmine genitiivi- ja instrumentaalkäändes;
8. Töö plastilisuse kallal, oskus edasi anda liigutustes iseloomulikke liigutusi
iseärasused metsloomad;
9. Vaatluse arendamine.
Varustus: trükilõuend, kujutisega kuubik loomad, pilte "Kelle
saba, kelle pea? ”, teemapildid koos metsloomad,
teema pildid "Mis on puudu?", teema pildid koos
pojad loomad.
Kursuse edenemine.
1. Organisatsioonimoment.
Täna meile okupatsiooni tulid külalised. Nad jälgivad, kuidas sa treenid ja kuidas käitud. Meie külalistel ajal klassid ei lase end segada.
Nüüd vaatame mind. Ole valmis selleks okupatsioon. peal õppetund peate vastama täielike vastustega ja järgima helisid.
Nüüd istub see, kes pärast mind kordab fraas:
argpükslik jänes,
hall hambahunt
vilgas rebane,
kohmakas karu,
väle orav,
kipitav siil,
Pruunkaru,
Petlik rebane.
2. Postita teema õppetunnid.
Kas te arvasite, mida loomad täna räägime õppetund? (Räägime sellest metsloomad) .
Just täna tunnis räägime metsloomadest.
3. Vestlus teemal.
nimi metsloomad kes elavad meie metsades? (rebane, jänes, karu, orav, hunt, siil, põder, ilves, mäger jne).
Miks sa arvad neid loomi nimetatakse metsikuteks? (Need loomad elada metsas ja leida endale ise toitu, Inimene neist ei hooli). Õigesti.
4. Leksikogrammatika töö.
a) Poisid metsloomad saatis meile metsast huvitavaid ülesandeid. Kas soovite need ülesanded täita? (jah). Ülesandega ümbriku leiame nende lemmikmaiuse pilti vaadates.
Nüüd abiga "Maagiline kuubik" saame teada, kelle ülesanne on esimene. (viska täringut).
b) Märgisõnade valik, mis vastavad küsimusele milline, milline? juurde metsloomad.
Kes langes välja? (hunt). Mida hunt sööb? (kala, liha, hiired, jänesed).
Mulle sobiks. ja leida ümbrik ülesandega hundilt.
(Lugemisülesanne).
Hunt saatis meile selle harjutus: “Korja üles võimalikult palju sõnu – märke, mis vastavad küsimustele mida, mida? juurde metsloomad».
Rebane (ettevaatlik, väle, petlik, kaval, kohev, punapea);
Hunt (hall, hambuline, vihane, näljane);
karu (suur, lampjalgsus, karvane, pruun, kohmakas, kare, tohutu, pruun);
Orav (osav, väle, oranž, kohev);
Jänes (kohev, hall, valge, arg);
Täpsustage: Mis aastaajal on jänes hall (valge ?;
Siil (torkiv, hall, tark).
Hästi tehtud. Sa täitsid hundi ülesande ja korjasid palju sõnu selle kohta loomad.
c) Mäng "Paranda viga".
(veeran täringut). WHO Kukkus välja: (rebane). Mida rebane sööb? (liha, hiired, kanad).
Ta tuleb minu juurde ... ja leiab rebase ülesandega ümbriku.
(Lugemisülesanne).
Rebane on kaval ja tahtis meid petta. Ta saatis sellise ülesande, kuulake hoolikalt, mida ta kirjutab:
Karu elab lohus
(Ei, karu ei ela lohus, vaid koopas).
Orav elab sisse pesa.
Hunt elab lohus.
Jänes elab koopas.
Hunt elab augus.
Karu põõsa all.
Kas rebasel õnnestus meid petta? (Ei).
d) Mäng "Sabad segi".
(veeran täringut). Kes langes välja? (Orav).
Mida orav sööb? (pähklid, seened).
Ta tuleb minu juurde ... ja leiab oravalt ümbriku ülesandega.
(Lugemisülesanne).
Belka kirjutab seda metsloomad ajasid sabad sassi. Ta palub teil aidata kõigil leida oma saba. Aitame loomad? (jah).
Kas tundsite nad ära näo järgi? Helistame. (Oravanägu, hundinägu, jänesenägu jne). Nüüd valime igaühe jaoks looma saba. (Lapsed kutsuvad sabasid ja ütlevad, kellele see kuulub - see on hundi saba. Hundil on seda vaja jne).
Hästi tehtud poisid. Loomad on väga õnnelikud et aitasite neil oma saba leida.
e) Phys. minut.
(veeran täringut). Kes langes välja? (jänes). Mida küülik sööb? (rohi, porgand, kapsas).
Ta tuleb minu juurde ... ja leiab jäneselt ümbriku ülesandega.
Jänes palub meil veidi puhata ja portreteerida metsloomad muusika saatel. (Lapsed seisavad ringis ja jäljendavad jänese, rebase, hundi, karu, orava, siili liigutusi).
Hästi tehtud poisid. Sa liikusid nagu päris loomad.
f) Mäng "Mis on puudu?".
(veeran täringut). Kes langes välja? (Siil). Mida siil sööb? (õunad, seened, ussid)
Ta tuleb minu juurde ... ja leiab siililt ümbriku ülesandega.
(Lugemisülesanne).
Tark siil palus teil võtta ümbrik, mis on meie laual. Tee sellest pilt. Kaaluge seda hoolikalt ja öelge, mis sellest puudu on loom.
Oraval on saba puudu.
Karul puuduvad kõrvad.
Siilil puuduvad nõelad.
Küülikul puuduvad kõrvad.
Rebasel on saba puudu.
Hundil on jalg puudu.
Hästi tehtud. Olite väga tähelepanelik ja tulite targa siili ülesandega toime.
g) Mäng "Kutsikad on kadunud".
(veeran täringut). Kes langes välja? (Karu). Mida karu sööb? (mesi ja marjad).
Ta tuleb minu juurde ... ja leiab karu ülesandega ümbriku.
(Lugemisülesanne).
Karu kutsus oma poja juurde - karupoega sõprade sünnipäevaks. Nad jooksid ja hullasid metsas lagendikul. Ja kui õhtu saabus, said nad aru, et on eksinud. Väike karu palub teil aidata neil ema leida.
Kas saame lapsi aidata? (jah).
See on hundikutsikas. Tema ema on hunt.
See on mängukaru. Tema ema on karu.
See on rebane. Tema ema on rebane.
See on jänku. Tema ema on jänes.
See on orav. Tema ema on orav.
See on siil. Tema ema on siil.
Hästi tehtud. Sa aitasid kõigil poegadel nende ema leida. Kõik on väga rahul. Tuleta mulle uuesti meelde, mida loomad? (See on metsloomad) . Miks neid kutsutakse metsik?
5. Kokkuvõtete tegemine õppetunnid. Laste tegevuse hindamine.
Hästi tehtud! Olite kõik aktiivsed, tähelepanelikud, täitsite usinalt kõiki ülesandeid. Metsloomad ja jäin teie vastustega rahule.
Sa võid olla vaba.
Kirjandus.
1. Kisljakova T. R. "Teel tähestiku poole". M. 1999
2. Vassiljeva S. A., Sokolova N. V. « kõneteraapia mängud koolieelikutele». M. 1999
3. Konovalenko V. V. Konovalenko S. V. Frontaal aastal logopeedilised tunnid
vanem rühm OHP-ga (I-III periood). Moskva "Gnome-Press",1999
4. Timonen E. I. Tupoleinen E. T. OHP pidev korrigeerimise süsteem
raskekujuliste laste lasteaia erirühma tingimused
kõnehäired. (vanem rühm) Peterburi "Lapsepõlv-ajakirjandus", 2004
5. Agranovich Z. E. Kodutööde kogumine abiks logopeedid ja lapsevanemad
ületada eelkooliealiste laste kõne leksikaalne ja grammatiline alaareng
ONR. Peterburi "Lapsepõlv-ajakirjandus",2003
Eesmärgid.
Paranduslik ja hariv
- Laiendada ja kinnistada laste teadmisi metsloomadest, nende kehaosadest, poegadest ja talvepaikadest.
- Õppige kõrva järgi eristama nimisõnade käände lõppu.
- Kinnitada omastavate ja relatiivsete omadussõnade ning mees- ja naissoost nimisõnade praktilise kasutamise oskust kõnes.
Parandus-arendav
- Arendada üld-, peen- ja liigendmotoorikat.
- Arendage sõnavaraoskusi.
- Arenda mõtlemist.
Paranduslik ja hariv
- Sisestada lastesse armastust metsloomade vastu ja soovi säilitada ümbritsevat maailma.
Varustus:
- Arvuti.
- Projektor.
- Plaadimängija.
- Loomtoitu kujutavad pildid.
- Lõika pilte.
- Piktogramm.
Tunni edenemine
1. Organisatsioonimoment.
Iga päev, alati, kõikjal:
Klassiruumis, mängus
Selge, selgelt,
Meil pole kunagi kiiret.
2. Artikulatoorse motoorika arendamine.
Huultele: konn, "ratas".
Keele jaoks:“nõel”, “maitsev moos”.
Põskede jaoks: hamstrid on paksud, hamstrid on kõhnad.
3. Lõõgastumine.
Täna läheme reisile. Istume mugavalt.
Ripsmed langevad alla
Silmad sulguvad
Magame maagilise unenäoga,
Lendame muinasjuttude maale.
Üks kaks kolm neli viis -
Vaatame uuesti silmadega.
Kuhu me jõudsime? (metsas)
Hingame sisse metsalõhna. Sisse hingata läbi nina, välja hingata läbi suu. (Jah)
Kõigist maistest imedest
Meile on kõik kallim Vene mets.
5. Harjutused kõne leksikaalse ja grammatilise poole arendamiseks.
Üllatushetk "Pakett"
6. Mõistatused metsloomadest.
Vihane õrn
Elab metsa kõrbes
Liiga palju nõelu
Ja mitte ühtegi lõime. (Siil)
Kohev pall, pikk kõrv,
Hüppab osavalt, armastab porgandit. (jänes)
Kohev saba, kuldne karv
Ta elab metsas, varastab külas kanu. (rebane)
Ta on väike, kasukas on suurepärane,
Elab lohus, närib pähkleid. (Orav)
Suvel kõnnib ilma teeta
Mändide ja kaskede läheduses,
Ja talvel magab ta koopas
Külma eest, nina peitmine. (Karu)
Kellel on talvel külm
Kas vihane, näljane eksleb metsas? (Hunt)
7. Miimika arendamine.
Nüüd mängime ja kujutame näoilmeid.
8. Sissejuhatus teemasse.
Kes meile selle paki saatis?
Mis te arvate, millest me täna räägime? (Loomade kohta)
Kuidas me saame neid ühe sõnaga nimetada? (metsik)
Miks neid nii kutsutakse?
9. Harjutused kõne leksikaalse ja grammatilise poole arendamiseks.
Vestlus "Kes kus elab?"
Sõrmede võimlemine.
Vestlus "Kes oli kes?" (Instrumendikorpuse kategooria assimilatsioon. Loomapoegade nimede fikseerimine)
10. Õuemäng “Metsloomad” (muusikalise saatega).
11. Harjutused kõne leksikaalse ja grammatilise poole arendamiseks.
Poisid, pakendis on veel midagi, vaadake.
Mäng “Kogu loom” (omadussõnade õppimine)
Mäng "Millega me loomi kohtleksime?"
12. Tunni tulemus. Piktogramm.
13. Üldmotoorika arendamine.
Üks kaks kolm neli viis -
Hakkame mängima.
Berezina E.S., õpetaja logopeed.
Süvendada laste teadmisi meie metsade metsloomadest, nende harjumustest ja käitumisest.
Parandage noorte metsloomade nimed.
Rääkige lastega metsloomade välimusest, nende elupaigast.
Kinnitada ettekujutust sellest, mida nad söövad, kuidas talveks valmistuvad, kuidas talvehooajal käituvad.
Õppige omastavate omadussõnade sõnamoodustust loomi tähistavatest nimisõnadest.
Arendada ühendatud kõnet.
Õppida loomast loomast lühijuttu-kirjeldust kirjutama pildi ja seda toetavate küsimuste põhjal.
Arendage tähelepanu, mälu, mõtlemist.
Varustus.
Loomi kujutavad objektipildid, ümbrised, piktogrammid, eraldi kehaosadeta loomad, pusle “Rebane”, pall, eessõna “B” sümboolne kujutis, lõõgastusmuusika.
Kursuse edenemine.
1. Organisatsioonimoment.
Logopeed: Tere, poisid!
Mul on hea meel teid kõiki täna näha. Mis tuju sul on? (suurepärane, rõõmsameelne, pidulik, vallatu, naljakas, kurb)
Kuvatakse piktogrammid.
Logopeed ja lapsed vaatavad piktogramme, mis kujutavad rõõmsat, kurba, üllatunud, vihast näoilmet.
Miimiline võimlemine.
(piktogrammide järgi)
Liigestusvõimlemine.
1) "Tara-toru"
2) “Maitsev moos”
3) "hobused"
4) "seen"
Hingamisharjutused.
Harjutus "Liblikas istus tilal."
2. Omandatud teadmiste aktualiseerimine.
1) Mõistatuste äraarvamine.
Kõik loomad
Ta on targem
punane mantel
Mis lits see on
Rebib kuuseoksa küljest käbi,
Seemnete närimine selles
Viskab kesta lumele.
Isegi raudkatusel
Kõnnib vaikselt, vaiksemalt kui hiir.
Mine öösel jahile
Ja kuidas ta päeval kõike näeb.
Magab sageli ja pärast magamist
Ta peseb.
Siin on nõelad ja tihvtid
Nad roomavad pingi alt välja.
Nad vaatavad mind
Nad tahavad piima.
Üldistus. Diskrimineerimine. Järeldus.
2) Palliga mängimine.
Logopeed: Poisid, öelge ühe sõnaga:
Karu, rebane, orav - kes see on?
Hunt, siil, põder – kes see on?
Jänes, metssiga, karu - kes see on?
Logopeed: ma viskan sulle palli ja sa nimetad mets- või koduloomi.
3) "Neljas lisa".
4) “Arva kirjeldusest”.
1) Lampijalg, paks, kohmakas ... (Karu).
2) Väike, valge, arg ... (Jänes).
3) Kaval, punane, ilus ... (Rebane).
4) Osav, krapsakas, väle ... (Orav).
5) Röövellik, hall, ohtlik ... (Hunt).
6) Tugev, pikk, vastupidav ... (Põder).
3. Tunni teema aruandlus.
Logopeed: Poisid, täna on meil ebatavaline õppetund. Punamütsike tuli meile külla (eksponeeritud on tema pildiga teemapilt).
Millise muinasjutu tegelane on Punamütsike?
Temaga koos läheme haldjametsa jalutama (kuvatakse metsa pilt).
4. Harjutus nimisõnade kasutusel ainsuse genitiivis. number.
Mäng "Mida metsas palju on."
Logopeed: Poisid, öelge mulle, mida metsas palju on? Vastame täislausega (Metsas on palju puid, seeni, marju, põõsaid, muru, õhku, taimi, lilli).
Hingamisharjutused.
"Metsas hea!" (Hingake sisse läbi nina, hingake välja suu kaudu).
Mäng "Kellega sa metsas kohtusid?".
Logopeed: Poisid, kellega me metsas kohtusime?
(Lapsed vastavad tahvlil asuvate metsloomi kujutavate teemapiltide järgi).
Lapsed: karu, rebane, orav, siil, jänes, põder, metssiga, hunt.
Logopeed: kas saate neid ühe sõnaga nimetada?
Lapsed: metsloomad.
5. Sõnavara rikastamine omadussõnadega.
Mäng "Metsloomad - mis nad on?".
Logopeed: Räägime paar sõna metsloomadest. Mis need on? (kuri, vihane, röövellik, lihasööja, taimtoiduline, ohtlik, häbelik, väike, suur, tugev jne)
6. Harjutus ühetüveliste nimisõnade moodustamisel ja kasutamisel.
Mäng "Arva ära, kes on kelle poeg?".
Logopeed: Metsloomade pojad on kadunud. Aitame neil oma emad leida.
(Paneelil on metsloomade kõrval teiste metsloomade pojad).
Lapsed: Karul on pojad.
Rebasel on pojad.
7. Harjutus nimisõnade kasutamisest ainsuse instrumentaalkäändes. number.
Mäng "Kes kellega elab."
Logopeed: Igal loomal on perekond. Nüüd saame teada, kelle juures loomad elavad ja kelle pere see on. Kellega karu elab?
Lapsed: Karu elab koos emakaru ja poegadega. See on karupere.
Logopeed: Kellega siil elab?
Lapsed: Siil elab koos siiliga ja siilidega. See on siilipere.
Logopeed: Kellega jänes elab?
Lapsed: Jänes elab koos jänesega ja jänestega. See on jäneste perekond. Jne.
8. Kehaline kasvatus.
Lasteaiaga hüvasti jättes homseni,
Tütar kõnnib emaga tema kõrval,
Aga siin valutas tee peal -
Olen kõndimisest väsinud – mine!
Miks kõndida? ema ütles. -
Proovi hüpata jänesena.
Proovi nüüd näidata
Nagu siil hakib auku...
Kuidas kass tibu järel hiilib?
Kuuldamatult, vihjavalt, valvsalt...
Kuidas suur elevant kõnnib?
Majaseinad värisevad
Kuidas oraval läheb?
Aga oota!
Siin me oleme kodus.
Logopeed: Milliseid loomanimesid sa selles luuletuses kuulsid?
Lapsed: Jänes, siil, kass, orav, elevant.
Logopeed: millised loomad on selles reas üleliigsed? Ja miks?
Lapsed: Orav ja elevant. Orav on oravapoeg, kes on metsik. Ja elevant on kuumade maade loom.
9. Harjutus nimisõnade kasutamisel ainsuse eessõnas. number.
Mäng “Kellel on kodu?
Logopeed: Nimetame koos Punamütsikesega metsloomade eluasemeid.
Karu magab... koopas.
Orav elab... õõnes.
Rebane peitis end... auku.
Logopeed: kas me mõistame nende lausete tähendust? Millisest väikesest sõnast me ilma jäime?
Logopeed: Õige. See sõna näitab, et loomad on oma eluruumis.
Orav - kus? - Õõnes.
Karu - kus? - Koopas.
Rebane - kus? - Aukus.
10. Mäng tähelepanu ja mälu arendamiseks "Kes kuulab paremini?"
Seatud on eessõna tähis B. Laste laudadel lebab eessõna tähis B. Logopeed kutsub erinevaid eessõnu: Sisse, Sisse, Alates, Under jne.
Lapsed tõstavad eessõna sümbolit B, kui nad seda kuulevad.
11. Harjutus antonüümide kasutamisel.
Palli mängimine tagurpidi.
(teostatakse vaibal)
suur väike
tume - hele
argpükslik – julge
tark - loll
tugev nõrk
paha - hea
lihasööja - rohusööja jne.
12. Omastava omadussõna kasutamise harjutus.
Mäng "Mida loomadel ei ole?"
Lastelaudadel on ümbrikud. Nad on loomad, kellel pole kehaosi.
Logopeed: avage oma ümbrikud ja lõpetage kogu loom.
Rebasel pole nina. Kelle nina see on? (rebane)
Oraval pole saba. Kelle saba see on? (orav) jne.
Mäng "Kes mida sööb?"
(Lapsed pöörduvad logopeedi poole. Lauale laotakse teemapildid, millel on kujutatud tooteid, mida loomad söövad).
Logopeed: mida karu sööb?
Lapsed: Karu sööb mett. See on karu toit.
Logopeed: mida orav sööb?
Lapsed: Orav sööb pähkleid. See on orava toit. Jne.
Mäng "Kogume rebase osadeks."
Logopeed: Poisid, vaadake, milline imeline loom: ilma peata, ilma käppadeta, ilma sabata. Muudame selle olemasolevaks loomaks. Kelle keha see teie arvates on?
Lapsed: Rebased.
Logopeed: kuidas saab veel öelda?
Lapsed: Rebase keha.
(Lapsed panevad rebasele pea, saba ja käpad ning kutsuvad seda: rebasepea, rebasekäpad, rebase saba).
13. Kokkuvõtete tegemine.
Logopeed: Poisid, meie põnev teekond läbi haldjametsa on lõppemas. Meil on aeg naasta oma lasteaeda.
Mis sind huvitas? Millised Punamütsikese ülesanded sind huvitasid?
Jätame Punamütsikesega hüvasti. Soovime talle head teekonda ja täname põneva metsaskäigu eest.
Kodutöö.
Logopeed: Poisid, Punamütsike on teile ette valmistanud väikese ülesande. Tuleb leida konkreetsele loomale kuuluvad riided, öelda, kelle riided need on ja kaunistada need sobiva värviga.
Täna olen teiega õnnelik. Kõik lapsed saavad positiivse hinde.
Sihtmärk: Korrigeeriv ja hariv: - õpetage õigesti, kasutage omastavaid omadussõnu; parandamine ja arendamine: - aktiveerige teemakohane sõnavara, arendage sidusat kõnet; - arendage vaimset aktiivsust ja tähelepanu. metsloomade poegade kujutisega, mänguasjade komplekt metsloomad või fotod; pilte mängule “Kelle? Kelle oma? Kelle oma?".
Tunni edenemine
Aja organiseerimine
Pallimäng “Nimeta perekond”: isa on karu, ema on karu; isa on hunt, ema on hunt; isa on jänes, ema on jänes; isa on siil, ema on siil .
Liigestusvõimlemine.
Harjutus huultele ja põskedele. "Siil turtsub" - huulte vibratsioon Harjutused keelele. "Orav kogub seeni." Seened lühikestel ja pikkadel jalgadel. - ava ja sulge suu ilma keelt alla laskmata.Karu lakub mett. Esmalt limpsige ainult ülahuult ("topsiga" keel), siis limpsige üla- ja alahuult.Karu rändab läbi metsa.Ta kõnnib tamme juurest tamme juurde.Leiab lohkudest vase ja pistab suhu.
Teemakuulutus.
Loomad tulevad täna meie tundi. Aga millist, peate arvama. - Arvake ära, milline müts:
Terve hunnik karusnahka.
Müts jookseb metsas
See närib koort tüvedest. (jänes) Laps valib paljude teiste hulgast loomakujukese (pildi) ja paneb selle ladumislõuendile. Kellel on talvel külm
Vihasena ekslemine, näljane? (hunt) (vali loomakujuke (pilt) ja pane see ladumislõuendile). -Saba on kohev, karusnahk on kuldne,
Ta elab metsas, külas varastab kanu (rebane) (vali loomakujuke (pilt) ja pane see ladumislõuendile). - Kes viskas laste pihta kõrgetest paksudest mändidest käbi? (orav) (vali loomakujuke (pilt) ja pane see ladumislõuendile). Suvel jalutab, talvel puhkab. (karu) (vali loomakujuke (pilt) ja pane see ladumislõuendile). Vihane tundlik Elab metsa kõrbes, nõelu on palju, aga mitte ühtki niiti. (siil).Kõik pildid on ladumislõuendil.- Lapsed, miks neid loomi metsikuteks kutsutakse?Meie loomadel on pojad. (pildid kuvatakse tahvlil) Kes see on?
Ütleme täislausega: - Rebasel on üks rebasepoeg.
Jänesel on üks jänes jne.
Fizkultminutka.
- Mis sa oled, siil, Lapsed teevad harjutust Nii kipitav? Siil."See olen mina, igaks juhuks. Nad vahetavad omanikku. Kas sa tead, kes on mu naabrid? Pigistage ja vabastage põimunud sõrmed. Rebased, hundid, jah karud! Tehke harjutus (kukeseen), seejärel jäljendage karu liigutusi.
Visuaalse mälu arendamine.
"Kes on läinud?" Lapsed jätavad trükilõuendil olevad pildid meelde, seejärel sulgevad silmad ja logopeed eemaldab ühe pildi. Lapsed avavad silmad ja nimetavad pildi, mis on kadunud (kaks jänest on läinud jne) “Kes kus elab?”. Kuhu metsloomad endale "maju" korraldavad?
Rebane elab (kus?) – augus. Siil elab augus.Orav elab lohus.Hunt elab koopas.Karu elab koopas.
"Kelle? Kelle oma? Kelle oma?"
8. Tunni tulemus ja laste töö hindamine.
Zadorožnaja Tatjana Vladimirovna
Logopeed MDOU nr 31,
Tyva Vabariik, Kyzyl
Kokkuvõte sisaldab: tarkvara sisu, varustust ja tunni kulgu. Tund viiakse läbi tervist säästvaid tehnoloogiaid kasutades. Album "Logopeediline tund" Kuidas loomad talvitavad" sisaldab tunni kulgu kajastavaid fotosid.
Lae alla:
Eelvaade:
Logopeediline tund teemal
“Meie metsade metsloomad. Kuidas loomad talveunevad
FFNR-iga lastele
(ettevalmistusrühm)
Programmi sisu:
- teemakohase laste sõnavara laiendamine ja aktiveerimine, meie metsade metsloomade nimede kõnes kinnistamine.
- laste mõtlemise arendamine kirjeldavate mõistatuste materjalil
- kõlavate ja susisevate helide automatiseerimine ja eristamine laste spontaanses kõnes
- laste sidusa kõne arendamine.
- tugevdades oskust koostada etteantud sõnadega lauseid vastavalt pakutud skeemile.
- sõnade häälik-silbilise analüüsi oskuste parandamine. Kiibidest sõnaskeemi koostamine.
- sõnade silpideks jagamise oskuse tugevdamine.
- tugevdades võimet moodustada valitud esimestest häälikutest uus sõna.
- lugemisoskuse arendamine silpidest sõnade tegemise teel.
- sõrmede üld- ja peenmotoorika arendamine
- mälu, mõtlemise, visuaalse ja kuuldava taju arendamine
- arendada oskust üksteisega suhelda
- inimliku, hoolika, hooliva suhtumise kasvatamine keskkonda, meie metsade metsloomadesse
Varustus ja materjalid:
- metsaloomi kujutavad teema- ja silueti (varjutamiseks) pildid
- laes rippuvad pildid metsaloomadest
- magnetplaat
- kiibid sõnaskeemi koostamiseks
- sõnamõistatused
- pilte didaktiliste mängude jaoks "Kus on kelle maja?", "Kelle jalajäljed need on?"
- pildid mängule "Tee uus sõna"
- mõistatused
- pliiatsid ja pastapliiatsid igale lapsele
Leksikaalne materjal:karu, rebane, jänes, siil, orav, hunt, põder, metssiga, mäger, laur, urg, auk, lohk, metsloomad, metsaloomad jne.
Kursuse edenemine.
1. Organisatsioonimoment.
Kõneterapeut. Täna on meil tunnis palju ülesandeid. Nendega edukaks toimetulekuks peame korralikult valmistuma.
Harjutus "Mõtlemiskübar"
(aitab kaasa tähelepanu, mälu, mõtlemise, kõne arengule).
Kõneterapeut. Et tunnis kõike hoolega kuulda, tuleb usinalt kõrvu masseerida.
Nad naeratasid.
Nad võtsid meie kõrvad ära
Tõmbame tippu,(Lohistage indeksi ja pöidlaga
Tõmbame neid usinaltsõrmega kõrvade ülemised servad üles)
Kuulame tähelepanelikult.
Tõmbame, tõmbame kõrvu,
Kuid mitte tippu,(Tõmmake kõrvade külgmised servad külgedele)
Tõmmake kõrvad küljele
Et kõik hästi meeles oleks.
Tõmbame jälle kõrvu(kõrvapulgad allapoole)
Me hääldame iga sõna selgelt.
Hingamisharjutused. Kasvavad sõnad lauses.
Kõneterapeut. Mis aastaaeg praegu on? Täpselt nii, talv!(Lapsed logopeedi taga hingavad sügavalt läbi nina ja hingavad välja, kui nad ütlevad järgmisi fraase)
Lumi langeb.
Vaikselt sajab lund.
Vaikselt langev valge lumi.
Vaikselt langev valge kohev lumi.
Vaikselt langev valge kohev lumi akna taga.
Kõnevõimlemine.
(Lapsed logopeedi taga hääldavad keeleväänajaid)
Su-su-su – nägime rebast
Zha-zha-zha - siilil on nõelad.
La-la-la - metsas elas orav.
Xia-Xia-Xia - sagedamini nägid nad põtra.
Olk-olk-olk - hunt talvitab pesas.
Sy-sy-sy - jänku hüppab rebase seljast.
Lõppude lõpuks, lõppude lõpuks - karu magab talvel.
Võimlemine silmadele "Leia nimeline loom."
(Logopeedi juhendamisel leiavad lapsed silmadega, pead pööramata, laes rippuva pildi, millel on kujutatud metsaloom)
Kõneterapeut. Hästi tehtud! Nüüd olete valmis ülesandeid täitma.
2. Materjali üldistamine teemal "Meie metsade metsloomad". Foneemilise taju areng.
Kõneterapeut. Lapsed, arvatavasti arvasite, kellest me täna tunnis räägime.
(Laste vastused.)
Just, meie metsade metsloomade kohta.
Nimeta meie metsade metsloomi, keda tunned.(lapsed kutsuvad metsaloomi ja logopeed paneb nende kujutised magnettahvlile - karu, rebane, hunt, mäger, põder, jänes, siil, orav).
Kõneterapeut. Mis loomad need on?(Mets, metsik) Kus need loomad elavad?(metsas) Õigesti. Kõik need loomad on metsaelanikud.
Ja nüüd määrame silpide arvu sõnades - nende loomade nimed.(lapsed täidavad logopeedi ülesannet, eraldades plaksuga sõnades silpe)
Sõnad: mäger, hunt, rebasepoeg, metssiga, siil, karu, orav.
Nüüd soovitan teil lahendada mõistatusi metsaelanike kohta(lapsed arvavad mõistatusi, samal ajal kui üks laps otsib pilti - arvamine magnettahvlil)
Suvel rändab ta ilma teeta,
Mändide ja kaskede vahel
Ja talvel magab ta pesas,
Peidab nina külma eest.
(Karu)
Vihane õrn
Elab metsa kõrbes.
Liiga palju nõelu
Ja mitte ühtegi lõime.
(Siil)
Kellel on talvel külm
Rändab hall, vihane, näljane?
(Hunt)
Talvel - valge.
Suvel on see hall.
Ei solva kedagi
Ja ta kardab kõiki
(jänes)
Kabjadega muru puudutamine
Ilus mees kõnnib läbi metsa.
Kõnnib julgelt ja kergelt
Sarved laiali.
(põder)
Tunneme koos teiega looma ära
Kahe sellise märgi järgi:
Talvel on tal hall kasukas,
Ja punases mantlis - suvel.
(Orav)
kaval pettus,
punane pea,
Kohev saba - ilu!
Ja ta nimi on...
(rebane)
Kõneterapeut. Ja nüüd lahendage mõistatusi. Soovitan teil mängida mängu "Tee sõna"
(lapsed tuvastavad sõnade järgi esimesed helid, mille kujutised on magnettahvlil olevatel piltidel ja moodustavad neist uue sõna)
Saadud sõnade (rebane, hunt, metssiga, põder) heli-silbiline analüüs viiakse läbi ja nende skeemid koostatakse mitmevärviliste kiipide abil (üks laps täidab ülesande tahvlil, teised oma töökohal)
3. Füüsiline minut.
Kõneterapeut. Ja nüüd puhkame - lähme talvisesse metsa jalutama.(lapsed seisavad ringis)
a) Bioloogiliselt aktiivsete tsoonide massaaž.
Jah Jah Jah
Külm on tulnud(hõõruge käsi kokku)
Jah Jah Jah (pühkige pöidlad
Vesi muutus jääkskael alla)
Doo-doo-doo
Ma kõnnin lumes (hõõruge peopesadega kõrvu)
Dy-dy-dy (Hõõruge otsaesist külgedele suunatud liigutustega
Lumes on jalajäljed otsaesise keskelt)
b) "Talvine mets" (lapsed teevad harjutusi, kordades neid pärast logopeedi)
Tulime kõik talvisesse metsa
Ja leiti loomade jälgi
Siin on valges kitlis jänku
Hüppas üle heinamaa
Ja jooksis põõsa taha
Noh, siin on kelmikas rebane,
Pole veel süüa leidnud
Vaikselt lumes
Kõnnib augu juures
Lumekuhjadel hall hunt
Jooks ja oli
Õõnest, nagu aknast
Orav piilus välja
Kohev hall saba
Orav-meistrimees
Logopeed jagab igale lapsele ühe pildi paarist "jälg" - "loomade elukoht" didaktilistest mängudest "Kus on kelle maja? Kelle jalajäljed need on?
Ärge nüüd haigutage
Kus on jälg?
Ja kus on kelle maja?
Arva kiiresti!
Lapsed peavad leidma teiselt lapselt omale paarispildi ja moodustama temaga paari (võtma tema käest)
Paar pilte: rebase jalajäljed - auk; hundijäljed - laur; karu jäljed - pesa; orava jäljed - lohk; jänese jäljed - tihnikud.
Kõneterapeut. Hästi tehtud. Võtke istet.
4. Kõne arendamine.
Kõneterapeut. Kus on kelle jälg ja kus on kelle maja sa arvasid. Kas suudate pakutud silpide põhjal välja mõelda metsaloomade nimed?(Lapsed mõtlevad oma kandikul lebavate puslesilpide järgi välja loomade nimed. Seejärel loevad kõik oma sõna ette)
Nüüd kutsun teid üles mõtlema välja lauseid oma looma kohta tahvlil oleva diagrammi järgi.(Logopeed paneb tahvlile lausemallid)
|_____ _____ _ _____.
|_____ _____ _____ _ _____.
Kõneterapeut. Ja nüüd, poisid, meenutagem ja loeme salme, mis räägivad metsaloomade talveunest.(Lapsed loevad luulet).
Mine talvel magama
Siil ja mäger.
Mädanenud puus
Vuntsitud mardikas magab.
Magav karu koopas
Maavits magab augus.
Noh, jänku on valge
Ma ei maganud talvel.
Pole lehtedesse maetud
Ei roninud auku -
Jookseb läbi metsa
Jah, see närib koort.
K. Robik.
Karu, karu,
Mis sinuga juhtus?
Miks sa talvel magad?
Sest lumi ja jää
Mitte vaarikaid ega mett!
V.Orlov.
Pruunkaru magab talvel koopas,
Jänes väriseb põõsa all,
Punane kukeseen - augus,
Siil magab kuivas rohus.
Naerahunt istub koopas
Ja orav vaatab õõnsusest välja.
Kus sa elad, orav,
Mida sa sitad, orav?
Männil tühjas lohus
Mul on hubane kodu.
Ja pakane säriseb, kuri
Kas talvel ei hirmuta?
Mitte! Härmatis pahin, kuri
Talvel mind ei hirmuta.
Soojendab tugevalt halli karva,
See mantel on parim!
Kõneterapeut. Hästi tehtud! Luuletused metsaelanikest, keda tead.
Ja nüüd vaadake metsaloomade siluettkujutisi teie laudadel lebavatel lehtedel. Soovitan varjutada sinise pliiatsiga nende loomade siluette, kes jäävad talveunne, ja lihtsa pliiatsiga neid, kes talvel ei maga. Aga et teie sõrmed teile paremini kuuletuksid, soojendame neid.
Sõrmevõimlemine "Orav istub kärus"
Orav istub vankrile.(Mõlema käe sõrmede pigistamine ja lahti harutamine)
Ta müüb pähkleid(Tehke indeks ja pöidlaga ring)
Vuntsitud Zainka,(Sõrmeharjutus "Jänes")
Karu rasva viies,(Koputage peopesa servaga lauale)
hall hunt,(Sõrmeharjutus "Hunt")
Okas siil.(Sõrmeharjutus "Siil")
5. Materjali kinnitamine
Kõneterapeut. Täna tegime klassis head tööd. Õppitu kinnistamiseks mängime mängu "Neljas lisa".
Hunt, koer, rebane, jänes
Rebane, metssiga, kass, orav
Lehm, jänes, põder, hunt
Mäger, hobune, orav, siil
Põder, metssiga, rebane, koer
Karu, mäger, rebane, siil.
Kõneterapeut. Ja nüüd lahendame mõistatusi ja proovime ära arvata, millised loomade nimed on siin krüpteeritud.
Sõnad: hunt, rebane, metssiga, jänes
Kõneterapeut . Hästi tehtud! Sa tegid kõigi ülesannetega suurepäraselt hakkama.
6. Tunni tulemus.
Logopeed lastega vestluses selgitab täna tunnis räägitut, laste tööle antakse diferentseeritud hinnang.