Kavalad kasetohu seened lugemiseks. Luuletaja lapselik hing. Aleksander Beresnev

Teema: V.D. Berestov "Kavalad seened"

Eesmärkide seadmine: - tutvustada lastele V. Berestovi loomingut;

Laiendada teadmisi söödavate ja mittesöödavate seente kohta;

Õpetada lapsi iseseisvalt töötama sõnaraamatute ja muu teatmekirjandusega;

Arendada väljendusrikast lugemisoskust;

arendada mälu, kõnet, tähelepanu;

Kasvatage austust looduse vastu.

Tundide ajal

  1. Kõne treening.(slaid 2)

II. Teadmiste värskendus. Tunni eesmärgi seadmine

Arva ära: (3. slaid)

Ja mäe peal ja mäe all,

Kase all ja puu all

Ümmargused tantsud ja reas

Hästi tehtud mütsides.(Seened)

Kus seened kasvavad?

Tänases tunnis võtame ette retke metsa.

Milliseid loodusvarasid metsas hoitakse? Mis on meile kasulik?

Mäng "Kas sa usud seda ..?" (slaid 4)

Kas seened on taimed?

Kas elusloodusel on mingi eriline valdkond?

Seeni maailmas umbes 1 miljon?

Kas peale söödavate ja mittesöödavate seeni on ka muid sorte?

Kas hallitus on seen?

Kas seen koosneb õhukestest valgetest niitidest?

Kas seened kasvavad puudel?

- Kas loomi ravitakse mõne inimesele mürgiste seentega?

Selle tabeli juurde tuleme tagasi õppetunni lõpus.

III. Uue materjali õppimine

1) Õpetaja sissejuhatav kõne.

Paljud käisid metsas, kogusid puravikuid ja kangeid valgeid, rõõmsaid kukeseeni ja ryžikke, ja mitmevärvilist Russulat ja räbalat Volnuškit ja vanadel kändude peal rühmades kasvavaid meeneid seeni. Ja loomulikult pöörati tähelepanu erksavärviliste kübaratega kärbseseentele. Kõik need on seened. Täna õpime tundma teisi seeni.

2). Esmane lugemine (lk 77)

3). Vestlus peale lugemist.

Mida uut õppisite loetud artiklist?

Mitut tüüpi seeni on?

Milliseid seeni sa tead?

Millisesse kahte rühma saab neid jagada?(Söödav ja mittesöödav.)

Milliseid mittesöödavaid seeni teate?

Kas tead, milline mittesöödav seen on mõnele loomale kasulik?(Kärbseseen. Sellega ravitakse loomi).

Seened on väärtuslikud oma maitse- ja aromaatsete omaduste poolest. Need sisaldavad palju vitamiine ja mineraalaineid. Toiteväärtuselt võivad seened liha asendada.

4) Laste teated söögi- ja mittesöödavate seente kohta.

On söödavaid ja tinglikult söödavaid seeni, mürgiseid ja muid mittesöödavaid seeni.

Söödav - need on seened, mida saab küpsetada kohe, ilma eeltöötluseta.

Tinglikult söödavpeate esmalt keema ja vee tühjendama (mõnikord keedetakse ja vesi tühjendatakse kaks korda). Ainult sellisel tingimusel võib neid süüa, muidu - mitte mingil juhul!

Mürgine seened sisaldavad mürki, mis on väga ohtlikud ja mõnikord inimestele surmavad. teised mittesöödavad seened mürki ei sisalda, aga maitselt on nad väga ebameeldivad, näiteks kohutavalt kibedad.

Paljud seened on üksteisega väga sarnased ja nende vahel on raske vahet teha. Seetõttu peate seeni korjama ainult koos täiskasvanutega.

IV. Kehalise kasvatuse minut(slaid 5)

Päike tõstab meid end laadima.

Tõstame käed käsule "üks".

Ja meie kohal kahiseb lehestik rõõmsalt,

Langetame käed käsule "kaks".

Kogume korvidesse marju, seeni -

Toetume koos käsule "kolm".

"nelja" ja "viie" peal

Me hüppame koos.

Noh, käsul "kuus"

Kõik istuvad vaikselt oma laua taga!

Rühmatöö.(Rühmad saavad oma osa tekstist, prinditud slaidi. Lapsed ammutavad seente kohta vajaliku teabe ja valmistuvad sellest klassile esitlusega rääkima.) Slaidid (6 - 10)

V. Töö V. Berestovi teosel "Kavalad seened".(slaid 11)

1. Ettevalmistus tajumiseks.

Poisid, mis aastaajal nad seeni korjavad?

Kellele teist meeldib seeni koguda?

Kas teate, kuidas seeni õigesti korjata (Kui lastel on sellele küsimusele raske vastata, ütleb õpetaja.)

Ja nüüd räägib kirjanik V. Berestov meile, kuidas ta metsa seenel käis.

2. Esmane lugemine.

3. Vestlus pärast lugemist.

Kas teile meeldis luuletus?

Millise meeleolu see sinus äratas? Miks?

Millised luuletuse read on teile naljakad? Miks?

Miks ta ei leidnud ainsatki seeni?

Töötage luuletuse ilmeka lugemisega.

Otsige tekstist üles hüüulause.

Lugegem seda õige intonatsiooniga.

Loe küsiv lause.

Lugege see lause ette.

Lugegem ilmekalt luuletust, proovime oma häälega edasi anda autori meeleolu.

Lugege ilmekalt, andes edasi meeleolu.

VI. Uue konsolideerimine materjalist

Lahendage mõistatus.

Ja nüüd vaatame, kui hästi te seentest aru saate. Peate meeles pidama seene nime ja eristama söödavat seent mittesöödavast. (slaid 12)

Hallid mütsid.

Räsitud jalad.

Nad kasvavad kase all.

Mis on nende nimed? (puravik)

Ja see ilus mees valgel jalal

Tal on punane müts seljas

Herned mütsile.(Amanita)

- Ja miks kärbseseen sellise nime sai?(Selle seene infusiooni kasutati kärbeste tapmiseks.)

Kas teda on võimalik jalaga maha lüüa, kuna ta on mürgine?(Ei, see toimib loomade ravimina)

Noorte mändide vahel

Läikivas tumedas mütsis

Seen kasvab ... (Õlitaja)

- Miks seda nii nimetati?(Märga ilmaga läigivad mütsid nagu õlitatud.)

Mulle meeldib olla erinevates mütsides,

Nüüd kollasena, nüüd rohekas,

Kas punases või hallikas.

Võtke see üles, ärge kõhelge, see on...(Russula ja)

- Miks neid nii nimetati?(Nad armastavad niiskeid kohti, kuivus mitte taluma.)

Lepime kohe kokku: toorelt me ​​neid ei söö!

VII. Õppetunni kokkuvõte. Peegeldus.

Milliseid avastusi sa tänases tunnis tegid? Mida sa õppisid? Läheme tagasi mängu "Kas sa usud, et ..." juurde

Kes kirjanikest jagas teiega muljeid seente korjamisest?

Milliseid söögiseente nimetusi mäletate? Mittesöödav?(slaid 13–14)

Kuidas seeni õigesti koguda? Miks peaks neid reegleid järgima?

Kirjutage seenele (lastele kingitud), mis teile kõige rohkem meeldis, tunnis meelde jäi ja pane korvi (joonistus tahvlile). Õpetaja loeb.

Kodutöö: Jaga maastikuleht pooleks, joonista lehe vasakusse serva kolm söögiseeni ja paremale kolm mittesöödavat seent, kirjuta nimi.

Tunni materjal on väga rikkalik – selle saab jagada 2 tunniks.

Eelvaade:

Esitluste eelvaate kasutamiseks looge Google'i konto (konto) ja logige sisse: https://accounts.google.com


Slaidide pealdised:

V. D. Berestov "Kavalad seened"

Kõne soojendus Lugege ise. Lugege valjusti. Rõhuga sõnal "kollane". Rõhuga kollast eset tähistaval sõnal. Kollane päike vaatab maale, Kollane päevalill vaatab päikest, Kollased pirnid ripuvad okstel, Kollased lehed lendavad puudelt.

Seened Ja mäe peal, ja mäe all, Kase all ja kuuse all, Ümartantsudes ja reas, Hästi tehtud mütsides.

Mäng "Kas sa usud seda ..?" üks . Kas seened on taimed? 2. Kas elusloodusel on mingi eriline valdkond? 3. Kas maailmas on umbes 1 miljon seeni? 4. Kas peale söödavate ja mittesöödavate seente on ka muid sorte? 5. Kas hallitus on seen? 6. Kas seen koosneb õhukestest valgetest niitidest? 7. Kas seened kasvavad puudel? 8. Kas loomi ravitakse mõne inimesele mürgise seenega?

Päike tõstab meid end laadima. Tõstame käed käsule "üks". Ja lehestik kahiseb rõõmsalt meie kohal, Käskluse "kaks" peale langetame käed. Kogume marju ja seeni korvidesse - kummardume käskluse "kolm" peale. "Neljal" ja "viiel" Sõidame koos. Noh, käsul "kuus" Kõik istuvad vaikselt oma töölaudade taga!

“Kuidas korjata seeni”: 1. Seeni otsides ei saa maha rebida ega puistata langenud lehtedest koosnevat metsaalust, kuna päikesekiirte all olev seeneniidistik võib hukkuda. 2. Selleks, et seeneniidistik ei kahjustaks, on vaja seeni noaga lõigata. 3. Sa ei saa korjata seeni, mida sa ei tunne. Mõned neist võivad olla mürgised! 4. Pole vaja võtta vanu seeni. Need võivad olla inimestele mürgised. 5. Ärge koputage mittesöödavaid seeni. Pea meeles, et mets vajab neid!

Seente korjamiseks tuleb vara tõusta. Seened otsivad – tiirlevad metsas. Ilma maapinnale kummardamata ei korja te seeni üles.

"Kavalad seened" V. D. Berestov

Puravik Amanita Võiroog Russula

Täname tähelepanu eest!

Eelvaade:

1 seened

1 seened ei kehti taimede ega loomade kohta. See on eriline elusolendite rühm. Seened, mida tavaliselt metsas näete, koosnevad kübarast ja varrest. Ja mullas ulatuvad peenikesed valged niidid jalgadest eri suundades. See on seeneniidistik - seene maa-alune osa.

2 Selgub, et seened on metsas väga vajalikud. Fakt on see, et seeneniidistiku niidid kasvavad koos puude, põõsaste, kõrreliste juurtega ja aitavad neil imada mullast vett koos selles lahustunud sooladega.

3 Mets vajab seeni, sest neist toituvad paljud loomad: hirved, põdrad, oravad, harakad, erinevad putukad. Loomi ravitakse mõne inimesele mürgiste seentega. Kärbseseen toimib näiteks põdrale ravimina.

4 Seened pole ainult see, mis metsas kuuse all kasvab, vaid see, mida me korvidesse kogume. Rohekas hallitusekohvik kappi unustatud saiatükil on seen. Tahked triibulised moodustised kaskede tüvedel on seened. Valge õitsemine karusmarjadel, mis siis muutub tumedaks, ja punased laigud sõstralehtedel on samuti seened. Ja kõik teavad pärmi - seeni.

5 Seened on ka erineva suurusega. Seal on hiiglaslikud seened. Nende suurus on kuni poolteist meetrit. Ja seened - beebid - ainult millimeeter. On ka mikroskoopilisi seeni. Neid saab näha ainult mikroskoobi all. Nii et nad on väikesed.

6 “Kuidas seeni korjata”: (5 in.)

1. Seeni otsides ei saa te langenud lehtedest koosnevat metsaalust rebida ega laiali ajada, kuna päikesekiirte all olev seeneniidistik võib surra.

2. Selleks, et seeneniidistik ei kahjustaks, on vaja seeni noaga lõigata.

3. Ei saa korjata seeni, mida sa ei tunne. Mõned neist võivad olla mürgised!

4. Pole vaja vanu seeni võtta. Need võivad olla inimestele mürgised.

5. Ärge koputage mittesöödavaid seeni. Pea meeles, et mets vajab neid!

7 - Mõelge välja ütlused. Selgitage vanasõnade tähendust.

>> Kirjandus: V. Berestov. "Kavalad seened"

14. õppetund


SEENTE KOHTA. V. BERESTOV "TARGAD SEENED"

Eesmärgid: arendada õpilaste väljendusrikka lugemise oskust; õppida töötama teatmekirjandusest pärit teadusartiklitega.

Tundide ajal


I. Organisatsioonimoment.

II. Kodutööde kontrollimine.

III. Uue materjali õppimine.

1. Sõnumite teemad, eesmärgid.

2. Töö V. Berestovi luuletuse "Kavalad seened" kallal on üles ehitatud sarnaselt eelmistele tundidele.

"Kavalad seened"

Tee viis mind
Verandalt tihedasse metsa.
Ma ei ole väike korv
Ja ta võttis korvi kaasa.

Vaatasin üle konaruste
Kasekändude all.
Oh, ja keerulised seened!
Kuhu nad peitsid?

Asjatult otsisin neid haavapuu alt
Ja kuuse alt otsisin asjatult.
Näete, et ma olen suur korv
Ma hirmutasin kõik seened.

vestlus.

Mis aastaajal seenel käiakse? Kuidas seeni õigesti korjata, et mitte kahjustada seeneniidistikku ega põhjustada seente kadumist?

Poisid, seeni saavad koguda ainult need, kes on nendega hästi kursis ja suudavad eristada söödavaid seeni mittesöödavatest. Kui teil on seda raske teha, on parem seeni mitte korjata.

Kes teist pidi seeni korjama? Ütle mulle.

b) -Ja nüüd saame teada, mis juhtus kirjanik Valentin Dmitrijevitš Berestoviga, kes läks metsa seenele.

Lugege V. Berestovi luuletuse pealkirja, mida me loeme.

Mida arvate, millest selles luuletuses juttu tuleb, miks autor seeni "kavalaks" nimetab?

Kehalise kasvatuse minut


3. Töötage artikliga "Seened".

Varem peeti seeni taimedeks. Kuid nüüd toovad teadlased välja need kui erilise metsloomade kuningriigi. Maailmas on palju seeni. Ja nad on väga-väga erinevad.

Paljud käisid metsas, kogusid puravikuid ja kangeid valgeid, rõõmsaid kukeseeni ja ryžikke, ja mitmevärvilist Russulat ja räbalat Volnuškit ja vanadel kändude peal rühmades kasvavaid meeneid seeni. Ja loomulikult pöörati tähelepanu erksavärviliste kübaratega kärbseseentele.

Kõik need on seened. Õigemini nende viljakehad. Seen ise on mullas peidus. See koosneb õhukestest valgetest hargnevatest niitidest - seeneniidistikust või seeneniidistikust. Kui seenel on piisavalt soojust, niiskust ja toitaineid, kasvavad seeneniidistikule viljakehad.

Kuid seened pole ainult see, mis kasvab metsas kuuse all või lagendikul ja mida me korvidesse kogume. Rohekas hallitusekohvik kappi unustatud saiatükil on seen. Seeneriigi esindaja on ka puutüvel kasvanud tinaseen.Kasetüvel on kabjalaadsed tahked triibulised moodustised - ja need on seened. Valged õitsengud karusmarjadel, mis seejärel muutuvad tumedaks, ja punased ümarad laigud sõstralehtedel on samuti seened. Ja kõik teavad pärmi - seeni.

Meie planeedil kasvab umbes 100 tuhat seeni.

Seened on ka erineva suurusega. Seal on hiiglaslikud seened. Nende läbimõõt on kuni 1,5 meetrit. Ja seened - beebid - ainult millimeeter. On ka mikroskoopilisi seeni. Neid saab näha ainult mikroskoobi all, sest nad on nii väikesed.

Paljud seened on teatud puude ja põõsastega väga "sõbralikud" ning asuvad tavaliselt nende alla elama.

Enamik seeni kuulub rühma, mida nimetatakse kübaraseenteks.

1) Laste omaette artikli lugemine.

Mida uut õppisite loetud artiklist?
Mitut tüüpi seeni on?
- Milliseid seeni sa tead?
Millisesse kahte rühma saab neid jagada? (Söödav ja mittesöödav.)
- Milliseid mittesöödavaid seeni teate?
- Kas teate, mis on mittesöödav seen mõnele loomale kasulik?


2) Sisuvestlus.

Kas teile meeldis see luuletus? Kuidas?
Kas teie oletused olid õiged? Miks nimetas autor seeni "kavalateks"?
- Millise meeleolu see luuletus sinus äratas? - Millisele eluslooduse kuningriigile omistavad teadlased seened?
Nimeta söögiseened.
Nimetage mittesöödavad seened.

IV. Õppetunni kokkuvõte.

Kodutöö: lugege ilmekalt luuletust "Kavalad seened", joonistage mis tahes seeni.

Kirjanduslik lugemine. 1.-2. klass: programmi "Venemaa kool" tunniplaanid. Kirjastus "Õpetaja", 2011. Sisu - N.V. Lobodina, S.V. Savinova ja teised.

Tunni tehnoloogiline kaart.

Akadeemiline aine: kirjanduslik lugemine, autor Kutyavina S.V., EMC "Venemaa kool"

Tunni teema : V.D. Berestov "Kavalad seened", "Seened" (entsüklopeediast)

Tunni tüüp : Uute teadmiste esmane esitlus.

Organisatsiooni vormid: eesmine, rühm, individuaalne.

Õpetaja tegevuse eesmärk: luua tingimused V.D. luuletusega tutvumiseks. Berestov "Kavalad seened" ja teadusartikkel "Seened" (entsüklopeediast). Teose kunstiliste kujundite näitel võib näidata, et ainult tähelepanelik, loodust armastav inimene suudab näha looduse varjatud elu ning lahti harutada selle saladusi ja saladusi. Tuvastage kirjandus- ja proosatekstide erinevused.

Ülesanded:

Õpetada lapsi töötama teadusliku artikliga, leidma sellest midagi uut, huvitavat ja informatiivset.

Arendada väljendusrikast lugemisoskust;

Laiendage teadmisi seente kohta;

arendada mälu, kõnet, tähelepanu;

Kasvatage austust looduse, oma tervise vastu.

Planeeritud tulemused.

Isiklik UUD: kujundada väärtushoiakut loodusmaailma; oskus väljendada oma suhtumist sündmustesse ja tegelastesse.

Metasubjekt UUD.

Regulatiivne UUD: sõnastada ja hoida õppeülesannet; teostada enesekontrolli, vastastikust kontrolli.

Kognitiivne UUD: oskus ammutada vajalikku teavet tekstist, illustratsioonidest, lisaallikatest; õpikus navigeerimise oskus; oskus leida tekstist küsimusi, esitada küsimusi; oskus võrrelda, liigitada, teha järeldusi.

Kommunikatiivne UUD: luua selgeid väiteid, sõnastada oma arvamus; leppida kokku funktsioonide ja rollide jaotus ühistegevuses.

Teema UUD: tutvuge V.D. luuletusega. Berestovi "Seened" ja teadusartikli "Seened" (entsüklopeediast) ning paljastavad analüüsi ja vaatluse põhjal nende teoste kunstilised jooned.

Varustus: magnettahvel, sõnakaardid, rabajoonis, korv, enesehinnangu märgid, entsüklopeediad, seletav sõnaraamat.

Tunni etapid

Õpetaja tegevus

Õpilaste tegevused

Moodustati UUD

Orgmoment

Tervitab õpilasi ja külalisi.

Palub kontrollida tunniks valmisolekut

Kell on juba helisenud

Istusime vaikselt klassis.

Psühholoogiline suhtumine õppetundi.

Lapsed kontrollivad tunniks valmisolekut. Tere tulemast külalised.

Isiklik: esteetilised tunded, ennekõike hea tahe

Värskendus ja motivatsioon.

1. Täitke puuduvad sõnad.

2. Mis aastaaega kirjeldatakse?

3. Loe erineva intonatsiooniga: üllatusega, imetlusega.

Jätkame sügise teemaliste tööde uurimist.

Kollane päike maas....

Kollane päevalill päikese taga ... Kollased pirnid okstel ... .

Kollased lehed puudelt ...

(slaid 2)

Sügist kirjeldatakse luuletuses.

Lapsed loevad seda erineva intonatsiooniga.

Metasubjekt Isiklik:

Eesmärkide seadmine.

Mida me lugemistunnis õpime?

Kas sa arvad, et seened on taimed või mitte?

(Slaid 3)

Õpime ilmekalt lugema, mõtlema, arutlema, järeldusi tegema, võrdlema, küsimustele vastama.

Minu arvates on seened taimed.

Ma ei usu, et seened on taimed.

Metasubjekt Regulatiivne: määrata ja sõnastada koos õpetajaga tunni tegevuse eesmärk ja eesmärgid; ennustada tööd.

Uue õppematerjali esmane tajumine ja assimilatsioon.

Vaidluse lahendamiseks töötame lk 77 oleva tekstiga.

1 .Esmane teksti tajumine. Esialgse taju kontrollimine.

Õpetaja loeb loo. Millest see tekst räägib?

Kuulab laste muljeid.

2. Teen ettepaneku töötada paaris. Hea on teksti uurida, lugeda ja valmistuda küsimustele vastama.

3. Kontrollige. Valikuline lugemine. Kuulab vastuseid.

Kust on tekst võetud?

Mis on entsüklopeedia?

4. Sõnavaratöö.

(Kinnitan selle sõna tahvlile)

Seega olete nüüd töötanud entsüklopeedia artikliga, mis annab seente kohta teaduslikku teavet (faktid, sündmused). Sellepärast nimetatakse seda teksti ..

Kuidas nimetatakse inimest, kes kirjutab teadusartikleid?

Kokkuvõte tekstist.

Teksti tüüp

Asuge teele

Teksti tüüp

Nad teevad oletusi.

See tekst räägib seentest.

Paaris töötama.

Valmistage ette vastused küsimustele.

Lugege teksti ja leidke vajalik teave.

Plaan.

1. Mis on seened? (istuta või mitte)

2. Kui palju seeni maailmas on?

3. Milliseid seeni tekstis mainitakse?

Vastused küsimustele.

Seened ei ole taimed.

Seeni on umbes sada tuhat liiki.

Tekst viitab söögiseentele.

Tekst on võetud entsüklopeediast.

Sõnaraamatutöö. Leiame sõna.

Entsüklopeedia on teaduslik teatmeväljaanne, mis vastab kõigile teie küsimustele lihtsate ja juurdepääsetavate sõnadega.

teaduslik tekst

Teadlane

(sõnad tahvlil)

"Seened" (entsüklopeediast)

Proosa

Teave, faktid

Teaduslik tekst.

Teadlane

Metasubjekt Kommunikatiivne

leppida kokku funktsioonide ja rollide jaotus ühistegevuses, osutada koostöös vastastikust abi;

Metasubjekt Reguleeriv: ennustada.

Metasubjekt Kognitiivne:

Teema: tutvuda teosega "Seened" (entsüklopeediast)

Isiklik: kujundavad väärtushoiaku loodusmaailma

Metasubjekt. Reguleerivad

sõnastada ja hoida õppeülesannet

Metasubjekt. Kognitiivne:

teema

Metasubjekt

Regulatiivne:

Teostada enesekontrolli, vastastikust kontrolli;

Metasubjekt Kommunikatiivne luua arusaadavaid väiteid, sõnastada oma arvamus;

Metasubjekt Kognitiivne: leida ja tõsta esile vajalik teave õpikust, sõnastikust.

Metasubjekt

Kommunikatiivne

Isiklik:

Metasubjekt Kognitiivne: leida ja tõsta esile vajalik teave õpikust, sõnastikust.

Metasubjekt

Kommunikatiivne oskus kuulata ja mõista teiste kõnet;

Isiklik: kujundama väärtushoiaku loodusmaailma.

Lapsed, tõstke käsi, kes suvel seeni korjas?

Kuulake, kuidas seeni korjata.

1 111. Seeni otsides ei saa maha rebida ja laiali puistata langenud lehtedest koosnevat metsaalust, kuna päikesekiirte all olev seeneniidistik võib hukkuda.

2. Selleks, et seeneniidistik ei kahjustaks, on vaja seeni noaga lõigata.

3. Sa ei saa koguda seeni, mida sa ei tunne. Mõned neist võivad olla mürgised!

4. Ärge võtke vanu seeni. Need võivad olla inimestele mürgised.

5. Ärge koputage mittesöödavaid seeni. Pea meeles, et mets vajab neid!

Fizminutka

Töö jätkamine tunni teemal.

Üks kaks kolm neli.

Lähme metsa seenele.

Üks kaks kolm neli.

Ja me saame seeni.

Kunagi seen Kaks seent.

Nad panid selle kasti.

Täna loeme V.D. Berestov

Kuulake sõnumit autori kohta (portree tahvlil)

Ja nüüd saame teada, mis juhtus kirjanikuga, kes läks metsa seenele.

Lugege V. Berestovi teose pealkirja, mida me loeme.(postitage luuletuse pealkiri)

V.D. Berestov "Kavalad seened".

Kuidas selliseid teoseid nimetatakse?

Kas teie oletus on õige: - miks luuletust just nii nimetatakse?

Millise meeleolu see luuletus sinus äratas? (tahvlil sõnad-tunded)

Lapsed valivad ja loevad ette: rõõm, üllatus, kahetsus.

Kuidas nimetatakse tekste, mis annavad autorilt lugejale edasi meeleolu, tundeid?

Endale luuletuse lugemine.

Õppige kõiki sõnu õigesti lugema. Otsige üles sõnad, mille tähendust te ei mõista.

Sõnavaratöö.

(otsi sõnad sõnastikust)

Vestlus sisust valikulise lugemisega.

Loe, mida autor metsa kaasa võttis?

Otsige üles ja lugege ridu, mis ütlevad, kust autor seeni otsis?

Millised jooned panid sind naeratama? Lugege neid.

(4. slaid portree)

(Õpilaste aruanded)

Valentin Dmitrievitš Berestov sündis Kaluga oblastis Meshovka linnas. Armastuse lastekirjanduse vastu tõi tulevane kirjanik ja luuletaja juba varasest lapsepõlvest. 4-aastaselt õppis ta juba hästi lugema. Ta hakkas oma luuletusi kirjutama lapsepõlvest.

Sest nad peidavad end tema eest.

Luuletuse loeb õpilane.

Selliseid töid nimetatakse

luuletused.

Sest seened justkui mängivad seenekorjajaga peitust.

(5. slaid)

See on kunstiteos.

Lukoshko - okstest valmistatud väike korv seente jaoks (näitan korvi ennast)

Kõhn on mugul niiskel või soisel pinnasel.

(Näitab pilti muhkest).

Valikuline lugemine.

Valikuline lugemine.

Metasubjekt Kognitiivne: leida ja tõsta esile vajalik teave õpikust, sõnastikust.

Metasubjekt

Kommunikatiivne oskus kuulata ja mõista teiste kõnet;

Isiklik: kujundama väärtushoiaku loodusmaailma.

Metasubjekt Regulatiivne:

sõnastada ja hoida õpiülesannet;

Isiklik: kujundada väärtushoiakut loodusmaailma;

Metasubjekt Kognitiivne: leida ja tõsta esile vajalik teave õpikust, sõnastikust.

Metasubjekt. Kognitiivne: teostama semantilist lugemist;

teema : paljastada analüüsi põhjal selle teose kunstilised jooned.

Vestlus.

Ekspressiivse lugemise kallal töötamine

Otsige tekstist üles hüüulause.

Leia küsilause? Millist sõna tuleks rõhutada?

Mida tuleks lugedes edasi anda?

(Mitu õpilast loevad)

Õpilased leiavad ettepanekuid.

Õpilased valmistuvad ilmekaks lugemiseks.

Lugedes peame edasi andma tundeid, meeleolu.

Mitme õpilase luuletuse lugemine.

Metasubjekt

Isiklik:

oskus väljendada emotsioone; väljendada oma suhtumist.

Kahe teose "Seened" võrdlus (entsüklopeediast); V.D. Berestov "Kavalad seened"

Mis on neil kahel teosel ühist?

Nendel töödel on ühine teema: "Seened".

Tööde võrdlus (sõnad - terminid tahvlil)

"Seened" "Kavalad seened"

proosaluuletus

teaduslik tekst

faktid, kokkuvõtlikult. tunded, suhtumine

Omandatud teadmiste kinnistamine

Kuula ja mõtle! Kes kirjutas teksti, teadlane või luuletaja?

(Tõesta)

Õpilased loevad tekste peast.

1. Maailmas on palju seeni. Ka leivakoorikut kattev hallitus on seen. Seened on väärtuslikud oma maitse- ja aromaatsete omaduste poolest. Need sisaldavad palju vitamiine ja mineraalaineid. Toiteväärtuselt võivad seened liha asendada.

2. A. Pleštšejevi luuletuse "Sügis on tulnud" lugemine

3. Ja mets vajab ka seeni, sest neist toituvad paljud loomad: hirved, põdrad, oravad, harakad, erinevad putukad. Mõned mürgised seened inimestele, loomi ravitakse. Kärbseseen toimib näiteks põdrale ravimina.

4. S. Yesenini luuletuse lugemine

"Kuldne lehestik keerles"

Metasubjekt

Kommunikatiivne oskus kuulata ja mõista teiste kõnet;

Isiklik: kujundama väärtushoiaku loodusmaailma.

Milliseid seeni sa tead?

Lahenda mõistatusi.

Jah-ei mäng (11. slaid)

Vanasõnad seente kohta

Lastele mõistatuste lugemine.

(Slaid 6-10)

1. Kas kärbseseen ja kahvatukeseen on mürgised seened?

2. Kas metsas on võimalik müra teha?

3. Borovik, puravikud, seened on söögiseened?

4. Kas loomi ravitakse mürgiste seentega?

5. Kas puravik kasvab haava all?

(12. slaid)

Metasubjekt. Kognitiivne: teostama semantilist lugemist;

teema : paljastada analüüsi põhjal selle teose kunstilised jooned.

Peegeldus.

(13. slaid)

Joonistage emotikon, mis peegeldab teie meeleolu, suhtumist materjali.

Lapsed joonistavad emotikone ja kinnitavad need tahvlile.

Isiklik: enesehindamine õppetegevuse edukuse kriteeriumide alusel,

Kodutöö.

Luuletuse ilmekas lugemine.

Ülesanded:

Parandus:

Parandage seente, puulehtede (kask, vaher, tamm) nimetused;

Põhivärvide - punase, kollase, rohelise - teadmiste kinnistamiseks.

Täishäälikute artikulatsioonipositsioonide fikseerimine: A; U; O; JA;

Pika kõne väljahingamise arendamine;

foneemilise taju arendamine,

Kuulmis- ja visuaalse tähelepanu kujundamine ja arendamine;

Kõne prosoodilise poole arendamine.

Hariduslik:

Motoorsete oskuste ja võimete kujundamine;

Liigutuste ja motoorsete funktsioonide koordinatsiooni, rütmitaju arendamine;

Hariduslik:

Loomingulise tegevuse kasvatamine, taaskehastumise võime kindlustamine.

Varustus: mänguasi vanamees-metsamees, lehed, seente illustratsioonid, peegel, väikesed korvid vastavalt laste arvule, kõristid ja puulusikad.

Tunni edenemine:

I Sissejuhatus.

Poisid, läheme täna sügisesesse metsa jalutama.

Harjutus üldmotoorika arendamiseks

Sügisesse metsa jalutama

Kutsun teid minema

Huvitavam seiklus

Me, poisid, ei leia

Läbi saali kõndimine marsi all

plaksutades

Jänku tõusis varvastel püsti

Kõndis mööda rada

Varvastel kõndimine

Ta kõndis kontsadel

Tõstis nina üles

Kõndimine kontsadel

Jänku hüppab ja hüppab

Tee peal nagu jänku

Kahel jalal hüppamine

Kuival metsarajal

Top-top-top trampitavad jalad

Kõnnib, rändab mööda rada

Kõik nõelates hall siil

stompers

Kui hunt roomab

Siil muutus palliks

Kükitage, põlvi klammerdades,

pea alla

Mööda käänulist rada

Jõudsime sinise jõe äärde

Proovige läbi saada

Et mitte rajalt maha tulla

Me läheme nagu väikesed rebased

Möödume ettevaatlikult

Kõndimine käänulisel rajal

rebasekõnni imitatsioon

(lillede vahel kõndimine)

Sügislehed keerlevad vaikselt

Lehed lebavad vaikselt meie jalge all

Varvastel jooksmine

Nad tegid ringi, istusid maha.

II. Põhiosa.

1. Harjutus lihastoonuse arendamiseks.

«Sattusime sügisesesse metsa. Vaatame, kui ilus see on!

1) Pöörake pead paremale, vasakule. Ja nüüd tõstsime pead üles, langetasime, vaatasime jalge alla – alla ja jälle üles, alla.

2) Mõlema õlgade üheaegne tõstmine ja langetamine rahuliku muusika saatel neljal korral.

3) Tule sügisesse metsa. - Pöörab vasakule - paremale:

Siin on palju imesid.

4) Siin on kuldsed kased - Tõstke käed üles, pöörates vasakule;

Siin kahisevad haavad lehtedega - Tõstke käed üles, pöörates vasakule;

5) Lehestiku all liblikate juures – kükitage käed pea kohal

Ainult mütsid säravad, - sõrmed põimunud.

2. Harjutus näolihaste arendamiseks.

“Hallid pilved on tulnud. - Kulmud kortsus.

Järsku hakkas taevas heledamaks minema. Nad olid üllatunud ja kergitasid kulme.

Särav päike tuli välja – rõõmusta ja naerata.

Kissitage silmi ja vaadake päikest nii: mõlemad silmad. (okulomotoorne võimlemine 4-5 korda)

Sule silmad ja ava silmad.

3. Harjutus kuulmistähelepanu arendamiseks.

1. Mäng: "Seene, puu, tukk."

L. - Ja nüüd me mängime mängu, kus peate olema väga ettevaatlik.

Kui kuulete käsku: seen

Tuleb lõpetada käte tõstmine pea kohale ja need kokku panna, et teha seenekübar . (logopeed näitab poose)

Kui kuulete käsku: puit

Peate seisma sirgelt, tõstma käed üles. (logopeed näitab poose)

Ja kui kuulete käsku: - muhk

Kükitad, põlvi klammerdades, pead langetades.(logopeed näitab poose)

2. Sõna ja liigutuste koordineerimise harjutus

"Kavalad seened"

Tee viis mind

Verandalt tiheda metsani

Ma ei ole väike korv

Võtsin korvi kaasa.

Vaatasin konaruste alla

Kasekändude all

Oh, ja keerulised seened!

Kus nad end peidavad?

Peopesade servad liiguvad üksteisele edasi-tagasi.

Käed riiulil, näitavad kätt kaugele ette

Asetage oma käed korvi

Lukustage sõrmed lukku, sirutage käed küünarnukkidest kergelt kõverdatud ette.

Kükitan, vaatan kujuteldavate kändude alla

Ähvardavad näpuga

Nad sirutasid üllatunult käed külgedele.

3. Foneetiline võimlemine

Oi kui palju seeni metsas kasvas. Oh, kui õnnelikud me nende üle oleme, näit.

1. helikaart [A]

Selle üle rõõmustab puravik.

Rõõmutoon.

I.P. - Seistes, käed ette sirutatud. Nad sirutasid käed külgedele.

Suu oli pärani lahti, huuled olid ümmargune suur aken; õhk tuleb vabalt välja, kael laulab - A-A-A-A

Nad kükitasid, panid käed kokku, kummardasid põlved põlvedeni ja “varjusid” - 3 korda.

2. Kaardi heli [oh]

Oi, kui palju meeneid seeni kännu otsas istub.

Üllatuse toon.

I.P. - Seisab, käed all. Tõstke käed külgedele üles

Suu tehti lahti, aken on ovaalne, õhk tuleb vabalt välja, kael laulab - O-O-O-O-O

Nad kükitasid, panid kätega põlvi kokku, langetasid pea põlvedeni ja "varjusid" – 3 korda.

3. Kaardi heli [ Y ]

Ja mis ilus seen see valgete laikudega punase mütsiga on?

Lapsed: - kärbseseen, see on mürgine.

Ohutoon.

I.P. - Käed kõverdatud rinna kõrgusel. Peopesad on sinust eemale pööratud. Suruva liigutusega sirutage käed ette ja alla. Huuled toruga ette sirutatud, kael laulab - U-U-U-U-U

4. Kaardi heli [I]

Kes pööras punase jalaga mütsi päikese poole?

Lapsed: - rebane.

Rõõmu ja üllatuse toonid.

I.P. - Käed kõverdatud rinna ette, nimetissõrmed ülespoole, ülejäänud on rusikasse surutud. Nad seisavad varvastel, tõstavad käed kõrgele pea kohale, sirutavad end üles. Huuled on naeratuses sirutatud, hambad lahti, õhk väljub vabalt, kael laulab - I-I-I-I-I.

3. Harjutused artikulatsiooni, hingamise ja hääle arendamiseks.

Artikulatsioonvõimlemine, peegli ees seismine.

Läbi akna naeratavad meile viimased soojad päikesekiired.

Näidake, kui ümmargune on päike. Nt. "Aken" - 3-4 korda.

Naeratas päikesele. Nt. "naeratus" - 3-4 korda.

Mängime päikest torule. Nt. "toru" - 3-4 korda.

Pange keel verandale, laske päikese käes peesitada. Peksame teda: - po-po-po-py

4. Hääle lauluulatuse, muusikakõrva ja näoilmete arendamine.

Mäng - "Kaja".

Lapsed, me oleme nüüd metsas - hüüame koos AU-d!

Keegi ei vasta

Vastab ainult kaja

Lähme Jelena Georgievna juurde ja laulame.

5. Lauldes "AU" T. Ovtšinnikova "Laulmine ja logopeedia."

Ja kes meile metsast tulid? See on onu AU vanamees-metsamees.

6. Laulu "Merry old man" muusika. G. Portnoy.

Tulge ringiga välja, laulge mõnda laulu rõõmsamalt.

7. Rütmiline tants: “Minul on – sul on” (lusikate ja kõristidega)

Onu AU tõi kaasa puulusikad ja kõristid ning pakub tantsu.

8. Sõrmevõimlemine "Sügisekimp"

Vaata, milline ilus lehevaip. Mis värvi need on?

Punane, kollane, roheline.

Mis puudelt nad kukkusid?

Vaher, kask ja tamm.

Üks kaks kolm neli viis -

Kogume lehti.

Kogume sõrmi

Plaksutage käsi, rusikad

kaselehed,

pihlaka lehed,

papli lehed

haavalehed

korjame tammelehti

Kogume sõrmi ükshaaval

Ema toob sügisese kimbu.

Käsi plaksutama

9. Mobiilimäng "Kogume lehti korvidesse"

Vanamees – metsamees pakub mängu mängida. Lastele korvide jagamine

Logopeed ütleb kordamööda igale lapsele, milliseid lehti ta kogub. (lapsed koguvad lehti rahuliku muusika saatel).

10. Õppetunni kokkuvõte.

Meil, poistel, on aeg metsast tagasi tulla. Jätame hüvasti vanamehega – metsamehega, keda metsas nägime.

Viited^

1. Vlasova T.M., Pfafenrodt A.N. Foneetiline rütm: Õpetaja juhend.- M.: Humanit. Ed. Keskus "VLADOS", 1996

2. Volkova G.A. Logopeediline rütm. - M., 2002.

3. Gvozdev A.N. Vene keele kõlalise poole assimilatsioon laste poolt. - SPB., 1995.

4. Žukova N.S., Mastjukova E.M., Filitševa T.B. Kõne üldise alaarengu ületamine eelkooliealiste laste puhul, teine ​​trükk, M., Enlightenment, 1990

5. Kartushina M.Yu. Logaritmikad lastele: M .: TC Sphere, 2004

6. Kashe G.A. Heli häälduse kujunemine üldise kõne alaarenguga lastel. - M., 1962.

7. Koltsova M.M. Motoorne aktiivsus ja lapse ajufunktsioonide areng. - M., 1973.

8. Kostyleva N.Yu. Näita ja räägi. Mänguharjutused, mis põhinevad foneetilisel rütmil.

9. Kuznetsova E.V. Logopeediline rütm mängudes ja harjutustes raskete kõnehäiretega lastele. Korrigeeriva ja taastava töö meetodid 3-4-aastaste lastega; - M.: kirjastus GNOM ja D. 2002

10. Levina R.E. Kõnehäiretega laste akustilise taju tunnused. - M., 1966.

11. Makarova N.Sh. Eelkooliealiste laste mittekõne- ja kõnehäirete korrigeerimine logopeedilise rütmi alusel. - Peterburi: LAPSEPRESS, 2009

12. Metelskaja N. G. 100 minutit kehalist kasvatust logopeedilistes tundides. - M .: TC Sphere, 2008

13. MUKHINA A.Ya. Kõne-motoorne rütm. – M.: AST: ASTREL; VLADIMIR: VKT, 2009.

14. Slyusar K.N. Logorütmikatunnid 3-5-aastaste lastega / M .: kirjastus Gnom ja D, 2009

15. Fomicheva M.F. Õpetage lastele õiget hääldust. Ed.2, ​​muudetud. ja täiendav M. "Valgustus", 1971

16. Filicheva T.B. Chirkina G.V. Kõne üldise alaarengu kõrvaldamine eelkooliealistel lastel: praktika. Käsiraamat - M .: Iris - press, 2007

"Seened"

V. Berestov "Kavalad seened"

Vlasova Antonina Mihhailovna

  • Kui me hommikul kulmu kortsutame,
  • Headus aitab meid.
  • Tõuske püsti, lapsed, tõmmake end püsti
  • Ja naerata üksteisele!
  • Et palju teada, ei tohi olla laisk!
  • Viie saamiseks tuleb kõvasti tööd teha!

Kollane päike maas...

Kollane päevalill päikese taga...

Kollased pirnid okstel ...

Kollased lehed puudelt...

(vaatab).

(järeldab).

(rippuvad).

(lendab).

- Täida luuletuses puuduvad sõnad

Kõne soojendus

rippuvad

Jälgib

lendavad

näeb välja

Mulle meeldib vene loodus.

Lugege ainult vene tähestiku tähti S L Z E W L C R Kas seened on taimed või mitte? Jätkake fraasi
  • AVASTA
  • Seened on...

    2. TUTVUGE uut tüüpi tekstiga, mis sisaldab ...... teavet.

    3. ARVESTA 2 tüüpi teksti, leia sarnasusi ja .........

Tööplaan

MÄÄRATLEB töövoog.

  • Tekstide võrdlus.
  • Mis on seened?
Tööplaan

MÄÄRATLEB töövoog.

  • Sissejuhatus uut tüüpi teksti.
  • Mis on seened?
  • Tekstide võrdlus.
Õpikutöö

– Mida uut õppisite loetud artiklist?

Mitut sorti seeni on?

Milliseid seeni artiklis mainitakse?

Mis on inimese nimi, kes kirjutab teadustekste?

- Mis on entsüklopeedia?

Mis on entsüklopeedia Entsüklopeedia on teaduslik teatmeteos, mis sisaldab süstemaatilist teadmiste kogumit. Selle raamatu materjal on järjestatud tähestikulises järjekorras. Prantsuse keelest tõlgitud entsüklopeedia - "teadmiste kogum". Universaalsed entsüklopeediad

Mürgised seened - nende mürgisus, mis ei kao pärast töötlemist! Mürgistus - mõnikord surmav!

Venemaa territooriumil kasvab üle 100 liigi söödavaid seeni, kuid süüakse veidi rohkem kui 100 liiki seeni.

seened

Päike tõstab meid end laadima.

  • Päike tõstab meid end laadima.
  • Tõstame käed käsu "üks" peale,
  • Ja lehestik kahiseb rõõmsalt nende kohal.
  • Langetame käed käsule "kaks".
  • Koguge korvidesse marju, seeni
  • Toetume koos käsule "kolm".
  • "Neljal" ja "viiel" hüppame koos.
  • Noh, käsul "kuus"
  • Kõik istuvad vaikselt oma laua taga.

Kehalise kasvatuse minut

Hallid mütsid. Räsitud jalad. Nad kasvavad kase all. Mis on nende nimed?

puravik

Ja see ilus mees valgel jalal. Tal on seljas punane täppidega müts.

kärbseseen

Noorte mändide vahel, läikivas tumedas kübaras kasvab seen....

Võiroog

Mulle meeldib olla erinevates mütsides,

Nüüd kollasena, nüüd rohekas,

See on punane või hallikas,

Võtke see üles, ärge kõhelge, see on...

Russula

Valentin Dmitrijevitš Berestov

Berestov V.D. - luuletaja, prosaist, tõlkija,

rahvaluuleuurija, ajaloolane

sündis Meshchovski Kaluga linnas

valdkonnad õpetaja perekonnas.

Luulet hakkas kirjutama lapsepõlvest peale. ajal

sõda, 1942. aastal evakueerimisel Taškendis

kohtus K.I. Tšukovski ja A.A. Akhmatova, kes suhtus temasse ja tema loomingu algusesse suure huviga. Esimene luulekogu "Lahkumine" ilmus 1967. aastal. ning pälvis tunnustust lugejatelt, luuletajatelt ja kriitikutelt.

Samal aastal ilmus esimene lastele mõeldud raamat "Autost".

Sellele järgnesid luulekogud lastele ja täiskasvanutele.

V. Berestov

Kelmikad seened

Tee viis mind

Verandalt tihedasse metsa.

Ma ei ole väike korv

Ja ta võttis korvi kaasa.

Vaatasin konaruste alla

Kasekändude all.

Oh, ja keerulised seened!

Kuhu nad peitsid?

Asjatult otsisin neid haavapuu alt

Ja kuuse alt otsisin asjatult.

Näete, et ma olen suur korv

Ma hirmutasin kõik seened.

sõnavara töö Millise meeleolu see luuletus sinus äratas? Miks?
  • Millise meeleolu see luuletus sinus äratas? Miks?
  • Kunstiliseks nimetatakse tekste, mis annavad edasi tundeid, autori meeleolu.
  • Millised luuletuse read on teile naljakad?
  • Kust autor seeni otsis? (otsi tekstist ja loe).
  • Kuidas autor seeni hirmutas?
  • Kas autor võiks tõesti suure korviga seeni hirmutada?
  • Millise intonatsiooniga seda luuletust lugeda?

Luuletuse analüüs

seletama
  • Seeni korjamiseks tuleb vara tõusta.
  • Seened otsivad – tiirlevad metsas.
  • Ilma maapinnale kummardamata ei korja te seeni üles.
1. Seente kogumiseks peate varem ...
  • 1. Seente kogumiseks peate varem ...
  • 2. Leidsin seene - ärge kiirustage seda välja juurima, parem on see lõigata ....
  • 3. Sa ei saa metsaalust visata, hävitad ...
  • 4. Ära korja vanu ja ussitanud seeni – need võivad sisaldada ...
  • 5. Ära korja seeni asjata, nad söövad
  • palju...

Seenekorjamise reeglid

seeneniidistik

loomad

Kas teil on küsimusi?

Teatage kirjaveast

Tekst saata meie toimetusele: