Metodika podučavanja tehnike skoka u vis metodom „prekoračivanja“. Prezentacija. Skok u vis korištenjem "stepping" metode Opis skoka u vis korištenjem "stepping" metode










Nazad Naprijed

Pažnja! Pregledi slajdova služe samo u informativne svrhe i možda ne predstavljaju sve karakteristike prezentacije. Ako ste zainteresovani za ovaj rad, preuzmite punu verziju.

Trčanje u vis- disciplina atletika, kao sportska vježba, poznata je svijetu više od 100 godina. Komponente skoka su zalet, priprema za poletanje, uzletanje, prelazak letvice i doskok.

Svrha teme: Promovirati ovladavanje tehnikom izvođenja skoka u vis metodom „prekoračivanja“.

Lokacija lekcije: teretana

Inventar: stalke za skok u vis, gimnastičke strunjače, zviždaljka, užad, zastavice, konopac.

Ciljevi lekcije:

edukativni:

  • Poboljšajte tehniku ​​izvođenja skoka u vis metodom „prekoračivanja“.

razvojno:

  • Promovirati razvoj motoričkih kvaliteta brzine i snage kroz vježbe skakanja;

Edukativno-rekreativno:

  • Promovirati promociju zdravlja, povećati funkcionalne sposobnosti tijela i razviti moralne i voljnosti: upornost, odlučnost

Uvodni dio 10 min.

  • organizaciona faza
  • zagrijavanje
  • organizovanje pripreme učenika za čas;
  • postavljanje cilja časa i osiguranje da ga učenici percipiraju;
  • psihofiziološka priprema učenika za savladavanje sadržaja časa i aktivna kognitivno-rekreativno-motorička aktivnost uključenih
  • Pripremiti tijela učenika za rad u glavnom dijelu časa.

Zagrijavanje

1. Šetnja po teretani mijenja smjer kretanja:

a) ruke gore - hodajte na prstima;

b) ruke na pojasu - hodajte na petama;

c) trkačko hodanje.

2. Čak i trčanje.

3. Ujednačeno trčanje sa zadatkom (visoko podizanje kukova, bočni koraci, sa preklapanjem potkoljenice)

Formiranje u dva reda okrenuta jedan prema drugom.

Vježbe disanja:

a) i.p.: stojeći, držeći se za ruke;

ruke gore - udahnite, dolje - izdahnite (8-10 puta);

b) sedeći na podu, držeći se za ruke;

ruke gore, ramena okrenuta - udahnite, ruke dolje - izdahnite (8-10 puta);

c) sjedenje na podu, ruke jedno drugom na ramenima.

Nagib ulijevo - udah, nagib udesno - izdah (8-10 puta);

d) sjedenje na podu,

ruke gore, lezite - udahnite, vratite se u stojeći položaj, ruke naprijed - izdahnite;

ustati (2 puta). Držite torzo uspravno.

4. Vanjski razvodni uređaj na licu mjesta:

A.I.P – O.s.

1- ruke u stranu,

2- ruke gore,

3- ruke u stranu,

B I.P - stajanje, noge zajedno, ruke sklopljene ispred grudi.

1- ispravite ruke naprijed,

3 – ispravite ruke gore,

B - I.P - stajanje, razdvojene noge, ruke ispred grudi u bravi.

1,2 – okreće telo udesno,

3.4 – okreće tijelo ulijevo.

G - I.P - stajanje, razmaknute noge, ruke na pojasu

1,2 – nagibi udesno,

3,4 – nagibi ulijevo.

D - IP - stajanje, razdvojene noge, ruke na pojasu.

1,2,3 – nagibi naprijed,

I- IP - stajanje, razdvojene noge, ruke u stranu.

1- sagnite se naprijed sa okretom udesno, dodirujući lijevu nogu desnom rukom.

3- sagnite se naprijed sa okretom ulijevo, dodirujući desnu nogu lijevom rukom.

Z- IP - čučanj na desnoj nozi, lijeva pravo u stranu.

1-3 - nagnite se naprijed na ravnu nogu,

4 – pomeranje centra gravitacije na lijevu nogu.

I- IP - iskorak naprijed sa desnom nogom, ruke iza leđa, leđa ravna.

1-3 - opružno ljuljanje,

4 – skokom promijenite položaj nogu.

TO- IP stalak, noge razdvojene, ruke napred, blago u stranu.

1- zamahnite desnom nogom na lijevu nogu,

3 – zamah lijevom nogom prema desnoj nozi.

L- I.P - stanite sa razdvojenim nogama, rukama ispod.

Skakanje sa kolenima na prsa

Reorganizacija za glavni dio časa.

Glavni dio 25 min.

1. Teorijsko znanje (pregled prezentacije):

"Prekoračiti" ("makaze", "engleski stil")

To je najjednostavniji i najpristupačniji od svih metoda skoka u vis. Nije potrebna skupa oprema ili specijalne prostirke od pjene, jer skakač doskoči na obje noge i može skočiti u jamu sa pijeskom.

Zalet u skoku uvis metodom „stepping“ izvodi se pravolinijski pod uglom od 30-40° u odnosu na sektor. Dovoljno je napraviti 7-11 koraka.

Zalet se radi umjerenim tempom sa zaletom u prvih 3-5 koraka. Prilikom izvođenja odgurivanja, noga za potiskivanje počinje da se ispravlja odmah nakon što je položi na tlo. Karlica je izvučena naprijed i gore, gornji dio tijela se ne naginje prema šipki, već ostaje u uspravnom položaju. Zamahna noga pomaže pri odgurivanju. Ona se uspravlja, diže što je više moguće iznad šipke, a zatim se energično spušta iza šipke, prekoračujući. Tijelo se naginje naprijed. Istovremeno, noga za potiskivanje se prenosi preko šipke sa stopalom okrenutim prema van. Skakač se spušta na zamašnu nogu.

Preskakanje prepreka

  • skok iz zaleta
  • skoči s dvije noge
  • skok iz zaleta sa okretom
  • skok sa uzletom sa dve noge i okret

3. Predvodne vježbe

  • zamahni pokreti nogu
  • imitacija odbojnosti
  • zamahnite nogom i suprotnom rukom
  • imitacija tehnike postavljanja stopala i odgurivanja u kombinaciji sa zamahnim pokretima nogu i ruku
  • simulacija skoka

4. Objašnjena tehnika

  • čišćenje trake u koraku
  • preskočiti prečku bez zaleta
  • izvođenje skoka općenito

2. Provođenje ekipnih takmičenja i vježbi igre

  • razvoj motoričkih kvaliteta;
  • vaspitanje duhovnog, moralnog i
  • voljnih osobina ličnosti;
  • kontrola, evaluacija i analiza rezultata obrazovnih aktivnosti uključenih;

Poboljšanje pokreta zamaha.

Učenici se postavljaju uz šipke zida, sa nogom za guranje bliže osloncu. Povucite savijenu nogu za zamah unazad, a zatim je brzim pokretom iz karlice povucite naprijed i gore. Ista stvar okrenuta prema zidu. Ovu vježbu izvodite 8-10 r

Igra na otvorenom "Ko je viši?"

Povlačimo uže, ukoso, u ovom slučaju konopac sa zastavicama. Učenici skaču i pokušavaju glavom da dohvate zastavice. Kako stignu do zastava na nižoj visini za sebe, prelaze na višu. Rezultat će biti jednak razlici između postignute visine i visine učenika.

Razvijamo kvalitete brzine i snage.

Učenici se redaju u kolonu jedan po jedan. Preskačite lopte ili gimnastičke štapove. Vježbu izvodite 2-3 puta, prvo sporim tempom, a zatim kako je savladate srednjim i brzim tempom. Udaljenost između objekata (90-110cm) u zavisnosti od fizičke spremnosti.

Finalnih 10 min.

  • Trčanje u krug. Formiranje u liniji (izvodi se pozivanjem brojeva).
  • Vježbe snage za dječake. Vježbe istezanja za djevojčice.

Auto-trening uz muziku (3 vježbe opuštanja).

I. p -Ležeći na leđima – podignite ruke – udahnite, spustite ruke – izdahnite.

I.p. isto; – podignite ruke prema gore – savijte se u donjem dijelu leđa – udahnite i izdahnite.

I.p. isto; Računamo udah i izdisaj.

zadatak: Sažmite aktivnosti učenja u lekciji, identifikujte stepen do kojeg je postignut cilj lekcije

Ohrabrujemo najbolje skakače i najaktivnije momke.

Nudi se domaći zadatak na više nivoa.


Učenje skoka u visinu, metoda „iskoračenja“, zaletanja i uzletanja, savladavanja šipke i doskoka
Ovaj stil, iako je najstariji od svih stilova, zbog svoje tehničke jednostavnosti i niskih zahtjeva za sletišta, koristi se u školama na nastavi fizičkog vaspitanja za djecu, adolescente i omladinu koji se ne bave atletikom, kao i na faza početne atletike.
Zalet se sastoji od 6 - 8 koraka trčanja, koji se izvode pod uglom u odnosu na šipku od 30-45°. Odgurivanje se izvodi nogom koja je najudaljenija od šipke na udaljenosti od 70 - 80 cm od projekcije šipke. Da biste odredili mjesto polijetanja, morate stajati bočno do šipke, ispružiti ruku za zamah, dodirujući šipku rukom - to će biti željeno mjesto polijetanja. Kada birate trčanje, morate imati na umu da će pet normalnih koraka hodanja iznositi tri koraka trčanja. Noga za guranje je postavljena gotovo ravno na mjestu odbijanja; ne treba je previše savijati u kolenu.
Zamah se izvodi ravnom nogom, koja se u najvišoj tački može lagano savijati u koljenu. Trup se drži okomito, ruke blago savijene u zglobovima laktova aktivno se podižu i naprijed do nivoa glave. Kada je noga za zamah iznad šipke, noga za guranje je povučena prema gore, blago savijena u kolenu. Zamašna noga se spušta iza šipke, noga za guranje se prenosi preko nje. U trenutku prenošenja potisne noge, ramena se okreću prema planku, ruka za potiskivanje se povlači unazad, pomažući da se ramena i trup odmaknu od daske.
Sletanje se vrši na zamahu u stranu, okrećući grudi prema šipki. Možete sletjeti u pješčanu jamu podignutu iznad površine za polijetanje ili, u okruženju teretane, na hrpu strunjača. Glavna stvar je da visina mjesta za slijetanje omogućava, nakon prelaska šipke, spuštanje gotovo ravne zamašne noge na mjesto slijetanja. Inače, tehnika skakanja metodom „prekoračivanja“ počinje da se iskrivljuje, posebno u zadnjem dijelu leta. Stil “prekoračivanja” se može koristiti kada se uči tehnika lučnog trčanja u “Fosbury flopu” za sportiste početnike.

Pravila za skok u vis
Trčanje u vis je atletska disciplina koja se odnosi na vertikalne skokove tehničkih vrsta. Komponente skoka su zalet, priprema za poletanje, uzletanje, prelazak letvice i doskok.
Zahtijeva od sportista sposobnost skakanja i koordinaciju pokreta. Održava se u ljetnoj i zimskoj sezoni. To je olimpijska atletska disciplina za muškarce od 1896. godine, a za žene od 1928. godine. Odgovarajući sport se zove skok u vis.

Pravila

Takmičenja u skoku u vis održavaju se u skakaonici opremljenoj šipkom na držačima i prostorom za doskok. U preliminarnoj fazi i u finalu, sportista ima tri pokušaja na svakoj visini. Sportista ima pravo da preskoči visinu, a pokušaji neiskorišćeni na promašenoj visini se ne akumuliraju. Ako je sportista napravio neuspješni pokušaj ili dva na bilo kojoj visini i ne želi ponovo skočiti na tu visinu, može prenijeti neiskorištene (dva ili jedan) pokušaj na sljedeće visine. Povećanje visine tokom takmičenja određuju sudije, ali ne može biti manje od 2 centimetra. Sportista može početi skakati sa bilo koje visine, nakon što je o tome prethodno obavijestio sudije.
Razmak između držača šipki je 4 m. Dimenzije sletišta su 3 x 5 metara.
Prilikom pokušaja, sportista se mora odgurnuti jednom nogom. Pokušaj se smatra neuspjelim ako:
    Kao rezultat skoka, šipka nije mogla ostati na stalcima;
    Sportista je dodirivao površinu sektora, uključujući i prostor za sletanje, koji se nalazi iza vertikalne projekcije bliske ivice šipke, ili između ili izvan stubova bilo kojim dijelom svog tijela prije nego što je uklonio šipku.
Sudija označava uspješan pokušaj podizanjem bijele zastave. Ako letvica padne sa tribina nakon podizanja bijele zastave, pokušaj se smatra valjanim. Obično sudija bilježi dobitak ne prije nego što je sportista napustio mjesto sletanja, ali konačna odluka o trenutku evidentiranja rezultata formalno ostaje na sudiji.
Takmičenja se održavaju u posebnom sektoru, a to je horizontalna platforma sa sintetičkom podlogom. Veličina sektora mora omogućiti zalet od najmanje 15 m, na međunarodnim takmičenjima najmanje 25 m.
Mjesto za sletanje (dimenzija 5x3x0,5-0,75 m) je od pjenaste gume. Između stubova i prostirki treba biti razmak od 10 cm.
Šipka je dužine 400 cm, kružnog poprečnog presjeka prečnika od 25 do 30 mm i težine ne više od 2 kg; od metala ili plastike. Krajevi daske (150-200 cm) imaju polukružni poprečni presjek (30-35 mm). Traka je svijetle boje sa 3-4 poprečne tamne pruge, svaka dužine 20-30 cm. Ploče (veličine 6x4 cm) na koje se postavlja šipka moraju biti okrenute prema suprotnom stalku.
Dizajn nosača treba da omogući postavljanje šipke na visini do 250 cm. Razmak između regala je 2 cm veći od dužine šipke.
U toku takmičenja učesnici svaki pokušaj izvode redom, redosled njihovog nastupa utvrđuje se žrebom. Za svaki pokušaj, učesniku se daje 1 minut od trenutka poziva. Ako je ostalo 2-3 učesnika, vrijeme se povećava na 2 minute. Jedan učesnik ima 3 minuta.
Početna visina i redoslijed promjene visina utvrđeni su pravilnikom ovog takmičenja. Kada se uspostavi sljedeća visina, letvica se podiže za 2 cm, u višeboju - za 3 cm Učesnik može započeti takmičenje sa bilo koje od najavljenih visina, ali ne niže od prvobitne. Dozvoljena su tri pokušaja za savladavanje svake visine. Dozvoljeno je preskočiti visine ili, nakon 1-2 neuspješna pokušaja, prenijeti preostale pokušaje na sljedeću visinu. Nakon tri neuspješna pokušaja zaredom, učesnik se eliminira iz takmičenja.
Prvo i sva naredna mjesta određuju se maksimalnom visinom. Ako je nekoliko učesnika pokazalo isti rezultat, tada:
    Najbolji sportista je onaj koji dostigne poslednju visinu u najmanjem broju pokušaja;
    sa jednakim brojem pokušaja na poslednjoj visini, prednost dobija sportista koji ima manje neuspešnih pokušaja tokom celog takmičenja.
Ako su gore navedeni uslovi jednaki, održava se skok za prvo mjesto, a preostala mjesta se dijele između učesnika. Skakanje počinje sa sljedeće visine koju su preuzeli svi takmičari. Dozvoljen je jedan pokušaj na svakoj visini. Ako svi ili neki od učesnika savladaju visinu, šipka se podiže. Učesnik koji ne savlada visinu se eliminiše. Ako svi učesnici u skoku ne oslobode visinu, ona se spušta za 2 cm. Učesnik koji savlada visinu koju drugi nisu podigli zauzima prvo mjesto. Nakon što je pobjednik određen, preskakanje se prekida i dijele se mjesta svih ostalih skakača koji učestvuju u skoku.
Preskok je nastavak takmičenja, njegovo izvođenje se evidentira u protokolu, rezultati se mogu potvrditi kao rekord ili računati kao ispunjavanje standarda kategorije.
Skok uvis iz zaleta se ne računa ako učesnik:
    odgurnuti od tla s obje noge;
    srušio šipku ili, bez naknadnog savladavanja šipke, dodirnuo površinu sektora izvan ravnine koja prolazi kroz regale i liniju nastavka ove ravni izvan stakala.
Ako je sudija uvjeren da skakač, savladavajući visinu, nije dotaknuo prečku, već je pala iz vanjskih razloga, može skok računati kao uspješan, ali se ovaj skok ne može računati kao rekordni skok.

Skok u vis sa motkom
Istorija skakanja s motkom datira od 4.-3. veka. BC Upotreba motki i motki u svakodnevnom životu i na raznim festivalima za zabavu mladih postavila je temelj za razvoj ove vrste skakanja. 1866. godine u Engleskoj su po prvi put održana takmičenja u skokovima s motkom. Pobjednik je bio Wehler, njegov rezultat je bio 3,05 m 1896. godine, Amerikanac W. Hoyt je, koristeći drvenu motku, pobijedio na Prvim olimpijskim igrama s rezultatom od 3,30 m od skakanja. Godine 1908. Amerikanac M. Wright je prvi put prešao granicu od četiri metra - 4,02 m.
Do 1924. sportisti su koristili zemljane rupe za podupiranje motke. Početkom 1924. godine legalizovana je posebna kutija za postavljanje stuba. Bambusova motka je trajala do oko 1945. godine, a najbolji rekord s njim bio je 4,77 m (1942.). Bambusovi štapovi nisu bili posebno čvrsti, često su se lomili i ozljeđivali skakače, pa su se pojavili metalni stupovi od čelika i duraluminija. Bile su lagane, udobne, izdržljive, ali manje elastične. Zato je rekord postavljen sa bambusovom motkom stajao još 15 godina. Godine 1957. američki skakač R. Gutowski popravio je rekord za 1 cm, a 1960. Amerikanac D. Bragg ga je doveo na 4,80 m.
Godine 1961. pojavili su se štapovi od fiberglasa, koji su revolucionirali tehniku ​​skakanja. Lagani, jaki i elastični stupovi, čiji je otklon dostigao jedan i pol metar, u kombinaciji sa pjenastim prostirkama za mjesto slijetanja, omogućili su poboljšanje rezultata u skakanju. Godine 1963. Amerikanac B. Sternberg je savladao visinu od pet metara. 1987. S. Bubka savladava visinu od šest metara. Trenutno svjetski rekord pripada i S. Bubki i iznosi 6,14 m.
Pominjanje ženskog skoka s motkom datira iz 1919. godine, kada je Nijemac E. Behrens očistio 2,10 m. Nakon 1930. godine, ova manifestacija je zabranjena, a takmičenja za žene nisu održana. Tek 80-ih godina. XX vijek Žensko skakanje s motkom ponovo dobija svoja prava. Svjetski rekord za žene u skoku s motkom iznosi 4,80 cm i pripada Ruskinji S. Feofanovoj (2003).
Stubovi od fiberglasa izrađeni su od fiberglasa visoke čvrstoće, čijom je upotrebom smanjena težina stupa i poboljšana njegova elastična svojstva. Dijelovi napravljeni od ovog materijala jači su od aluminija i čelika.
Tehnika skoka s motkom se može podijeliti na sljedeće dijelove:

    poletanje (uključujući postavljanje stuba u otvor);
    poletanje, potporni dio skoka (visanje, ljuljanje, ekstenzija tijela, izvlačenje i sklekovi);
    let bez podrške (prelazak letvice);
    sletanje.
Uzletište. Dužina zaleta je od 35 do 45 m. Posebnost zaleta je u tome što skakač mora trčati optimalnom brzinom dok nosi motku. Trčanje treba da bude slobodno i elastično. Štap se mora držati čvrsto, ali bez pretjerane napetosti, i pokušati osigurati da pokreti nogu i ruku u trčanju ne uzrokuju vibriranje. Štap se drži sa dvije ruke u nivou struka: lijeva ruka, kao i noga za potiskivanje, drži motku hvatom preko ruke, tj. palac je dolje, ostali su na vrhu; desna ruka, gornja u zahvatu, zauzima suprotan položaj, tj. palac je na vrhu, ostali su na dnu. Ugao elevacije donjeg kraja stuba u odnosu na horizont je individualan, ali se preporučuje podizanje na 70°. Visina hvata zavisi od individualnih karakteristika i nivoa fizičke spremnosti sportiste. Kako se kvalifikacije skakača povećavaju, visina hvata se povećava. Uz visok nivo hvatanja potrebno je izvesti jači odgurivanje. Udaljenost u zahvatu između desne i lijeve ruke odraslih skakača dostiže 50 - 70 cm. Brzina poletanja trkača svjetske klase približava se 10 m/s. U posljednjim koracima trčanja dolazi do pripreme za polijetanje, tj. povući motku naprijed i postaviti je iz otvora u ležište.
Priprema za odbijanje je takođe individualna. Tipično, motka se kreće naprijed tri koraka. Na 5-4. koraku prije odbijanja, gornji kraj motke se spušta sa 70 na 25 - 30°. Zatim, tokom posljednja tri koraka trčanja, motka se direktno postavlja iz blizine. Ovdje je potrebno postići sinkronicitet u izvođenju pokreta.
Prilikom pomeranja motke u položaj ispred grudi, vodeća karika je desna ruka, koja sinhrono sa podizanjem desne noge od tla (početak trećeg koraka) počinje da se kreće prema gore do ramena. . Do trenutka kada desna noga bude postavljena na oslonac (kraj drugog koraka), desna ruka treba da zauzme položaj ispred ramena blizu brade. Prilikom postavljanja desne noge na oslonac, osi zgloba kuka i ramena trebaju biti paralelne jedna s drugom i okomite na liniju poletanja.
Istovremeno sa okretanjem desne ruke sa dlanom prema gore, lijeva ruka se stavlja laktom ispod motke kako bi obje ruke u posljednjem koraku mogle što aktivnije gurnuti motku prema gore (prijelaz s desne noge na potisnu nogu u prvi korak).
U trenutku pomeranja motke prema gore i prelaska sa noge zamaha na nogu za potiskivanje treba postići sinhrone radnje lijeve ruke i lijeve noge. Prilikom postavljanja potisne noge na mjesto polijetanja, lijeva ruka treba da bude u najvišem položaju iznad mjesta polijetanja.
itd.............

Ovaj stil, iako je najstariji od svih stilova, zbog svoje tehničke jednostavnosti i niskih zahtjeva za sletišta, koristi se u školama na nastavi fizičkog vaspitanja za djecu, adolescente i omladinu koji se ne bave atletikom, kao i na faza početne atletike.

Zalet se sastoji od 6 - 8 koraka trčanja, koji se izvode pod uglom u odnosu na šipku od 30-45°. Odgurivanje se izvodi nogom koja je najudaljenija od šipke na udaljenosti od 70 - 80 cm od projekcije šipke. Da biste odredili mjesto polijetanja, morate stajati bočno do šipke, ispružiti ruku za zamah, dodirujući šipku rukom - to će biti željeno mjesto polijetanja. Kada birate trčanje, morate imati na umu da će pet normalnih koraka hodanja učiniti tri koraka trčanja [i trebate izmjeriti koliko koraka valjakom]. Noga za guranje je postavljena gotovo ravno na mjestu odbijanja; ne treba je previše savijati u kolenu.

Zamah se izvodi ravnom nogom, koja se u najvišoj tački može lagano savijati u kolenu. Trup se drži okomito, ruke, blago savijene u zglobovima laktova, aktivno se podižu prema gore i naprijed do nivoa glave. Kada je noga za zamah iznad šipke, noga za guranje je povučena prema gore, blago savijena u kolenu. Zamašna noga se spušta iza šipke, noga za guranje se prenosi preko nje. U trenutku prenošenja potisne noge, ramena se okreću prema planku, ruka za potiskivanje se povlači unazad, pomažući da se ramena i trup odmaknu od daske.

Sletanje se vrši na zamahu u stranu, okrećući grudi prema šipki. Prilikom slijetanja, glavna stvar je da visina mjesta slijetanja omogućava, nakon prelaska šipke, spuštanje gotovo ravne leteće noge na mjesto slijetanja. Inače, tehnika skakanja metodom „prekoračivanja“ počinje da se iskrivljuje, posebno u zadnjem dijelu leta.

21.Analiza i savremeni zahtevi za tehniku ​​bacanja kugle.

Bacanje kugle se izvodi jednom rukom s ramena iz mjesta ili iz skoka.

U početnoj poziciji, sportista stoji na desnoj nozi u krajnjem dijelu kruga leđima okrenutim u pravcu bacanja. Lijeva se postavlja na nožni prst mali korak unazad. Lijeva ruka je podignuta naprijed i gore, leđa su ravna. Jezgro leži u osnovi prstiju desne ruke, a njegova masa je ravnomjerno raspoređena na kažiprst, srednji i prstenjak, dok palac i mali prst podržavaju jezgro sa strane. Ruka pritišće jezgro na vrat, lakat je odmaknut od tijela i lagano spušten.

Prilikom izvođenja startnog zatezanja, atletičar sjeda na desnu nogu i njome skoči u centar kruga. Rad desne noge pojačava se energičnim zamahom lijeve noge prema prednjoj ivici kruga. Desna noga se momentalno podiže sa potkoljenicom „ispod sebe“ sa prstom prema unutra i stavlja se na prednju stranu stopala u centar kruga. Lijeva noga se brzo spušta u blizini segmenta i elastično se postavlja na unutrašnji svod stopala.

Završni napor počinje nakon spuštanja lijeve noge na tlo. Od ovog trenutka, bacač aktivno izbacuje topovsku kuglu. Ispravljajući desnu nogu, energično šalje desni kuk naprijed, okreće torzo prema sektoru i izbacuje jezgro, završavajući pokrete prstima. Završni napor se izvodi energično i brzo.

Nakon potiska, bacač skače udesno i mijenja položaj nogu, usporavajući kretanje tijela naprijed. Skakanje pomaže u održavanju ravnoteže i zadržavanju u krugu.

Važno je započeti skok od najudaljenijeg dijela kruga ako je moguće. Nagib tijela omogućava da se hitac smjesti izvan kruga, čime se povećava putanja udara bacača na projektil. Dužina skoka sa desne noge na desnu je unutar V0 cm; put primjene sile na jezgro od trenutka spuštanja na desnu nogu do izlaska jezgra je od 1,5 do 1,7 m. Ugao polaska projektila je oko 40°.

Neki bacači koriste okret umjesto skoka, što podsjeća na okret u bacanju diska.

Proučavanje i usavršavanje tehnike bacanja kugle odvija se u sljedećem nizu.

Upoznavanje sa tehnikom bacanja kugle iz mjesta i iz skoka.

Zadržavanje i izbacivanje šuta.

Vježbe sa topovima različitih masa, savladavanje tehnike bacanja kugle iz mjesta i iz koraka.

Učenje tehnika skakanja bez jezgra i sa jezgrom.

Poboljšanje tehnike bacanja kugle općenito.

Metode podučavanja tehnike skoka u vis.

Klimova Irina Aleksejevna

Nastavnik fizičkog vaspitanja

Državna budžetska obrazovna ustanova Srednja škola br. 71 u Sankt Peterburgu.

Skok u vis je koordinacijski kompleks koji postavlja visoke zahtjeve za fizičke sposobnosti sportista. Uobičajeno, ovaj skok se može podijeliti u četiri glavne strukturne faze: zalet, poletanje, prelazak preko šipke i doskok. Pokažite vizuelna pomagala

Zadatak 1. Upoznajte se sa tehnikom skakanja.

Alati: Prikaz vizuelnih pomagala. Objašnjenje glavnih faza skoka. Demonstracija tehnike skakanja.

Dužina trčanja obično se kreće od 7 do 9 koraka. Ne možete napraviti predugačak zalet, to će uzrokovati nepotrebno trošenje energije, a kratak zalet vam neće omogućiti da postignete dovoljnu brzinu da proizvedete snažan odboj. Zalet treba raditi slobodno, uz postepeno ubrzanje. Polet u skoku se izvodi pod uglom u odnosu na šipku. Poletište se nalazi na udaljenosti od 60-70 cm od prednjeg ruba jame sa strunjačama. Potisak se izvodi najjačom nogom koja je udaljena od šipke. Ako se skakač odgurne desnom nogom, onda trči ulijevo, ako lijevom nogom, onda udesno.

Nakon poletanja, skakač napravi neku vrstu velikog koraka, ostavljajući nogu za potiskivanje da „visi“ ispod. Slijedi faza polijetanja koja se završava na najvišoj tački putanje, tj. iznad šanka. Kako bi ekonomično pozicionirao tijelo za prelazak šipke, skakač naginje torzo naprijed i prema nozi koja potiskuje, spuštajući ruke prema dolje. Noga za zamah je spuštena iza šipke s prstom okrenutim prema unutra.

Korak se postiže spuštanjem noge za zamah iza šipke i brzim podizanjem i pomicanjem potisne noge.

Zadatak 2. Naučiti tehniku ​​odbijanja.

znači:

a) i.p. - stojeći bočno do gimnastičkog zida na potisnoj nozi, istom rukom uhvatite prečku u nivou grudi zamahnite slobodnom nogom unazad-napred;

b) isto, ali pri zamahu unazad „preuzmi“ stopalo potporne noge, nakon čega slijedi prevrtanje na prst pri zamahu naprijed;

c) isto, ali na istoimenoj nozi ruka izvodi pokrete zamaha paralelno pokretima zamaške;

d) isto, ali sa podizanjem i doskokom na nogu za guranje;

d) i.p. - stojeći na nozi za guranje, zamah s leđa na prstima, ruke uvučene u zamah. Istovremeni zamah nogom i rukama praćen skakanjem na nogu za guranje;

f) i.p. - polučučanj na zamajcu, guranje, savijen u kolenu, napred u položaju bez oslonca, ruke blago savijene u laktovima, izvučene napred. Imitacija postavljanja potisne noge sa abdukcijom ruku u zamahu unazad;

g) isto, ali od i.p. - polučučanj na dvije noge;

h) i.p. - polučučanj na zamajac, guranje s leđa. Guranje naprijed i gore sa doskokom na nogu za guranje;

i) isto, ali u hodanju, odgurujući se svaki drugi korak.

Metodička uputstva. Na mjestu odbijanja stopalo se postavlja od pete. Zamah se izvodi ravnom nogom, prstom stopala prema vama. Tokom skoka tijelo treba biti ravno, pogled usmjeren naprijed i prema gore.

Zadatak 3. Naučite ritam trčanja.

znači:

a) i.p. - guranje ispred, zamah iza. Poletanje iz dva koraka naprijed i gore uz koordiniran zamah nogom i rukama;

b) u hodanju, odgurivanje svaki drugi korak sa doskokom na nogu za guranje;

c) isto, ali u laganom trčanju;

d) i.p. - zamajac ispred, guranje iza. Poletanje sa tri stepenika;

e) odgurivanje svakog četvrtog koraka u hodanju i trčanju;

f) izvođenje posljednja tri koraka zaleta prema ocjenama;

g) skočiti sa tri do pet trkaćih koraka dodirujući nogom zamah predmet okačen u nivou ramena;

h) preskočiti letvicu sa pet do sedam koraka zaleta metodom „poletanja“.

Metodička uputstva. Posebnu pažnju treba obratiti na ritam posljednjih koraka. Otklon trupa unazad prije odgurivanja ne bi trebao biti posljedica neke posebne radnje, već rezultat bržeg pokreta karlice i potiskivanja noge da se ona postavi na mjesto odgurivanja.

Zadatak 4. Naučite prelazak letvice.

Metoda prelaska

znači:

a) IP - stajanje bočno do šipke sa strane noge zamaha, guranje naprijed, zamah unazad. Uzastopni prijenos noge zamaha, zatim potisne noge;

b) isto, ali u skoku;

c) i.p. - zamahna noga ispred, guranje noga iza. Preskočite šipku jednim korakom;

d) preskočiti šipku korakom od tri do pet zaleta koristeći pojednostavljeni korak;

e) skok u vis metodom “prekoračivanja” sa tri do pet koraka zaleta.

Metodička uputstva.

U trenutku najviše tačke poletanja, noga i ramena se šalju prema šipki, a ruke padaju dole. Doskakanje se dešava na zamašnoj nozi.

Zadatak 5. Poboljšanje tehničkih elemenata u holističkom skoku.

znači:

a) skokovi u vis na niske visine sa kratkim zaletom;

b) skokovi u vis na srednju visinu iz srednjeg zaleta;

c) skokovi uvis iz punog trčanja na visini blizu maksimuma.

Metodička uputstva. Prilikom usavršavanja tehnike pokreta, porast visine i povećanje brzine uzlijetanja dolazi postepeno. Posebnu pažnju treba posvetiti poboljšanju strukture ritma i tempa poslednjih koraka trčanja.

Tehnika skoka u vis metodom “prekoračivanja”.

U skoku u vis, atletičar mora očistiti šipku na najvećoj mogućoj visini. Skok u vis ima mješovitu ciklično-acikličku strukturu pokreta, što rezultira složenom tehnikom s nizom prijelaznih faza koje povezuju njegove pojedinačne dijelove. Složenost ovih faza leži u činjenici da uključuju promjenu u koordinaciji pokreta s promjenom njihove strukture i preraspodjelom brzine i napora. Faza tranzicije od zaleta do poletanja je posebno složena u pogledu prirode prebacivanja i tehničke implementacije. Sadrži dinamičke i tehničke osnove koje određuju postizanje visokih rezultata.

Trenutno, na atletskim takmičenjima, sportisti koriste Fosbury metodu, čija obuka nameće stroge zahtjeve na mjestima sletanja. U obrazovnim ustanovama izučavaju tehniku ​​skoka u vis metodom „prekoračivanja“, koja je najjednostavnija po tehnici pokreta u fazi leta i najsigurnija u pogledu prirode doskoka. U treningu sportista, skakanje na ovaj način može se koristiti za poboljšanje tehnike uzletanja. Prilikom podučavanja tehnike skoka u vis, nastavnik treba da se fokusira na modernu tehniku ​​trčanja u kombinaciji sa uzletanjem, koja je najefikasnija.

U skokovima u vis razlikuju se sljedeći dijelovi: zalet, poletanje, let (prelazak šipke), doskok.

Tokom poletanja rješavaju se sljedeći zadaci:

dobiti optimalnu horizontalnu brzinu;

obezbediti položaj trupa za efikasno odbijanje.

Putanja polijetanja

Zalet metodom „prekoračivanja“ izvodi se pravolinijski pod uglom od 30-40° u odnosu na ravninu šipke. Na sl. Predstavljena je putanja zaleta za one koji guraju lijevu nogu. Dužina zaleta je 7-9 koraka trčanja. Počinje od kontrolne oznake, koja se određuje eksperimentalno, iz mirovanja, iz prilaza ili iz zaleta. Tehniku ​​trčanja uzlećenjem karakteriše širok raspon pokreta, trup je blago nagnut prema naprijed, noga je elastično postavljena na tlo na prednjem stopalu ili ravna na cijelom stopalu uz grabujuće kretanje, uz aktivno guranje naprijed. Karakteristična karakteristika tehnike trčanja u skokovima uvis je položaj trupa blizu okomitog.

Svaki učenik ima svoju optimalnu brzinu trčanja, zavisi od nivoa fizičke spreme i tehničke sposobnosti. Postojeći potencijal motora može se u potpunosti realizovati samo uz optimalnu brzinu poletanja. Maksimalna brzina se postiže u pretposljednjem koraku.

U procesu usavršavanja tehnike, ne toliko apsolutna brzina zaleta, koliko priroda povećanja tempa koraka u njegovom završnom dijelu postaje važnija. Ubrzano povećanje tempa igra značajnu ulogu u unutrašnjem prilagođavanju sportiste da izvede odgurivanje maksimalnom snagom. Optimalno je povećanje tempa za tri koraka. Tempo koraka se povećava uz zadržavanje strukture koraka trčanja. Do smanjenja vremena koraka dolazi zbog smanjenja faze leta.

Važan element tehnike zaleta je priprema za polijetanje. Praksa je pokazala da pretposljednji korak od noge guranja do noge zamaha i interakcija zamahne noge sa osloncem u velikoj mjeri određuju uspješnost odgurivanja.

Stopalo je postavljeno aktivnim grabuljajućim pokretom striktno duž linije trčanja s brzim prijelazom na prednje stopalo i guranjem naprijed bez čučnjeva ili podizanja. Vertikalne fluktuacije GCMT su 0 - 2 cm.

Često se prave greške u ovoj fazi skakanja. Prvi se izražava u činjenici da kao rezultat pretjeranog povećanja dužine pretposljednjeg koraka, zdjelica skakača "pada" unatrag, a brzina poletanja primjetno opada. To uzrokuje snažan "čučanj" u posljednjem koraku, noga se postavlja na točku odgurivanja, a zbog velikog gubitka brzine prelazak šipke postaje otežan - skakač "visi" iznad šipke. Druga tipična greška je da sportista u pretposljednjem koraku stavlja nogu na oslonac uz primjetan nagib trupa naprijed. Skok se ispostavi da je "zamagljen", skakač "prolazi" uzlijetanje, putanja faze leta je ravna, njena najviša tačka je iza šipke. U takvom skoku tempo pretposljednjeg koraka naglo raste, a dužina mu se smanjuje.

Odnos dužine koraka pre guranja je individualni parametar. Međutim, razlika u dužini posljednjeg i pretposljednjeg koraka trčanja ne bi trebala biti veća od 20 cm.

U zaletu ruke rade kao i kod normalnog trčanja, samo u zadnjim koracima dolazi do promjene u kretanju ruku kada rade paralelno u odbacivanju. U ovom slučaju, na pretposljednjem koraku, ruka, koja je ista kao i noga za zamah, se ne prenosi naprijed, već ostaje u abduciranom položaju.

U odbojnosti se rješavaju sljedeći zadaci:

obavijestiti tijelo o maksimalnoj početnoj brzini polijetanja, stvoriti optimalni ugao polijetanja;

osigurati položaj trupa za efikasan prijelaz preko šipke. Postavljanje potisne noge na točku polijetanja i svi pokreti tokom samog polijetanja moraju se izvoditi striktno duž linije uzlijetanja. Rastojanje od tačke poletanja do ravni šipke je 60 - 80 cm Noga se postavlja brzo, odozgo, ravno po celom stopalu, bez oslanjanja na petu, kroz spoljnu ivicu stopala, skoro. ravno (ugao u zglobu kolena u trenutku postavljanja je 155- -175°, u zglobu kuka -- 134--135°). Telo je lagano nagnuto unazad do 10°. Nakon postavljanja potisne noge na tlo, počinje njeno savijanje (faza amortizacije). Mišići noge za guranje rade u inferiornom režimu. Minimalni ugao fleksije u zglobu koljena (ugao amortizacije) je 130-159°. Nakon podizanja od tla u posljednjem koraku trčanja, zamašna noga se brzo pomiče naprijed i kukovi se spajaju. U fazi aktivnog odgurivanja dolazi do oštrog ispružanja u koljenu, kuka i plantarne fleksije u skočnim zglobovima potisne noge, brzog zabacivanja gotovo ispravljene zamahne noge i ruku naprijed i gore, te istezanje tijela. prema gore. Mišići noge za guranje rade u načinu savladavanja. Gubitak horizontalne brzine prilikom odbijanja iznosi 24 - 27%. Ukupno vrijeme interakcije potisne noge sa osloncem je 0,15--0,17 s. U ovom slučaju ubrzanje prvog dijela odbijanja (faza amortizacije) doprinosi ubrzanju aktivne faze odbijanja. Ova dinamika sile doprinosi razvoju većeg impulsa vertikalnih sila u fazi aktivnog odbijanja. Kako se tehnika poboljšava, vrijeme odbijanja se smanjuje. Štaviše, u uslovima skraćenog vremena odgurivanja - dok mišići koji opslužuju zglobove kolena i kuka prvenstveno obavljaju funkciju "držanja" - suprotstavljajući se reaktivnim silama koje ne dozvoljavaju upotrebu velike amplitude pokreta u tim zglobovima, glavna "ubrzavajuća" karika su mišići potkoljenice i stopala.

Položaj tijela tokom odgurivanja se mijenja na sljedeći način. U trenutku postavljanja potisne noge, ona se naginje unazad za 10-20°. U trenutku završetka odbijanja, zauzima vertikalni položaj. Održavanje vertikalnog položaja iznad oslonca zavisi od efektivne interakcije pokreta zamaha. Zamah se izvodi blago savijen u zglobu koljena, prema gore paralelno sa šipkom. Naglašeni zamah rukama treba da se poklopi sa završetkom odgurivanja. Može biti različitih naziva (omogućava brzi prijelaz kroz potisnu nogu uz lagano savijanje u fazi amortizacije) i istog naziva (označava snažno odgurivanje).

Važan faktor koji karakteriše efikasnost tehnike skoka je brzina poletanja i visina centra gravitacije u trenutku završetka poletanja. Visina GCMT zavisi od visine sportiste i, donekle, od prirode napora zamaha koji čini.

Brzina polijetanja je određena brzinom polijetanja i snagom odbijanja. Ugao poletanja, mjeren između horizontale i tangente na putanju leta, u modernim skokovima je 50-60°.

Radnje skakača u fazi leta (prelazak letvice) imaju za cilj maksimaliziranje potpune realizacije stečene visine. Dok se dižete iznad šipke, potrebno je da se ispružite, pomerajući nogu za zamah i trup preko šipke, sa slobodno spuštenom nogom za potiskivanje. U trenutku prelaska šipke, spuštanjem zamaške iza nje, potisna noga, savijanje u kuku i blago u zglobovima koljena, podiže se okretom u skočnom zglobu i lagano se prenosi prema van kroz šipku. U tom trenutku trup se blago naginje naprijed i prema šipki, zbog čega se karlica lagano podiže i odmiče od šipke.

Doskok se vrši na nogu zamaha, pri čemu sportista okreće prsa prema šipki. Važno je osigurati sigurno sletanje. Da biste to učinili, prostirke moraju biti čvrsto gurnute jedna uz drugu, a visina mjesta slijetanja mora osigurati da sletite na ispravljenu nogu.

Metodika podučavanja tehnike skoka u vis metodom „prekoračivanja“.

visina skoka poletanje

U fazi upoznavanja važno je kod učenika stvoriti ideju o efikasnoj tehnici skoka u vis. Koriste se metode pričanja i prikazivanja, gledanja, snimanja i videa (slika 6.2)

U fazi učenja rješavaju se sljedeći zadaci savladavanja tehnike:

vršenje odbijanja;

izvođenje zaleta;

prelazak letvice;

skok u vis uopšte.

Krajnji cilj je ovladavanje tehnikom racionalnog kretanja i njenom kontrolom pri izvođenju skoka u promjenjivim uvjetima.

Kada se koristi metoda diseciranog treninga, skok uvis se dijeli na pojedinačne elemente. Uz pomoć imitacije, vođenja i posebnih vježbi učenici ih savladavaju, zatim se ti elementi spajaju u ligamente, a zatim u holistički pokret. Za rješavanje svakog problema potrebno je odabrati odgovarajuće vježbe i odrediti redoslijed njihove primjene. Broj vežbi i ponavljanja određuje se u zavisnosti od osobina učenika i stepena rešenosti zadatka.

Skok u vis metodom "stepping".

Sa raskomadanom metodom podučavanja skokova treba početi s glavnom fazom tehnike - odbijanjem. Da biste to učinili, možemo preporučiti sljedeći slijed vježbi:

imitacija pokreta zamaha "slobodne" noge u odbijanju;

imitacija pokreta zamaha sa „slobodnom“ nogom i rukama u odbojnosti;

skakanje na elastično stopalo za svaki korak u segmentima od 30-50 m; isto sa naglaskom na potisku nogu u segmentima od 30 - 50 m; serijsko skakanje na svaki 2., 4. korak u trčanju na segmentima od 30 - 50 m sa dostizanjem orijentira ili savladavanjem prepreka; trčanje tri koraka trčanja duž piste sa guranjem gore i naprijed duž šipke postavljene u visini sportaša. Metodičke upute: pri izvođenju simulacijskih vježbi važno je naučiti one koji se bave pravilnom koordinacijom pokreta zamašnih karika i potisne noge, istovremeno s njenim aktivnim ispružanjem, podiže se i zamašna noga. U trenutku kada se noga odiže od tla, noga za potiskivanje je potpuno ispravljena, trup je okomit, podlaktice su u nivou glave, „ispružite glavu, pritisnite stopalo na tlo nakon savladavanja ovih vježbi , započinju serijske odgurivanja, postepeno povećavajući brzinu zbog prelaska sa izvođenja hodanja na trčanje. Orijentiri mogu biti košarkaški obruči, grane drveća do kojih učenici moraju doseći rukom, nogom ili glavom; tempo se može postaviti slušnim znakovima (pljeskama), brzina mora ostati kontrolirana.

Za podučavanje tehnike trčanja može se preporučiti sljedeći niz vježbi:

  • 1) trčanje u naletnoj konstrukciji na segmentima od 30 - 50 m;
  • 2) trčanje sa 4-6 koraka trčanja kroz 8-10 medicinskih lopti;
  • 3) trčanje u strukturi zaleta sa gimnastičkim štapom na ramenima;
  • 4) trčanje uz trku uz šipku. Metodičke upute: stopala su postavljena elastično na cijelo stopalo sa aktivnim guranjem naprijed, gotovo paralelno, trup je okomit. Širok raspon pokreta, za povećanje kojeg možemo preporučiti trčanje kroz medicinske lopte. Vježba 3 se koristi za podučavanje trčanja sa okomitim položajem trupa pri izvođenju vježbe 4, važno je da se ne smanjuje brzina pri trčanju kroz točku polijetanja. Za podučavanje tehnike prelaska šipke i doskoka koristi se "prekoračivanje", koje se u početku može izvesti kroz liniju na podu, šipku i gumenu traku koja se nalazi koso ili ravnomjerno na niskoj visini. Metodičke upute: zamah se izvodi paralelno sa šipkom, trup se naginje naprijed - zajedno sa spuštanjem noge zamaha, doskokom - na nogu zamaha, noga za potiskivanje treba biti okrenuta prema van kada se kreće preko šipke. Uspjeh u savladavanju efikasne tehnike skoka uvis u velikoj mjeri je određen nivoom i prirodom fizičkog treninga. Trebalo bi osigurati početni nivo posebnih zahtjeva. Pre nego što počnete da savladavate tehniku ​​skokova u vis, potrebno je savladati školu atletskog trčanja, ojačati mišićno-koštani sistem (horizontalni višeskokovi, preskakanje konopca), unaprediti sposobnosti koordinacije. Ovdje nije glavna stvar uvježbavanje detalja, već ovladavanje osnovnim pokretima, u skoku - tehnikom odbijanja. Potrebno je podučavati one koji se bave poletanjem s mjesta, iz trčanja, pravilnom koordinacijom pokreta ruku i zamahne noge, povećavajući tempo koraka prije polijetanja.

Specijalne i simulacijske vježbe doprinose smislenom sagledavanju osnovnih elemenata strukture i ritma pokreta zasebno i kao cjeline. Kada se koristi secirana nastavna metoda, izvođenje pojedinačnih elemenata ne bi trebalo biti automatsko, potrebno je pravovremeno formirati vremenske i prostorne veze između elemenata u holističkoj vježbi. Ovo posebno važi za kombinaciju zaleta i poletanja.

Intenzitet vježbi trebao bi biti blizu izvođenja potpunog skoka, jer se kao rezultat ponovljenih ponavljanja formiraju uvjetne refleksne veze ne samo u odnosu na strukturu pokreta, već iu primijenjenim naporima. Upotreba preliminarnih statičkih naprezanja u pojedinačnim pozicijama, na primjer, fiksiranje položaja kraja odbijanja, poboljšava ovladavanje tehnikom.

Nerazdvojivost zaleta i uzlijetanja, važnost mogućnosti efikasnog korištenja horizontalne brzine zaleta pri prelasku sa zaleta na uzlijetanje, određuju upotrebu sveobuhvatne metodologije. za podučavanje ovih elemenata tehnike.

Sljedeće vježbe se mogu koristiti u svakoj pojedinačnoj lekciji:

trčanje u trku>uzletanje nakon 2, 4 i 6 koraka u trčanju>zatrčavanje u sektoru sa trčanjem uz šipku>zaletanje nakon čega slijedi uzletanje ispred šipke>trčanje uvis

Ovisno o ciljevima, u nastavu se uvode vježbe koje imaju za cilj savladavanje pojedinih elemenata skoka.

U fazi usavršavanja svi elementi pokreta se spajaju u integralni tehnički sistem, uspostavlja se prostorni, vremenski i silni odnos između njegovih delova, odnosno ritam pokreta, i na osnovu toga elementi holističkog delovanja. strogo su podređeni glavnom elementu sistema. Formiranje ritma pokreta u skokovima uvis povezano je s uspostavljanjem semantičke i strukturne podređenosti svih prethodnih radnji odbijanju i usmjereno je na povećanje njegovog dinamičkog učinka. U ovoj fazi važno je razviti takve skakačke vještine u kojima je učenik sposoban maksimalno mobilizirati psihičku i fizičku snagu za postizanje što većeg rezultata. To se osigurava jedinstvom zaleta i uzletanja, te izvođenjem skokova na maksimalnim visinama.

Efikasnu tehniku ​​odlikuje sposobnost održavanja strukture i ritma pri izvođenju skoka uz maksimalni napor u promjenjivim uvjetima, sposobnost opuštanja neaktivnih mišića, maksimalna automatizacija pojedinih elemenata, stabilizacija tehnike i visok nivo samokontrole.

Kontrolu kvaliteta savladavanja tehnike nastavnik vrši na osnovu anketiranja učenika i posmatranja njihovog kretanja. Operativna analiza se može obaviti video zapisom, njena prednost je mogućnost da učenici gledaju skokove. Prilikom posmatranja skokova preporučljivo je da se nastavnik postavi približno u sredinu šipke, na udaljenosti od 4-6 m od nje. Time se stvara najpotpunija slika izvedenog skoka, uključujući kretanje pojedinih dijelova tijela u anteroposteriornom smjeru i oko sagitalne ose. Za procjenu uspješnosti savladavanja tehnike skoka i utvrđivanje individualnih karakteristika pojedinih učenika, njihovi skokovi se upoređuju sa skokovima njihovih vršnjaka i određuju pokazatelji karakteristični za uspješne i neuspješne pokušaje (tabela 6.1).

Lijekovi

Došlo je do grešaka prilikom izvođenja zaleta

Trčanje na ravnim nogama

Sportista koji se podiže na stopala ne savija dovoljno noge u zglobovima koljena

Trčanje po pisti preko tragova pjene ili medicinskih loptica

Skakanje trčanje

Neusklađenost između brzine sportaša i dužine zaleta

Trčanje po oznakama

Pretjerano savijanje trupa naprijed

Želja za brzim dobijanjem brzine tokom trčanja

Trčanje sa gimnastičkim štapom na ramenima

Brzi početak polijetanja, usporavanje prije polijetanja

Nerazumijevanje ritma trčanja

Trčite po oznakama u ritmu trčanja

Pretjerana napetost u mišićima ramena

Nedovoljno savladavanje tehnike pokreta; preterano uzbuđenje

Vježbe sa naizmjeničnim zatezanjem i opuštanjem mišića vrata i ramena, opuštanje ruku prije početka trčanja

Nedostatak povećanja tempa poslednjih koraka

Nerazumijevanje ritma trčanja

Trčanje uz oznake, prepone, odgurivanje nakon 3-5 koraka trčanja uz savladavanje prepreka, zvučna indikacija ritma koraka

Smjer trčanja prema centru trake

Neispravan ugao poletanja

Označavanje mjesta polijetanja

Došlo je do grešaka prilikom izvođenja push-offa

Odgurivanje preblizu šipki

Smanjena brzina poletanja, nesklad između brzinskih sposobnosti i dužine zaleta

Trčanje prema ocjenama; označavanje mesta odbijanja

Povećanje dužine posljednjeg koraka

Nemogućnost odgurivanja sa ubrzanja tokom poletanja

Trčanje uz zalet uz oznake koje ograničavaju dužinu koraka (obratite pažnju da učenici ne spuštaju glavu kako bi kontrolirali udaranje u oznaku za uzlijetanje, noga im je postavljena na vrh cijelog stopala za uzletanje )

Bend naprijed

Nagib trupa zajedno sa pokretom zamahne noge

Odgurujući se sa mjesta ispred zida, odgurujući se od trčanja uz posezanje za visećim predmetima, pokušajte nogama prestići ramena, lagano nagnite ramena unazad

Zamahnite nogom ne duž šipke, već iza nje

Nepravilno izvođenje zamaha

Trčanje u sektoru sa poletanjem i letenje uz šipku, imitacija uzletanja na gimnastičkom zidu

Nedostatak simultanosti u pokretima potisne noge i letećih karika

Nerazumijevanje tehnike odgurivanja

Imitacija odbojnosti na licu mjesta

Nepotpuna ekstenzija potisne noge

Nedovoljan razvoj mišićne snage u nozi za potiskivanje, nedovoljno vrijeme za odgurivanje

Fiksiranje položaja kraja potiska sa koncentracijom na ispravljanje noge za potiskivanje; potiskivanje jednom nogom iz povišenog položaja

Greške nastale prilikom prelaska letve i slijetanja

Savijanje (uvlačenje) noge za guranje

Prelazak letvice sa 1 korakom, dalja ivica šipke je viša

Rano savijanje trupa naprijed

Nerazumijevanje tehnike prelaska letvice

Pogledajte vježbe za sprječavanje naginjanja trupa naprijed tokom trčanja i uzletanja

Savijanje unazad u lumbalnoj regiji pri doskoku

Nedovoljan razvoj snage mišića leđa; Istezanje tela prerano čak i pre nego što noga zamaha dotakne tlo

Imitacija prelaska šipke sa naglaskom na savijanje trupa prema potisnoj nozi

Rotacija potisne noge pri kretanju unutar šipke

Nedovoljna rotacija karlice od daske

Kada pomičete zamahnu nogu, kontrolirajte "pokret" zdjelice sa šipke i kontrolirajte šipku svojim pogledom



Ima li pitanja?

Prijavite grešku u kucanju

Tekst koji ćemo poslati našim urednicima: