Ekologiczne scenariusze obozu letniego. Scenariusz wydarzenia na Światowy Dzień Ochrony Środowiska Scenariusz dnia ochrony środowiska

Scenariuszowe wakacje z ekologią dla młodszych uczniów

Scenariusz dla ochrony środowiska „ZADBAJ O NAS, ZADBAJ O NAS!”

Scenariusz tematycznych spektakli teatralnych dotyczących ochrony środowiska.



Opis materiału: Proponuję scenariusz pozaszkolnej imprezy z zakresu ochrony środowiska. Myślę, że ten materiał będzie przydatny do organizowania nauczycieli, nauczycieli edukacji dodatkowej, nauczycieli klas podstawowych instytucji edukacyjnych, metodyków.
Cel: wychowanie dzieci z miłości do ojczystej natury, szacunku dla jej bogactw.
Zadania:
- zapoznać się z metodami dbania o środowisko;
- rozwijać poczucie odpowiedzialności za swoje zachowanie w przyrodzie.

Postęp prezentacji:

Piosenka „Jest lato”
Lis: Wszyscy dorośli wiedzą, wszystkie dzieci wiedzą
które mieszkają z nami na planecie...
Niedźwiedź: Lew i żuraw, papuga i lis.
Motyl: Wilk i niedźwiedź, ważka i kuna.
Biedronka: Róże, smażone stokrotki i tulipany.
Ważka: Kaktusy, konwalie i oczywiście zioła.
Wilk: Białe lilie, pachnący miód.
Niedźwiedź: Wszyscy ci ufają człowieku.
Motyl: Jesteś najmądrzejszy, a zatem w odpowiedzi
Dla wszystkich żywych istot na planecie.
Na ekranie pojawia się kreskówka „Planeta to nasz wspólny dom”.
Poranek. Kociak wychodzi. Luchik tańczy i bawi się z Kotkiem.
Koteczek: Co za dzień dobry! Och, kim jesteś?
Łuczik: Jestem złotym promieniem słońca, który przybył do ciebie z pięknych niebios, aby zobaczyć ziemię, ale czekaj, czy są tu jacyś niebezpieczni wrogowie.
Koteczek: O jakich niebezpieczeństwach, o jakich wrogach mówisz. na ziemi nie ma strasznych wrogów, ziemia daje nam pokój, pokój, podróżuj ze mną. Ty i ja wyruszymy w podróż przez zieloną planetę, gdzie otaczają nas drzewa, trawa, rzeki, pola, góry i oczywiście łąki z pięknymi kwiatami. Wszystko to jest NATURĄ. Nasze życie jest nierozerwalnie związane z naturą. Natura nas karmi, nawadnia, ubiera. Natura to wieczne źródło zdrowia, witalności i piękna. Chodźmy przywitać się z naturą.
Łuczik: Ale czy ona żyje?
Koteczek: Na pewno!
Natura nie jest bezduszną twarzą
Ma duszę, ma wolność
Ma miłość, ma język.
Łuczik: Cieszę się, że razem obejdziemy wielką ziemię.
Muzy. Numer: piosenka na temat "Czerwonego Kapturka"
Piękne dźwięki muzyki.
Łuczik: Zobacz, jak duże jest drzewo. Ktoś tu mieszka. Podejdźmy bliżej i przyjrzyjmy się.
Zgadnij, jaki ptak?
Boi się jasnego światła.
haczykowaty nos,
Oczy pięty.
Dzieci: Sowa.
Koteczek: Zgadza się, mądry Wujek Sowa siedzi tutaj. Strzeże wejścia do magicznego leśnego królestwa. Aby dostać się do tego królestwa, musisz ich grzecznie przywitać, a on się obudzi.
Sowa: Witam! Nie śpię,
Strzeżę leśnego królestwa!
Dlaczego narzekasz na mnie?
Koteczek: Wujek Sowa wpuścił nas do magicznego królestwa.
Sowa: Wpuszczę Cię do mojego magicznego królestwa, ale najpierw sprawdzę, skąd znasz zasady zachowania w lesie. Aby to zrobić, zagramy z tobą w grę. Jeśli powiemy ci dobrze, odpowiedz „TAK”, a jeśli nie, odważnie odpowiedz „NIE”!
Łuczik: Chłopaki, czy możecie nam pomóc w tym zadaniu?
Lis: Jeśli przyjdę do lasu i zerwę rumianek? (Nie)
Niedźwiedź: Jeśli zjem ciasto i wyrzucę kawałek papieru? (Nie)
Zając: Jeśli zostawię kawałek chleba na pniu? (Tak)
Wilk: Czy jeśli zwiążę gałąź, wstawię kołek? (Tak)
Lis: Jeśli rozpalę ogień, ale go nie zgaszę? (Nie)
Niedźwiedź: Jeśli dużo zepsuję i zapomnę to posprzątać? (Nie)
Zając: Czy jeśli wyjmę śmieci, wykopię słoik? (Tak)
Wilk: Kocham swoją naturę, pomagam jej! (Tak)
Sowa: Dobra robota chłopcy! Trzeba też pamiętać o zasadach postępowania przyjeżdżając do lasu: NIE HAŁAŚ, NIE MAŁŻ, NIE ZNIKAJ.
Koteczek: Nie zapominajmy o mądrych zasadach
Ochronimy przyrodę.
Sowa: Następnie możesz iść dalej w las.
Łuczik: Wylądowaliśmy więc w magicznym lesie. Tu jest tak pięknie.
Sowa: Chodź, pokażę Ci całe piękno naszego lasu!
Głośna muzyka gra, słychać hałas. Turyści wyjeżdżają.
1 turysta: Dziś przyjechaliśmy na spacer
Na szczęście łąka jest na wyciągnięcie ręki!
Kupiłem wszystko:
Jedzenie, zapałki, lemoniada!
2 turystów:Świeże powietrze pobudzi nasz zdrowy apetyt,
A opakowania, słoiki, flaszki - wielki las, wszystko pomieści.
3 turystów: Las - to niczyje! Uspokójmy się wkrótce
Tutaj nie będą nam przeszkadzać, palić i lać, rozdzierać wszystko i nie żałować.
1 turysta: Nie ma urny! Przynieś to do kwiatów!
Jesteśmy z naturą na „Tobie”!
Niepokojący krzyk ptaków.
2 turystów: Laska, ptaku! Jesteśmy królami! Zamknij się, natura!
Tutaj wszystko jest nasze - las i woda!
Muzyka. Turyści znajdują.
3 turystów: Och, to mnie boli.
Wiewiórka: To mnie też rani.
2 turystów: Kim jesteś?
1 turysta: A co cię boli?
Wiewiórka: Zgadnij kim jestem
Nie mysz, nie ptak, igrający w lesie,
Żyje na drzewach i gryzie orzechy?
Dzieci: Wiewiórka.
Wiewiórka: Było nas wielu na ziemi
Kochaliśmy się swobodnie igrać,
Ale pojawił się mężczyzna
A było nas wielu w niewoli.
Mój brat stał się „Wiewiórką w kole”
A futra noszone są od sióstr ...
Ze wszystkich moich przyjaciół w ogóle
Pozostaje trochę - zapytaj ptaki.
Ptak: To prawda. Co demontować!
Mężczyzna nie zna miary
Jestem gotów wychwalać ludzi
Ale straciliśmy wiarę!
2 turystów: Poczekaj poczekaj. O jakiej wierze mówisz? W co należy wierzyć?
Ptak: Uwierz, że jesteśmy potrzebni. Bez nas jest źle na Ziemi.
2 turystów: Cóż, oto jest, nieważne jak,
Wszyscy mnie tu nauczą!
Pojawiają się Sowa, Kotek, Ray.
Sowa: Jaki jest hałas w moim lesie?
Łuczik: Co się stało, nie rozumiemy.
Koteczek: Ktoś wszystko zepsuł
Rozrzucone i podarte.
Sowa: Wszystko jest tak zranione, zobacz jak po dniach wojny
Tutaj nie zachował się ani rumianek, ani sosna.
Ta ludzka bezduszność rani moją duszę
Pod okaleczonym dębem to nie wiatr jęczy - to ja!
Koteczek: Jakie dziwne maniery pojawiły się u chłopaków
W końcu kwiaty z korzeniami są rozdzierane przez chłopaków w rzędzie.
Sowa: Zobacz, co zrobiłeś, wszystko tu zrujnowałeś.
Łuczik: Wstydzę się tych ludzi, którzy niszczą przyrodę.
Sowa: Za takie zachowanie - oceniasz - moja decyzja.
3 turystów: Kim jesteś, czym jesteś, nie wiedzieliśmy, przepraszam.
1 turysta: Nie będziemy już niszczyć przyrody.
2 turystów: Ale będziemy ją tylko pielęgnować i kochać.
Sowa: Mój przyjacielu, kiedy wchodzisz do lasu
Sam lub z tłumem
Czy z plecakiem czy bez -
Prawo jest proste dla wszystkich:
Jeśli chcesz wsłuchać się w odgłosy lasu,
Więc zamknij się i nie płacz
Wokół jest dużo zwierząt i ptaków,
Nie ma powodu, by ich straszyć.
Wilk: A także nie łam gałęzi drzew i krzewów.
Niedźwiedź: Nie rozdzieraj się w lesie, na kwietnej łące. Niech piękne rośliny pozostaną w naturze! Pamiętaj, że bukiety mogą być wykonane tylko z tych roślin, które są uprawiane przez człowieka.
Lis: Nie można wyjmować jajek z gniazd, niszczyć mrowisk, kopać dziur i przeszkadzać mieszkańcom lasu.
Koteczek: Napełnij ogień, a śmieci są wszystkim
Pochowaj i połóż sod
Pozostawiając brud, psujemy las,
A las to nasze życie.
Sowa: Kominki to rany na okrywie glebowej lasu. Zagojenie zajmuje 15-20 lat.
Łuczik: Kiedy robisz krok do domu
Wyjedzie z tobą grupa chłopaków.
Rozejrzyj się, niech tak będzie
Tak jak było przed tobą.
Wilk: Pamiętaj: porzucony papier rozkłada się 2 lata, puszka co najmniej 70 lat! Plastikowa torba będzie leżeć bardzo długo, ponieważ na Ziemi nie ma bakterii, które mogłyby ją zniszczyć.
Łuczik: Nasza planeta ziemia
Bardzo hojny i bogaty:
Góry, lasy i pola -
Nasz dom, chłopaki!
Koteczek: Ratujmy planetę.
Nie ma drugiego takiego na świecie.
Sowa: Rozrzućmy chmury i dym nad nim,
Nie pozwolimy nikomu jej skrzywdzić.
Lis: Zaopiekujemy się ptakami, owadami, zwierzętami,
To tylko uczyni nas lepszymi.
Udekorujmy całą Ziemię ogrodami, kwiatami,
Wszystko: Potrzebujemy takiej planety.
1 turysta: Dziękuję Ci!
Nie zapominajmy o mądrych zasadach
Chrońmy przyrodę!
2 turystów: Przyjaciele, posprzątajmy leśną polanę.
Piosenka z m / f „Masza i niedźwiedź” „Słoneczne króliczki”.
Wszyscy sprzątają leśną polanę.
Łuczik: Jak dobrze się stało. Czysto.
Jest hałas, płacz ptaka, pisk. Zwierzęta wybiegają na pole.
Sowa: Cicho, cicho, nie rób hałasu
Co się stało, wyjaśnij!
Lis: Och, kłopoty, kłopoty, kłopoty
Pisklę wypadło z gniazda!
Wilk: Bez względu na to, jak bardzo się staramy,
Tylko więcej zadyszki!
Kto pomoże rodzicom
Kto umieści pisklę w gnieździe!?
3 turystów: No dobrze, niech tak będzie!
Cieszę się, że mogę służyć ptakom!
Gdzie jest gniazdo i gdzie jest pisklę,
No cóż, w końcu prowadź!
Wszyscy podchodzą do drzewa z gniazdem. Turysta umieszcza pisklę w gnieździe.
3 turystów: Nie bój się kochanie
Co ty, przyjacielu, drżysz?
Sowa: Dziękuję za pomoc
I uratował nasze potomstwo od śmierci!
Koteczek: Akceptujemy Twoje działanie
Co do reszty przypominamy:
Pomóż wszystkim ptakom w lesie
I nie niszcz ptasich gniazd!
Pisklęta rosną do radości wszystkich,
Dźwięczni śpiewacy natury!
Śpiew ptaków.
1 turysta: Tak! Świetnie jesz.
2 turystów: Raduje się dusza!
3 turystów: I nie skrzywdzimy wiewiórek. Stają się coraz mniej.
Brzozowy: A my stajemy się coraz mniejsi. Ale jesteśmy symbolem Rosji. Słynie z gajów brzozowych.
Na polu rosły brzozy,
Latem chronili wszystkich przed upałem,
A zimą ogrzewali się przy piecu,
W łaźni dodali zdrowie miotłą...
Ludzie, kochamy was! Dlaczego jesteś dla nas okrutny? Po co ci nóż i siekiera? Jesteśmy gotowi obdarzyć każdego z was miłością i uczuciem.
Łuczik.Śpiewaj, Nightingale, twoje piosenki o lesie. Proszę nas, Belko, swoją urodą. Napełnij nas, brzozy, swoją witalnością. I jestem pewien, że ludzie odpowiedzą z całego serca.
Muzy. Numer: piosenka "Piękno natury"
Piękne dźwięki muzyki.
Łuczik: Zatrzymać. Zobacz, jak tu jest pięknie.
Koteczek: Chodzimy z tobą po dywanie
Nikt tego nie utkał.
Rozprzestrzenił się
I żółty. Zarówno niebieski, jak i al.
Biedronka: Zgadnij kim jestem:
A ja jestem robakiem i krową,
Głowa w czarnych wąsach
Jestem mądrzejszy niż wiele muszek.
Skrzydła są czerwone w kropki. Zgadza się, Biedronka.
Pszczoła: I dobrze mi idzie
usiadłem na kwiatku
I dostałem trochę nektaru. Oczywiście Pszczółko!
Dzwonek: Nie wzywa do zmiany
I wróć do klasy
Bo to proste
Niebieski kwiat lasu. Zgadza się, dzwoneczku.
Łuczik: Jak pachnie koniczyna, pysznią się stokrotki, dzwonią dzwonki.
Koteczek: Czy możecie zgadnąć, gdzie jesteśmy? Zgadza się, łąka.
Łuczik: Tutaj chyba nie ma problemów.
Motyl: Jak bardzo się mylisz! Moje skrzydła zostały otarte z palców chłopaków. Ilu moich znajomych jest w zbiorach. Potrzebujemy natury! Zapylamy te piękne kwiaty. Nie łap nas. Lepiej rysuj i fotografuj.
Rumianek: Spójrz na mnie. Czy wiesz kim jestem?
Rdzeń jest żółty w kwiecie tego
To tak, jakby wpadło w to trochę słońca.
Wszyscy wiedzą, że mogę leczyć osoby z przeziębieniami, chorobami żołądka. Chętnie służę ludziom. Ale kiedy wstaję z ziemi, nie żyję. Nie niszcz mnie, proszę! Nazywany dawnym zwyczajem zrywania kwiatów, doprowadził do wyginięcia wielu roślin. Kto cię leczy, jeśli znikniemy?
Łuczik: Pszczoły, pszczoły, czy jesteś smutny?
Nie lataj na zieloną łąkę?
W końcu kwiat słodki miód
Wszyscy czekają na herbatę!
Pszczoła 1: Ach, przyjaciele, my sozh-zh-zh-alei!
Nie udało nam się zebrać nektaru.
Pszczoła 2: Kałuże - w - w - ok teraz to obwód.
Kwiaty są wgniecione dookoła.
Koteczek: Nie martw się, naprawimy to!
Pszczoły ufają nam śmiało!
Oto nasze pozdrowienia dla maszyn!
Teraz nie ma drogi na łąkę! (Umieszcza znak „Stop!”)
Łuczik: Hej rumianek polny! Chodź, daj nam uśmiech!
I podziel się cudownym słodkim sokiem z naszą pszczołą.
Koteczek: dzwonek łąkowy
Spójrz, jesteśmy z tobą.
Nigdy więcej wrogów w pobliżu
Wstań kochany przyjacielu.
Dzwonek: Ding-ding, dong-dong!
Wszyscy słyszą to wezwanie!
Dziękuję wszystkim, witam wszystkich
Niebieski dzwonek!
Piękne dźwięki muzyki
Łuczik:Świetna muzyka. Ten konik polny wypełnia wszystko piękną muzyką. Chłopaki zajmijmy się motylami, konikami polnym, tymi pięknymi kwiatami i wszystkim co nas otacza.
Muzy. Wygaszacz ekranu
Koteczek: Szczęście, spójrz!
Łuczik: Co to jest?
Koteczek: To jezioro. I wpadają do niego strumienie. Chodźmy nad jezioro!
Łuczik: Co za chłód! I możesz się myć! I pij wodę!
Koteczek: Nie pij, Luchik. Woda w tym jeziorze jest bardzo brudna. Czego w nim nie ma: koła, puszki, żelazka, rowery – w ogóle wszystko, co służyło ludziom później okazało się niepotrzebne, a czego się pozbyli wrzucając to do tego jeziora. Brudna ciecz przepływa przez brudne rury - to są ścieki. Życie mieszkańców jeziora zatrzymało się.
Łuczik: Jeśli jakiekolwiek odpady nie zostaną wrzucone do wody, to stopniowo sama woda zostanie oczyszczona. A jeśli pomożesz również wodzie usunąć wszystko, co zostało wyrzucone, wtedy życie do niej powróci. Ryby będą pływać, zakwitną lilie wodne, nad jeziorem będą krążyć ptaki!
Koteczek: Powietrze płacze, rzeka, pole,
Umierają zwierzęta, ptaki, morze,
Las, ziemia i łąka jęczą
Wszystko, co widzimy wokół.
Łuczik: Gałęzie ciągnie do nas sosna,
Szuka pomocy.
Przebiśnieg czeka na współczucie,
Piękno spadkobiercy ziemi.
W nas nie ma ciepła w naturze,
Nie ma duchowej dobroci.
Motyl: Człowiek stworzył straszliwe trucizny, które zabijają owady i inne zwierzęta.
Rumianek: Człowiek stworzył samochody, które zatruwają powietrze szkodliwymi gazami.
Sowa: Człowiek wycina drzewa, osusza bagna, zasypuje Ziemię ogromną warstwą śmieci.
Łuczik: Ludzie! Opamiętaj się! Nasza planeta stoi w obliczu straszliwej katastrofy!
Na ekranie pojawia się kreskówka „Ratujmy razem naturę”.
Łuczik: Patrzę na kulę ziemską - kulę ziemską,
I nagle westchnął, jakby żywy;
A kontynenty szepczą mi:
Dbaj o nas, uważaj!
Koteczek: W niepokoju gajów i lasów
Rosa na trawie jak łza!
A sprężyny cicho pytają:
Dbaj o nas, uważaj!
1 turysta. Głęboka rzeka jest smutna
Tracą swoje brzegi
I słyszę głos rzeki:
Dbaj o nas, uważaj!
Lis: Jeleń przerwał bieg:
Bądź mężczyzną, człowieku!
Wierzymy w Ciebie - nie kłam.
Dbaj o nas, uważaj!
Brzozowy: Patrzę na kulę ziemską - kulę ziemską.
Tak piękna i droga!
A usta szepczą na wietrze:
Uratuję cię, uratuję cię!
Łuczik: Chłopaki, jakich interesujących rzeczy się dzisiaj nauczyliście?
Odpowiedzi dzieci.
Łuczik: Dobra robota chłopcy!
Pszczoła 1: Ty, człowieku, kochający naturę,
Czasem jej żal
Na zabawnych wycieczkach
Nie deptać jego pól;
Koteczek: W dworcowym zgiełku stulecia
Spieszysz się, aby to ocenić:
Ona jest twoim starym dobrym lekarzem,
Jest sprzymierzeńcem duszy.
Sowa: Nie spal tego
I nie schodź na sam dół.
I pamiętaj o prostej prawdzie:
Jest nas wielu, ale ona jest jedna.
Sowa: Chłopaki, o czym trzeba pamiętać, aby ratować przyrodę?
Odpowiedzi dzieci.
Sowa: Widzę, że jesteście wspaniali, pamiętacie wszystko.
Wilk: A także pamiętaj, że dobrze wychowany człowiek nie łamie gałęzi drzew i krzewów, nie rwie leśnych kwiatów. Powłoka trawiasta zatrzymuje wilgoć i daje schronienie ogromnej liczbie pożytecznych owadów i małych zwierząt.
Motyl: Nie należy łapać i przynosić do domu leśnych zwierząt, owadów i ptaków, dla nich nasza „rozrywka” często kończy się chorobą, udręką i śmiercią. To nie są zabawki.
Lis: Nie niszcz mrowiska przypadkowo lub celowo! W przeciwnym razie mrówki nie będą miały czasu na naprawę domu przed mrozem. I umrą!
1 turysta: I oczywiście grzeczny człowiek, który przyjedzie odpocząć w lesie lub na łące, nie zostawi za sobą wysypiska.
2 turystów: Teraz postaramy się nigdy nie urazić natury.
Koteczek: Trzeba pamiętać, że człowiek nie jest niszczycielem, ale przyjacielem natury, ogrodnikiem i lekarzem.
Łuczik: Prośmy teraz razem z wami o przebaczenie od natury.
1 turysta: Wybacz nam mały błąd
A mrówka i pszczoły…
2 turystów: Przepraszam, smukła topola
I ścinać drzewa.
3 turystów: Wybacz nam, schwytane zwierzę,
Jesteś taki ciasny w klatce.
Sowa: Przepraszam, że nie oszczędzam
A teraz stałeś się tak rzadki.
Koteczek: Miejmy nadzieję, że natura nam wybaczy.
Łuczik: I idziemy, chodzimy po Ziemi,
I od dłuższego czasu to robimy.
Koteczek: A kwiaty rosną na ziemi,
Drzewa i krzewy.
3 turystów: Naprawdę musimy chronić przyrodę
Aby życie było lepsze.
Wilk: I zaprosimy z nami wszystkich naszych znajomych
Zbierzmy wszystkie zwierzęta i ptaki razem,
Razem: Ratujmy przyrodę.
Muzy. Numer: piosenka "Dobre promienie"

„Mozaika środowiskowa”

(wydarzenie poświęcone Światowemu Dniu Ochrony Środowiska)

Cel: pokazać, jak ważna jest troska o przyrodę,zaszczepić uczucie miłości do całego życia na Ziemi, poszerzyć i pogłębić wiedzę o środowisku.

    Organizowanie czasu.

Wydarzenie to odbywa się na półkolonii dla wszystkich jednostek (modułów). Początek imprezy to generalne formowanie jednostek (modułów).

2. Przebieg wydarzenia.

Prezenter 1: Dzień dobry przyjaciele! Nadeszło lato. 1 czerwca obchodziliśmy cudowne święto - Dzień Dziecka. ALECzy wiesz, jakie inne bardzo ważne święto obchodzone jest w czerwcu? (dzieci odpowiadają) Oczywiście Światowy Dzień Ochrony Środowiska przypada 5 czerwca! Czy wiesz, co to za święto? Jak to jest świętowane? (dzieci odpowiadają)

Ten dzień został ogłoszony przez ONZ w 1972 roku. Data tego Światowego Dnia została wybrana na rozpoczęcie Sztokholmskiej Konferencji na temat Środowiska. ONZ wzywa państwa i różne organizacje ekologiczne do organizowania corocznych wydarzeń w tym dniu, które potwierdzają ich pragnienie zachowania i poprawy stanu środowiska.

Gospodarz 2: Każdy kwiat i każde źdźbło trawy,

Ptaki, które lecą w błękitne niebo

Cała otaczająca nas przyroda

Oczekuje się naszej ochrony, przyjacielu.

Czytelnik 1.

Co się stało? Co zostało zapomniane? Co się zepsuło?

Coraz wyraźniej rozumiesz: będą kłopoty!

Nie ma już natury na ziemi,

I żyjemy...

Czytelnik 2.

W środowisku

W środowisku

Nie powąchaj kwiatu

Nie możesz pływać w wodzie.

Czytelnik 3.

Z roku na rok coraz wyraźniej rozumiemy:

To nie może trwać dalej na ziemi -

Natura czeka na naszą pomoc.

Razem . Albo… żyjemy w środowisku.

Prezenter 1: Już dziś zapraszamy na wycieczkę po naszej cudownej planecie! Musimy dowiedzieć się, jak dobrze znasz swoją rodzimą naturę. Wygra zespół, który naprawdę zna życie zwierząt, roślin, ptaków, owadów, wie, jak prawidłowo zachowywać się w przyrodzie i jest gotowy ją chronić.

Każdy oddział otrzyma kartę trasy z oznaczeniem etapów, a jest ich w sumie 7. Będziesz musiał przejść przez wszystkie etapy. Maksymalna liczba punktów za każdy etap to 5.

Gospodarz 2: W trakcie przygotowań scen proponuję zagrać. Zadam ci pytania, a ty pokażesz mi na nie odpowiedzi.

Graj ze wszystkimi:

Jak żyjesz? - Lubię to!(przesuń kciuk do przodu)

Jak się masz? - Lubię to!(idź na miejscu)

Jak płyniesz? - Lubię to! (naśladuj pływanie)

Jak biegasz? - Lubię to!(uruchom w miejscu)

Jak smutno? - Lubię to! (smutny)

ALE czy jesteś niegrzeczny?- Lubię to! (krzywiąc się)

Grozisz? - Lubię to! (groźcie sobie nawzajem palcami)

Prezenter 1: Przekazano arkusze tras, każda drużyna ma swoją trasę. Powodzenia! Wygra najsilniejszy.

Scena 1. „Naturalne Barometry”
Quiz o znakach ludowych .
1. Przed tobą jest mrowisko, ale mrówek nie widać. Po co to jest?
a) upał
b
) padać;
c) zimno.
2. Komary latają nad wodą rojem (kolumna). Po co to jest?
a
) na dobrą słoneczną pogodę ;
b) na deszcz;
c) zimno.
3. Cienkie chmury cirrus przemieszczają się z zachodu, jakiej pogody możemy się spodziewać?
a) pogodnie, słonecznie;
b) pochmurno;
w)
wietrzny.
4. Słońce zachodzi w chmurę. Jakiej pogody się spodziewać?
a) pogodnie, słonecznie;
b
) deszczowo;
c) wietrznie.
5. Jakiej pogody należy się spodziewać, jeśli jaskółki latają nisko nad ziemią?

dobry;
b) deszczowe;

w)deszczowy.

Etap 2. „Babcia Tajemnica” Zagadki o naturze. Każda jednostka (moduł) otrzymuje 5 zagadek.

    Wyszedł na spacer zupełnie niesłyszalnie. Mokrym, miękkim dziobem postukał w dachy. Narysował okno pasiastym śladem i po przejściu pozostał w moich dłoniach. (Deszcz)

    Kto wchodzi do okna i go nie rozbija? (Promień słońca)

    Hałasuje na polu iw ogrodzie, ale nie wejdzie do domu. A ja nigdzie się nie wybieram, dopóki on odejdzie. (Deszcz)

    Ktoś zbudował na łące kolorową bramę. Mistrz spróbował tego, wziął farby na bramę. Nie jeden, nie dwa, nie trzy - aż siedem, spójrz. Jak nazywa się ta brama? Czy potrafisz je narysować? (Tęcza)

    Pobiegł ścieżką łąkową - maki kiwały głowami. Pobiegłem wzdłuż niebieskiej rzeki - rzeka została podziurawiona. (Wiatr)

    Jak na niebie, od północy
    Pływał szary łabędź
    Łabędź płynął pełny,
    Rzucony w dół, wylany
    Na polach nad jeziorem
    Biały śnieg i pióra. (Chmura śnieżna)

    Ogrzewasz cały świat, nie znasz zmęczenia, uśmiechasz się do okna, a wszyscy cię wołają ... (słońce).

    Co to za sufit?
    Jest niski, jest wysoki
    Teraz jest szary, potem białawy,
    Jest trochę niebieski.
    A czasem tak pięknie -
    Koronkowe i niebieskie - niebieskie! (Niebo)

    Jedna złota pomarańcza na niebie w nocy. Minęły dwa tygodnie, nie jedliśmy pomarańczy, ale na niebie pozostał tylko plasterek pomarańczy. (Księżyc, miesiąc)

    Na początku był czarną chmurą, leżał jak biały puch w lesie. Przykrył całą ziemię kocem, a na wiosnę całkowicie zniknął. (Śnieg)

Etap 3. „Zwiedzanie Lesowiczki”
Jakie rośliny są omówione w wierszu? Każda jednostka (moduł) otrzymuje 5 wierszy.

    Jak białe gwiazdy, wśród różowej owsianki kwitnie wszyscy znajomi z dzieciństwa ... (stokrotki).

    Jestem dźwięczny i liliowy, rosną w cieniu lasu, a na sosnowej polanie kiwam głową. (Dzwonek)

    Jestem trochę lata.
    Na cienkiej nodze.
    Tkanie dla mnie
    Korpusy i kokardy.
    Kto mnie kocha
    Chętnie się kłania.
    I dał mi imię
    Ojczyzna. (Truskawka)

    Każdy, kto był w terenie, z pewnością zauważy: wije się różowy kwiat. Jak to się nazywa?.. (Powój)

    Żyto kłuje na polu,
    Tam znajdziesz kwiat w żyto,
    Chociaż nie jest czerwony, ale niebieski,
    Nadal wygląda jak gwiazdka. (Chaber)

    Białe, pachnące rosną w lesie, kwitną wczesną wiosną. (Lilia doliny)

    Zawsze możesz ją znaleźć w lesie, wyjść na spacer i ją poznać. Jest kłująca jak jeż, zielona zimą i latem. (Drzewko świąteczne)

    jestem czarny, czerwony, biały

Jestem dobry dla wszystkich, kiedy dojrzeję,
I eleganckie wzory liści
Jestem równy liściowi winogron. (Porzeczka)

    Jadłeś suszone morele i suszone morele - Teraz mogę zadać pytanie: Z jakiego owocu, drogi przyjacielu, stałeś się suszonymi morelami i suszonymi morelami? (Morela)

    Jestem puszystą kulką
    Wybielam na czystym polu,
    I wiał wiatr -
    Łodyga pozostaje. (Mniszek lekarski)

Etap 4. "Hazard"

Przed grą lider tego etapu ostrzega: „Wymienię tylko ptaki w grze, a jeśli usłyszysz, że pojawiło się coś innego niż ptaki, daj mi znać. Możesz tupać i klaskać”. Oceniana jest aktywność i uważność.


gołębie, cycki,
Muchy i jerzyki…(Dzieci tupią) . Co jest nie tak?
Dzieci. Muchy!
In e d u shch i y. A kim są muchy?
Dzieci. Owady!
In e d u shch i y. Ptaki przybyły:
gołębie, cycki,
bociany, wrony,
Kawki, makaron…
(Dzieci klaszczą.) Co jest nie tak?
Dzieci. Makaron!
In e d u shch i y. A co to jest makaron?
Dzieci. Żywność!

In e d u shch i y. Ptaki przybyły:
Gołębie, kuny…
(Dzieci klaszczą.) Co jest nie tak?
Dzieci. Kuny!
In e d u shch i y. A kim są kuny?
Dzieci. Ssaki!
In e d u shch i y. Ptaki przybyły:
gołębie, cycki,
chibis, czyżyki,
Kawki i jerzyki,
Komary, kukułki…
(Dzieci tupią). Co jest nie tak?
Dzieci. Komary!
In e d u shch i y. A kim są komary?
Dzieci. Owady!
In e d u shch i y. Ptaki przybyły:
gołębie, cycki,
Kawki i jerzyki,
chibis, czyżyki,
bociany, kukułki,
Nawet sowy
Łabędzie i kaczki -
I dzięki za żart!

Etap 5 "Zgadnąć!"

Prowadzący: Proponuję Ci trudne zagadki. Przeczytam ci opis przedmiotów ze słów twoich rówieśników. Twoim zadaniem jest próba zrozumienia, co miały na myśli dzieci. Każda użyta wskazówka to minus 1 punkt, tj. za pierwszą wskazówkę otrzymujesz 5 punktów, za drugą podpowiedź otrzymujesz 4 punkty i tak dalej.

Przysłowia dzieci:

1. „Mam z niego dużo zabawek”.

2. „Jest w wielu kolorach i bardzo trudno go złamać”.

3. „Przedmioty z niego wykonane niewiele ważą”.

4. „Jeśli go podpalisz, będzie dużo czarnego dymu, który nieprzyjemnie pachnie”.

5. „Nie można go wyrzucić, ponieważ sam nie rozkłada się w naturze”. (Plastikowy)

1. „Chińczycy to wymyślili”.

2. „Otrzymujemy to z drzewa”.

3. „Ona łatwo się pali”.

4. „Robi dużo śmieci”.

5. „Zwykle rysują i piszą na nim”. (Papier)

1. „Jest zrobiony z piasku”.

2. „W większości przypadków jest przezroczysty”.

3. „Kiedy spada, pęka”.

4. „Jeśli go podgrzejesz, stanie się lepki, jak ciasto”.

5. „Opuszczony w lesie może stać się źródłem ognia”. (Szkło)

1. „Jest prawie niewidoczny”.

2. „Dużo jest tego, w którym pracują fabryki i zakłady”.

3. „To powoduje, że ludzie chorują na astmę, zapalenie oskrzeli, raka”.

4. „Zielone rośliny mogą zbierać go na swoich liściach”.

5. „W mieście, w którym jest tego dużo, porosty nie rosną”. (odpady gazowe)

1. „Zawsze czarny”.

2. „W mieście jest tego dużo, zwłaszcza tam, gdzie są zakłady i fabryki”.

3. „To bardzo szkodliwe”.

4. „Powoduje chorobę u osoby, a jego ubrania stają się brudne”.

5. „To dużo podczas palenia”. (Sadza)

Etap 6 "Ostry nos"

Pachnące rośliny (piołun, gałązka sosny, liść czarnej porzeczki, liliowy, miętowy) umieszcza się w małych pudełkach. 1 członek oddziału (modułu) musi z zamkniętymi oczami określić zapachem, co to za roślina. Każda odgadnięta roślina jest warta 1 punkt.

Etap 7. „Karuzela leśna”
Konkurs rysunkowy. Musisz narysować znak konserwatorski. Każdy oddział (moduł) rysuje zadanie i rysuje.

1. Nie rwiej w lesie, na łące kwiatów. Niech piękne rośliny pozostaną w naturze. Pamiętaj, że bukiety mogą być wykonane tylko z tych roślin, które są uprawiane przez człowieka.

2. Nie niszcz ptasich gniazd.

3. Jeśli masz psa, nie pozwól mu chodzić bez smyczy, może ugryźć człowieka.

4. Nie łap motyli, trzmieli, ważek i innych owadów.

Prezenter 1: Nasza podróż trwa! Jak sprytny i bystry już pokazałeś, ale jaki jesteś mądry i zręczny?! Podczas gdy jury podsumowuje, proponuję zagrać w tę grę.

Gra nazywa się „Rzepa” „Ciągnij, ciągnij, nie mogą ciągnąć”.

Prezenter 1: Potrzebuję zespołów z taką samą liczbą uczestników.

(Zadanie: Pierwszy uczestnik biegnie do mety iz powrotem, drugi dołącza do niego trzymając się za talię, a teraz biegną razem. Następnie dołącza trzeci itd. cała drużyna).

Prezenter 1: Nasze wydarzenie dobiegło końca. Mam nadzieję, że dzisiaj udało nam się przekonać Państwa, że ​​przyrodę trzeba nieustannie chronić i chronić. Otaczający nas żywy świat jest zaskakująco duży i różnorodny i niewiele o nim wiemy.

Gospodarz 2: Natura to dom, w którym mieszkamy
A lasy w nim szumią, rzeki płyną i pluskają.
Pod błękitnym niebem, pod złotym słońcem,
Chcemy żyć w tym domu na zawsze.
Natura to dom, w którym dzień po dniu
Rosną kwiaty i chleb, dookoła śmieją się dzieci.
A ten dom i śmiech - jeden, jeden za wszystkich,
Nie ma drugiego domu na całym świecie.

    Zreasumowanie. Ostatnie słowo.

Podsumowując, nagrodzenie zwycięzcy.

Prezenter 1: I chcielibyśmy zakończyć nasze wakacje wierszem M. Dudina „Zaopiekuj się Ziemią!”.

Zadbaj o Ziemię, zaopiekuj się!
Skylark w niebieskim zenicie
Motyl na liściach cwaniaka.
Słońce na ścieżkach
Na kamieniach grającego kraba
Na grobie cień baobabu,
Jastrząb unoszący się nad polem
Półksiężyc nad rzeką spokój,
Jaskółka, błyskająca w życiu,
Zaopiekuj się tą Ziemią! Dbać!

Wiele się mówi i pisze o środowisku w naszych czasach i często można usłyszeć lub przeczytać, że jest ono zanieczyszczone i ginie, że może nadejść jego ogólnoświatowa zagłada, wtedy człowiek nie przeżyje. We wszystkich krajach świata powstały organizacje ekologiczne, które walczą o zachowanie czystości wody i powietrza, żyzności gleb, ochronę lasów i zwierząt.

Pobierać:


Zapowiedź:

"Dzień środowiska naturalnego.

Ogólnorosyjski dzień ekologa»

(opracowanie ekologicznego urlopu)

Rychagova N.V.

Kurtamysz 2016

Notatka wyjaśniająca

Problem ekologiczny to przede wszystkim problem moralny. W tym sensie edukacja ekologiczna niesie ze sobą kolosalny potencjał moralny. Obecnie problemy zanieczyszczenia środowiska i nieracjonalnego wykorzystania zasobów naturalnych są aktualne na całym świecie. Najważniejszym zadaniem w obecnej sytuacji jest edukacja ekologiczna ludności, kształtowanie myślenia ekologicznego wśród młodego pokolenia.

Wiele się mówi i pisze o środowisku w naszych czasach i często można usłyszeć lub przeczytać, że jest ono zanieczyszczone i ginie, że może nadejść jego ogólnoświatowa zagłada, wtedy człowiek nie przeżyje. We wszystkich krajach świata powstały organizacje ekologiczne, które walczą o zachowanie czystości wody i powietrza, żyzności gleb, ochronę lasów i zwierząt.

Możliwe jest jednak ratowanie środowiska pod warunkiem, że każdy człowiek jest świadomy tej potrzeby i będzie rozsądnie i ostrożnie obchodził się z zasobami naturalnymi. Dlatego w naszych czasach każdy człowiek musi posiadać minimalny zestaw wiedzy ekologicznej i metod działania niezbędnych do korzystania z przyrody bez powodowania jej znacznych szkód, aby jego zachowanie miało znaczenie ekologiczne. Starożytna chińska mądrość mówi: „Jeśli nie dostajesz tego, czego chcesz, zmień swoje działania”. Dlatego musimy przeanalizować nasz zwyczajowy tryb życia, nasze działania pod kątem ich życzliwości wobec otoczenia i spróbować zmienić lub nawet porzucić te, które negatywnie wpływają na środowisko i nas samych.

W tym opracowaniu metodologicznym proponuje się scenariusz ekologicznego urlopu.

Cel:

Kształtowanie kultury ekologicznej uczniów.

3 domki:

1. Propaganda wiedzy ekologicznej.

2. Rozwój kultury ekologicznej uczniów.

3. Kształtowanie umiejętności samodzielnego rozwiązywania problemów środowiskowych.

4. Ucz się poprawnie, obcuj z naturą.

Sprzęt i pojazdy:

1. Komputer, głośniki

2.Ekran

3. Mikrofony

Rejestracja:

1. Pokaz slajdów

2. Teczka z muzycznym tłem święta

3. Wideo - wideo „Niesamowicie piękne!”

4. Rekwizyty do bajki:

Śmieci

Duży but na jedną nogę

Peruka i kaftan dla Iwana Głupca

Tkanina przedstawiająca morze

Kostki, z których Ivan zbuduje fabrykę

fałszywe pieniądze

5. Koszulki z logo ekologów i czapki bejsbolowe dla ekipy ekologicznej.

Postęp wydarzenia:

Pod minusem piosenki „Children of the Sun” rozpoczyna się impreza.

Prezenter w tle muzyki i pokazu slajdów:

Prezenter 1:

Żyj w tym zielonym świecie
dobre zimą i latem.
Życie leci jak ćma
pstrokate zwierzę biega
Ptak wiruje w chmurach,
zwinnie biega jak kuna.
Życie jest wszędzie, życie jest wszędzie.
Człowiek jest przyjacielem natury!

Gospodarz 2:

Dzień dobry, mieszkańcy pięknej niebieskiej planety! Z radością witamy wszystkich zgromadzonych w naszej hali!

Na świecie jest wiele różnych świąt, ale wśród nich są te specjalne, które są zawarte w KALENDARZU EKOLOGICZNYM. Znasz ich?

Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej Ziemi.

Dzień lasu.

Dzień morza.

Dzień Ochrony Zwierząt.

Dzień 6 różnorodności biologicznej.

Światowy Dzień Wody.

Dzień ptaka.

Dni rezerwatów i parków narodowych.

Dzień Ziemi.

Dzień środowiska naturalnego.

Dzień walki z pustynnieniem i suszą.

Dziś nasza impreza poświęcona jest świętemu - Dniu Środowiska.

Wyjście zespołu propagandowego:

1 uczeń:

Dziś dziewczyny spieszą się z gratulacjami

Nasza ukochana planeta

Życzymy zdrowia, wszystkiego najlepszego i dobrego,

W końcu nie ma lepszej ziemi niż nasza!

2 uczniów:

Nasza planeta ziemia

Bardzo hojny i bogaty:

Góry, lasy i pola

Nasz dom jest drogi dziewczęta.

3 uczniów:

Ratujmy planetę

Nie ma drugiego takiego na świecie.

Rozrzućmy chmury i dym nad nim,

Nie pozwolimy nikomu jej skrzywdzić.

4 uczniów:

Zaopiekujemy się ptakami, owadami, zwierzętami,

To tylko uczyni nas lepszymi.

Udekorujmy całą Ziemię ogrodami, kwiatami,

Razem: Potrzebujemy takiej planety!

Prezenter 1:

Co to za święto i dlaczego? Aby było to jasne dla nas wszystkich, zapraszamy na wycieczkę po naszej cudownej planecie i zanurzenie się w fascynujący, urzekający świat natury.

(pokaz wideo)

Gospodarz 2:

Wszystko to jest naszą ojczyzną. Ileż w nim piękna i cudowności: nieskończone przestrzenie, góry ciągnące się do nieba i błękitno-niebieskie morza… a na nim jest niezliczona ilość mieszkańców! A każdy z nich to mały cud! Aby przypomnieć ludziom o pięknie naszej Ziemi i o tym, że należy ją chronić, jest to wspaniałe święto „Dzień Ochrony Środowiska. Ogólnorosyjski Dzień Ekologa”.

Prezenter 1:

Jak dobrze znasz zasady postępowania… no na przykład w lesie. Aby to zrobić, zagrajmy w grę „Jeśli przyjdę do lasu”. Czytamy nasze działania, a Ty odpowiadasz „Tak” lub „Nie!”, czyli zgadzasz się lub nie. Jesteś gotowy? No to chodźmy!

- Jeśli przyjdę do lasu

I wybierz rumianek? (Nie)

Jeśli zjem ciasto

I wyrzucić papier? (Nie)

Jeśli kawałek chleba

Zostawię to na pniu? (Tak)

Jeśli zawiążę gałąź,

Mam założyć kołek? (Tak)

Jeśli rozpalę ogień,

nie będę gotować? (Nie)

Jeśli dużo schrzanię

I zapomnij usunąć? (Nie)

Jeśli wyjmę śmieci

Zakopać bank? (Tak)

kocham swoją naturę

Pomogę jej! (Tak)

Gospodarz 2:

Bardzo dobrze! Nie wątpiliśmy w twoją wiedzę, prawdopodobnie są teraz na sali tacy, którzy wiedzą wszystko o naturze, o jej ochronie, no cóż, lub starają się wszystkiego dowiedzieć! Prawda?

Uczeń:

Ktoś rzucił się nam pod nogi

Spójrz, list. ( list w ręku)

Może to promień słońca

Co łaskocze moją twarz?

Może to wróbel

Latanie, upuszczone?

Może kot to list, jak mysz,

Zwabiony pod moje stopy?

Od kogo przyszedł list?

Chcesz wiedzieć?

Wtedy musisz spróbować

I rozwiąż zagadkę.

Kręcenie, kręcenie piłką nie jest daremne,

Lasy i morza obracają się razem z nim.

Powtarzam nie we śnie - w rzeczywistości:

„Jeśli się kręci, to żyję”.(Ziemia)

Prowadzący:

Zgadza się, list z naszej planety, tak, żyje, posłuchajmy, co mówi list:

(Przeciwko przeszkadzającej muzyce i slajdom lub wideo)

Uczeń 1:

Siwowłosy ocean dzwoni na alarm,

On ukrywa urazę w głębinach,

Czarne, kołyszące się plamy

Na stromej, gniewnej fali.

Ludzie stali się silni, jak bogowie,

A los Ziemi jest w ich rękach,

Uczeń 2:

Ale straszne oparzenia ciemnieją

Po bokach kula ziemska.

Od dawna opanowaliśmy planetę,

Nadchodzi nowa era.

Na Ziemi nie ma białych plam,

Czy usuniesz czarne, stary?

Uczeń 3:

Jak dżin wyszedł z butelki

I stał się najsilniejszy

Więc człowiek - syn natury -

Odniósł sukces.

Na początku był słaby i głupi,

Potrzebował mocnego zęba

I mocny pazur jak u lwa

Była tylko głowa

I do jej pięciu palców na jej dłoni,

Ale poradził sobie całkiem nieźle.

Udało mu się tak rozwinąć mózgi,

Aby pokonać lwa i tygrysa,

A przybywszy do lasu na słoniu,

Powiedział: Wszyscy jesteście mi poddani!

Ale nie wziąłem pod uwagę, że ważne jest, aby wiedzieć

Jak korzystać z mocy.

Uczeń 4:

A ile zwierząt zniknęło na planecie,

Rośliny, a tego nie można uzupełnić.

A jeśli teraz nie ocalimy resztek,

Obudzimy się jutro na Saharze, chłopaki!

Oczyszczanie powietrza też dla nas

Zawsze kosztuje więcej

Niż szary trujący dym

Ale muszą oddychać.

Uczeń 5:

Wycinamy las, urządzamy wysypiska,

Ale kto ochroni wszystko?

Strumienie są puste, w lesie są tylko patyki.

Uczeń 6:

Czas, aby ludzkość zrozumiała

Bogactwa nie można odebrać Naturze,

Ziemia również musi być chroniona:

Jest tak samo żywa jak my!

Uczeń 7:

Czym więc jest Ziemia – zobowiązana do zniesienia?

A ile emisji jej dajemy -

Dym z fabryk, brud ze statków

Mamy piękną krainę ludzi,

Obawiam się, że nie stanie się Krainą Odpadów!

Uczeń 8:

Fabryki szumią, kurz jest wszędzie,

Działa. Dym, samochód.

Tymczasem drzewa jęczą

Po prostu toną w błocie i kurzu.

I budować dla nas fabryki -

Wycinają las i niszczą wody.

Uczeń 9:

Jesteśmy bogaci!

Ale kilka ptaków

Przelatują nad kilkoma gajami.

Trzciny drżą na kilku jeziorach,

A w rzece pływa kilka ryb.

I ziarna wosku

Niesłyszalnie dojrzewają w małym kłosie.

Naprawdę wnuki tylko według Czerwonej Księgi

Przekonaj się, jacy byliśmy bogaci!!!

(Dźwięki bicia serca i muzyka w tle)

Prowadzący:

Ludzie Ziemi! Planeta jest w niebezpieczeństwie! I niestety sytuacja ekologiczna na planecie z roku na rok się pogarsza.

Według Światowej Organizacji Zdrowia:

  • 70% światowej populacji oddycha szkodliwym dla zdrowia powietrzem.
  • Woda 75% zbiorników nie nadaje się do picia.
  • Każdego roku 25 000 ludzi umiera z powodu złej jakości wody.
  • Każdego roku pustynia pochłania 27 milionów hektarów żyznej ziemi.

Prowadzący:

Ale natura jest dla nas źródłem życia, zasobów naturalnych i oczywiście źródłem piękna, inspiracji i twórczej aktywności.

Lew Nikołajewicz Tołstojkiedyś napisał: « Szczęście to przebywanie z naturą, oglądanie jej, rozmawianie z nią.” Aby zachować niesamowity i różnorodny świat przyrody, trzeba go poznać i kochać całym sercem.

W sumie:

Natura otoczyła nas swoim cudownym pięknem.
Natura dała nam las i stepowe powietrze.
Wybrzeże jest strome z rwącą rzeką, nad głową błękitne niebo.

Prowadzący:

Ale nadal, jak uratować planetę? Może czas wezwać ekologów?

Prowadzący:

A na co możemy liczyć tylko dla ekologów? Każdy może wnieść realny wkład w zapobieganie katastrofie ekologicznej. Co możemy zrobić? - pytasz, to wszystko są fabryki... Więc zrobisz źle. W końcu te same przedsiębiorstwa starają się zapewnić nasze możliwości konsumenckie. Gdybyśmy byli bardziej oszczędni, sytuacja wyraźnie by się poprawiła, a tym samym pomoglibyśmy w ochronie środowiska!

Brzmi muzyka w tle Puls

Uczeń:

Słuchaj ludzi

Puls całej planety!

Posłuchaj dorosłych!

Słuchajcie dzieci!

Dziewczyny idą (wychodzą uczniowie zespołu propagandowego)

Krok drukowania,

Słońce w dłoniach

Siła w rękach!

Uczeń:

Pozdrawiamy was wszystkich

Jesteśmy dziewczynami najwyższa klasa! (wszystkie)

ja ty on ona

Razem - przyjazna rodzina! (wszystko)

Uczeń:

- Świętujemy naturę

I faktycznie chronimy.

Nasze motto brzmi dźwięcznie

Uratuj Ziemię!(wszystko)

Uczeń:

Dźwięki sygnału pomocy

Planeta jęczy i krzyczy.

Może pomóc wyjść z kłopotów

Młode pokolenie naszej ziemi! (wszystko)

Uczeń:

Kto zajmie się lasami i kwiatami?

Jak kto? Oczywiście my! (wszystko)

Kto zbada źródła?

Oczywiście jesteśmy! (wszystko)

Kto zabłyśnie w poznaniu świata?

Oczywiście jesteśmy tylko na „5”!(wszystko)

Kto Ci zaśpiewa Ziemię?

Oczywiście my, dzieci Ziemi!(wszystko)

Prowadzący:

Wszyscy zawdzięczamy nasze życie naszej planecie - pięknej Ziemi, jęczącej z bólu, wołającej o pomoc i, niestety, dziecinnie bezbronnej wobec ludzi. Francuski pisarz Antoine de Saint-Exupery zauważył: „Wszyscy jesteśmy pasażerami jednego statku o nazwie Ziemia." I po prostu nie ma od czego się ruszyć.

Prowadzący:

Nasze życie i nasza przyszłość zależą od każdego z nas.Naprawdę chcę wierzyć, że wszyscy razem będziemy w stanie pomóc naszej planecie, bo z takimi dziewczynami odniesiemy sukces!

Prowadzący:

Moi przyjaciele! Czy kiedykolwiek widziałeś gadający but? Ja też chciałbyś to zobaczyć?

Zwracamy uwagęEkologiczna opowieść o Iwanie Głupcu i gadającym bucie.

Tak, żył Iwan Błazen i nie był głupcem, ponieważ nie był bogaty w umyśle, ale dlatego, że leżał na kuchence i rozmawiał o interesach. I Iwan wpadł na pomysł - poślubić córkę cara ... Co robić, co robić, nie pójdziesz do cara w starym kaftanie, żeby się ożenić, dlatego Wania postanowiła wysłać list na e-mail , tak mówią, a więc pragnę poślubić twoją córkę. Podobno list nie dotarł, car nie odpowiedział. Iwan zastanowił się jeszcze trochę, pomarszczył umysł i postanowił udać się nad rzekę, aby tam złowić złotą rybkę, aby spełniła jego pragnienia.
Iwan przyszedł nad rzekę i przepadł mu niesamowity obraz - nie ma rzeki, wszystko jest zaśmiecone odpadami i śmieciami, nigdzie nie widać kałuż z olejem opałowym i wodą. Wania szedł, szedł i znalazł - wciąż jeden strumień, w którym była woda, zrobił wędkę z improwizowanych śmieci i porzucił ją. Godzina siedziała, dwie siedziały nie dziobały! Iwan rzucił wędkę i zaczął ją łapać rękami. Jak długo złapał się na chwilę, ale złapał go tylko gadający but. A but mówi mu: „Ty, Wania, puść mnie, spełnię twoje pragnienia. Ivan puścił but, był bezużyteczny, bez pary, która by nosiła coś takiego, ale mimo to wyraził życzenie. Chciałbym, mówi, aby córka cara wyszła za mnie za mąż. Wynurzył się but i powiedział, czy to ty, że Vanya spadła z dębu? Takie życzenia mi składasz, bo mogę tylko iść po wodę, nabrać, kogoś kopnąć, ale niestety nie jestem pomocnikiem w sprawach sercowych.
Iwan zasmucił się, powiedział do buta - but, but, ale czy możesz mi dać radę? Mogę, mówi but. Ty Waniu zajmij się ekologicznym biznesem! Iwan był oszołomiony, nie rozumiał jak?

Ekologiczny, mówi but, wywóz śmieci. Ech, nie byłem, zrobię to, powiedział Ivan. Ile czasu minęło, ale tylko Iwan zbudował zakład utylizacji odpadów i zarobił zarówno na kaftan, jak i buty, a także oczyścił rzekę i wprowadził tam smażalnię ryb.
Iwan nie zmienił zdania na temat małżeństwa, ale tylko z sąsiednim carem ożenił się i nie otrzymał odmowy, grał wesele. Ale zmartwienia Iwana wzrosły, ludzie zaśmiecali rzekę, w staromodny sposób nosili wszystko, czego nie potrzebowali w domu, i wyrzucali to, a on już żałował swojej pracy. I Iwan złożył życzenie: „Kto będzie śmiecił, niech but, który mówi, trochę kopnie”.

But zgodził się i poszedł, wszystko wokół stało się czyste i tylko czasami słychać, jak ktoś krzyczy od bolesnego kopniaka. I Iwan żył szczęśliwie, ale dopiero teraz czwarta ręka go swędziała cały czas (prawdopodobnie do pieniędzy!).

(Oklaski!)

Prowadzący:

Na tym pozytywnym, przyjacielskim tonie nasza impreza dobiega końca. Chciałbym jeszcze raz podziękować wszystkim jej uczestnikom, widzom, gościom i po prostu dobrym ludziom za radość komunikacji, pozytywne, pozytywne nastawienie! Wesołych świąt i bądźmy ekologicznie mądrymi i wykształconymi ludźmi, prawdziwymi homo sapiens, rozsądnymi ludźmi! Wszystkiego najlepszego!


Cel: kształtowanie szacunku dla środowiska u dzieci.

Zadania:

1) Wyjaśnij, usystematyzuj i pogłębij wiedzę o przyrodzie ożywionej i nieożywionej, szanuj ją.

2) Rozwijanie zdolności twórczych dzieci, pomysłowości i pomysłowości dzieci, ich erudycji.

3) Wychowywać w dzieciach miłość i szacunek do przyrody, umiejętność widzenia i reagowania na piękno w naturalnym środowisku.

Materiały i ekwipunek: magnetofon lub inny sprzęt do odtwarzania muzyki, nagrywania melodii i piosenek; nabazgrał papier, gałęzie, butelki; kamienie, muszle, manekiny jagód, grzyby.

Prowadzący : Chłopaki, czy wiecie, jaki dzień obchodzony jest dzisiaj w naszym kraju? Dzisiaj jest Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Jakie jest środowisko? (drzewa, kwiaty, zbiorniki, ziemia, powietrze, niebo). Teraz zrobię dla ciebie zagadki, a wszystkie będą o naszej matce naturze.

Biały zimą

A latem szary.

Nikogo nie obraża

I boi się wszystkich. (Zając)

Drażliwy, pokryty igłami,

Mieszkam w dziurze pod drzewem.

Chociaż drzwi są szeroko otwarte,

Ale zwierzęta nie wchodzą do mnie. (Jeż)

białe kropki

Na zielonej nodze.

(Lilia doliny)

machnął ręką,

Drzewo zgięło się.

Wiatr

Wszyscy mnie pytają, czekają, ale jak tylko się pojawię, zaczną się ukrywać.

Deszcz

Składa się z mórz.

Chodź, odpowiedz szybko.

To nie jest szklanka wody

Ach, ogromny ... (Ocean)

Prowadzący : Chłopaki, dzisiaj porozmawiamy o ziemskim pięknie: kwiatach, drzewach, zwierzętach. Pamiętaj, jak pięknie jest w lesie. I powiedz mi, czy konieczne jest zachowanie i ochrona przyrody? Czy znasz te zasady?

Jeśli przyszedłeś do lasu na spacer,

Oddychać świeżym powietrzem

Biegaj, skacz i graj

Tylko pamiętaj, nie zapomnij...

1 dziecko : Że w lesie nie można hałasować,

Śpiewaj nawet bardzo głośno:

Zwierzęta się boją

Uciekaj od skraju lasu.

2 dzieci : Nie łamać gałęzi dębu,

Nigdy nie zapomnij

Posprzątaj śmieci z trawy.

Na próżno kwiaty nie powinny być rozdarte.

3 dzieci : Nie strzelaj z procy;

Przyszedłeś do lasu na spacer!

4 dziecko : Niech latają motyle

Cóż, komu oni przeszkadzają?

Nie ma potrzeby łapać tu wszystkich,

Tupać, klaskać, bić kijem.

5 dzieci : Jesteś tylko gościem w lesie.

Tutaj właścicielem jest dąb i łoś.

Zachowaj ich spokój

W końcu nie są naszymi wrogami!

W. - Dobra robota, możecie iść z wami do lasu. Chodźmy z tobą do lasu. Zamknij oczy i wyobraź sobie, że ty i ja jesteśmy w bajecznie pięknym lesie. ( Muzyka lasu).

Otwórz oczy. Wylądowaliśmy więc w magicznym lesie.

Do muzyki wkracza Leśna Wróżka.

Wróżka Drewna : Cześć chłopaki! Dzięki za przybycie. Las jest wspaniałym przyjacielem nie tylko zwierząt i ptaków, ale także ludzi. Dla zwierząt jest domem i żywicielem rodziny. A głównym zadaniem leśniczego jest zachowanie i ochrona tego domu. To bardzo dobrze, że mam tak wspaniałych pomocników jak ty.

Wróżka Drewna : Ach, dorośli i dzieci przyszli do mojego lasu odpocząć i zostawili dużo śmieci. I nie mogę tego zrobić sam. Pomożesz mi?

Odbierz grę na śmieci

Wróżka Drewna : Jak szybko wszystko uporządkowaliśmy bez Ciebie, nie dałbym sobie rady. Spójrz, jak bracia radośnie szeleścili koronami, jak kwiaty stały się jeszcze jaśniejsze, teraz moje zwierzęta nie boją się zranić potłuczonym szkłem i żelaznymi puszkami. Słyszysz, jak radośnie płynął strumień? Dzięki chłopaki.

Prowadzący : Leśna wróżka, czy możemy się tu przespacerować, a ty pokażesz nam piękno swojego domu?

Wróżka Drewna : Na pewno. Chodź, pokażę ci polanę z psotnymi stokrotkami.

Taniec „Stokrotki”

Prowadzący : Och, jak pięknie tu masz kochana wróżko. Co to za dźwięki w twoim lesie?

Wróżka Drewna : To są dźwięki lasu. Ptaki, wiatr, deszcz. Usłyszeć bulgoczący potok w oddali. Czy twoje dzieci będą w stanie rozpoznać po dźwięku, kto mówi w moim lesie?

Prowadzący : Oczywiście, że mogą.

Przerwa muzyczna „Zgadnij czyj dźwięk”

Dzieci zgadują:

odgłosy deszczu,

Śpiew ptaków,

burza śnieżna,

szum wiatru,

pukanie dzięcioła,

krowa muu,

kukułka,

chrupnięcie śniegu,

kot mruczący,

szczekanie psa

szmer strumienia.

Wróżka Drewna : Jak uważny. Wszystkie dźwięki są zgadywane. Czy wiesz, kto mieszka w moim lesie? Czy możesz pokazać, kto się na nim porusza?

Gra „Skakanie, pływanie, latanie”. Konik polny, sroka, zając, wieloryb, motyl, ryba, orzeł.

Prowadzący : Chłopaki, kiedy graliśmy, znalazłem magiczną torbę pod dębem.

Wróżka Drewna : Tak, to moja torba. Myślałem, że go zgubiłem. I został znaleziony. W tym celu dam Ci wspaniałe prezenty z mojej magicznej torby na pamiątkę lasu. Ale najpierw pobaw się ze mną.

Gra „Cudowna torba”

Prowadzący : Jak w jednym zdaniu nazwać to, co było w torbie? Zgadza się, dary natury.

Wróżka Drewna : Ilu z was wie, jaka jest natura? Czy potrafisz odróżnić żywe przedmioty od nieożywionych?

Gra „Przyroda żywa lub nieożywiona”

Gospodarz przywołuje obiekt przyrody ożywionej lub nieożywionej. Jeśli nazwany zostanie obiekt dzikiej przyrody, dzieci się poruszają. (Na przykład: nazwane jest drzewo - podnoszą ręce, „rosną”, jeśli zwierzę - skaczą itp.) Jeśli nazwany zostanie obiekt natury nieożywionej, dzieci zastygają w miejscu. (Wiewiórka, konwalia, kamień, muchomor, góra, kukułka, rzeka, jagoda, wiatr).

Prowadzący : Dziękuję Leśnej Wróżko za prezenty i rozrywkę. Bardzo nam się podobało, ale czas wracać do domu do przedszkola. Nigdy nie zapomnimy zasad, które pomagają zachować naszą naturę.

1 dziecko : Kochajmy las, chrońmy.

Pomożemy w tym dorosłym,

Chroń lasy, pola i rzeki,

Zatrzymać wszystko na zawsze!

2 dzieci : W harmonii, przyjaźń

Będziemy żyć z naturą.

Bądźmy

Kochaj naturę!


Miejska placówka oświatowa przedszkolna

„Przedszkole nr 40”

Rozrywka dla starszej grupy

"Światowy Dzień Ziemi"

Wychowawca: Presnyakova N.V.

Cel: Utrwalanie wiedzy dzieci o przyrodzie, o uważnym i troskliwym podejściu do przyrody.

Zadania:

Wyjaśnij, usystematyzuj i pogłębij wiedzę o przyrodzie ożywionej i nieożywionej, szanuj ją.

Kształtowanie umiejętności samodzielnego rozwiązywania problemów środowiskowych.

Przyczyń się do kształtowania u dzieci idei prawidłowego zachowania w przyrodzie.

Dowiedz się, jak obcować z naturą.

Materiały: nagrania audio z odgłosami natury, ilustracje zwierząt dzikich i domowych, zagadki o naturze, „cudowna” torba, plakaty z roślinami i drzewami

Udar mózgu:

Prowadzący: Czy wiesz, jaki dzień obchodzony jest dzisiaj w naszym kraju? Dzisiaj jest Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Czym jest „środowisko”? (kwiaty, drzewa, góry, rzeki, pola, słońce, powietrze, niebo).

Zgadnij zagadkę: bez początku, bez końca,

Bez głowy, bez twarzy

Ale wszyscy wiedzą: zarówno młodzi, jak i starzy,

Że jest wielką kulą. (Ziemia)

Prowadzący: Natura kryje przed nami wiele tajemnic i tajemnic. Ale jesteśmy dociekliwi i wszelkie tajemnice są nam wyjawiane! Dowiadywali się ciekawych informacji o życiu roślin i zwierząt z książek, oglądali zdjęcia, ilustracje o przyrodzie. Dlatego znamy odpowiedzi na wiele pytań „DLACZEGO?”, „DLACZEGO?”, „GDZIE?”, „CO?” i „DLACZEGO?”.

Aby to zrobić, sugerujemy zapamiętanie wszystkiego, co wiesz o życiu roślin, ptaków, owadów i zwierząt.

Musisz odpowiedzieć na jak najwięcej pytań.

- Jak jednym słowem nazywają się zwierzęta żyjące obok człowieka? (Domowej roboty.)

- Mucha, komar, motyl, ważka, mrówka - kto to jest (owady.)

- Wrona, szpak, wróbel, jaskółka - kto to jest? (ptaki.)

- Jakie drzewo ma biały pień? (Przy brzozie.)

- Jak nazywa się dom mrówek? (Mrowisko.)

- Ile nóg ma chrząszcz? (Sześć.)

-

-

- Kto nosi swój dom na plecach? (Ślimak.)

- Jakie zwierzę ma pióra? (u jeża.)

- Czy lew jest zwierzęciem dzikim czy domowym? (Dziki.)

- Karp, szczupak, sum, okoń - to jest ... (ryba)

- Jakie zwierzę ma czerwoną sierść? (U wiewiórek, lisów.)

- Jak nazywa się mała świnia? (Świnia.)

- Jaki ptak leczy drzewa? (Dzięcioł.)

- Jak nazywa się budka dla ptaków wykonana ludzkimi rękami? (Ptaszarnia.)

- Jaka roślina pomaga leczyć ranę? (Banan.)

- Jaki ptak ma czerwoną pierś? (Przy gilu.)

- Kto kręci sieć w lesie? (Pająk.)

- Który owad ma czerwone skrzydła w czarne kropki? (Pod biedronką.)

- Jak nazywają się zwierzęta żyjące w lesie? (Dziki.)

- Czy pies jest zwierzęciem dzikim czy domowym? (Domowej roboty.)

- Jaka jest zielona pokrywa Ziemi? (Trawka.)

Prowadzący: A teraz sprawdzimy, czy wiesz, jak prawidłowo zachowywać się w naturze.

Konkurs „Jak zachowywać się w naturze”.

1. sytuacja

Dziewczyny spacerowały po lesie wczesnym wiosennym rankiem.

- Och, spójrz, co znalazłem. Gniazdo!

- I ma jajko.

- Może zabierzemy go do domu i będziemy mieli pisklę.

- Zaopiekujemy się nim!

Dziewczynki zabrały ze sobą jajko.

Prowadzący. Czy dziewczyny postąpiły właściwie?

Dzieci. Nie poprawnie. Pisklę umrze, ponieważ potrzebuje ciepła ze strony matki.

Druga sytuacja

Dwie siostry spacerowały po lesie.

- Jaki piękny kwiat! Zastanawiam się, jak się nazywa?

- Wiem, że to konwalia. Tak dobrze pachnie!

- Podnieśmy to i zanieśmy mamie.

Dziewczyny zerwały kwiatek i wróciły do ​​domu.

Prowadzący. Czy dziewczyny postąpiły właściwie?

Dzieci. Konwalie są wymienione w Czerwonej Księdze, nie można ich rozerwać, w przeciwnym razie znikną.

3. sytuacja

Chłopiec szedł leśną ścieżką, zobaczył jeża i postanowił zabrać go do domu.

Prowadzący. Czy chłopiec postąpił właściwie?

Dzieci. Dzikich zwierząt nie można zabrać do domu, w niewoli mogą umrzeć.

4. sytuacja

Po deszczu dzieci poszły na spacer po podwórku.

- Zobacz, ile robaków!

- Zbierzmy je i przestraszmy dziewczyny!

- Zobaczmy, gdzie są dziewczyny!

Pozostaw słoik robaków zamknięty.

Pedagog. Czy chłopaki postąpili słusznie?

Dzieci. Robaków nie da się zebrać, mają swoją własną rolę w przyrodzie. Spulchniają ziemię, aby korzenie roślin oddychały, niektóre zwierzęta żywią się nimi.

Przerwa muzyczna „Zgadnij czyj dźwięk”

Prowadzący zawiera nagranie dźwiękowe z dźwiękami natury.

Dzieci zgadują:

    odgłosy deszczu,

    Śpiew ptaków,

    burza śnieżna,

    szum wiatru,

    pukanie dzięcioła,

    krowa muu,

    kukułka,

    chrupnięcie śniegu,

    kot mruczący,

    szczekanie psa

    szum morza.

Prowadzący: A teraz zagrajmy w grę „Pokaż ruchami”:

    jak ptaki zbierają gałęzie i budują gniazda,

    jak śnieg wiruje podczas zamieci,

    jak niedźwiedź wyłazi wiosną ze swojej nory,

    jak jesienny liść spada na ziemię,

    jak zając bębniący łapami po pniu,

    jak rośnie trawa

    jak lis węszący zdobycz,

    jak pada.

Pytania dotyczące roślin:

Do czego służy trawa? (dla urody, żywe owady, jako pasza dla zwierząt, substancje zapachowe do robienia perfum, oczyszczają powietrze).

Jaka jest różnica między drzewami iglastymi a liściastymi? (w drzewach iglastych zamiast liści - igły, igły, nie boją się mrozu).

Które drzewo pozostaje zielone latem i zimą? (futro, sosna).

Jakie są zalety drzew? (liście drzew zbierają kurz i brud, wzbogacają powietrze czystym tlenem).

Pytania dotyczące zwierząt:

Jakie zwierzę ma rogi? (krowa, koza).

- Dlaczego zając w niektórych przypadkach jest biały, a w innych szary? (biały zając jest zimą, a wiosną i latem jest szary).

Prowadzący: Teraz zagramy w grę „Gniazdo” i zobaczymy, jak ostrożnie traktujesz naturę.

Nie możesz biec, nie możesz się trząść.

Możesz oddychać, tylko bądź ostrożny.

W przeciwnym razie możesz się złamać.

Prowadzący: musisz wziąć jądro z wiadra łyżką i zanieść je, nie upuszczając, do gniazda. Odłóż i wróć na miejsce. Podaj łyżkę komuś innemu.

„Worek uczuć”

Zadanie: rozpoznaj dotykiem i wyjmij tylko naturalne przedmioty. Dzieci muszą odpowiedzieć, czy można je znaleźć w swoim regionie. (gałązka brzozy, szyszka, jabłko, cytryna, cukinia, pluszaka, piłka, ptak, papryka, marchewka, skrzynka, drzewo cięte piłą).

„Posprzątajmy staw”

Zadanie: usuń niepotrzebne przedmioty, coś, czego nie powinno być w oczku i wyjaśnij dlaczego (butelki, pudełka, papier).

Prowadzący: Zgadnij zagadki o naturze

Złote dno (słonecznik) zwrócił się ku słońcu.

Rośnie zielony krzew, jeśli go dotkniesz, ugryzie (pokrzywę).

Wiosną bawi, latem chłodzi, jesienią odżywia, zimą grzeje (drzewo).

Jakie zwierzę leśne stało jak kolumna pod sosną (zając).

Latem w wiszącej kołysce śpi mieszkaniec lasu, nadejdzie pstrokata jesień - spadnie na ząb (orzech).

Do czego służy ogon ptaka? (tak jak ster, ptak kontroluje lot).

Podsumowanie lekcji:

Prowadzący:

Jeśli przyszedłeś do lasu na spacer, aby odetchnąć świeżym powietrzem,

Biegaj, skacz i graj, tylko pamiętaj, nie zapomnij

Że w lesie nie można hałasować, nawet bardzo głośno śpiewać.

Zwierzęta będą przestraszone - uciekną ze skraju lasu.

Nie łam gałązek dębu. Nigdy nie zapomnij

Posprzątaj śmieci z trawy. Na próżno kwiaty nie powinny być rozdarte.

Nie strzelaj z procy: przychodzą do lasu na odpoczynek.

Motyle pozwalają im latać, cóż, komu przeszkadzają?

Tutaj nie musisz wszystkich łapać, tupać, klaskać, bić kijem.

Gratulacje chłopaki, wykonaliście bardzo dobrą robotę przy wszystkich zadaniach i będziecie aktywnymi obrońcami naszej rodzimej natury.

Mieć pytania?

Zgłoś literówkę

Tekst do wysłania do naszych redaktorów: