Lekcijas par fiziskās kultūras un sporta teoriju. Fiziskās kultūras teorija. Fiziskā kultūra ir viena no vispārējās kultūras sastāvdaļām, tā rodas un attīstās vienlaikus un kopā ar sabiedrības materiālo un garīgo kultūru.

Nodarbības izklāsts

fiziskajā izglītībā 4. klasē

par tēmu: "Spēles brīvā dabā ar bumbas grūšanu iekšā

kustīgs mērķis.

Skolotājs: V.N. Trofimova

MBOU "Lycey" r.p.Stepnoye

Fiziskās audzināšanas stundas izklāsts 4. klasē.

Nodarbības tēma: Spēles brīvā dabā ar bumbiņas mešanu kustīgā mērķī.

Nodarbības mērķis: Sasniedz plānotos rezultātus.

    Priekšmeta rezultāts:

    prasme atbildēt uz jautājumiem un veikt fiziskos vingrinājumus nodarbības laikā;

    prezentēt spēles kā līdzekli veselības, fiziskās attīstības un fiziskās sagatavotības veicināšanai;

    veikt tehniskos uzdevumus.

    Personiskais rezultāts:

    parādīt pozitīvas personības iezīmes un pārvaldīt savas emocijas;

    prasme neradīt konfliktus un atrast izejas no dažādām situācijām.

    Metasubjekta rezultāts:

    attīstīt spēju apzināt un veidot apgūto un apgūstamo;

    noteikt zināšanu kvalitāti un līmeni;

    veidot prasmi kontrolēt mācību aktivitātes atbilstoši uzdevumam un tā īstenošanas nosacījumiem.

UUD veidošanas uzdevumi:

    prasme formulēt nodarbības tēmu un problēmu;

    prasme apgūt jaunas zināšanas, atrast kļūdas izglītības uzdevumu izpildē, izvēlēties veidus to labošanai;

    klases un skolotāja kopīgā darba rezultātā izdarīt secinājumus.

Komunikatīvais UUD:

    spēja aktīvi piedalīties komandas aktivitātēs;

    spēja komunikācijas procesā nodot informāciju pieejamā emocionālā spilgtā formā;

    prasme organizēt savu darbību;

    izteikt savas domas mutiski.

Personīgais UUD:

    attīstīt interesi par jaunu materiālu un jaunas izglītības problēmas risināšanas veidiem;

    spēja sadarboties kopīgu mērķu sasniegšanā kopīgu darbību procesā;

    spēja loģiski pareizi izteikt, argumentēt savas domas.

Normatīvais UUD:

    prasme noteikt aktivitātes mērķi stundā;

    prasme izrunāt darbību secību nodarbībā;

    prasme summēt savas darbības rezultātus stundā;

    spēja novērtēt savas mācību aktivitātes.

Nodarbības veids: ar izglītojošu uzmanību.

Mācību metodes: sistēmas darbība, problemātiska, daļēji meklēt.

Inventārs un aprīkojums:

    hronometrs - 1 gab.

    tenisa bumbiņas - 6 gab.

    basketbola bumbas - 6 gab.

    mīkstās bumbiņas - 2 gab.

Nodarbību posmi

Skolotāja darbība

Dozēšana

Studentu aktivitātes

Metodes

UUD

Skolēnu sagatavošanas stundai organizēšana

Skolotāja komandu izpilde

Verbāls: konstrukcija, skaidrojums

Personisks: gaidāmās aktivitātes nozīmes apzināšanās

Turot kliedzienu kustībā

Ejot uz pirkstiem, rokas uz jostas

Ejot uz papēžiem, rokas aiz galvas.

Skrien lēnā tempā

Skriešana ar augstiem gurniem

Skriešana, sitot apakšstilbu.

Sānu solis pa kreisi un pa labi.

Ejošas rokas uz sāniem rokās, elkoņos, taisnas rokas uz priekšu un atpakaļ.

Rauti ar rokām aiz muguras, priekšā krūtīm.

Rokas pilī apļveida, viļņveidīga rotācija.

sadales iekārta vietā

Noliec ķermeni uz priekšu, atpakaļ, no labās puses uz kreiso.

Rokas uz ceļiem rotē uz iekšu pretējā virzienā.

Pirksta un papēža rotācija.

Kross lec pārmaiņus

Studentu zināšanu aktualizēšana

Tenisa zobena mešana ripojošā basketbola bumbā

Problēmas formulējums:

Vai spēlētājam ir nepieciešamas motoriskās īpašības un prasmes āra spēlēs.

Nodarbības mērķis: bumbiņas mešanas pa kustīgu mērķi tehnikas apgūšana caur āra spēlēm.

Iesildīšanās efektivitāte

Uzdevuma izpilde

Piedalīšanās problēmas un nodarbības mērķa apspriešanā

Verbāls: skaidrojums

Verbālā frontālā asociācija.

Verbālā: saruna, frontālā forma, organizēta studentu darbība

Komunikabls:

Spēja saprast skolotāja skaidrojumu

Normatīvs: spēja sagatavot ķermeni efektīvam darbam nodarbības galvenajā daļā

Normatīvie: pieņemt mācību uzdevumu, kas atbilst mācību stadijai.

Temats: analizēt, salīdzināt, izdarīt secinājumus.

Komunikabls:

Spēja piedalīties dialogā par noteiktu tēmu

Izpratne par dažādu darbību īstenošanu, lai apzinātu un apgūtu veidus, kā risināt izglītības problēmas

Mobilā spēle. "Vilka medības" Klase ir sadalīta divās komandās, katrā komandā ir vadošais "Vilks" Pārējie ir "Mednieki". Pēc minūtes "Vilka" maiņa. Pēc trīs reizēm tiek aprēķināti punkti.

Studenti "Mednieki" mēģina trāpīt bumbu "Vilkā" vienas minūtes laikā. Braucošais "Vilks" izvairās no bumbas

Rotaļīgs, konkurētspējīgs.

Personīgi: izziņas interese par jaunu materiālu. Spēja sadarboties kopīgu mērķu sasniegšanā.

Tēma: spēja mest bumbiņu mērķī āra spēlēs.

Spēle brīvā dabā: "Atlēcējs pret sienu." Abiem līderiem ir mīkstās bumbas. Pārējie spēlētāji stāv rindā gar sienu. Līdera uzdevums ir izsist visus spēlētājus. Spēles laiks ir viena minūte, pēc kuras tiek izvēlēti citi līderi.

Spēlētāji pārvietojas gar sienu, dod bumbu pēc sitiena vadītājam. Tiklīdz bumba pieskaras spēlētājam, viņš apsēžas uz soliņa. Līderi, neiekļūstot zonā, izsit spēlētājus.

Spēle, konkurence.

Normatīvie: pieņemt mācību uzdevumu, kas atbilst mācību stadijai

Problēmu risināšana: aktivizē un virza skolēnu darbu, labo atbildes un apkopo tās.

Vispārēja secinājuma veidošana problēmas risināšanai.

Verbāls: saruna.

Komunikabilitāte: spēja apspriest kopīgu darbību saturu un rezultātus.

Apkopojot stundu.

Pašu skolēnu vērtējums par stundu.

verbāls, frontāls

Komunikabilitāte: spēja paust savu viedokli

Mājasdarbs. Izgudro un novadi āra spēli nodarbībā ar bumbiņas mešanu mērķī

Paškontrole mājas darbos.

verbāls, frontāls

Atspulgs.

verbāls, frontāls

Nodarbības izklāsts

fiziskajā izglītībā 4. klasē

Brīvdabas spēles vecākajai grupai

Pastaigas un skriešanas spēles

  1. Viltīgā Lapsa

Mērķis: pilnveidot iemaņas skriet visos virzienos ar ķeršanu un izvairīšanos; attīstīt veiklību, reakcijas ātrumu uz signālu.

Insults: Spēlētāji sēž aplī viena soļa attālumā viens no otra.
Skolotājs aicina spēlētājus aizvērt acis un, apejot apli aiz bērniem, pieskaras vienam no spēlētājiem, kurš kļūst par “Glīgo lapsu”. Tad bērni tiek aicināti atvērt acis un rūpīgi paskatīties, kurš no viņiem ir viltīgā lapsa, vai viņa kaut kā atdos sevi? Spēlētāji 3 reizes korī jautā, vispirms klusi un pēc tam skaļāk: “Viltīgā lapsa, kur tu esi?”. Viltīgā lapsa ātri pienāk apļa vidū, paceļ roku un saka: "Esmu klāt." Visi spēlētāji izklīst pa vietni, un lapsa viņus noķer. Pēc tam, kad lapsa noķer 2-3 cilvēkus, skolotājs saka: “Pa apli!”. Bērni atkal veido apli un spēle tiek atkārtota.

  1. Gulbju zosis

Mērķis: pilnveidot iemaņas staigāt un skriet visos virzienos, attīstīt iemaņas skriešanā ar ķeršanu un izvairīšanos; iemācīt bērniem klausīties tekstu un ātri reaģēt uz skolotāja signālu.

Insults: No spēlētāju vidus tiek izvēlēts vilks un gans. Pārējie bērni ir zosis. Vietnes vienā pusē ir novilkta līnija, aiz kuras atrodas zosis. Šīs ir viņu mājas. Vietnes malā iezīmēta vieta - vilku midzenis. "Gans" izdzen "zosis" ganīties pļavā. "Zosis" staigā, lido pa pļavu.

Gans: Zosis, zosis" Zosis: (apstāties un atbildēt) Ha-ha-ha!

Gans: Vai tu gribi ēst? Zosis: Jā, jā, jā!

Gans: Tāpēc lidojiet mājās! Zosis: Pelēkais vilks zem kalna mūs nelaiž mājās.

Gans: Tāpēc lidojiet, kā vēlaties, tikai rūpējieties par spārniem.

Zosis, izpletušas spārnus, pa pļavu lido mājās, un vilks, izskrienot no midzeņa, cenšas tās noķert. Noķertās zosis dodas uz migu. Pēc vairākiem skrējieniem tiek skaitīts vilka noķerto zosu skaits. Tad tiek izvēlēts jauns vilks un gans.

  1. Mēs esam jautri puiši

Mērķis: turpināt mācīt bērniem rīkoties tikai pēc signāla; nostiprināt skriešanas prasmes ar ķeršanu un izvairīšanos; attīstīt izturību, ātrumu, veiklību.

Insults: Bērni stāv vienā rotaļu laukuma vai istabas pusē. Viņiem priekšā ir novilkta līnija. Līnija ir novilkta arī pretējā pusē. Bērnu pusē, apmēram vidū starp abām līnijām, ir slazds. Bērni korī izrunā tekstu:

Mēs esam smieklīgi puiši

Mums patīk skriet un spēlēties.

Nu, mēģiniet mūs panākt:

Viens, divi, trīs - noķer!

Pēc vārda "ķer!" bērni skrien uz rotaļu laukuma otru pusi, un lamatas viņus panāk. Tas, kuram pieskārās slazds, pirms spēlētājs šķērsoja līniju, tiek uzskatīts par noķertu un sēž pie slazda. Pēc 2-3 piegājieniem tiek veikta noķerto uzskaite un tiek izvēlēts jauns lamatas.

  1. Peļu slazds

Mērķis: nostiprināt prasmes skriet visos virzienos, netraucējot vienam otram; saskaņot savas kustības ar dzejoļa tekstu; attīstīt veiklību, ātru reakciju uz signālu.

Insults: Spēlētāji ir sadalīti divās nevienlīdzīgās grupās. Mazākā grupa veido apli – peļu slazdu. Pārējās ir peles. Viņi atrodas ārpus apļa. Bērni, attēlojot peļu slazdu, sadodas rokās un iet pa apli, tagad pa kreisi, tad pa labi, sakot:

Ak, cik nogurušas peles,

Viņi visu košļāja, visu ēda.

Uzmanieties, krāpnieki

Mēs tiksim pie jums.

Šeit mēs ievietojam peļu slazdus,

Noķersim tos visus uzreiz!

Dzejoļa beigās bērni apstājas un paceļ uz augšu saliktās rokas. Peles ieskrien peļu slazdā un uzreiz izskrien no otras puses. Pēc skolotāja teiktā "aplaudē!" bērni, kas stāv riņķī, nolaiž rokas un pietupjas - peļu slazds tiek uzskatīts par satriektu. Peles, kurām nav laika izskriet no apļa, tiek uzskatītas par noķertām. Viņi arī kļūst par apli. Kad lielākā daļa peļu ir noķertas, bērni apmainās ar lomām un spēle atsākas.

  1. Karpas un līdakas

Mērķis: ierobežotā telpā turpināt mācīt skriet visos virzienos, netraucējot vienam otram; attīstīt spēju ātri reaģēt uz signālu.

Insults: Par līdaku tiek izvēlēts viens bērns. Pārējie spēlētāji ir sadalīti divās grupās: viena no tām - oļi - veido apli, otra - karūsi, kas peld apļa iekšpusē. Līdaka ir aiz apļa. Pēc skolotāja signāla "līdaka!" viņa ātri ieskrien aplī, cenšoties noķert karūsus. Karpas steidzas ieņemt vietu aiz kāda no spēlētājiem un apsēsties (paslēpties aiz oļiem). Līdaka ķer tās karpas, kurām nebija laika slēpties. Noķertie atstāj apli. Spēle tiek atkārtota 3-4 reizes, pēc tam tiek skaitīts noķerto karpu skaits. Tad izvēlieties jaunu līdaku. Bērni, kas stāv aplī un tā iekšpusē, mainās vietām, un spēle tiek atkārtota.

  1. Kura saite, visticamāk, pulcēsies

Mērķis: uzlabot spēju staigāt un skriet visos virzienos, mainot kustību ritmu un tempu; attīstīt orientāciju telpā, spēju ātri reaģēt uz signālu.

Insults: Bērni tiek sadalīti 3-4 grupās ar vienādu spēlētāju skaitu: katrai grupai tiek piešķirti jebkuras krāsas karogi. Vietnes dažādos galos uz stendiem ir novietoti 3-4 vienādu krāsu karogi. Katra grupa ir uzbūvēta kolonnā tās krāsas karoga priekšā. Skolotājs sit pa tamburīnu, un bērni sāk staigāt, skriet pa rotaļu laukumu dažādos virzienos. Kustības mainās atkarībā no skolotāja dotā ritma un tempa. Pie signāla "uz vietu!" bērni skrien pie sava karoga un ierindojas. Skolotājs atzīmē, kura grupa ierindojās pirmā.

Spēles instrukcijas. Pēc 2-3 atkārtojumiem spēle var būt sarežģīta. Brīdī, kad bērni skrien, skolotāja maina karogu vietas un saka "uz vietām!" Bērni steidzas ierindoties kolonnā pret savu karogu. Skolotājs atzīmē, kura kolonna tika uzcelta pirmā.

  1. Piecpadsmit

Mērķis: nostiprināt spēju darboties visos virzienos visā vietnē, netraucējot viens otram, izvairoties no taga; attīstīt ātrumu, veiklību; iemācīt bērniem pareizi "notraipīt".

Insults: Bērni atrodas dažādās rotaļu laukuma vietās (tā robežas iezīmētas ar karogiem). Atlasītais tags, saņēmis krāsainu pārsēju (lenti), kļūst vietnes vidū. Pēc audzinātāja signāla "ķer!" visi bērni izklīst pa rotaļu laukumu, un birka mēģina kādu panākt un pieskarties viņam ar roku. Tas, kuram viņš pieskārās, attālinās. Spēle beidzas, kad birka noķer 3-4 spēlētājus. Kad spēle tiek atkārtota, tiek izvēlēta jauna atzīme. Ja birka nevar noķert nevienu no spēlētājiem 30-40 sekunžu laikā, jāizvēlas cits braucējs.

  1. kaķis un pele

Mērķis: nostiprināt prasmi staigāt pa apli, saskaņojot kustības ar dzejoļa tekstu; attīstīt skriešanas prasmes ar ķeršanu un izvairīšanos.

Insults: Spēlētāji stāv aplī. Izvēlieties kaķi un peli. Pele kļūst aplī, kaķis aiz apļa. Pārējie bērni iet pa apli un saka:

Vaska staigā balts,

Vaska aste ir pelēka,

Un bultiņa skrien.

Acis ir aizvērtas.

Spīles iztaisnojas

Zobi kā adata.

Skrāpēs tikai peles

Jūtīgais Vaska ir turpat,

Viņš noķers visus.

Ar pēdējiem vārdiem bērni apstājas, un divi bērni norunātajā vietā paceļ rokas,

izejot no ejas - vārtiem. Pele, bēgot no kaķa, var izskriet pa vārtiem un rāpot zem rokām aplī stāvošajiem. Kaķis, cenšoties noķert peli, var izskriet tikai pa vārtiem aplī. Kad kaķis noķer peli, šīm lomām tiek izvēlēti citi bērni, un spēle tiek atkārtota. Ja kaķis ilgstoši nevar noķert peli, skolotājs iekārto papildu vārtus.

lēkšanas spēles

  1. Makšķere

Mērķis: pilnveidot iemaņas lēkt vietā, panākot mīkstu piezemēšanos uz pirkstiem; attīstīt apzinātību, veiklību.

Insults: Bērni stāv aplī. Apļa centrā ir skolotājs. Viņš rokās tur virvi, kuras galā piesiets maiss ar smiltīm. Skolotājs griež virvi ar maisu pa apli virs pašas zemes, un bērni lec augšā, cenšoties, lai soma nepieskartos viņu kājām. Iepriekš skolotājs rāda un izskaidro bērniem, kā atlec: spēcīgi atgrūž un pacel kājas. Laiku pa laikam jāietur pauzes, lai bērni varētu atpūsties.

  1. Nepalieciet uz grīdas (uz zemes)

Mērķis: turpināt mācīt bērniem lēkt no dažāda augstuma priekšmetiem, piezemējoties uz pirkstiem; lai nostiprinātu spēju staigāt un skriet visos virzienos, ātri reaģēt uz signālu.

Insults: Visās vietnes (telpas) pusēs atrodas 25-30 cm augsti priekšmeti: kāpnes ar pakāpieniem, zemas kastes, soliņi utt. Ir izvēlēts slazds. Viņi uzlika viņam pārsēju uz rokas. Bērni tiek novietoti uz priekšmetiem dažādās rotaļu laukuma zonās. Tamburīnas ritmā bērni nolec un skrien pa rotaļu laukumu. Slazds piedalās vispārējā kustībā. Pēc skolotāja signāla "Noķer!" visi bērni atkal kāpj augšā pa novietotajiem paaugstinājumiem. Slazds noķer tos, kuriem nebija laika uzlēkt uz kāpnes. Noķertie sēž malā. Pēc 2-3 atkārtojumiem tiek ieskaitīti lomi, tiek izvēlēts jauns lamatas un spēle atsākta.

Skolotāja rūpējas, lai bērni ar divām kājām nolec no priekšmetiem un piezemējas uz pirkstiem; tā, lai tie izkliedētu pa visu vietu, prom no objektiem, uz kuriem tiem jāuzkāpj.

  1. Lēkšana pa virvi

Mērķis: vingrināt bērnus lēkšanā pāri šūpošanās virvei uz divām kājām, panākot mīkstu piezemēšanos uz pirkstiem.

Insults: Divi bērni tur abus resnas virves, auklas vai garas virves galus. Lēnām un vienmērīgi viņi sāk to griezt pret stāvošajiem bērniem, un tie, savukārt, lec pāri virvei, cenšoties tai nesasist. Tas, kurš pieskaras, maina vienu no virves vijējiem.

  1. "Mednieks un zaķi».

Mērķis: iemācīt bērniem izvēlēties mērķi, sekot līdzi bumbas kustībai un novērtēt rezultātu. Nostiprināt prasmes lēkt uz divām kājām ar virzīšanos uz priekšu, skriet visos virzienos ar ķeršanu un izvairīšanos.

Insults: Vietnes vienā pusē iezīmēta vieta medniekiem. Otrā pusē ir mājas zaķiem. Katrā mājā ir 2-3 zaķi. Mednieks apstaigā vietu, izliekoties, ka meklē zaķu pēdas, un pēc tam atgriežas savā vietā. Pēc signāla zaķi izskrien no savām mājām izcirtumā un lec uz divām kājām, virzoties uz priekšu. Pēc skolotājas "Mednieks!" zaķi skrien uz mājām, un bērns, tēlojot mednieku, met viņiem bumbu. Zaķis, ko trāpījusi bumba, tiek uzskatīts par trāpītu. Mednieks aizved viņu pie sevis. Pēc 2-3 atkārtojumiem tiek skaitīts noķerto zaķu skaits, tiek izvēlēts jauns mednieks un spēle tiek atsākta.

  1. zaķis bez pajumtes

Mērķis: nostiprināt prasmes lēkt uz divām kājām ar virzīšanos uz priekšu, skriet visos virzienos ar ķeršanu un izvairīšanos; attīstīt ātrumu un veiklību.

Insults: Uz grīdas ir stīpas par vienu mazāk nekā spēlētāju skaits. Bērni skrien un lēkā pa zāli uz vārdiem: Zaķi skrien pa pļavu, pa mežu.

Zemeņu vākšana -

Sula jā lope, sula jā lope!

Šeit izcirtums ir mīkstāks par zīdu.

Paskaties apkārt, paskaties apkārt!

Uzmanies no brašā vilka!

Uzmanies, uzmanies!

Pēc vārdiem "Uzmanieties!" katrs no bērniem mēģina paņemt brīvu stīpu. Tam, kurš palika bez stīpas, saka: Zaķīti, zaķīti, nežāvājies!

Ātri saņemiet māju!

  1. Nepieķer

Mērķis: palielināt bērnu motorisko aktivitāti, nostiprināt spēju lēkt uz divām kājām uz priekšu un atpakaļ; attīstīt ātrumu, veiklību, izvairīšanos.

Insults: Tiek uzvilkts aplis vai uzlikta aukla apļa formā. Visi spēlētāji stāv aiz viņa pussoļa attālumā. Tiek izvēlēts vadītājs. Viņš kļūst apļa iekšpusē jebkurā vietā. Pārējie bērni lec aplī un ārā no tā. Vadītājs skrien pa apli, mēģinot pieskarties spēlētājiem, kamēr viņi atrodas aplī. Kad šoferis tuvojas, spēlētāji izlec no ierindas. Tas, kuram pieskaras vadītājs, tiek uzskatīts par zaudētāju. Pēc 30-40 sekundēm tiek saskaitīti zaudētāji, tiek izvēlēts jauns braucējs.

  1. "Vardes".

Mērķis: Māciet bērniem lēkt, atgrūžoties ar abām kājām un piezemējoties uz abu pēdu pirkstiem. Attīstīt lēkšanas spējas, veiklību.

Insults: Varde māca vardēm lēkt. Viņa stāv pa labi no dīķa, vardes pa kreisi. Katra varde iekļūst mājā un, uzmanīgi klausoties komandās, lec, atgrūžoties ar abām kājām un piezemējoties uz abām kājām. Varde skaidri dod komandu: "Bump, lapa, lapa, māja, lapa, pumpa, pumpa!" Viena varde lec, pārējie skatās, vai viņš to dara pareizi. Ja varde uzlēca augstu un nesajauc nevienu komandu, viņš iemācījās lēkt un nostājas vardei blakus, un, ja kļūdījās, atgriežas pie vardēm.

mešanas spēles

  1. balles skola

Mērķis: attīstīt bērnos bumbas prasmes: mesties, atsit pret zemi ar dažādiem uzdevumiem, tvert bumbu ar abām rokām, nepiespiežot to pie krūtīm; attīstīt veiklību.

Insults: Spēlei tiek dota maza bumbiņa. Es spēlēju bērnus pa vienam, pa diviem un mazās grupās pēc kārtas. Spēles laikā kļūdījies bērns nodod bumbu citam. Kad spēle turpinās, viņš sāk ar kustību, kurā pieļāva kļūdu. Kustību veidi:

mest bumbu uz augšu un noķert to ar abām rokām; met bumbu, sasit plaukstas sev priekšā un noķer bumbu;

sitiet bumbu pret zemi un noķeriet to ar abām rokām; sit pa bumbu, sit plaukstas un noķer bumbu;

stāviet ar seju pret sienu 2-3 soļu attālumā no tās, dodiet bumbu ap to un noķeriet to ar abām rokām;

metiet bumbu pret sienu, ļaujiet tai nokrist zemē un atsist no tās, un pēc tam noķeriet bumbu;

sitiet bumbu pa zemi līdz 5 reizēm ar labo un kreiso roku.

  1. "Izmetiet karogu."

Mērķis: vingrinājums mešanā pa horizontālu mērķi; iemācīt bērniem izvēlēties mērķi, sekot līdzi bumbas kustībai un novērtēt rezultātu. Attīstīt precizitāti, aci.

Insults: Bērni stāv divās rindās viens pēc otra, pirmās rindas rokās ir bumbas, smilšu maisi. Priekšā 4-5 m attālumā ir vairāki karogi vienā līmenī, Bērni vienlaicīgi ar abām vai ar vienu rokām met virs galvas smilšu maisus, mēģinot tos pārmest pāri karogu līnijai, Skolotājs skaita, cik bērnus met somas virs karogiem. Tad bērni paņem somas, skrien un nodod savam partnerim. Rit nākamo rangu, pēc tam salīdzina rezultātus.

  1. lapsu medības

Mērķis: vingrot bērnus bumbiņu ripināšanā, attīstīt spēku, precizitāti.

Insults: Bērni ir sadalīti divās komandās: "Mednieki" un "Lapsas". Mednieku rokās ir bumbiņas uz auklas. Lapsas skraida pa visu vietu. Pie signāla "Mednieki!" bērni ar baloniem tos ripina un paņem atpakaļ, velkot virvi. Ja bumba kādam trāpa, tad bērni maina lomas. Bērni, kas attēlo lapsas, šajā laikā stāv nekustīgi. Beigās saskaita, cik reižu kurš ir bijis lapsa.

  1. ķegļi

Mērķis: vingrināt bērnus bumbiņu ripināšanā, attīstīt spēku, veiklību.

Insults:Ķeles, kas stāv rindā 3-5 cm attālumā viena no otras. 1,5–3 m attālumā no tiem tiek novilkta līnija - “kon”. Spēlētāji prioritārā secībā dodas uz līnijas un ripina bumbu ar metienu, mēģinot notriekt ķegļu. Notriektas ķegļi tiek savākti. Uzvar tas, kurš noteiktā bumbiņu skaita dēļ nosit vairāk ķegļu. Attālums starp tapām, kā arī no tapām līdz Kona līnijai pakāpeniski palielinās.

  1. Baltie lāči

Mērķis: vingrot bērnus vaļīgā staigāšanā pa pēdas ārpusi, maisu mešanā pa kustīgu mērķi; attīstīt aci.

Insults: Bērni ir sadalīti divās komandās: lāči un mednieki. Lāču bērni staigā pa vietu kā lācis pēc vārdiem: Lācis staigā Arktikā,

Klīst balts sniegā.

Meklē ēdienu šur un tur.

Vējš pūš, pūš, pūš

Sivēnmātes ar smalku sniegu, sivēnmātes.

Pēc "Mednieku" signāla lāči bēg, un mednieki met smilšu maisus pie bēgošo lāču kājām. Pēc skaitīšanas bērni apmainās ar lomām.

  1. Uzvelc gredzenu

Mērķis: vingrot bērnus riņķu mešanā uz mietiņiem; attīstīt precizitāti un veiklību.

Insults: Tiek izmantoti uzzīmēti vai bezgabala riņķa metieni: 2-6 knaģi uz dažādu formu statīviem. Bērni met riņķus no 1,5-2,5 m attāluma.Spēli var spēlēt ar bērnu grupu (4-6 cilvēki). Bērni saņem trīs gredzenus un pārmaiņus met tos, cenšoties trāpīt uz jebkuru knaģi. Skolotāja atzīmē, kurš no bērniem met vairāk gredzenu.

  1. steidzas

Mērķis: vingrināt bērnus sniega bumbiņu mešanā pa kustīgu mērķi, attīstīt precizitāti; nostiprināt skriešanas prasmes, attīstīt ātrumu, izvairīties.

Insults: Vietas vienā pusē māja ir atdalīta ar līniju, otra līnija ir novilkta 5-6 m attālumā, aiz kuras ir vēl viena māja. Vēl viena līnija ir novilkta gar vienu no malām, kas ir perpendikulāra mājām. Spēlētāji ir sadalīti divās grupās – divās komandās (katrā ne vairāk kā 6-8 cilvēki). Vienas vienības bērni stāv gar jebkuras mājas līniju. Vēl viena vienība ir novietota gar sānu līniju; Katram bērnam pie kājām ir divas sniega bumbas. Pēc skolotāja signāla pirmā daļa skrien no vienas mājas uz otru. Otrās vienības bērni ņem pa vienai sniega pikai un met skrējējiem. Tie, kurus piemeklē sniega pika, paiet malā. Uz jauna signāla domuzīme notiek pretējā virzienā; bērni, kas stāv pie malas, met otru sniega piku tiem, kas skrien. Arī sālītie šoreiz paiet malā. Skolotāja atzīmē, kurš no vienas un otras grupas bērniem bija veiklāks, drosmīgāks, mērķtiecīgāks. Komandas mainās vietām un spēle atsākas.

  1. Ēdams - neēdams

Mērķis: vingriniet bērnus mest viens otram bumbiņas un ķert tās ar abām rokām, nepiespiežot to pie krūtīm.

Insults: Uz zemes īsa līnija norāda con, kur vadītājs stāv ar vidēja izmēra bumbu rokās. Gara līnija norāda sākuma līniju spēlētājiem. Spēlētāji ierindojas aiz starta līnijas. Vadītājs savukārt iemet bumbu katra spēlētāja rokās, piesaucot

dzīvās un nedzīvās dabas objekti un parādības (mākonis, bērzs, kūka, krokodils, kompots u.c.) Spēlētājam, bumbiņai lidojot, ir izdomājis, vai tā ir ēdama vai ne, ir jānoķer vai neķer (sit nost) bumba. Ja tā ir taisnība, spēlētājs sper soli uz priekšu zirga virzienā. Ja tas ir nepareizi, tas paliek tur, kur tas ir. Vadītājs met bumbu nākamajam. Tas, kurš pirmais tiek līdz galam, uzvar un kļūst par līderi.

Rāpošanas un kāpšanas spēles

  1. Lāči un bites

Mērķis: fiksēt dažādas kāpšanas metodes bērniem: pa vingrošanas sienu, rāpšanos zem loka vai virves; attīstīt atjautību, atjautību.

Insults: Strops (vingrošanas siena vai tornis) atrodas vietnes vienā pusē. Pretējā pusē ir pļava. Prom no lāču midzeņa. Tajā pašā laikā spēlē piedalās ne vairāk kā 12-15 cilvēki. Spēlētāji ir sadalīti divās nevienlīdzīgās grupās. Lielākā daļa no tām ir bites, kas dzīvo stropā. Lāči bedrē. Pēc signāla bites izlido no stropiem (nokāpj no vingrošanas sienas), lido uz pļavu pēc medus un dūko. Šajā laikā lāči izskrien no bedres un iekāpj stropā (uzkāpj sienā) un mielojas ar medu. Tiklīdz skolotājs dod signālu “Lāči!”, bites lido uz stropiem, bet lāči bēg uz midzeni. Bites, kurām nebija laika noslēpt dzēlienu (pieskaras ar roku). Pēc tam spēle atsākas. Dzēlušie lāči nākamajā spēlē nepiedalās. Pēc diviem atkārtojumiem bērni apmainās ar lomām.

Skolotāja seko, lai bērni nelec nost, bet gan izkāpj no kāpnēm, sniedz palīdzību.

  1. Ugunsdzēsēji mācībās

Mērķis:ērtā veidā vingrināt bērnus kāpšanā pa vingrošanas sienu.

Insults: Bērni ir vērsti pret vingrošanas sienu 3-4 kolonnās (atbilstoši laidumu skaitam). Pirmie kolonnās stāv uz līnijas (attālums 4-5 soļi no sienas). Katrā vingrošanas sienas laidumā uz sliedes tiek piekārti zvaniņi vienā augstumā. Pēc skolotāja signāla "Viens, divi, trīs - skrien!" kolonnās stāvošie bērni vispirms pieskrien pie vingrošanas sienas, uzkāpj uz tās un zvana. Tad viņi nolaižas un atgriežas savas kolonnas galā. Skolotāja atzīmē to, kurš zvanīja pirmais. Spēle turpinās. Uzvar tā kolonna, kurā ir vairāk spēlētāju, kuriem izdevās piezvanīt pirmajiem.

Skolotāja rūpējas, lai bērni izkāptu, nevis nolektu no sliedēm, ja nepieciešams, palīdz. Tie, kas pārkāpj noteikumus, nesaņems nekādus laimestus.

  1. Atnesiet maisiņu

Mērķis: vingrinājums rāpošanā uz soliņa četrrāpus ar somu mugurā; attīstīt stāju.

Insults: 3-4 bērni stāv uz soliņiem, uzliek mugurā maisu ar smiltīm. Rāpojiet četrrāpus līdz soliņa galam. Uzvar tas, kurš nāk pirmais.

Pārvietojoties, nemetiet somu; ja viņš nokrita, pacel viņu, noliec atpakaļ uz muguras un rāp tālāk; soliņa galā paņem somu no aizmugures, arī nenometot.

  1. putnu lidojums

Mērķis: nostiprināt iemaņas skriet visos virzienos, turpināt mācīties kāpt pa vingrošanas sienu un nokāpt no tās.

Insults: Bērni stāv izkaisīti vienā rotaļu laukuma (istabas) galā. Tie ir putni. Vietas otrā galā tiek novietots kāpšanas tornis vai vingrošanas siena ar vairākiem laidumiem. Pēc audzinātājas signāla “Putni lido prom!” - putni lido, izplešot spārnus (bērni, paceļot rokas uz sāniem, skrien pa visu vietu). Pie signāla "Vētra!" putni lido uz torni - slēpjas no vētras kokos. Kad skolotājs saka: "Vētra ir apstājusies", putni nokāpj no torņa un atkal lido.

Skolotājam jāatrodas kāpšanas aprīkojuma tuvumā, lai vajadzības gadījumā palīdzētu bērniem. Ja vingrošanas sienai ir maz laidumu, bērni var uzkāpt uz soliem, uz krēsliem novietotiem dēļiem vai cita kāpšanas aprīkojuma.

  1. Kuram ir lielāka varbūtība viņa karogam

Mērķis:ērtā veidā vingrināt bērnus skriešanā ātrumā, rāpšanā zem loka.

Insults: Bērni tiek sadalīti 3-4 vienādās grupās un stāv kolonnās dažus soļus viens no otra pie līnijas, aiz kuras viņiem nevajadzētu iet. 4-5 m attālumā no šīs līnijas katras kolonnas priekšā ir novietoti vārti. Priekšā uz līnijas joprojām ir karogi. Pēc iepriekš norunāta signāla tie, kas stāv kolonnās pirmie, skrien pie vārtiem, rāpjas zem tiem. Tad viņi skrien pie karogiem, paceļ tos virs galvas un vicina. Tad viņi mierīgi nolika karogus uz grīdas un katrs skrien atpakaļ uz savas kolonnas galu. Uzvar tas, kurš skrien pirmais. Nākamie palaist uz izvēles rūtiņām.

  1. Vāveres mežā

Mērķis: pilnveidot bērnu kāpšanas prasmes uz dažādiem fiziskās sagatavotības iekārtām dažādos veidos, kas ir ērti uzdevuma veikšanai.

Insults: Spēli spēlē laukumā vai telpā, kur ir vingrošanas siena. Papildus tam tiek novietotas pārnēsājamas kāpšanas ierīces: dubultkāpnes, piramīda ar piekabes dēļiem un kāpnēm, soliņi, dēļi, kas uzlikti uz lieliem kubiem utt.

Tiek izvēlēts šoferis – mednieks. Viņš kļūst par māju - apli, kas novilkts pretējā vietnes vai telpas daļā. Pārējie spēlētāji ir vāveres, viņi tiek novietoti kokos. Pēc audzinātājas signāla "Uzmanies!" - vai sitot pa tamburīnu, visas vāveres mainās vietām: ātri izkāpj, nolec no ierīcēm un uzkāpj uz citiem. Šajā laikā mednieks tos noķer - pieskaras tiem ar roku. Par noķertām tiek uzskatītas vāveres, kurām vadītājs pieskarsies ar roku, kamēr tās atradās uz grīdas, kā arī tās, kas palikušas sākotnējās vietās. Viņi dodas uz mednieku māju un nokavē vienu medījumu. Pēc 1-2 spēlēm tiek izvēlēts jauns mednieks. Spēles beigās skolotājs atzīmē tās vāveres, kuras bija drosmīgas un izveicīgas.

Spēles laikā skolotājs pārliecinās, ka bērni lieto dažādas ierīces un nelec no neatļauta augstuma.

Spēles – stafetes

  1. šķēršļu josla

Mērķis: aktivizēt bērnu motorisko pieredzi, pilnveidot viņiem pazīstamās kustības; attīstīt veiklību, ātrumu, atjautību.

Insults: Bērni ir veidoti divās kolonnās. Pret katru 6-7 m attālumā noliek dažādu krāsu karogus (atbilstoši bērnu skaitam komandā). Netālu no bērniem tiek novilkta nosacīta līnija, no kuras viņi pa vienam no katras kolonnas skrien uz karogiem. Pa ceļam bērniem jāpārvar šādi šķēršļi: jāskrien pa vingrošanas solu, visādi jāierāpjas stīpā, jālec pāri 30 cm augstumā izstieptai virvei.. Pārvarējis visus šķēršļus, bērns paņem karogu un skrien uz sāniem , apejot šķēršļus, uz savu kolonnu. Pieskrējis augšā, viņam ar rokas sitienu jādod signāls biedram, kurš skries nākamais. Skolotājs atzīmē atslāņošanos, kas ātri un labi izpildīja visus vingrinājumus. Bērni no šīs komandas paceļ karogus.

  1. Pāru relejs

Mērķis: vingrināt bērnus bumbiņas mešanā un tveršanā viens otram kustībā; attīstīt ātrumu, veiklību, precizitāti.

Insults: Spēlētāji katrā komandā ir sadalīti pa pāriem. Komanda no komandas atrodas 6-7 metri. Attālums starp spēlētājiem pa pāriem ir 2-3 m Pāri skrien vienlaicīgi, metot viens otram bumbu. Ar bumbu rokās nevar spert vairāk par diviem soļiem. Sasnieguši karogu, viņi atgriežas tādā pašā veidā atpakaļ un piedod bumbu nākamajam pārim, kas stāv startā.

  1. Iemet bumbu gredzenā

Mērķis: vingrot bērnus dažādos veidos bumbiņu mešanā pa vertikālu mērķi; attīstīt precizitāti, aci.

Insults: Komandas tiek veidotas kolonnās pa vienai basketbola aizmugures dēļu priekšā (var izmantot arī plauktu ar grozu) 2-3 metru un vairāk attālumā. Pēc signāla pirmais numurs met bumbu ap gredzenu, pēc tam noķer bumbu un nodod to otrajam dalībniekam, kurš veic to pašu uzdevumu utt. Spēlētāji pārmaiņus met bumbu norunātajā veidā (divas rokas no krūtīm, divas rokas no apakšas, viena roka no pleca). Uzvar komanda, kurai ir visvairāk sitienu.

  1. Atnes bumbu

Mērķis: pilnveidot prasmes skriet ātrumā ar uzdevumu izpildi; attīstīt ātrumu.

Insults: Komandas tiek veidotas kolonnās pa vienai vai rindā pirms starta līnijas. Laukuma pretējā pusē pret katru komandu atrodas tenisa bumbiņu kaste tādā daudzumā, kas atbilst spēlētāju skaitam komandā. Pēc signāla pirmais numurs pieskrien pie lodziņa, paņem vienu bumbu un skrien atpakaļ uz savu vietu, uzsitot uz nākamā spēlētāja plecu;

otrais cipars atkārto to pašu, un tā tālāk. Stafetes sacensības beidzas brīdī, kad pēdējais spēlētājs atnes savu bumbu un nokļūst rindā.

  1. meža stafete

Mērķis: iemācīt bērniem ātri skriet, orientēties kosmosā; attīstīt motorisko aktivitāti, ātrumu.

Insults: Spēlētāji ir sadalīti 2-3 komandās, nostājas kolonnās vienā izcirtuma pusē. Izcirtuma otrā pusē tiek atlasīti 2-3 koki, kas atrodas vienādā attālumā no spēlētājiem. Pēc skolotāja svilpes vai cita signāla komandās stāvošie pirmie ātri skrien, šķērsojot izcirtumu, apskrien apkārt savam kokam un atgriežas. Nākamie spēlētāji stāv gatavībā ar izstieptu kreiso roku, plaukstu uz augšu. Kad pirmie atnāk skriet, viņi ar rokas pieskārienu nodod stafeti, un tad bērni, kuri ir otrie. Uzvar komanda, kuras spēlētāji uzdevumu izpilda pirmie un precīzi.

Releja iespējas: *

Katrs spēlētājs apskrien apkārt kokam 2-3 reizes;

Katrs spēlētājs apskrien apkārt kokiem 2 reizes, aprakstot astoņus ap tiem;

Veiciet uzdevumu pāros, sadevušies rokās.

Spēles ar dažādām kustībām

  1. Tīģeris un zaķi

Mērķis: vingrot bērnus skriešanā ierobežotā teritorijā, kāpšanā un lēkšanā no sniega kupenas; attīstīt veiklību, ātrumu, izvairīšanos.

Insults: Spēle tiek spēlēta nelielā laukumā. Vietnē jābūt sniega kupenai vai jebkuram citam sniegotam paaugstinājumam, kas ir atvērts no visām pusēm. Novelciet apli 2 metrus ap sniega kupenu. Pēc skaitīšanas rīmes tiek izvēlēts vadītājs - "tīģeris". Viņš stāv uz sniega kupenas, un "zaķi" skrien pa apli. Tīģera uzdevums ir uzlēkt zaķim un satvert to. Ja tīģeris pieskārās tikai zaķim, tas netiek uzskatīts par uzvaru. Kad tīģeris satver zaķi, viņi apmainās ar lomām. Zaķi var izvairīties, skriet apļos, kāpt sniega kupenā, kad tur nav tīģera.

  1. Dzīvnieki, paceliet ausis

Mērķis: nostiprināt spēju ātri pēc audzinātāja signāla pārkārtoties no vispārējā apļa vairākos apļos; pilnveidot dažādu staigāšanas veidu prasmes.

Insults: Bērni stāv aplī. Skolotājs to atvieno vairākās vietās. No izveidotajām daļām tiek veidoti mazi apļi - zaķu, vāveru, lapsu, lāču, varžu u.c. Skolotāja iet garām dzīvniekiem un aicina tos viņai sekot. Vāveres kustas, ātri maļājoties ar kājām, zaķi - mazos lēcienos, lāči - apgāžas, lapsas - ar mīkstu soli uz pirkstiem. Izveidojuši vispārēju apli, bērni dejo, griežas, veic jebkādas kustības. Pie signāla "Mednieki nāk!" dzīvnieku bērni izklīst un cenšas pēc iespējas ātrāk izveidot apļus-mājas. Uzvar tās grupas, kuras to dara pirmās un ātrākās.

  1. Izklaidētāji

Mērķis: aktivizēt bērnu motorisko pieredzi, uzlabot pazīstamās kustības; attīstīt uzmanību, iztēli, radošumu.

Insults: Viens no spēlētājiem tiek izvēlēts par namatēvu, viņš kļūst apļa vidū. Pārējie bērni, sadevušies rokās, iet pa apli un saka:

Vienā aplī viens pēc otra

Mēs ejam soli pa solim.

Stāviet mierā, palieciet kopā

Darīsim to šādi...

Bērni apstājas, nolaiž rokas. Izklaidētājs parāda kādu kustību, un visiem bērniem tā ir jāatkārto. Pēc 2-3 spēles atkārtojumiem namatēvs izvēlas vienu no spēlētājiem, kurš ieņems viņa vietu, un spēle turpinās. Izklaidētāji izdomā dažādas kustības, neatkārtojot parādītās. Spēli atkārto 3-4 reizes.

  1. vāciņš un zizlis

Mērķis: pilnveidot prasmes staigāt pa apli; attīstīt uzmanību.

Insults: Viens no bērniem ar nūju rokās dodas uz apļa centru, uzliek galvā vāciņu, lai tā nolaižas līdz pašam degunam, aizsedzot acis. Pārējie bērni sadodas rokās, veidojot apli. Viņi iet pa apli, sakot: Viens, divi, trīs, četri, pieci -

Nūja klauvēs.

Bērns cepurītē klauvē ar nūju. Līdz ar vārdu beigām visi apstājas, pagriežas uz vidu. Bērns cepurītē izstiepj nūju. Tas, uz kuru viņa norāda, paņem nūjas galu un nosauc aplī stāvošo vārdu. Bērnam centrā jāuzmin, kas viņam zvanīja. Ja viņš uzminēja pareizi, viņš izvēlas, kurš ies uz vidu.

  1. Teteri

Mērķis: vingrināt bērnus kustību izpildē atbilstoši bērnudārza atskaņas tekstam, skriešanā ar ķeršanu. Insults: Kā mūsu pļavā

Tas maksā tasi biezpiena

Ieradās divi rubeņi

Viņi knābāja, viņi aizlidoja.

Divi spēlētāji pārstāv rubeņus. Tie atrodas vienā no istabas stūriem. Citi bērni (6.-8

cilvēki) stāviet aplī istabas vidū, sadevušies rokās. Šī ir tasīte biezpiena. Teksts tiek lasīts korī, nedaudz atsperīgi pieliecoties bērnu atskaņas ritmam. Trešajā rindā rubeņi lec tuvāk biezpiena krūzei. Ceturtajā rindā rubeņi lec uz divām kājām pie krūzes, nedaudz noliecot galvu apļa iekšpusē (knābāt). Beidzoties bērnudārza dziesmai, bērni, attēlojot krūzīti, paceļ rokas uz augšu, kliedzot “Shu u u!”, It kā biedējot rubeņus, un rubeņi aizlido uz viņu stūri. Bērni tos noķer. Rubenis maina vietām ar to, kurš to noķēris. Spēle tiek atkārtota.

Skriešanas spēles

  1. Pūce.

Mērķis: uzlabot spēju skriet visos virzienos, netraucējot viens otram, pārtraucot kustību pēc skolotāja signāla; attīstīt izturību.

Insults: Vienā no vietas stūriem ar apli iezīmēta pūces ligzda. Visi bērni attēlo tauriņus, vaboles. Skolotājs ieceļ vienu no spēlētājiem par “pūci”. Pēc audzinātājas signāla "Diena!" bērni skraida pa rotaļu laukumu, vicinot rokas, imitējot spārnu kustību. Pie signāla "Nakts!" no ligzdas izlido pūce. Tauriņi un vaboles sasalst, apstājoties vietā, kur signāls tos noķēra. Un pūce, lēnām vicinot spārnus, skatās, vai kāds nekustas. Kas kustas, to pūce paņem savā ligzdā. Skolotāja atkal saka "Diena!". Pūce lido uz savu ligzdu, un tauriņi un vaboles atkal sāk lidot (skriet). Pūces aizbraukšana tiek atkārtota 2-3 reizes. Pēc tam tiek skaitīts noķerto skaits, skolotājs izvēlas jaunu pūci, un spēle atsāk.

  1. Dienu un nakti

Mērķis: uzlabot ātruma skriešanas prasmes; attīstīt ātrumu, uzmanību.

Insults: Spēles dalībnieki ir sadalīti divās komandās: "Diena" un "Nakts". Viņu mājas atrodas vietnes pretējās pusēs, aiz līnijas. Vidū tiek novilkta vēl viena līnija. Viena soļa attālumā no viņas abās pusēs komandas sarindojas ar mugurām viena pret otru. Skolotājs saka: "Gatavojies!", Un tad dod signālu komandai, kurai vajadzētu noķert. Ja viņš teica “Diena”, tad “Nakts” komandas bērni skrien uz viņu māju, bet “Dienas” komandas bērni apgriežas un noķer viņus, bet tikai līdz bēgļu mājas robežai. Noķerto skaits tiek skaitīts, tad bērni atkal nostājas rindā pa līniju un gaida nākamo signālu.

Spēli atkārto 4-6 reizes. Skolotājs var nosaukt vienu un to pašu komandu 2 reizes pēc kārtas, taču nepieciešams, lai kopā katra komanda noķertu vienādu reižu skaitu. Uzvar komanda, kas noķer visvairāk bērnu.

  1. Divas salnas.

Mērķis: vingrināties, skrienot ar ātrumu, ķerot un izvairoties.

Insults: Vietnes pretējās pusēs (novilktas 2 paralēlas līnijas 15-20 m attālumā)) ir atzīmētas divas mājas. Spēlētāji atrodas vienā no tiem. Ar skaitīšanas atskaņas palīdzību tiek izvēlēti divi "Frosts". Abas salnas stāv pa vidu, pavēršas pret spēlētājiem un izrunā tekstu: Mēs esam divi brāļi, labi darīts,

Divas salnas ir pārdrošas.

Viens(norāda uz sevi) Es esmu sals - Sarkans deguns,

Cits: Es esmu sals - Zils deguns.

Nu kurš no jums uzdrošināsies doties ceļā?

Bērni: Mēs nebaidāmies no draudiem

Un mēs nebaidāmies no sala!

Pēc šiem vārdiem bērni skrien pāri rotaļu laukuma otrai pusei aiz “mājas” līnijas, un Salnas mēģina viņus noķert un sasaldēt. "Frozen" apstājas vietā, kur tie tika aiztikti un nostāv uz vietas līdz skrējiena beigām. Frosts atkal runā vārdus, un spēlētāji skrien atpakaļ, palīdzot nosalušajiem pa ceļam. Pēc 2-4 piegājieniem tiek skaitīts noķerto skaits, tiek atlasītas citas salnas, spēle tiek atsākta.

  1. Lešanas virve.

Mērķis: pilnveidot skriešanas iemaņas ar ķeršanu un izvairīšanos; iemācīties saskaņot savas kustības ar biedru kustībām; attīstīt orientāciju vietnē.

Insults: Divi bērni paņem parastu īsu virvi aiz dažādiem rokturiem, skraida pa rotaļu laukumu, ar brīvo roku cenšoties notriekt vienu no viņiem bēgošajiem bērniem. Pirmais noķertais nostājas starp līderiem, ar vienu roku paņem virves vidu un pievienojas tvērienam. Lai trīs braucēji tiktu atbrīvoti no pienākumiem, katram jānoķer viens spēlētājs. (nepalaidiet vaļā virvi, koordinējiet darbības trīnīšos).

  1. Iegūstiet savu pāri.

Mērķis: uzlabot ātruma skriešanas prasmes; attīstīt ātrumu, kustību koordināciju.

Insults: Bērni kļūst par pāriem pa vienam 2-3 soļu attālumā vienā rotaļu laukuma pusē. Pēc skolotāja signāla pirmie pa pāriem skrien uz vietas otru pusi, otrie panāk (katrs ar savu pāri). Pretējā virzienā bērni mainās vietām: pirmkārt

SPĒLES, KAS SAISTĪTAS AR DIEDZĀCIJU UN VĀRTU METIEM

"MEDNIEKI UN LAPSAS"

Spēlētāji - "lapsas", veido apli, kura centrā līderis ar bumbu rokās ir "mednieks". Pēc signāla lapsas izklīst, un mednieks mēģina ar bumbu izsist vienu no spēlētājiem. Sālīta lapsa kļūst par mednieku. Mednieki, jau kopā piespēlējot bumbu savā starpā, izsit lapsas. Ja lapsas var pārtvert bumbu, tad tās nodod viena otrai, mainot lomas. Spēle ilgst noteiktu laiku, uzvar komanda, kurai nebrīvē ir vairāk pretinieku spēlētāju.

"IESITIT BŪDU UZ VĀRTIEM"

Spēlētāji tiek sadalīti 2-4 komandās, kuras sarindojas kolonnā pa vienai aiz starta līnijas. 4-6 m attālumā no starta līnijas katras kolonnas priekšā tiek novietota vāle. Bumba atrodas uz līnijas pirmo spēlētāju kājām. Pēc signāla pirmie spēlētāji, ripinot bumbu uz grīdas, mēģina ar viņiem trāpīt vālei, skrien pēc bumbas un piedod to nākamajam. Uzvar komanda, kurai vairāk reižu izdodas apgāzt vāli.

"KUSTĪGS MĒRĶIS"

Spēlētāji tiek sadalīti pa pāriem komandās un veido rindas pa pāriem 4-5 m attālumā.Gidu rokās ir basketbola bumba. Katras komandas sākumā ir vadītājs ar stīpu. Pēc signāla vadītājs sāk kustēties ar paceltu stīpu. Šajā laikā ceļveži veic pārsūtīšanu uz partneri lokā. Svarīgi, lai, piespēlējot bumbu, bumba nepieskartos grīdai, un par katru sitienu stīpā komanda saņem punktu.

"NORAUJ ASTI"

Spēlētāji ir sadalīti divās komandās. Viena komanda stāv kvadrātā čūskas formā, turot rokas viena otrai pie jostas. Otra komanda stāv aiz laukuma. Pēc signāla šī komanda mēģina ar bumbu izsist pēdējo čūskas spēlētāju. Spēlētājs, kurš stāv priekšā, cenšas to novērst, pastāvīgi kustoties un paceļot rokas. Ja komandai, kas atrodas ārpus apļa, izdevās izsist pēdējo čūskā, tad izsistā iziet no laukuma. Spēle turpinās, līdz paliek divi spēlētāji. Pēc tam komandas maina lomas. Uzvar komanda, kas uzdevumu izpilda ātrāk.

"Bumba LĪDZ VĀRTIEM"

Katram no spēlētājiem rokās ir tenisa bumbiņa, kas atrodas uz metiena līnijas. 10 soļu attālumā vadītājs met volejbolu uz augšu. Spēlētāju uzdevums ir trāpīt pa lidojošo bumbu. Par katru sitienu tiek piešķirts punkts. Uzvar spēlētājs, kurš guvis vairāk punktus 8-10 mēģinājumos.

"SNIPERI"

Spēlētāji veido divas komandas. Ja visi spēlētāji neiederas vienā rindā, tad viena komanda kļūst pēc otras. Visi spēlētāji saņem tenisa bumbiņu. Komandas atrodas metiena līnijas priekšā. 6-7 m attālumā no tās viena no otras soļa attālumā atrodas 10 divu krāsu pilsētiņas, un katrai komandai ir noteiktas krāsas pilsētiņas. Pēc signāla vienas komandas spēlētāji vienlaikus met bumbas pilsētās. Notriektā viņa komandas pilsēta virzās vienu soli tālāk no metiena līnijas. Otras komandas notriektā pilsētiņa tiek novietota soli tuvāk metiena līnijai. Tad cita komanda dara to pašu. Katra komanda met bumbiņas 3-5 reizes. Uzvar komanda, kurai izdodas pārvietot savu pilsētu tālāk no metienu līnijas. Tas ņem vērā, cik soļus pilsētas ir pārvietotas.

"IESITIES VĒRTI"

Spēlētāji ir sadalīti divās komandās un sarindojas malā viens pret otru. Centrā novietots volejbols. Katrai komandai ir 6 basketbola bumbas. Pēc signāla spēlētāji met bumbiņas pa volejbolu, mēģinot to aizripot atpakaļ pretējai komandai. Uzvar komanda, kurai izdodas pārmest bumbu pāri otrai. Nedrīkst apturēt bumbu ar kājām vai rokām, kā arī skriet uz centru pēc basketbola bumbām.

"NOSTIPRINĀJUMU AIZSARDZĪBA"

Spēlētāji stāv aplī rokas stiepiena attālumā. Viņu zeķu priekšā uz grīdas tiek uzvilkts aplis, kura centrā novietotas vāles vai zems statīvs. Tiek izvēlēts vadītājs, kurš nostājas apļa vidū, lai aizsargātu nocietinājumus. Tiem, kas stāv aplī, ir volejbols. Pēc signāla spēlētāji sāk notriekt 3 vāles ar bumbu. Aizsargs nosedz statīvu, sitot bumbu ar rokām un kājām, bet viņam nav atļauts turēt vāles ar rokām. Spēlētājs, kuram izdodas nogāzt nocietinājumus, maina vietas ar aizsargu. Spēle darbojas uz noteiktu laiku. Spēlētājiem nav atļauts iet pāri līnijai. Ja aizsargs pats nogāza nocietinājumu, tad viņa vietu ieņem spēlētājs, kuram tajā brīdī bija bumba.

"MEDNIEKI UN PĪLES"

Spēlētāji ir sadalīti divās komandās - "mednieki" un "pīles". Mednieki stāv pretējās pusēs, laužoties uz pusēm 7-10 m attālumā.Pīles nejauši atrodas centrā. Vienam no medniekiem ir bumba. Pēc signāla mednieki, metot bumbu dažādos virzienos, nepārsniedzot līniju, mēģina tās notriekt pīles, un tās savukārt izvairās no bumbas. Spēlētājs, kuram trāpa bumba, ir ārpus spēles. Kad visas pīles ir izsistas, komandas apmainās ar lomām. Uzvar komanda, kas visilgāk paliek centrā.

"AIZSARGĀ PILSĒTU"

Spēlētāji stāv aplī viena soļa attālumā ar 6-8 bumbiņām. Apļa vidū tika uzcelta pilsētiņa, t.i. vairākas tapas ir novietotas tādā attālumā, lai starp tām varētu brīvi iziet bumbiņa. Pilsētu apsargā trīs sargi. Spēlētāji, stāvot vienā vietā, ar kāju raida bumbu uz pilsētu. Sarga vietu ieņem tas, kurš ar bumbu sit pa ķegļu. Bet spēlētāji nedrīkst palaist garām bumbu, ko apļa sargs nosit. Visi apsargi un uzbrucēji strādā tikai ar kājām.

"ŠAUT"

Spēlētāji tiek sadalīti divās komandās un brīvi novietoti savā laukumā (10. att.). Treneris mētā bumbu centrā starp kapteiņiem, kuri cenšas trāpīt ar bumbu partneriem. Saņēmis bumbu, spēlētājs mēģina trāpīt pretiniekam, netiekot tālāk par viduslīniju. Pretinieks aizsedz bumbu un, savukārt, mēģina ar bumbu trāpīt pretinieka spēlētājam. Spēlētājs, piesprādzēts ar bumbu, dodas aiz gūsta līnijas uz pretējo komandu, līdz viņa spēlētāji palīdz viņam izkļūt, metot viņam bumbu. Viņi spēlē 10-15 minūtes, pēc tam tiek saskaitīti ieslodzītie katrā komandā.

"KUSTĪGS MĒRĶIS"

Spēlētāji stāv aplī. Vienam spēlētājam ir volejbols. Apļa centrā ir vadītājs. Spēlētāji, metot bumbu, cenšas ar to trāpīt vadītājam (nedrīkst sist ar galvu). Vadītājs izvairās no bumbas. Tas, kurš iesita šoferim ar bumbu, netiekot tālāk par līniju, ar viņu maina vietas. Spēlējiet 5-7 minūtes. pēc tam tiek atzīmēti veiklākie braucēji.

"SHTANDR"

Spēlētāji veido apli, kura vidū ir līderis ar bumbu. Ar vārdiem: "Bumbu uz augšu!" - Uzmet bumbu uz augšu. Spēlētāji šajā laikā cenšas skriet pēc iespējas tālāk no apļa centra. Šoferis ķer bumbu un kliedz: "Shtandr!". Ikvienam jāapstājas, un vadītājs, neatstājot vietu, met bumbu tam, kurš viņam ir vistuvāk. Iekrāsotais kļūst par vadītāju. Ja vadītājs nokavē, tad viņš atkal paliek vadītājs.

"Izvairieties no bumbas"

Spēlētāji ir sadalīti trīs komandās. Arī platforma ir sadalīta trīs daļās. Katra komanda tiek ievietota savā vietnē nejaušā secībā. Vienam no spēlētājiem starp pārējiem diviem ir bumba. Pēc signāla komanda, kas ieņem vidusdaļu, mēģina ar bumbu trāpīt spēlētājiem ārējos laukumos. Un tie, savukārt, cenšas izdarīt pēc iespējas vairāk sitienu uz spēlētājiem, kas atrodas vidējā sadaļā. Laika beigās komandas mainās vietām. Uzvar komanda, kurai ir visvairāk punktu.

"MEDNIEKI"

Spēlētāji skrien pa rotaļu laukumu. Trīs mednieki stāv dažādās vietās, katrs ar mazu bumbiņu. Pēc galvas signāla "Stop" visi spēlētāji apstājas, un mednieki no vietas vērš bumbu pret vienu no viņiem. "Nogalinātie" aizstāj medniekus. Spēlētājiem ir tiesības izvairīties no bumbas, taču viņi nedrīkst atstāt savu vietu, bet viņi var noķert bumbu. Ja spēlētājs atstāj vietu pēc komandas "Stop", viņš nomaina mednieku.

"AIZSARGĀJIET SAVU BIEDRĪGU"

Spēlētāji stāv aplī ar vienu volejbolu. Centrā ir divi braucēji - viņi met bumbu vienam, bet otrs to aizsargā, sitot nost. Pēc signāla spēlētāji sāk mest bumbu vadītājam, mēģinot viņu notriekt. Ja spēlētāji sit bumbu iedzinējā, tad situšais iet uz vidu, un spēlētājs, kurš bija aizsardzībā, ieņem atzīmētā vietu. Noslēgumā tiek atzīmēts spēlētājs, kurš labi aizstāvēja savu partneri.

"APĻA SHOT"

Spēlētāji ir sadalīti divās komandās – braucēji un laukuma spēlētāji. Vadītāji veido lielu apli, un lauka spēlētāji atrodas šī apļa centrā. Pēc signāla braucēji mēģina trāpīt pa bumbu ar laukuma spēlētājiem. Laukuma spēlētāji, izvairoties no bumbas, var to noķert. Ja spēlētājs ir aptraipīts, viņš uz laiku ir ārpus spēles. Ja viņš noķēra bumbu, viņš netiek uzskatīts par aizskartu, un viņam ir tiesības palīdzēt kādam no tiem, kas iznāca. Spēle ilgst noteiktu laiku (3-5 minūtes), pēc kuras tiek saskaitīti atlikušie laukuma spēlētāji un spēlētāji mainās vietām. Uzvar komanda, kurai izdodas aptraipīt vairāk spēlētāju laukumā.

"STOP"

Spēlētāji izvēlas vadītāju, un pārējie spēlētāji stāv aplī un tiek aprēķināti skaitliskā secībā. Vadītājs ar volejbolu atrodas aplī. Pēc signāla vadītājs sit bumbu uz grīdas un izsauc vienu no numuriem. Šis skaitlis skrien līdz apļa vidum un mēģina noķert bumbu, bet pārējie skrien pa laukumu. Tiklīdz viņš noķer bumbu, viņš kliedz:

"Stop!" Spēlētājiem jāapstājas un jāstāv uz vietas, un vadītājs mēģina trāpīt jebkuram spēlētājam ar bumbu. Ja viņš netrāpa spēlētājam, viņš skrien pēc bumbas, un spēlētāji atkal izklīst pa laukumu. Ja šoferis sit, tad spēlētāji mainās lomās.

"Stūra Bumba"

Spēlētāji ir sadalīti divās komandās pa 4,8,16 spēlētājiem katrā. Vienas komandas spēlētāji ieņem četrstūra vai sešstūra stūrus, kas skaidri apzīmēti ar līnijām (11. att.). Viņu uzdevums ir ar bumbu trāpīt pēc iespējas vairāk pretiniekiem, kuri atrodas daudzstūrī, kura garums un platums ir dažādi izmēri atkarībā no skolēnu sagatavotības. Pēc signāla ārējie spēlētāji,

piespēlējot viens otram bumbu, viņi cenšas trāpīt ar pretiniekiem, kuri atrodas 11. att

iekšā daudzstūrī un var šaut tikai ap stūriem. Ja metiens izrādījās precīzs, tad punktu saņem komanda, kura iemeta bumbu. Ja iekšējam spēlētājam izdevās izvairīties no bumbas, ārējie spēlētāji bēg no savām vietām apļa iekšpusē, un iekšējie spēlētāji cenšas pēc iespējas ātrāk pacelt bumbu. Tas, kurš to pacēla, kliedz:

"Stop!" un met bumbu no vietas, kur to pacēla, vienam no malējiem spēlētājiem, kuram pēc komandas "Stop!" ir pienākums apstāties un viņam nav tiesību izvairīties no bumbas. Ja metējs piespiež pretinieku, viņa komanda saņem punktu. Spēle turpinās līdz norunātajam punktu skaitam, pēc tam komandas mainās lomās. Uzvar komanda, kurai īsākā laika posmā izdodas iegūt nepieciešamo punktu daudzumu.

Vai jums ir jautājumi?

Ziņot par drukas kļūdu

Teksts, kas jānosūta mūsu redaktoriem: