O'qish uchun ayyor qayin qobig'i qo'ziqorinlari. Shoirning bolalik ruhi. Aleksandr Beresnev

Mavzu: V.D. Berestov "Mayyor qo'ziqorinlar"

Maqsadni belgilash: - bolalarni V. Berestov ijodi bilan tanishtirish;

Ovqatlanadigan va yeyilmaydigan qo'ziqorinlar haqidagi bilimlarni kengaytirish;

Bolalarni lug'atlar va boshqa ma'lumotnomalar bilan mustaqil ishlashga o'rgatish;

Ifodali o'qish ko'nikmalarini rivojlantirish;

Xotirani, nutqni, e'tiborni rivojlantirish;

Tabiatga hurmatni tarbiyalash.

Darslar davomida

  1. Nutq mashqi.(2-slayd)

II. Bilimlarni yangilash. Darsning maqsadini belgilash

Tasavvur qiling: (3-slayd)

Va tepada va tepalik ostida,

Qayin ostida va daraxt ostida

Dumaloq va ketma-ket raqslar

Shlyapalarda yaxshi bajarilgan.(Qo'ziqorinlar)

Qo'ziqorinlar qayerda o'sadi?

Bugun darsda biz o'rmonga sayohat qilamiz.

O'rmonda qanday tabiiy resurslar saqlanadi? Bizga nima foydali?

O'yin "Siz bunga ishonasizmi ..?" (slayd 4)

Qo'ziqorinlar o'simliklarmi?

Tirik tabiatning alohida sohasi bormi?

Dunyodagi qo'ziqorinlar taxminan 1 millionmi?

Qo'ziqorinlarning qutulish mumkin bo'lgan va yeyilmaydigan turlaridan tashqari boshqa turlari bormi?

Mog'or qo'ziqorinmi?

Qo'ziqorin nozik oq iplardan iboratmi?

Qo'ziqorinlar daraxtlarda o'sadimi?

- Hayvonlar odamlar uchun zaharli bo'lgan qo'ziqorinlar bilan davolanadimi?

Dars oxirida ushbu jadvalga qaytamiz.

III. Yangi materialni o'rganish

1) O'qituvchining kirish so'zi.

Ko'pchilik o'rmonga borib, Boletus va kuchli oqlarni, quvnoq Chanterelles va Ryjiks, va ko'p rangli Russula, shaggy Volnushki va eski dumbalarda guruhlarda o'sadigan asal qo'ziqorinlarini yig'ishdi. Va, albatta, ular yorqin rangli shlyapalar bilan chivinli agariklarga e'tibor berishdi. Bularning barchasi qo'ziqorinlardir. Bugun biz boshqa qo'ziqorinlar haqida bilib olamiz.

2). Boshlang‘ich o‘qish (77-bet)

3). O'qishdan keyin suhbat.

O'qigan maqolangizdan qanday yangi narsalarni o'rgandingiz?

Qo'ziqorinlarning nechta turi bor?

Qanday qo'ziqorinlarni bilasiz?

Ularni qanday ikki guruhga bo'lish mumkin?(Ovqatlanadigan va yeyilmaydigan.)

Qanday yemaydigan qo'ziqorinlarni bilasiz?

Qaysi yemaydigan qo'ziqorin ba'zi hayvonlarga foyda keltiradi, bilasizmi?(Fly agaric. Hayvonlar u bilan davolanadi).

Qo'ziqorinlar ta'mi va aromatik xususiyatlari uchun qimmatlidir. Ularda ko'plab vitaminlar va minerallar mavjud. Oziqlanish jihatidan qo'ziqorinlar go'shtni almashtirishi mumkin.

4) Ovqatlanadigan va yeyilmaydigan qo'ziqorinlar haqida bolalar xabarlari.

Ovqatlanadigan va shartli qutulish mumkin bo'lgan qo'ziqorinlar, zaharli va boshqa yeyilmaydigan qo'ziqorinlar mavjud.

Ovqatlanish mumkin - bu qo'ziqorinlar, ularni oldindan davolashsiz darhol pishirish mumkin.

Shartli ravishda yeyish mumkinavval suvni qaynatib, to'kib tashlashingiz kerak (ba'zan ular qaynatiladi va suv ikki marta drenajlanadi). Faqat bu holatda ularni eyish mumkin, aks holda - hech qanday holatda!

Zaharli qo'ziqorinlar zaharli, juda xavfli va ba'zan odamlar uchun halokatli. boshqa yemaydigan qo'ziqorinlarda zahar yo'q, lekin ular ta'mi jihatidan juda yoqimsiz, masalan, juda achchiq.

Ko'pgina qo'ziqorinlar bir-biriga juda o'xshash va ularni ajratish qiyin. Shuning uchun siz qo'ziqorinlarni faqat kattalar bilan tanlashingiz kerak.

IV. Jismoniy tarbiya daqiqa(5-slayd)

Quyosh bizni zaryad qilish uchun ko'taradi.

Biz "bir" buyrug'iga qo'llarimizni ko'taramiz.

Va tepamizda barglar quvnoq shivirlaydi,

Biz qo'llarimizni "ikki" buyrug'iga tushiramiz.

Biz rezavorlar, qo'ziqorinlarni savatga yig'amiz -

Biz "uch" buyrug'iga birgalikda tayanamiz.

"To'rt" va "besh" da

Biz birga sakrab chiqamiz.

Xo'sh, "olti" buyrug'i bilan

Hamma o'z stolida jim o'tiradi!

Guruh ishi.(Guruhlar matnning o'z qismini, bosma slaydni oladi. Bolalar qo'ziqorinlar haqida kerakli ma'lumotlarni ajratib oladilar va bu haqda taqdimot orqali sinfga aytib berishga tayyorlanishadi.) Slaydlar (6 - 10)

V. V. Berestovning "Mayyor qo'ziqorinlar" asari ustida ishlash.(slayd 11)

1. Idrok qilishga tayyorgarlik.

Bolalar, ular yilning qaysi vaqtida qo'ziqorin terishadi?

Sizlardan kim qo'ziqorin yig'ishni yaxshi ko'radi?

Qo'ziqorinlarni qanday qilib to'g'ri tanlashni bilasizmi (Agar bolalar bu savolga javob berishga qiynalsalar, deydi o'qituvchi.)

Va endi yozuvchi V. Berestov bizga qo'ziqorin terish uchun o'rmonga qanday borganini aytib beradi.

2. Boshlang‘ich o‘qish.

3. O'qishdan keyin suhbat.

Sizga she'r yoqdimi?

Bu sizda qanday kayfiyatni uyg'otdi? Nega?

She'rning qaysi satrlari sizga kulgili tuyuladi? Nega?

Nega u bitta qo'ziqorinni topmadi?

She’rni ifodali o‘qish ustida ishlash.

Matndan undov gapni toping.

Keling, uni to'g'ri intonatsiya bilan o'qiymiz.

So‘roq gapni o‘qing.

Ushbu jumlani ovoz chiqarib o'qing.

Keling, she'rni ifodali o'qiymiz, muallifning kayfiyatini ovozimiz bilan etkazishga harakat qilaylik.

Kayfiyatni bildirgan holda ifodali o‘qing.

VI. Yangilarni birlashtirish material

Topishmoqni yeching.

Keling, qo'ziqorinlarni qanchalik yaxshi tushunganingizni ko'rib chiqaylik. Siz qo'ziqorinning nomini eslab qolishingiz va qutulish mumkin bo'lgan qo'ziqorinni yeyilmaydigan qo'ziqorindan ajratishingiz kerak. (slayd 12)

Kulrang shlyapalar.

Yirtilgan oyoqlar.

Ular qayin ostida o'sadi.

Ularning isimlari nima? (Boletus)

Va bu oq oyoqli chiroyli odam

U qizil shlyapa kiygan

Shlyapadagi no'xat.(Amanita)

- Va nega chivin agarik bunday nom oldi?(Ushbu qo'ziqorinning infuzioni chivinlarni o'ldirish uchun ishlatilgan.)

Uni oyog'i bilan yiqitish mumkinmi, chunki u zaharli?(Yo'q, u hayvonlar uchun dori sifatida xizmat qiladi)

Yosh qarag'aylar orasida

Yaltiroq qora shlyapada

Qo'ziqorin o'sib bormoqda ... (yog'lovchi)

- Nega bunday nomlandi?(Ho'l havoda shlyapalar moylangandek porlaydi.)

Men turli xil shlyapalarda bo'lishni yaxshi ko'raman,

Endi sariq rangda, endi yashil rangda,

Qizil yoki kulrang rangda.

Uni oling, ikkilanmang, bu ...(Russula va)

- Nega ular shunday nomlangan?(Ular nam joylarni yaxshi ko'radilar, quruqlik emas sabr qiling.)

Keling, darhol rozi bo'laylik: biz ularni xom holda yemaymiz!

VII. Darsning xulosasi. Reflektsiya.

Bugungi darsda qanday kashfiyotlar qildingiz? Siz nimani o'rgandingiz? Keling, "Siz bunga ishonasizmi ..." o'yiniga qaytaylik.

Yozuvchilardan qaysi biri qo'ziqorin terish haqidagi taassurotlari bilan o'rtoqlashdi?

Ovqatlanadigan qo'ziqorinlarning qanday nomlarini eslaysiz? Yeyib bo'lmaydimi?(slayd 13 - 14)

Qo'ziqorinlarni qanday qilib to'g'ri yig'ish kerak? Nima uchun bu qoidalarga rioya qilish kerak?

Qo'ziqorin ustiga (bolalarga berilgan) sizga eng ko'p yoqqanini, darsda eslab qolgan narsalarni yozing va savatga qo'ying (taxtaga rasm chizish). O'qituvchi o'qiydi.

Uyga vazifa: Peyzaj varag'ini yarmiga bo'ling, varaqning chap tomoniga uchta qutulish mumkin bo'lgan qo'ziqorinni va o'ng tomoniga uchta yemaydigan qo'ziqorinni chizib, nomga imzo qo'ying.

Dars materiali juda boy - uni 2 ta darsga bo'lish mumkin.

Ko‘rib chiqish:

Taqdimotlarni oldindan ko‘rishdan foydalanish uchun Google hisobini (hisobini) yarating va tizimga kiring: https://accounts.google.com


Slayd sarlavhalari:

V. D. Berestov "Ayyor qo'ziqorinlar"

Nutqni isitish O'zingizga o'qing. Ovoz chiqarib o'qing. "Sariq" so'ziga urg'u berib. Sariq ob'ekt uchun so'zga urg'u berish bilan. Sariq quyosh yerga qaraydi, Sariq kungaboqar quyoshga qaraydi, Sariq noklar shoxlarga osilib, Sariq barglar uchar daraxtlardan.

Qo'ziqorinlar Va tepada va tepalik ostida, qayin ostida va Rojdestvo daraxti ostida, Dumaloq raqslar va ketma-ket, shlyapalarda yaxshi.

O'yin "Siz bunga ishonasizmi ..?" bitta. Qo'ziqorinlar o'simliklarmi? 2. Yovvoyi tabiatning alohida sohasi bormi? 3. Dunyoda 1 millionga yaqin qo'ziqorin bormi? 4. Qo'ziqorinlarning qutulish mumkin bo'lgan va yeyilmaydigan turlaridan boshqa turlari bormi? 5. Mog'or qo'ziqorinmi? 6. Qo'ziqorin nozik oq iplardan iboratmi? 7. Qo'ziqorinlar daraxtlarda o'sadimi? 8. Hayvonlarga odamlar uchun zaharli bo'lgan ba'zi qo'ziqorinlar bilan ishlov beriladimi?

Quyosh bizni zaryad qilish uchun ko'taradi. Biz "bir" buyrug'iga qo'llarimizni ko'taramiz. Va barglar quvnoq shivirlaydi ustimizda, Biz "ikki" buyrug'i bilan qo'limizni tushiramiz. Biz rezavorlar va qo'ziqorinlarni savatlarga yig'amiz - Biz "uch" buyrug'i bilan birga egilib turamiz. "To'rt" va "besh" da Biz birga minamiz. Xo'sh, "olti" buyrug'i bilan hamma o'z stollarida jim o'tiradi!

"Qo'ziqorinlarni qanday yig'ish kerak": 1. Qo'ziqorinlarni qidirayotganda, siz tushgan barglardan iborat o'rmon tagini yirtib tashlay olmaysiz, chunki miselyum quyosh nurlari ostida o'lishi mumkin. 2. Miselyumga zarar bermaslik uchun qo'ziqorinlarni pichoq bilan kesish kerak. 3. Siz bilmagan qo'ziqorinlarni terishingiz mumkin emas. Ulardan ba'zilari zaharli bo'lishi mumkin! 4. Qadimgi qo'ziqorinlarni olishning hojati yo'q. Ular odamlar uchun zaharli bo'lishi mumkin. 5. Yeyish mumkin bo'lmagan qo'ziqorinlarni urmang. O'rmon ularga kerakligini unutmang!

Qo'ziqorinlarni yig'ish uchun siz erta turishingiz kerak. Qo'ziqorinlar qidirmoqda - ular o'rmon bo'ylab sayr qilishadi. Erga egilmasdan, siz qo'ziqorinni olmaysiz.

"Ayyor qo'ziqorinlar" V. D. Berestov

Boletus Amanita Yog'li taom Russula

E'tiboringiz uchun rahmat!

Ko‘rib chiqish:

1 qo'ziqorin

1 qo'ziqorin o'simliklar va hayvonlarga taalluqli emas. Bu tirik mavjudotlarning alohida guruhi. Siz odatda o'rmonda ko'rgan qo'ziqorinlar qalpoq va poyadan iborat. Va tuproqda nozik oq iplar oyoqlardan turli yo'nalishlarda cho'ziladi. Bu miselyum - qo'ziqorinning er osti qismi.

2 Ma'lum bo'lishicha, qo'ziqorinlar o'rmonda juda zarur. Gap shundaki, miselyumning iplari daraxtlar, butalar, o'tlarning ildizlari bilan birga o'sadi va ularda erigan tuzlar bilan tuproqdan suvni so'rib olishga yordam beradi.

3 O'rmon qo'ziqorinlarga muhtoj, chunki ko'plab hayvonlar ular bilan oziqlanadi: kiyik, elk, sincap, magpies, turli hasharotlar. Hayvonlar odamlar uchun zaharli bo'lgan ba'zi qo'ziqorinlar bilan davolanadi. Misol uchun, chivin agarik, siyish uchun dori sifatida xizmat qiladi.

4 Qo'ziqorinlar nafaqat o'rmonda Rojdestvo daraxti ostida o'sadigan va biz savatga yig'adigan narsadir. Shkafda unutilgan non bo'lagidagi yashil rangli mog'or - qo'ziqorin. Qayinlarning tanasida qattiq chiziqli shakllanishlar qo'ziqorinlardir. Bektoshi uzumlarida oq gullash, keyin qorong'i bo'ladi va smorodina barglarida qizil dog'lar ham qo'ziqorinlardir. Va hamma xamirturushni biladi - qo'ziqorin.

5 Qo'ziqorinlar hajmi jihatidan ham farq qiladi. Katta qo'ziqorinlar mavjud. Ularning o'lchami 1 yarim metrgacha. Va qo'ziqorinlar - chaqaloqlar - faqat millimetr. Mikroskopik qo'ziqorinlar ham mavjud. Ularni faqat mikroskop ostida ko'rish mumkin. Shunday qilib, ular kichik.

6 "Qo'ziqorinlarni qanday tanlash kerak": (5 kishi)

1. Qo'ziqorinlarni qidirayotganda, siz tushgan barglardan iborat o'rmon zaminini yirtib tashlay olmaysiz, chunki quyosh nurlari ostida bo'lgan miselyum o'lishi mumkin.

2. Miselyumga zarar bermaslik uchun qo'ziqorinlarni pichoq bilan kesish kerak.

3. Siz bilmagan qo'ziqorinlarni terishingiz mumkin emas. Ulardan ba'zilari zaharli bo'lishi mumkin!

4. Qadimgi qo'ziqorinlarni olishning hojati yo'q. Ular odamlar uchun zaharli bo'lishi mumkin.

5. Yeyish mumkin bo'lmagan qo'ziqorinlarni urmang. O'rmon ularga kerakligini unutmang!

7 - Maqollarni o'ylab toping. Maqollarning ma’nosini tushuntiring.

>> Adabiyot: V. Berestov. "Ayyor qo'ziqorinlar"

14-dars


Qo'ziqorinlar HAQIDA. V. BERESTOV “AQLLI QO‘MQARUQLAR”

Maqsadlar: o'quvchilarning ifodali o'qish qobiliyatini rivojlantirish; ma'lumotnoma adabiyotlaridan ilmiy maqolalar bilan ishlashni o'rganish.

Darslar davomida


I. Tashkiliy moment.

II. Uy vazifasini tekshirish.

III. Yangi materialni o'rganish.

1. Xabar mavzulari, maqsadlari.

2. V. Berestovning "Mayyor qo'ziqorinlar" she'ri ustida ishlash oldingi darslarga o'xshash tarzda qurilgan.

"Ayyor qo'ziqorinlar"

Yo'l meni olib ketdi
Ayvondan zich o'rmonga.
Men kichkina savat emasman
Va u savatni o'zi bilan olib ketdi.

Men to'nkalarga qaradim
Qayin dumlari ostida.
Oh, va qiyin qo'ziqorinlar!
Ular qayerga yashirinishdi?

Bekorga ularni aspen ostidan qidirdim
Men esa archa ostida behuda izladim.
Ko'ryapsizmi, men katta savatman
Men barcha qo'ziqorinlarni qo'rqitdim.

a) suhbat.

Yilning qaysi vaqtida qo'ziqorin teriladi? Miselyumga zarar bermaslik va qo'ziqorinlarning yo'qolishiga olib kelmaslik uchun qo'ziqorinlarni qanday qilib to'g'ri tanlash kerak?

Bolalar, qo'ziqorinlarni faqat ularni yaxshi biladigan, qutulish mumkin bo'lgan qo'ziqorinlarni yeyilmaydigan qo'ziqorinlardan ajrata oladiganlar to'plashlari mumkin. Agar buni qilish qiyin bo'lsa, unda qo'ziqorinlarni tanlamaslik yaxshiroqdir.

Qaysi biringiz qo'ziqorin terishingiz kerak edi? Menga ayting.

b) - Va endi biz qo'ziqorin uchun o'rmonga borgan yozuvchi Valentin Dmitrievich Berestov bilan nima bo'lganini bilib olamiz.

V. Berestovning she'rining nomini o'qing, biz o'qiymiz.

Sizningcha, bu she'rda nima haqida so'z boradi, nega muallif qo'ziqorinlarni "ayyor" deb ataydi?

Jismoniy tarbiya daqiqa


3. "Qo'ziqorinlar" maqolasi ustida ishlash.

Qo'ziqorinlar ilgari o'simliklar hisoblangan. Ammo endi olimlar ularni yovvoyi tabiatning maxsus qirolligi sifatida ajratib ko'rsatishadi. Dunyoda qo'ziqorinlar juda ko'p. Va ular juda, juda boshqacha.

Ko'pchilik o'rmonga borib, Boletus va kuchli oqlarni, quvnoq Chanterelles va Ryjiks, va ko'p rangli Russula, shaggy Volnushki va eski dumbalarda guruhlarda o'sadigan asal qo'ziqorinlarini yig'ishdi. Va, albatta, ular yorqin rangli shlyapalar bilan chivinli agariklarga e'tibor berishdi.

Bularning barchasi qo'ziqorinlardir. To'g'rirog'i, ularning mevali tanalari. Qo'ziqorinning o'zi tuproqda yashiringan. U ingichka oq shoxlangan iplardan - miselyum yoki miselyumdan iborat. Qo'ziqorin etarli issiqlik, namlik va ozuqa moddalariga ega bo'lganda, miselyumda mevali tanalar o'sadi.

Ammo qo'ziqorinlar nafaqat o'rmonda Rojdestvo daraxti ostida yoki ochiq joylarda o'sadigan va biz savatga yig'adigan narsadir. Shkafda unutilgan non bo'lagidagi yashil rangli mog'or - qo'ziqorin. Daraxt tanasida o'sadigan qo'ziqorin qo'ziqorinlari ham qo'ziqorinlar shohligining vakili hisoblanadi.Qayin tanasida tuyoqlarga o'xshash qattiq chiziqli shakllanishlar - va bu qo'ziqorinlar. Bektoshi uzumlarida oq gullash, keyin qorong'i bo'lib qoladi va smorodina barglarida qizil yumaloq dog'lar ham qo'ziqorinlardir. Va hamma xamirturushni biladi - qo'ziqorin.

Sayyoramizda 100 mingga yaqin qo'ziqorin o'sadi.

Qo'ziqorinlar hajmi jihatidan ham farq qiladi. Katta qo'ziqorinlar mavjud. Ularning diametri 1,5 metrgacha. Va qo'ziqorinlar - chaqaloqlar - faqat millimetr. Mikroskopik qo'ziqorinlar ham mavjud. Ularni faqat mikroskop ostida ko'rish mumkin, chunki ular juda kichik.

Ko'pgina qo'ziqorinlar ma'lum daraxtlar va butalar bilan juda "do'stona" bo'lib, odatda ular ostida joylashadilar.

Ko'pchilik qo'ziqorinlar shlyapa qo'ziqorinlari deb ataladigan guruhga tegishli.

1) Maqolani bolalarning o'zlari o'qishlari.

O'qigan maqolangizdan qanday yangi narsalarni o'rgandingiz?
Qo'ziqorinlarning nechta turi bor?
- Qanday qo'ziqorinlarni bilasiz?
Ularni qanday ikki guruhga bo'lish mumkin? (Ovqatlanadigan va yeyilmaydigan.)
- Qanday yemaydigan qo'ziqorinlarni bilasiz?
- Bilasizmi, yeyilmaydigan qo'ziqorin ba'zi hayvonlarga qanday foyda keltiradi?


2) Kontentli suhbat.

Bu she'r sizga yoqdimi? Qanday?
Sizning taxminlaringiz to'g'rimi? Nega muallif qo'ziqorinlarni "ayyor" deb atagan?
- Ushbu she'r sizda qanday kayfiyatni uyg'otdi? - Olimlar qo'ziqorinlarni qaysi hayvonot olamiga tegishli?
Ovqatlanadigan qo'ziqorinlarni nomlang.
Ovqatlanmaydigan qo'ziqorinlarni nomlang.

IV. Darsning xulosasi.

Uy vazifasi: "Mayyor qo'ziqorinlar" she'rini ifodali o'qing, har qanday qo'ziqorinni chizing.

Adabiy o'qish. 1-2 sinflar: "Rossiya maktabi" dasturi bo'yicha dars ishlanmalari. "O'qituvchi" nashriyoti, 2011. Mundarija - N.V. Lobodina, S.V. Savinova va boshqalar.

Darsning texnologik xaritasi.

Akademik fan: adabiy o'qish, muallif Kutyavina S.V., "Rossiya maktabi" EMC

Dars mavzusi : V.D. Berestov "Mayyor qo'ziqorinlar", "Qo'ziqorinlar" (entsiklopediyadan)

Dars turi : Yangi bilimlarning birlamchi taqdimoti.

Tashkilot shakllari: frontal, guruh, individual.

O'qituvchi faoliyatining maqsadi: V.D.ning she'ri bilan tanishish uchun sharoit yaratish. Berestov "Mayyor qo'ziqorinlar" va "Qo'ziqorinlar" ilmiy maqolasi (entsiklopediyadan). Asarning badiiy obrazlari misolida shuni ko‘rsatish mumkinki, faqat kuzatuvchan, tabiatsevar insongina tabiatning yashirin hayotini ko‘ra oladi, uning sir va sirlarini ocha oladi. Badiiy va nasr matnlarining farqini aniqlang.

Vazifalar:

Bolalarni ilmiy maqola bilan ishlashga, unda yangi, qiziqarli va ma'lumotli narsalarni topishga o'rgatish.

Ifodali o'qish ko'nikmalarini rivojlantirish;

Qo'ziqorinlar haqidagi bilimlarni kengaytirish;

Xotirani, nutqni, e'tiborni rivojlantirish;

Tabiatga, salomatligingizga hurmatni tarbiyalang.

Rejalashtirilgan natijalar.

Shaxsiy UUD: tabiiy dunyoga qadriyatli munosabatni shakllantirish; voqealar va belgilarga o'z munosabatini ifodalash qobiliyati.

UUD metasubject.

Normativ UUD: o'quv vazifasini shakllantirish va bajarish; o'z-o'zini nazorat qilish, o'zaro nazoratni amalga oshirish.

Kognitiv UUD: matndan, rasmlardan, qo'shimcha manbalardan kerakli ma'lumotlarni olish qobiliyati; darslik bo'yicha harakat qilish qobiliyati; matndan savollarni topish, savol berish qobiliyati; solishtirish, tasniflash, xulosa chiqarish qobiliyati.

Kommunikativ UUD: aniq bayonotlar yaratish, o'z fikringizni shakllantirish; qo'shma faoliyatda funktsiyalar va rollarni taqsimlash to'g'risida kelishib olish.

UUD mavzusi: V.D.ning she'ri bilan tanishing. Berestovning “Qo‘ziqorinlar” va “Qo‘ziqorinlar” ilmiy maqolasi (Ensiklopediyadan) hamda bu asarlarning badiiy xususiyatlarini tahlil va kuzatishlar asosida ochib beradi.

Uskunalar: magnit doska, so'z kartalari, botqoq chizmasi, savat, o'z-o'zini hurmat qilish belgilari, ensiklopediyalar, tushuntirish lug'ati.

Dars bosqichlari

O'qituvchi faoliyati

Talabalar faoliyati

UUD tashkil etilgan

Orgmoment

Talabalar va mehmonlar bilan salomlashadi.

Darsga tayyorligini tekshirishni so'raydi

Qo'ng'iroq allaqachon chalindi

Sinfda jim o‘tirdik.

Darsga psixologik munosabat.

Bolalar darsga tayyorligini tekshiradilar. Xush kelibsiz mehmonlar.

Shaxsiy: estetik tuyg'ular, birinchi navbatda xayrixohlik

Yangilash va motivatsiya.

1. Tushilgan so‘zlarni to‘ldiring.

2. Qaysi fasl tasvirlangan?

3. Turli intonatsiya bilan o‘qing: hayrat bilan, hayrat bilan.

Biz kuz haqidagi asarlarni o'rganishni davom ettiramiz.

Yerda sariq quyosh ....

Quyosh ortidagi sariq kungaboqar ... Shoxlardagi sariq nok ... .

Daraxtlardan sariq barglar ....

(2-slayd)

She’rda kuz fasli tasvirlangan.

Bolalar uni turli intonatsiya bilan o'qiydilar.

Metamavzu Shaxsiy:

Maqsadni belgilash.

O'qish darsida nimani o'rganamiz?

Sizningcha, qo'ziqorinlar o'simlikmi yoki yo'qmi?

(3-slayd)

Biz ifodali o'qish, fikr yuritish, mulohaza yuritish, xulosa chiqarish, solishtirish, savollarga javob berishni o'rganamiz.

Menimcha, qo'ziqorinlar o'simliklardir.

Men qo'ziqorinlarni o'simlik deb o'ylamayman.

Metamavzu Normativ: o'qituvchi bilan birgalikda dars uchun faoliyatning maqsad va vazifalarini aniqlash va shakllantirish; ishni bashorat qilish.

Yangi o'quv materialini birlamchi idrok etish va o'zlashtirish.

Bahsingizni hal qilish uchun keling, 77-betdagi matn bilan ishlaylik.

1 .Matnni birlamchi idrok etish. Dastlabki idrokni tekshirish.

O'qituvchi hikoyani o'qiydi. Bu matn nima haqida?

Bolalarning taassurotlarini tinglaydi.

2. Men juftlikda ishlashni taklif qilaman. Matnni o'rganish, uni o'qish va savollarga javob berishga tayyorlanish yaxshi.

3. Tekshirish. Tanlangan o'qish. Javoblarni tinglaydi.

Matn qayerdan olingan?

Ensiklopediya nima?

4. Lug‘at bilan ishlash.

(Men so'zni doskaga qo'shaman)

Shunday qilib, siz endi qo'ziqorinlar (faktlar, hodisalar) haqida ilmiy ma'lumot beruvchi ensiklopediya maqolasi bilan ishladingiz. Shuning uchun bu matn .. deb ataladi.

Ilmiy maqolalar yozuvchi shaxs nima deb ataladi?

Matn bo'yicha xulosa.

Matn turi

Yo'lga chiqish

Matn turi

Ular taxminlar qiladilar.

Ushbu matn qo'ziqorinlar haqida.

Juft bo'lib ishlamoq.

Savollarga javoblar tayyorlang.

Matnni o'qing va kerakli ma'lumotlarni toping.

Reja.

1. Qo'ziqorinlar nima? (o'simlik yoki yo'q)

2. Dunyoda nechta qo'ziqorin bor?

3. Matnda qanday qo'ziqorinlar haqida gap boradi?

Savollarga javoblar.

Qo'ziqorinlar o'simlik emas.

Yuz mingga yaqin qo'ziqorin turlari mavjud.

Matn qutulish mumkin bo'lgan qo'ziqorinlarga ishora qiladi.

Matn ensiklopediyadan olingan.

Lug'at ishi. Biz so'zni topamiz.

Entsiklopediya - bu barcha savollaringizga sodda, tushunarli so'zlar bilan javob beradigan ilmiy ma'lumotnoma nashri.

ilmiy matn

Olim

(doskadagi so'zlar)

"Qo'ziqorinlar" (entsiklopediyadan)

Proza

Ma'lumot, faktlar

Ilmiy matn.

Olim

Metamavzu Kommunikativ

qo'shma faoliyatda funktsiyalar va rollarni taqsimlash to'g'risida kelishib olish, hamkorlikda o‘zaro yordam ko‘rsatish;

Metamavzu Tartibga solish: bashorat qilish.

Metamavzu Kognitiv:

Mavzu: "Qo'ziqorinlar" asari bilan tanishish (entsiklopediyadan)

Shaxsiy: tabiiy dunyoga qadriyat munosabatini shakllantirish

Metamavzu. Normativ

o'quv vazifasini shakllantirish va bajarish

Metamavzu. Kognitiv:

Mavzu

Metamavzu

Normativ:

O'z-o'zini nazorat qilish, o'zaro nazoratni amalga oshirish;

Metamavzu Kommunikativ tushunarli bayonotlar yaratish, o'z fikrini shakllantirish;

Metamavzu Kognitiv: darslik, lug'atdan kerakli ma'lumotlarni topib ajratib ko'rsatish.

Metamavzu

Kommunikativ

Shaxsiy:

Metamavzu Kognitiv: darslik, lug'atdan kerakli ma'lumotlarni topib ajratib ko'rsatish.

Metamavzu

Kommunikativ boshqalarning nutqini tinglash va tushunish qobiliyati;

Shaxsiy: tabiat dunyosiga qadriyat munosabatini shakllantirish.

Bolalar, qo'lingizni ko'taringlar, yozda kim qo'ziqorin terdi?

Qo'ziqorinlarni qanday tanlashni tinglang.

1 111. Qo'ziqorinlarni qidirayotganda, siz tushgan barglardan iborat o'rmon tagini yirtib tashlay olmaysiz, chunki quyosh nurlari ostida bo'lgan miselyum o'lishi mumkin.

2. Miselyumga zarar bermaslik uchun qo'ziqorinlarni pichoq bilan kesish kerak.

3. Siz bilmagan qo'ziqorinlarni to'play olmaysiz. Ulardan ba'zilari zaharli bo'lishi mumkin!

4. Qadimgi qo'ziqorinlarni olmang. Ular odamlar uchun zaharli bo'lishi mumkin.

5. Yeyish mumkin bo'lmagan qo'ziqorinlarni urmang. O'rmon ularga kerakligini unutmang!

Fizminutka

Dars mavzusi bo'yicha ishlashni davom ettirish.

Bir, ikki, uch, to'rt.

Keling, qo'ziqorin uchun o'rmonga boraylik.

Bir, ikki, uch, to'rt.

Va biz qo'ziqorinlarni olamiz.

Bir marta qo'ziqorin Ikki qo'ziqorin.

Ular uni qutiga solib qo'yishdi.

Bugun biz V.D.ning asarini o'qiymiz. Berestov

Muallif haqidagi xabarni tinglang (doskadagi portret)

Va endi biz qo'ziqorin uchun o'rmonga borgan yozuvchiga nima bo'lganini bilib olamiz.

V. Berestov asarining nomini o'qing, biz uni o'qiymiz.(she'r nomini joylashtiring)

V.D. Berestov "Ayyor qo'ziqorinlar".

Bunday asarlar nima deb ataladi?

Sizning taxminingiz to'g'rimi: - nega she'r shunday nomlangan?

Bu she’r sizda qanday kayfiyatni uyg‘otdi? (doskada so'zlar - tuyg'ular)

Bolalar tanlaydilar va o'qiydilar: zavq, ajablanish, afsuslanish.

Muallifning kayfiyatini, his-tuyg'ularini o'quvchiga etkazadigan matnlar nima deb ataladi?

O'zingizga she'r o'qish.

Barcha so'zlarni to'g'ri o'qishni o'rganing. Ma'nosini tushunmagan so'zlarni toping.

Lug'at bilan ishlash.

(lug'atdan so'zlarni toping)

Tanlab o'qish bilan mazmuni bo'yicha suhbat.

Muallif o'rmonga o'zi bilan nima olib ketganini o'qing?

Muallif qo'ziqorinni qayerdan qidirdi degan satrlarni toping va o'qing?

Qaysi satrlar sizni tabassum qildi? Ularni o'qing.

(4-slayd portret)

(Talabalar hisoboti)

Valentin Dmitrievich Berestov Kaluga viloyati, Meshovka shahrida tug'ilgan. Bo'lajak yozuvchi va shoir bolalar adabiyotiga mehrini bolaligidan olib kelgan. 4 yoshida u allaqachon yaxshi o'qishni o'rgangan. U she’r yozishni bolaligidan boshlagan.

Chunki ular undan yashirinadi.

She'r o'quvchi tomonidan o'qiladi.

Bunday asarlar deyiladi

she'rlar.

Chunki qo‘ziqorinlar qo‘ziqorin teruvchi bilan bekinmachoq o‘ynayotganga o‘xshaydi.

(5-slayd)

Bu san'at asari.

Lukoshko - novdalardan yasalgan qo'ziqorinlar uchun kichik savat (men savatning o'zini ko'rsataman)

Tush - nam yoki botqoqli tuproqdagi tuberkulyar.

(To'qnashuvning rasmini ko'rsatish).

Tanlangan o'qish.

Tanlangan o'qish.

Metamavzu Kognitiv: darslik, lug'atdan kerakli ma'lumotlarni topib ajratib ko'rsatish.

Metamavzu

Kommunikativ boshqalarning nutqini tinglash va tushunish qobiliyati;

Shaxsiy: tabiat dunyosiga qadriyat munosabatini shakllantirish.

Metamavzu Normativ:

o'quv vazifasini shakllantirish va bajarish;

Shaxsiy: tabiiy dunyoga qadriyat munosabatini shakllantirish;

Metamavzu Kognitiv: darslik, lug'atdan kerakli ma'lumotlarni topib ajratib ko'rsatish.

Metamavzu. Kognitiv: semantik o'qishni amalga oshirish;

Mavzu : tahlil asosida ushbu asarning badiiy xususiyatlarini ochib berish.

Suhbat.

Ifodali o'qish ustida ishlash

Matndan undov gapni toping.

So‘roq gapni toping? Qaysi so'zni ta'kidlash kerak?

O'qish paytida nimani etkazish kerak?

(Bir nechta talabalar o'qiydilar)

Talabalar takliflarni topadilar.

Talabalar ifodali o'qishga tayyorgarlik ko'rishadi.

O'qish paytida biz his-tuyg'ularni, kayfiyatni etkazishimiz kerak.

Bir necha o`quvchilarning she`r o`qishi.

Metamavzu

Shaxsiy:

his-tuyg'ularni ifoda etish qobiliyati; munosabatingizni bildiring.

Ikki asarni taqqoslash "Qo'ziqorinlar" (entsiklopediyadan); V.D. Berestov "Mayyor qo'ziqorinlar"

Bu ikki asarda qanday umumiylik bor?

Ushbu asarlar umumiy mavzuga ega: "Qo'ziqorinlar".

Ishlarni taqqoslash (doskadagi so'zlar - atamalar)

"Qo'ziqorinlar" "Mayyor qo'ziqorinlar"

nasriy she'r

ilmiy matn

faktlar, umumlashtirilgan. his-tuyg'ular, munosabat

Olingan bilimlarni mustahkamlash

Eshiting va o'ylang! Matnni kim yozgan, olimmi yoki shoirmi?

(Isbotlash)

Talabalar matnlarni yoddan o'qiydilar.

1. Dunyoda qo'ziqorinlar juda ko'p. Nonning qobig'ini qoplaydigan mog'or ham qo'ziqorin hisoblanadi. Qo'ziqorinlar ta'mi va aromatik xususiyatlari uchun qimmatlidir. Ularda ko'plab vitaminlar va minerallar mavjud. Oziqlanish jihatidan qo'ziqorinlar go'shtni almashtirishi mumkin.

2. A.Pleshcheevning “Kuz keldi” she’rini o’qish.

3. Va o'rmon ham qo'ziqorinlarga muhtoj, chunki ko'plab hayvonlar ular bilan oziqlanadi: kiyik, elk, sincap, magpies, turli hasharotlar. Odamlar, hayvonlar uchun ba'zi zaharli qo'ziqorinlar davolanadi. Misol uchun, chivin agarik, siyish uchun dori sifatida xizmat qiladi.

4. S. Yesenin she’rini o’qish

"Oltin barglar aylanardi"

Metamavzu

Kommunikativ boshqalarning nutqini tinglash va tushunish qobiliyati;

Shaxsiy: tabiat dunyosiga qadriyat munosabatini shakllantirish.

Qanday qo'ziqorinlarni bilasiz?

Topishmoqlarni yeching.

Ha-yo'q o'yini (11-slayd)

Qo'ziqorinlar haqida maqollar

Bolalar uchun topishmoqlar o'qish.

(Slayd 6-10)

1. Pashshali va rangpar grebe zaharli qo'ziqorinmi?

2. O'rmonda shovqin qilish mumkinmi?

3. Borovik, boletus, qo'ziqorinlar qutulish mumkin bo'lgan qo'ziqorinlarmi?

4. Hayvonlar zaharli qo'ziqorinlar bilan davolanadimi?

5. Boletus aspen ostida o'sadimi?

(12-slayd)

Metamavzu. Kognitiv: semantik o'qishni amalga oshirish;

Mavzu : tahlil asosida ushbu asarning badiiy xususiyatlarini ochib berish.

Reflektsiya.

(13-slayd)

Kayfiyatingizni, materialga munosabatingizni aks ettiruvchi tabassum chizing.

Bolalar kulgichlarni chizishadi va ularni doskaga biriktiradilar.

Shaxsiy: o'quv faoliyatining muvaffaqiyati mezonlari asosida o'zini o'zi baholash;

Uy vazifasi.

She’rni ifodali o‘qish.

Vazifalar:

Tuzatuvchi:

Qo'ziqorinlar, daraxt barglari (qayin, chinor, eman) nomlarini tuzating;

Asosiy ranglar - qizil, sariq, yashil haqidagi bilimlarni mustahkamlash.

Unli tovushlarning artikulyatsiya o'rinlarini belgilash: A; U; O; VA;

Uzoq nutq ekshalatsiyasini rivojlantirish;

Fonemik idrokning rivojlanishi,

Eshitish va vizual e'tiborni shakllantirish va rivojlantirish;

Nutqning prosodik tomonini rivojlantirish.

Tarbiyaviy:

Harakat ko'nikmalari va qobiliyatlarini shakllantirish;

Harakatlar va vosita funktsiyalarini muvofiqlashtirishni, ritm hissini rivojlantirish;

Tarbiyaviy:

Ijodiy faoliyatni tarbiyalash, reenkarnatsiya qobiliyatini mustahkamlash.

Uskunalar: o'yinchoq chol-o'rmonchi, barglar, qo'ziqorin rasmlari, ko'zgu, bolalar soniga ko'ra kichik savatlar, shang'iroqlar va yog'och qoshiqlar.

Darsning borishi:

I Kirish.

Bolalar, bugun biz kuzgi o'rmonda sayrga boramiz.

Umumiy vosita ko'nikmalarini rivojlantirish uchun mashq

Kuzgi o'rmonda sayr qilish uchun

Men sizni borishga taklif qilaman

Yana qiziqarli sarguzasht

Biz topa olmayapmiz

Marsh ostidagi zal bo'ylab yurish

qarsak chalish bilan

Bunny oyoq barmoqlari ustida turdi

Yo'l bo'ylab yurdi

Oyoq barmoqlarida yurish

U poshnalarda yurdi

Burunni tepaga ko'tardi

To'piqlarda yurish

Bunny sakraydi va sakraydi

Yo'lda quyon kabi

Ikki oyoqqa sakrash

Quruq o'rmon yo'lida

Yuqoridan yuqoridan oyoqlarni oyoq osti qilish

Yuradi, yo'l bo'ylab sayr qiladi

Hammasi ignalar ichida kulrang kirpi

stompers

Agar bo'ri sudralib yursa

Kirpi to'pga aylandi

Squat, tizzalaringizni birlashtirib,

bosh pastga

O'ralgan yo'l bo'ylab

Biz moviy daryoga keldik

O'tishga harakat qiling

Yo'ldan tushmaslik uchun

Kichik tulkilar kabi biz boramiz

Keling, diqqat bilan o'tamiz

Aylanma yo'lda yurish

taqlid tulki yurish

(gullar orasida yurish)

Kuzgi barglar jimgina aylanadi

Barglar oyoqlarimiz ostida jimgina yotadi

Oyoq barmoqlarida yugurish

Ular aylanib, o'tirishdi.

II. Asosiy qism.

1. Mushaklar ohangini rivojlantirish uchun mashqlar.

"Biz kuzgi o'rmonga keldik. Keling, qanchalik go'zal ekanligini ko'rib chiqaylik!

1) Boshingizni o'ngga, chapga burang. Va endi biz boshimizni yuqoriga ko'tardik, pastga tushirdik, oyoqlarimiz ostiga qarang - pastga va yana yuqoriga, pastga.

2) To'rtta hisobda musiqani tinchlantirish uchun bir vaqtning o'zida ikkala elkani ko'tarish va tushirish.

3) Kuzgi o'rmonga kiring. - Chapga - o'ngga buriladi:

Bu erda juda ko'p mo''jizalar mavjud.

4) Mana, oltin qayinlar - chapga burilish bilan qo'llaringizni yuqoriga ko'taring;

Bu erda aspens barglari bilan shitirlaydi - chapga burilish bilan qo'llaringizni yuqoriga ko'taring;

5) Kapalaklarning barglari ostida - qo'llaringizni boshingiz ustiga cho'zing

Faqat shlyapalar porlaydi, - barmoqlar bir-biriga bog'langan.

2. Yuz mushaklarini rivojlantirish uchun mashqlar.

“Kulrang bulutlar keldi. - Qoshlar chimirildi.

Birdan osmon yorisha boshladi. Ular hayron bo‘lib, qoshlarini chimirdilar.

Yorqin quyosh chiqdi - xursand bo'ling va tabassum qiling.

Ko'zni qisib, quyoshga shunday qarang: ikkala ko'z.- (okulomotor gimnastika 4-5 marta)

Ko'zlaringizni yuming va ko'zingizni oching.

3. Eshitish e'tiborini rivojlantirish bo'yicha mashq.

1. O'yin: "Qo'ziqorin, daraxt, tussock".

L. - Va endi biz juda ehtiyot bo'lishingiz kerak bo'lgan o'yin o'ynaymiz.

Agar siz buyruqni eshitsangiz: - qo'ziqorin

Qo'lingizni boshingizdan yuqoriga ko'tarishni to'xtatishingiz va qo'ziqorin qopqog'ini tayyorlash uchun ularni birlashtirishingiz kerak . (logoped pozalarni ko'rsatmoqda)

Agar siz buyruqni eshitsangiz: - yog'och

Siz tik turishingiz, qo'llaringizni yuqoriga ko'tarishingiz kerak. (logoped pozalarni ko'rsatmoqda)

Va buyruqni eshitganingizda: - zarba

Siz cho'kib ketasiz, tizzalaringizni ushlaysiz, boshingizni pastga tushirasiz.(logoped pozalarni ko'rsatmoqda)

2. So'z va harakatni muvofiqlashtirish mashqlari

"Ayyor qo'ziqorinlar"

Yo'l meni olib ketdi

Ayvondan zich o'rmongacha

Men kichkina savat emasman

Men savatni o‘zim bilan olib ketdim.

Men bo'rtiqlar ostiga qaradim

Qayin dumlari ostida

Oh, va qiyin qo'ziqorinlar!

Ular qayerda yashiringan?

Kaftlar bir-biriga cheklanib, oldinga va orqaga harakatlanadi.

Qo'llar tokchada, qo'l uzoqda

Qo'llaringizni savatga soling

Barmoqlaringizni qulfga bog'lang, qo'llaringizni tirsaklarda bir oz egilgan holda oldinga cho'zing.

Men cho'kkalab, xayoliy dumlar ostiga qarayman

Ular barmoq bilan tahdid qilishadi

Ular hayron bo'lib, qo'llarini yon tomonlarga yoyishdi.

3. Fonetik gimnastika

Oh, o'rmonda qancha qo'ziqorin o'sdi. Oh, biz ular uchun qanday xursandmiz, ko'rsatuv yigitlari.

1. ovoz kartasi [A]

Boletus undan xursand bo'ladi.

Xursandchilik ohangi.

I.P. - tik turgan holda, qo'llar oldinga cho'zilgan. Ular qo'llarini yon tomonlarga yoyishadi.

Og'iz keng ochilgan, lablari yumaloq, katta deraza edi; havo erkin chiqadi, bo'yin qo'shiq aytadi - A-A-A-A

Ular cho'kib ketishdi, qo'llarini birlashdilar, tizzalarini tizzalariga egib, "yashirishdi" - 3 marta.

2. Karta ovozi [Oh]

Qanchadan-qancha asal qo'ziqorinlari dum ustida o'tiribdi.

Ajablanadigan ohang.

I.P. - Tik turish, qo'llar pastda. Qo'llaringizni yon tomonlarga ko'taring

Og'iz ochildi, deraza oval, havo erkin chiqadi, bo'yin qo'shiq aytadi - O-O-O-O-O

Ular cho'kib ketishdi, tizzalarini qo'llari bilan bog'lashdi, boshlarini tizzalariga egib, "yashirishdi" - 3 marta.

3. Karta ovozi [ Y ]

Va bu qanday go'zal qo'ziqorin, oq dog'li qizil shlyapa bilan?

Bolalar: - chivin agarik, u zaharli.

Tahdid ohangi.

I.P. - Qo'llar ko'krak darajasida egilgan. Kaftlar sizdan yuz o'giradi. Bosish harakati bilan qo'llarni oldinga va pastga tekislang. Dudoqlar naycha bilan oldinga cho'zilgan, bo'yin kuylaydi - U-U-U-U-U

4. Karta ovozi [I]

Qizil oyoqli kim shlyapasini quyoshga aylantirdi?

Bolalar: - tulki.

Xursandchilik va hayrat ohanglari.

I.P. - Qo'llar ko'krak oldida egilib, ko'rsatkich barmoqlari yuqoriga qaratiladi, qolganlari mushtlarga siqiladi. Ular oyoq barmoqlarida turishadi, qo'llarini boshlaridan baland ko'taradilar, cho'ziladilar. Dudoqlar tabassum bilan cho'ziladi, tishlar ochiq, havo erkin chiqadi, bo'yin qo'shiq aytadi - I-I-I-I-I.

3. Artikulyatsiya, nafas olish va ovozni rivojlantirish mashqlari.

Artikulyatsiya gimnastikasi, oyna oldida turish.

Quyoshning so'nggi iliq nurlari derazadan bizga jilmayib turibdi.

Quyosh qanchalik aylana ekanligini ko'rsating. Masalan. "Oyna" - 3-4 marta.

Quyoshga tabassum qildi. Masalan. "tabassum" - 3-4 marta.

Keling, quyoshni quvurda o'ynaymiz. Masalan. "quvur" - 3-4 marta.

Tilni ayvonga qo'ying, quyoshda isinsin. Keling, uni kaltaklaymiz: - po-po-po-py

4. Ovozning kuylash diapazoni, musiqa uchun quloq va yuz ifodalarini rivojlantirish.

O'yin - "Echo".

Bolalar, biz hozir o'rmondamiz - keling, birgalikda AU deb baqiraylik!

Hech kim javob bermaydi

Faqat aks-sado javob beradi

Keling, Elena Georgievnaga boramiz va qo'shiq aytamiz.

5. "AU" ni kuylash T. Ovchinnikova "Qo'shiq va nutq terapiyasi".

Va o'rmondan bizga kim keldi? Bu AU amaki o'rmonchi.

6. Qo'shiq "Quvnoq chol" musiqasi. G. Portnoy.

Davraga chiqing, qo'shiqni yanada quvnoq kuylang.

7. Ritmik raqs: “Menda bor - sizda bor” (qoshiq va chiyillashlar bilan)

A.U amaki o‘zi bilan yog‘och qoshiq va shang‘ildon olib keldi va raqsga tushishni taklif qildi.

8. Barmoq gimnastikasi "Kuz guldastasi"

Qarang, qanday go'zal gilam barglari. Ular qanday rangda?

Qizil, sariq, yashil.

Ular qaysi daraxtlardan qulagan?

Chinor, qayin va eman.

Bir, ikki, uch, to'rt, besh -

Keling, barglarni yig'amiz.

Biz barmoqlarni yig'amiz

Qo'llaringizni qarsak chaling, mushtlar

qayin barglari,

rovon barglari,

terak barglari

aspen barglari

biz eman barglarini yig'amiz

Biz barmoqlarni birma-bir yig'amiz

Onam kuz guldastasini olib keladi.

Qo'llaringizni qarsak chaling

9. “Yaproqlarni savatga yig‘amiz” mobil o‘yini

Keksa odam - o'rmon odami o'yin o'ynashni taklif qiladi. Bolalarga savat tarqatish

Nutq terapevti har bir bolaga o'z navbatida qaysi barglarni to'plashini aytadi. (bolalar musiqani tinchlantirish uchun barglarni yig'ishadi).

10. Darsning xulosasi.

Biz yigitlar o'rmondan qaytish vaqti keldi. Keling, biz o'rmonda ko'rgan o'rmon odami - keksa odam bilan xayrlashaylik.

Adabiyotlar^

1. Vlasova T.M., Pfafenrodt A.N. Fonetik ritm: O‘qituvchi uchun qo‘llanma.- M.: Gumanit. Ed. "VLADOS" markazi, 1996 yil

2. Volkova G.A. Logopedik ritm. - M., 2002 yil.

3. Gvozdev A.N. Bolalar tomonidan rus tilining tovush tomonini assimilyatsiya qilish. - SPB., 1995 yil.

4. Jukova N.S., Mastyukova E.M., Filicheva T.B. Maktabgacha yoshdagi bolalarda nutqning umumiy rivojlanmaganligini bartaraf etish, ikkinchi nashr, M., Ma'rifat, 1990 y.

5. Kartushina M.Yu. Bolalar uchun logarifmik: M .: TC Sphere, 2004 yil

6. Kashe G.A. Nutqning umumiy rivojlanmagan bolalarda tovush talaffuzini shakllantirish. - M., 1962 yil.

7. Koltsova M.M. Motor faoliyati va bolaning miya funktsiyalarining rivojlanishi. - M., 1973 yil.

8. Kostyleva N.Yu. Ko'rsating va ayting. Fonetik ritmga asoslangan o'yin mashqlari.

9. Kuznetsova E.V. Og'ir nutq buzilishi bo'lgan bolalar uchun o'yinlar va mashqlarda logopedik ritm. 3-4 yoshli bolalar bilan tuzatuvchi va tiklovchi ish usullari; - M.: GNOM nashriyoti va D. 2002 yil

10. Levina R.E. Nutq buzilishi bo'lgan bolalarda akustik idrok etishning xususiyatlari. - M., 1966 yil.

11. Makarova N.Sh. Logopedik ritm asosida maktabgacha yoshdagi bolalarda nutq va nutq buzilishlarini tuzatish. - Sankt-Peterburg: CHILDHOOD-PRESS, 2009 yil

12. Metelskaya N. G. Logopediya darslarida 100 daqiqa jismoniy tarbiya. - M .: TC Sphere, 2008 yil

13. MUXINA A.Ya. Nutq-motor ritmi. – M.: AST: ASTREL; VLADIMIR: VKT, 2009 yil.

14. Slyusar K.N. 3-5 yoshli bolalar bilan logoritmik darslar / M .: Gnom va D nashriyoti, 2009 yil

15. Fomicheva M.F. Bolalarni to'g'ri talaffuz qilishga o'rgatish. Ed.2, ​​qayta ko'rib chiqilgan. va qo'shimcha M. «Ma'rifat», 1971 yil

16. Filicheva T.B. Chirkina G.V. Maktabgacha yoshdagi bolalarda nutqning umumiy rivojlanmaganligini bartaraf etish: amaliyot. Qo'llanma - M .: Iris - press, 2007 yil

"Qo'ziqorinlar"

V. Berestov "Ayyor qo'ziqorinlar"

Vlasova Antonina Mixaylovna

  • Ertalab qovog'imizni solib qo'ysak,
  • Yaxshilik bizga yordam beradi.
  • Turing bolalar, o'zingizni torting
  • Va bir-biringizga tabassum qiling!
  • Ko'p narsani bilish uchun dangasa bo'lmaslik kerak!
  • Beshlik olish uchun siz qattiq ishlashingiz kerak!

Yerda sariq quyosh...

Quyosh ortidagi sariq kungaboqar...

Shoxlardagi sariq nok ...

Daraxtlarning sariq barglari ...

(qarash).

(kuzatib boradi).

(osilgan).

(uchish).

- She'rdagi etishmayotgan so'zlarni to'ldiring

Nutqni qizdirish

osilgan

Kuzatadi

uchmoqdalar

ko'rinadi

Men rus tabiatini yaxshi ko'raman.

Faqat rus alifbosining harflarini o'qing S L Z E W L C R Qo'ziqorinlar o'simlikmi yoki yo'qmi? Gapni davom ettiring
  • KASHF ET
  • Qo'ziqorinlar ...

    2. ...... ma'lumotni o'z ichiga olgan yangi turdagi matn bilan TANISHING.

    3. Matnning 2 turini ko'rib chiqing, o'xshash tomonlarini toping va ........

Ish rejasi

Ish jarayonini aniqlang.

  • Matnlarni taqqoslash.
  • Qo'ziqorinlar nima?
Ish rejasi

Ish jarayonini aniqlang.

  • Yangi turdagi matnga kirish.
  • Qo'ziqorinlar nima?
  • Matnlarni taqqoslash.
Darslik ishi

- O'qigan maqolangizdan qanday yangi narsalarni o'rgandingiz?

Qo'ziqorinlarning nechta turi bor?

Maqolada qanday qo'ziqorinlar eslatib o'tilgan?

Ilmiy matnlar yozuvchi shaxsning ismi nima?

- Ensiklopediya nima?

Ensiklopediya nima Ensiklopediya - bu tizimli bilimlarni o'z ichiga olgan ilmiy ma'lumotnoma. Ushbu kitobdagi materiallar alifbo tartibida joylashtirilgan. Fransuz tilidan tarjima qilingan entsiklopediya - "bilimlar to'plami". Universal ensiklopediyalar

Zaharli qo'ziqorinlar - qayta ishlashdan keyin yo'qolmaydigan toksiklikka ega! Zaharlanish - ba'zan o'limga olib keladi!

Rossiya hududida qutulish mumkin bo'lgan qo'ziqorinlarning 100 dan ortiq turlari mavjud, ammo qo'ziqorinlarning 100 dan ortiq turlari iste'mol qilinadi.

qo'ziqorinlar

Quyosh bizni zaryad qilish uchun ko'taradi.

  • Quyosh bizni zaryad qilish uchun ko'taradi.
  • Biz "bir" buyrug'i bilan qo'llarimizni ko'taramiz,
  • Barglar esa ularning tepasida quvnoq shivirlaydi.
  • Biz qo'llarimizni "ikki" buyrug'iga tushiramiz.
  • Savatlarda rezavorlar, qo'ziqorinlarni to'plang
  • Biz "uch" buyrug'iga birgalikda tayanamiz.
  • "To'rt" va "besh" da biz birga sakraymiz.
  • Xo'sh, "olti" buyrug'i bilan
  • Hamma o'z stolida jim o'tiradi.

Jismoniy tarbiya daqiqa

Kulrang shlyapalar. Yirtilgan oyoqlar. Ular qayin ostida o'sadi. Ularning isimlari nima?

boletus

Va bu oq oyoqli chiroyli odam. U shlyapada no'xatli qizil shlyapa kiygan.

chivin agari

Yosh qarag‘aylar orasida, yaltiroq qora qalpoqda, Qo‘ziqorin o‘sadi....

Yog'li idish

Men turli xil shlyapalarda bo'lishni yaxshi ko'raman,

Endi sariq rangda, endi yashil rangda,

Qizil yoki kul rangda,

Uni oling, ikkilanmang, bu ...

Russula

Valentin Dmitrievich Berestov

Berestov V.D. - shoir, nosir, tarjimon,

folklor tadqiqotchisi, tarixchi

Meshchovsk Kaluga shahrida tug'ilgan

o'qituvchi oilasidagi hududlar.

She'r bolalikdan yozila boshlagan. Vaqtida

urush, 1942 yil, evakuatsiyada Toshkentda

uchrashgan K.I. Chukovskiy va A.A. Axmatova, unga katta qiziqish bilan munosabatda bo'lgan va ishining boshlanishi. Birinchi she'riy to'plami "Ketish" 1967 yilda nashr etilgan. kitobxonlar, shoirlar va tanqidchilarning e’tirofiga sazovor bo‘ldi.

O'sha yili bolalar uchun "Mashina haqida" birinchi kitobi nashr etildi.

Shundan so‘ng bolalar va kattalar uchun she’rlar to‘plamlari yaratildi.

V. Berestov

Ayyor qo'ziqorinlar

Yo'l meni olib ketdi

Ayvondan zich o'rmonga.

Men kichkina savat emasman

Va u savatni o'zi bilan olib ketdi.

Men bo'rtiqlar ostiga qaradim

Qayin dumlari ostida.

Oh, va qiyin qo'ziqorinlar!

Ular qayerga yashirinishdi?

Bekorga ularni aspen ostidan qidirdim

Men esa archa ostida behuda izladim.

Ko'ryapsizmi, men katta savatman

Men barcha qo'ziqorinlarni qo'rqitdim.

lug'at ishi Bu she’r sizda qanday kayfiyatni uyg‘otdi? Nega?
  • Bu she’r sizda qanday kayfiyatni uyg‘otdi? Nega?
  • Tuyg'ularni, muallifning kayfiyatini ifodalovchi matnlar badiiy deyiladi.
  • She'rning qaysi satrlari sizga kulgili tuyuladi?
  • Muallif qo'ziqorinlarni qaerdan qidirgan? (matndan toping va o'qing).
  • Muallif qo'ziqorinlarni qanday qo'rqitdi?
  • Muallif chindan ham qo'ziqorinlarni katta savat bilan qo'rqitishi mumkinmi?
  • Bu she'rni qanday intonatsiya bilan o'qish kerak?

She'rni tahlil qilish

tushuntiring
  • Qo'ziqorinlarni yig'ish uchun siz erta turishingiz kerak.
  • Qo'ziqorinlar qidirmoqda - ular o'rmon bo'ylab sayr qilishadi.
  • Erga egilmasdan, siz qo'ziqorinni olmaysiz.
1. Qo'ziqorinlarni yig'ish uchun siz avvalroq ...
  • 1. Qo'ziqorinlarni yig'ish uchun siz avvalroq ...
  • 2. Men qo'ziqorinni topdim - uni ildizi bilan yulib tashlashga shoshilmang, uni kesib tashlaganingiz ma'qul ....
  • 3. Siz o'rmon zaminini tashlay olmaysiz, siz yo'q qilasiz ...
  • 4. Eski va qurt qo'ziqorinlarni termang - ular tarkibida ... bo'lishi mumkin.
  • 5. Qo'ziqorinlarni behuda termang, ular eyishadi
  • ko'p ...

Qo'ziqorinlarni yig'ish qoidalari

miselyum

hayvonlar

Savollaringiz bormi?

Xato haqida xabar bering

Tahririyatimizga yuboriladigan matn: