Streszczenie lekcji gry „Zoo. Zarys lekcji na temat aplikacji, modelowania (grupa przygotowawcza) na temat: OOD na temat: Zwierzęta w zoo (na podstawie opowiadań E.I. Charushina) (z komponentem regionalnym) w grupie przygotowawczej do szkoły

Konspekt zajęć bezpośrednio wychowawczych w „Twórczości Artystycznej” (modelowanie) przeznaczony jest do prowadzenia zajęć dla dzieci z grupy przygotowawczej. Lekcja ma następujące cele: stworzenie warunków do rozwoju umiejętności praktycznych wśród uczniów; nauczyć się stosować zdobytą wiedzę w praktyce.

Pobierać:


Zapowiedź:

STRESZCZENIE BEZPOŚREDNIO EDUKACYJNE ZAJĘCIA

Na temat „Podróż do zoo”.

Obszar edukacyjny „Twórczość artystyczna” (modelowanie).

Rodzaj działalności: działalność bezpośrednio-wychowawcza.

Grupa wiekowa: grupa przygotowawcza.

CEL: tworzenie warunków do rozwoju umiejętności praktycznych wśród uczniów; nauczyć się stosować zdobytą wiedzę w praktyce.

ZADANIA:

1.Edukacyjne: utrwalić umiejętność rzeźbienia zwierząt przy użyciu znanych technik modelowania. Uaktywnijcie dziecięcą wiedzę o dzikich zwierzętach, zwierzętach gorących krajów, wspólnie pracujcie nad stworzeniem kreatywnej kompozycji.

2. Rozwijanie: rozwijanie małej motoryki palców, poczucia objętości i kształtu, kreatywności, spójnej mowy, uwagi wzrokowej, myślenia, potrzeby komunikacji werbalnej, umiejętności trafnego wyrażania myśli, odpowiadania na pytania pełnym zdaniem.

3. Pielęgnowanie: pielęgnować miłość do zwierząt, szacunek do nich, żywe zainteresowanie przyrodą, kulturę pracy, dokładność w pracy
plastelina, wytrwałość.

Materiał:

1. Plastelina, tablice modelarskie, stosy, serwetki dla każdego dziecka, nasiona klonu, patyczki.

2. Algorytmy wykonywania pracy (modelowanie zwierzęcia według modelu).

3. Układ ogrodu zoologicznego

obiekty multimedialne:

Wideo „Zoo”

Sprzęt:

Laptop, projektor, ekran.

Metody: gra, słowno-logiczna, wizualna, częściowo poszukiwawcza, problemowa, samodzielna.

praca wstępna: czytanie beletrystyki: S.Ya. Marshak „Dzieci w klatce”, „Gdzie jadł wróbel?” KO Dmitriev „Zoo na stole”, A. Klykov „Lis”, oglądanie ilustracji przedstawiających zoo i jego mieszkańców, odgadywanie zagadek o zwierzętach, rysowanie i kolorowanie zwierząt z różnych krajów w ramach bezpłatnych zajęć.

Przeprowadzanie GCD:

W sali grupowej organizowane są bezpłatne zabawy. Nauczyciel dostarcza paczkę.

POSTĘP DZIAŁALNOŚCI:

Wychowawca: - Chłopaki, do naszej grupy przyszła paczka. Zobaczmy, co w nim jest?

(Otwierają paczkę i wyjmują „magiczne torby”).

Nauczyciel zaprasza dzieci, aby usiadły na krzesłach.

Wychowawca: - Chłopaki, spróbujmy ustalić, co w nich jest?

(Każde z dzieci bierze jedno zwierzę i opowiada, jak je rozpoznało)

Wychowawca: - Jak ustaliłeś?

1 dziecko: - To jest miś (ma cztery łapy, małą główkę)

2 dziecko: - To jest krokodyl (ma duży ogon, długie ciało, podłużną głowę)

  1. dziecko: - To jest nosorożec (ma róg na twarzy)
  2. dziecko: -To jest zebra (ma grzywę, cztery nogi, ogon)
  3. dziecko: - To jest hipopotam (ma pulchny brzuch, grube nogi i mały ogon)

Wychowawca: - Chłopaki, pamiętaliście wiele różnych zwierząt. Dobrze zrobiony! I gdzie mogę je zobaczyć? (Odpowiedzi dzieci)

Pedagog: W książkach są zdjęcia lub zdjęcia zwierząt, ale w zoo można zobaczyć żywe zwierzęta i ptaki.

Czy ktoś z Was był w zoo? Posłuchaj tego słowa - „zoo” W obcym języku słowo „zoo” oznacza „zwierzę”, a słowo „park” jest wszystkim dobrze znane. Łączymy te dwa słowa i otrzymujemy „zoo”- park, w którym dzikie zwierzęta są trzymane w niewoli w celu pokazania. To muzeum dzikiej przyrody, w którym możemy zobaczyć przedstawicieli świata zwierząt całej planety.

Czy chcesz teraz iść do zoo?

A do zoo pojedziemy "samochodem". Wyobraź sobie, że jesteś w samochodzie, złap go

wyimaginowana kierownica (obraca się rękami, które „trzymają kierownicę”)

Pauza dynamiczna

Jechaliśmy samochodem, dotarliśmy do zoo. bi-bi-bi!

Wychowawca: - Zanim rozpoczniemy nasz spacer po zoo, przypomnijmy sobie

regulamin ogrodu zoologicznego.

NIE karm, nie drażnij. Nie strasz zwierząt

NIE rzucaj niczym w zwierzęta.

NIE Wchodź za płot, nie opieraj się o niego, a tym bardziej nie pchaj

ręce.

Zachowaj spokój i czystość!

Nauczyciel prowadzi dzieci w kręgu i prowadzi do ekranu.

Wyświetlanie wideo

Wychowawca: - Tutaj, chłopaki, odwiedziliśmy zoo. Dzieci i te zwierzęta

można nazwać jednym słowem? (Bestie!)

Pedagog: - A gdzie zwierzęta żyją w naturze?

(W lesie, w dżungli)

Wychowawca: - A jeśli zwierzęta mieszkają w zoo, to gdzie są trzymane?

(W klatkach!)

Pedagog: - Zgadza się, a te komórki są również nazywane wolierami. Kto się opiekuje

zwierzęta z zoo?

(Człowiek!)

Pedagog: - Właśnie! Zastanówmy się wspólnie, co łączy te wszystkie zwierzęta? A

nasz program nam w tym pomoże. Co łączy te wszystkie zwierzęta?

  1. dziecko: - Ciało jest pokryte wełną.
  2. dziecko: - Mają 4 łapy.
  3. dziecko: - Mają kły.
  4. dziecko: - Karmią swoje młode mlekiem.

Wychowawca: - Teraz zamknij oczy i wyobraź sobie swoje ulubione zwierzę.

Wychowawca: -Chłopaki, kiedy wyobrażaliście sobie zwierzę, miła czarodziejka dała nam model ogrodu zoologicznego. Przyjrzyjmy się temu. Czy kogoś tu brakuje? (Odpowiedzi dzieci - zwierzęta)

Wychowawca: - Chłopaki, czarodziejka daje ci zadanie uformowania ich z plasteliny, ale najpierw odgadnij zagadki i dowiedz się, które zwierzę powinieneś ulepić.

1. Żyje spokojnie, bez pośpiechu

Nosi tarczę na wszelki wypadek.

Pod tym, nie znając strachu

Pieszy.... (żółw).

2. I nie śpiewa,

A mucha nie lata

Po co wtedy

Czy jest uważany za ptaka? (struś)

Z. Chodzi z podniesioną głową,

Nie dlatego, że ważna liczba,

Nie z powodu dumnego usposobienia,

Ale ponieważ on ... (żyrafa).

4. Jakie konie

nosić kamizelki? (zebry).

Dobra robota chłopcy.

Dzieci siedzą przy stolikach.

Wychowawca: - Spójrz, czy wszystko jest gotowe do pracy?

Pamiętajmy o zasadach pracy z plasteliną.

  1. Pracuj z plasteliną na stojaku.
  2. Ostrożnie

3. Przed rozpoczęciem pracy kawałek plasteliny należy zagnieść i ogrzać

ręce, wtedy plastelina stanie się miękka i giętka;

4. Po zakończeniu pracy ręce należy wytrzeć suchą ściereczką lub serwetką, a następnie umyć wodą z mydłem.

Wychowawca: - Aby przygotować nasze palce do pracy, pobawmy się nimi trochę

słowa

działania

Nasze palce mogą

Zaciskają i otwierają pięści.

I drukuj i pisz

Stukaj palcami w blat stołu.

Rysuj, rzeźbij i klej

Rysują w powietrzu, podają sobie ręce, rysują pędzlami od siebie i do siebie.

Coś do zbudowania i zniszczenia, nigdy nie wiedzą

Machanie palcami wskazującymi obu rąk (zaprzeczenie),

Nuda — nuda

Pokaż tył i górę dłoni.

Dorosną i staną się

Ręce po bokach do góry.

Złote ręce.

Pokaż dłonie.

Nauczyciel: A teraz bierzmy się do pracy.

Chłopaki otrzymują schematy technologiczne, w których jest pokazane, w jakiej kolejności należy wykonać produkt i wykonują na nich prace.

Fizminutka

Spacerujemy po zoo

I tam spotykamy niedźwiedzia

Ten miś

Szeroko rozstawione łapy

Jeden, potem oba razem

Długi czas stąpania po wodzie.

Naprzód spod krzaka

Wygląda na przebiegłego lisa

Przechytrzymy lisa

Biegnijmy na palcach

Naśladujemy zająca

niegrzeczny, niegrzeczny

Ale gra się skończyła

Nadszedł czas, żebyśmy byli zajęci.

Dzieci rzeźbią zwierzęta.Nauczyciel w razie potrzeby zapewnia

pomoc indywidualna.

Wychowawca: - Chłopaki, umieśćmy naszą pracę w układzie zoo.

Brawo, dzieci! Ciężko dzisiaj pracowałeś! Byli bardzo pracowici, pracowici i dokładni. Mamy prawdziwe mini zoo.

Odbicie.

Wychowawca: Chłopaki, powiedzcie mi, gdzie byliśmy?

Nauczyłeś się czegoś nowego dla siebie?

Jak się czujesz wychodząc z klasy?


Podsumowanie lekcji

Strefa edukacyjna:"Wiedza"

Rozdział: Znajomość środowiska, ekologia.

Temat: w ogrodzie zoologicznym

Cel: Utrwalenie wiedzy dzieci na temat dzikich zwierząt.

Zadania programowe:

- Rozwijanie pomysłów dzieci na temat zoo i dzikich zwierząt

dalekie kraje.

- Aby stworzyć umiejętność tworzenia słów - imię młodych zwierząt. Rozwijamy pamięć, myślenie.

- Budzenie miłości do zwierząt z ogrodów zoologicznych.

Postęp lekcji:

Scena 1. Motywujące i motywujące.

Chwila gry.

Nauczyciel zaprasza dzieci do zoo i zobaczenia, jakie żyją tam zwierzęta.

Ćwiczenie z gry: „Widzieliśmy w zoo”

Dzieci stoją w jednej linii i podnoszą ręce do góry.

Wejdź na tor i wyprostuj nogi. „Będę klaskać w dłonie i pytać: w zoo widzieliśmy wiele zwierząt. Powinieneś klasnąć w moją rękę w odpowiedzi i odpowiedzieć, kogo widziałeś w zoo.

Etap 2. Organizacyjne i poszukiwawcze.

Centrum „Nauka”

Dzieci siadają półkolem przy sztalugach.

    Teraz rozwiążmy zagadki dotyczące zwierząt. Aby to zrobić, musisz wybrać rym w kupletach.

Z dania z kolczastych ryb W miejsce pnia nosa,

Nie lepiej dla (wielbłąd) Zamiast nóg, filary.

I stójcie jak góry

O n wyższy niż ogromna szafa, Gray (słonie)

I wszyscy go nazywają (żyrafa)

Siema Zhik urósł dziesięć razy,

DO czy ma róg? Rozumiem (jeżozwierz)

Zgadłeś? - (nosorożec)

Na przerażająco przystojny DO wtedy tam leżał?

Wspaniały, żółtogrzywy. Zły, zielony (krokodyl)

Wiedzieć, że nie na próżno jest królem zwierząt.

W gorącej Afryce. (Lew) G puszysty, wąsaty

Futro w paski

A pomarańcze i banany, mimo że wygląda jak kot

Bardzo to kochają! (Małpy) Ale nie podejdziesz do niego. (Tygrys)

2. Ćwiczenie gry. „Ucz się i pokazuj”

Chłopaki, teraz pokażę zwierzę na zdjęciu, a wy je przedstawicie. - Kto to jest? - Behemot.

Hipopotam otwarte usta-

Hippo prosi o bułkę

Teraz otwórz buzię jak hipopotam.

Behemoty zjadły

Poklepany po brzuchu.

Kto to jest? - Słoń

spójrz na tego słonia

Wyrósł mu nos.

Jak nazywa się nos słonia? Spróbujmy narysować ten sam długi pień. Aby to zrobić, rozciągnij usta rurką. Nie, trąba nie działa jak słoń.

Kto to jest? - Żyrafa.

Chodzi z podniesioną głową, bo jest żyrafą.

Wyciągnijmy szyję jak żyrafa. Podnieś głowę do góry, starając się rozciągnąć szyję. Nie, taka długa szyja jak żyrafa nie działa.

Kto to jest? - Zebra.

Te konie noszą kamizelki.

Zebry ścigają się

Tsok-tsok-tsok-tsok-tsok stukają.

Trzaskajmy jak zebra. Zebry bawiły się, biegały, głodowały. Zaczęli szczypać trawę, zaczęli żuć trawę. Teraz wykonajmy ćwiczenie przypominające żucie zebry.

Kto to jest? - Małpa.

Prawidłowy. Ta małpa ma banany na lunch.

Teraz przedstawimy, jak małpa ukrywa banana. Będziemy wystawiać nasze policzki jeden po drugim, a następnie drugi policzek. A teraz zgaduję, na który policzek jest banan.

Centrum gier

3. Ćwiczenie z gry „Plac zabaw młodych zwierząt”

Od konstruktora dzieci budują place zabaw i zasiedlają tam młode zwierzęta.

Dzieci mają przedszkole, a dla zwierząt robią specjalny plac zabaw dla młodych zwierząt. Tutaj jest. Czy wiesz, jakie dzieci osiedliły się w tej klatce?

To jest młody wilk, to jest młody niedźwiadek, to jest młody lis.

A jakie są imiona dzieci wielbłąda (wielbłąda), słonia (słonia), żyrafy (żyrafy), zebry (zebry), lwa (młode lwiątko), tygrysa (młodego tygrysa).

4. Fizyczna minuta. „Opłata za zwierzęta”

Każdego dnia zwierzęta wykonują ćwiczenia. Wyjdźmy na łąkę, zróbmy krąg. Staniemy w kręgu i przeczytamy wiersz, będziemy towarzyszyć ruchowi.

Przygotujcie się chłopaki

Rozpoczyna się ładowanie

Bunny jumps: lope, lope (skakanie w miejscu)

Przez krzak i pniak

Wiewiórka skacze na węzłach

Tu i tam, tu i tam. (pączki na boki w lewo i w prawo)

Słodko rozciągnięty (usiądź, wstań i rozciągnij się)

Niedźwiedź się zachwiał,

Znalazłem słodki miód.

Po wydeptanej ścieżce

Pobiegły komuś nogi

Nadchodzi wilk. (biegać w miejscu)

Lis śpieszy za nim

czerwona głowa

Przebiegły drań! (mały zgrabny bieg w miejscu)

Centrum „Logiko-matematyczne”.

5. Ćwiczenie z gry „Porównaj”.

Daję każdemu dziecku jedną kartę z serii obrazków ze zwierzętami w ogrodach zoologicznych i zadaję pytania dotyczące każdej karty.

mysz słoń. Które z tych zwierząt jest duże, a które małe?

Żyrafa i nosorożec. Kto jest wysoki, a kto niski?

Lampart i zebra. Kto jest w paski, a kto w cętki?

Niedźwiedź polarny i lew. Kto mieszka w zimnych obozach, a kto w gorących?

Jeżozwierz i wiewiórka. Kto jest puszysty, a kto kłujący?

Krokodyl i wróbel. Kto jest niebezpieczny, a kto nieszkodliwy?

Żółw zając. Kto jest miękki, a kto twardy?

Osioł i źrebię. Kto ma długie uszy, a kto krótkie?

Centrum ISO.

6. Ćwiczenie z gry „Narysuj paski”.

Chłopaki, w zoo była strata, zniknęły paski młodego tygrysa i zebry. Nie wyglądali na siebie i bardzo się zdenerwowali.

Weźmy ołówki i narysujmy paski.

Każde dziecko otrzymuje kartkę z zarysem zwierzęcia.

Etap 3. Odblaskowo-korygujące.

Kochani, nasza wycieczka do zoo dobiegła końca. Kto ci się podobał? Dlaczego?

Anastazja Gryczewska

Rodzaj działalności: bezpośrednio wychowawczy.

Grupa wiekowa: starszy.

Cel: rozwijaj wyobraźnię dzieci, kreatywność. Wypracować uogólnione sposoby tworzenia wizerunku zwierząt w modelarstwie. Rozwój małej motoryki palców i dłoni, kultywowanie miłości do zwierząt, dokładności podczas pracy z plasteliną, wytrwałości.

Materiał: plastelina, tablica modelarska, stosy, serwetka dla każdego dziecka. Modelowanie zwierząt, zwierzęta w ogrodach zoologicznych.

Czytanie fikcji KO Dmitriev „Zoo”.

Przeprowadzanie GCD:

Pedagog: - Chłopaki, mam magiczną torbę, zobaczmy, co w niej jest?

Nauczyciel podchodzi do każdego dziecka z torbą i prosi o jedno zwierzę, a następnie opowiada o nim.

1 dziecko: - to jest tygrys (ma cztery łapy, ogon, ma umaszczenie pomarańczowe z czarnymi pręgami.

2 dziecko: - to jest słoń (ma trąbę, duże uszy) itp.

Wychowawca: - Chłopaki, zapamiętaliście i poprawnie opisaliście wszystkie zwierzęta w mojej magicznej torbie. Gdzie można zobaczyć te zwierzęta?

Dzieci: - W zoo!

Wychowawca: - a teraz stwórzmy z tobą własne zoo.

Wychowawca: - a teraz przygotujmy nasze palce do pracy, pobawmy się nimi trochę:

Gimnastyka palców:

Nasze palce mogą (zaciskać i otwierać pięści)

Zarówno drukowanie, jak i pisanie (stukanie palcami w powierzchnię stołu)

Rysuj, rzeźbij i klej (rysuj w powietrzu, uściśnij dłoń, rysuj pędzlami od siebie do siebie)

Coś do zbudowania i zniszczenia

Oni nigdy nie wiedzą (zaprzeczenie machania palcem wskazującym)

Nuda-nuda (pokaż tył i górę dłoni)

Dorosną i staną się (ręce przez boki do góry)

Złote dłonie (pokaż dłonie).

Nauczyciel: A teraz bierzmy się do pracy.

Dzieci otrzymują diagram przedstawiający kolejność wykonywania pracy.

Dzieci rzeźbią zwierzęta. W razie potrzeby nauczyciel zapewnia indywidualną pomoc.

Fizminutka.:

Spacerujemy po zoo

I spotykamy tam niedźwiedzia,

Ten miś

Szeroko rozstawione łapy

Jeden, potem oba razem

Długie ślady na miejscu,

Naprzód spod krzaka

Wygląda na przebiegłego lisa

Przechytrzymy lisa

Biegnijmy na palcach

Naśladujemy zajączka

niegrzeczny, niegrzeczny

Ale gra się skończyła

Nadszedł czas, żebyśmy byli zajęci.

Wychowawca: - Chłopaki, teraz skończymy wasze zwierzęta i umieścimy je w naszym zoo.

Chłopaki, wykonaliście dzisiaj świetną robotę, mamy wspaniałe mini-zoo. A teraz powiedz mi, czy podobała ci się nasza lekcja?

Powiązane publikacje:

Streszczenie lekcji modelowania „Uczta dla lalek. Dania kuchni udmurckiej» Rozwój artystyczny i estetyczny. Modelowanie. Temat. Uczta dla lalek. (Dania kuchni udmurckiej) Przeznaczenie. Popraw umiejętności modelowania, przedstaw.

Podsumowanie GCD dla dzieci z grupy średniej „LEGO - Zoo” Miejska przedszkolna budżetowa instytucja oświatowa „Przedszkole nr 11” Beryozka „Streszczenie GCD dla dzieci z grupy średniej Deweloper:.

Podsumowanie GCD na temat kształtowania się holistycznego obrazu świata „Łóżeczko dla lalek” w grupie średniego wieku przedszkolnego. BUDŻET MIEJSKI OGÓLNA INSTYTUCJA EDUKACYJNA GIMNAZJUM IMIENIA F. K. SALMANOWA STRESZCZENIE ciągłej działalności edukacyjnej na.

Streszczenie GCD na temat pracy fizycznej w grupie środkowej „Prezenty dla lalek” Cel: Stwórz prezent dla lalek z makaronem. Zadania: Edukacyjne: kształtowanie umiejętności sznurowania małych i dużych przedmiotów.

Streszczenie otwartego GCD na temat kształtowania percepcji zmysłowej z elementami aplikacji dla dzieci z pierwszej grupy juniorów Na temat: „Nakarmmy.

Streszczenie otwartej lekcji modelowania w młodszej grupie Temat „Uczta dla lalek” GBOU MIASTA MOSKWA „Gymnasium nr 1272” D / O „Akademia dzieciństwa” Podsumowanie otwartej lekcji modelowania w młodszej grupie Temat „Uczta dla.

Streszczenie zajęć jogi GCD dla dzieci w wieku przedszkolnym „Teatr Lalek Karabasa Barabasa” Cele: 1. Zapoznanie dzieci z gimnastyką jogi. 2. Rozwijać umiejętność wykonywania ćwiczeń statycznych, rozwijać takie cechy fizyczne.

Cel lekcji:

Aktywacja i uzupełnienie słownictwa na temat lekcji;

Kształtowanie wyobrażeń o dzikich i egzotycznych zwierzętach,

Rozwój zdolności konstrukcyjnych,

Rozwój małej motoryki ręki,

Rozwój uwagi, myślenia, pamięci, relacji próbno-przestrzennych,

Rozwój analizatorów słuchowych i wizualnych,

Rozwój działalności twórczej.

Przebieg lekcji w młodszej grupie przedszkola

1. Powitanie.

2. Pauza dynamiczna „Jedź samochodem”

Dzieci, dzisiaj odwiedzimy zoo. W zoo żyje wiele różnych zwierząt: zarówno tych, które żyją w naszych lasach - niedźwiedzie, wilki, lisy, jak i tych, które zostały przywiezione z daleka - lwy, słonie, krokodyle, żyrafy. I pojedziemy samochodem. Gotowy?

Pauza dynamiczna

Jechaliśmy samochodem (obraca się rękami, które „trzymają kierownicę”).

Dotarli do ogrodu zoologicznego. bi-bi-bi!

Jechaliśmy na koniu (dzieci wykonują lekkie przysiady z wyciągniętymi ramionami, „trzymaj lejce”)

Wszystkie zwierzęta zniknęły. Hop-hop-hop!

Jechali na lokomotywie parowej (ramiona zgięte w łokciach, naprzemienne ruchy lewej i prawej ręki do przodu i do tyłu).

I wrócili.

3. Rozwój percepcji wzrokowej „Kto się ukrył?”

Materiał: figurki Popelreitera

Jakie zwierzęta żyją w zoo?

4. Rozwój mowy i naśladowania dźwięków. Pozdrowienia.

Materiał: kosz z zabawkami dla zwierząt.

- Przyjaciele, przywitajmy się z mieszkańcami zoo w ich języku. (Nauczyciel gromadzi dzieci wokół kosza i oferuje wybór dowolnej zabawki: psa, lwiątka, jeża, kotka ... i wita wszystkich głosem swojej zabawki, pomagając każdemu dziecku znaleźć właściwe słowa, intonację i wyrazistości, aby scharakteryzować wybraną postać.)

5. Przerwa na masaż „Jeż”

Materiał: kulki do masażu.

(Zroluj specjalnego gumowego „jeża” do masażu lub delikatnie dotknij paznokciami)

Oto kolczasty jeż

Ile ma igieł

Biega nogami

I szelest igieł.

Biega tam i z powrotem

Zawsze jestem chętny!

6. Rozwój myślenia.

Materiał: karty zwierząt, zielone i żółte domki

Zoo ma zwierzęta z całego świata. Króliki, lisy, niedźwiedzie pochodzą z naszych lasów, lwy i żyrafy z Afryki, a małpy z brazylijskich dżungli. Zagrajmy.

Gra Zookeeper.

(Dzieci otrzymują karty z wizerunkiem zwierząt - mieszkańców zoo. Wszyscy idą na dywan. Nauczyciel kładzie obraz dwóch domów (zielony i żółty).

Poinformowano, że teraz wszystkie dzieci są mieszkańcami zoo. Podczas grania muzyki dzieci powinny tańczyć na dywanie, a gdy muzyka ucichnie, powinny pobiec do „swojego” domu. Grę można powtórzyć, wymieniając obrazki.)

7. Rozwój uwagi „Czyj ogon”

Materiał: karta pracy.

Dzieci, artysta przyszedł do zoo, aby narysować zwierzęta. Bardzo dobrze przedstawił zwierzęta, a problem w tym, że ogony pomalował osobno. Pomóż mi dowiedzieć się, gdzie jest czyj ogon.

8. Rozwój mowy „Powiedz uprzejmie”

Nasze zwierzęta bardzo lubią być czule nazywane; niedźwiedź to niedźwiadek, słoń to słoń itp.

9. Znajomość otoczenia. Lew.

Nasz spacer po zoo trwa, zostańmy przy tym zwierzęciu. Oto jego cień. Czy wiedziałeś, kto to jest? To jest lew. Poznałeś go po gęstej grzywie? Ale taka grzywa zdarza się tylko u lwów - ojców, u lwic - matki nie mają grzywy.

Lew nazywany jest „królem zwierząt”.

Lewy uwielbiają długie drzemki i leniuchowanie. Atakują tylko wtedy, gdy są głodni lub ktoś próbuje ich obrazić.

Lwy są drapieżnikami. Co to znaczy? Co jedzą……mięso?

Lwy nie polują samotnie. Żyją w dużych rodzinach.

Dorosłe lwy uwielbiają bawić się z małymi lwiątkami. Uczą je też wszystkiego, co ważne dla życia lwów.

10. Matematyka. Ile młodych.

Materiał: karta pracy.

Młode bawiły się tak bardzo, że matka lwicy nie mogła ich nawet poprawnie policzyć. Pomóżmy jej. (Połącz właściwy obrazek i numer)

11. Zabawa ruchowa „Wąż się czołga”

W zoo żyje też duży, długi wąż. Porusza się płynnie, powoli, ciągle zmieniając kierunek.

(Dzieci biorą linę w dłonie i poruszają się za dorosłym „wężem” w rytm muzyki).

12. Rozwój umiejętności motorycznych. Słońce.

Materiał: koło wycięte z kolorowego kartonu, spinacze do bielizny.

Aby zwierzętom w zoo było ciepło i radośnie, zrobimy dla nich jasne słońce.

(Dzieci przyczepiają spinacze do bielizny - promienie w kółku).

13. Kształty geometryczne. Bloki Gyenesa.

Materiał: karta pracy.

A nasze zwierzęta bardzo lubią ciasteczka, a nawet wszystko jest inne. Jaki kształt i kolor ciasteczek lubi lew, słoń i hipopotam. Znajdźmy ich ulubioną ucztę.

14. Gimnastyka palców „Krokodyl”

Dawno, dawno temu Nil

Pływał ogromny krokodyl.

W pobliżu pojawił się kolejny

Krzyknął do niego: „Stój!”

(Dzieci z każdej strony łączą w pary palec wskazujący i środkowy, mały i serdeczny. Otrzymuje się dwa wyimaginowane krokodyle, które pływają, otwierają i zamykają usta)

15. Muzyczna gra plenerowa „U żyrafy”.

16. Rysunek. Paski dla tygrysa.

Materiały: karta pracy, farby, pędzel.

Dzieci, spójrzcie, co to za zwierzę? To jest tygrys, ale uwielbia chodzić w deszczu, więc wszystkie paski się zmyły. Tygrys jest tym bardzo zdenerwowany. Cały czas czujesz się smutny i zły. Pomóżmy mu i narysujmy paski. Weź pędzle w dłonie i narysuj linie od góry do dołu na tygrysie, tak aby miał paski.

17. Żegnaj.

Pożegnanie nauczyciel organizuje na dywanie. Nauczyciel z dziećmi stoją w kręgu i chórem, wymawiając zwrotkę, klaszczą w dłonie do rytmu.

Nawet jeśli przykro nam się żegnać

Czas wracać do domu.

Przyjedziemy tu ponownie

I uczyć się i bawić.

Zarys lekcji poznawczej w grupie przygotowawczej
Temat lekcji:
„Podróż do zoo”

Forma lekcji: Czołowy.

Cel lekcji:Kształtowanie postawy estetycznej wobec otaczającego świata.

Zadania programowe: Usystematyzować wyobrażenia o zwierzętach w naszym i innych krajach.

Rozwój:

- usystematyzowanie wyobrażeń dzieci na temat zwierząt w naszym kraju i innych krajach;

- rozwijać koncentrację uwagi, pamięć;

- rozwinąć umiejętność analizowania, wyciągania wniosków.

Kształtujący:

- wykształcić umiejętność rozważania zdjęć o zwierzętach, podkreślając ich znaki, cechy i działania;

- wyrobienie umiejętności ułożenia z nauczycielem opowiadania opisowego o zwierzętach;

Ustalenie:

- ustanowić zasady traktowania zwierząt.

Edukacyjny:

- kultywowanie umiejętności słuchania się nawzajem, pomagania sobie w razie trudności;

- edukować kulturę zachowania w zoo.

Słownik:wielbłąd, koala, nosorożec, szakal.

Metody metodyczne:

1. Wiodące pytania;

2. Moment gry „Podróż do zoo”;

3. Gry dydaktyczne: „Możesz – nie możesz”, „Kontynuuj zdanie”, „Magiczny łańcuszek”;

4. Badanie płytki;

5. Ustalenie zasad postępowania w ogrodzie zoologicznym;

6. Zgadywanie zagadek;

7. Oglądanie obrazków i zabawek;

8. Chwalcie, pomagajcie;

9. Minuta kultury fizycznej;

10. Analiza.

Poprzednia praca:

1. Rozpatrzenie albumów tematycznych „Zwierzęta”;

2. Zwiedzanie kącika mieszkalnego w EBC „Karash”;

3. Zwiedzanie działu „Zwierzęta naszego regionu” w muzeum narodowym.

4. Czytanie opowiadań o zwierzętach;

5. Rysowanie, modelowanie zwierząt.

Materiały do ​​lekcji:

1. Znak „Zakaz karmienia zwierząt”;

2. Ster;

3. Podpisz „Zoo”;

4. Ilustracje przedstawiające zwierzęta z różnych krajów;

5. Zabawki dla zwierząt;

6. Czarna kurtyna;

7. Maski zwierzęce (lis, kurczak, kogut, niedźwiedź, małpa, świnia, wróbel, kot);

8. Materiał budowlany do „ogniw”;

9. Symbole-obrazy zwierząt.

Postęp lekcji:

Część 1.

Dzieci siedzą na swoich miejscach, grupa stylizowana jest na ogród zoologiczny.

Pedagog:

- Chłopaki, co sądzicie, gdzie można zobaczyć różne zwierzęta z różnych krajów w jednym miejscu i wszystkie na raz?

Dzieci:

- W ogrodzie zoologicznym.

Pedagog:

- Zgadza się, chłopaki z zoo!

- Chcesz podróżować po zoo, gdzie możesz zobaczyć zwierzęta, oglądać je i podziwiać.

Odpowiedzi dzieci.

Gdzie pojedziemy dziś z Wami, a w podróż wyruszymy autobusem z nietypowymi biletami.

Proszę wsiąść do autobusu i kupić bilety oraz zająć miejsca zgodnie z zakupionym biletem.

Ty i ja pójdziemy do zoo, a potem powiesz mi, jakie zwierzęta widziałeś, w jakich klatkach były i jaki był numer klatki.

W zoo słuchaj uważnie przewodnika, który opowie ci o zwierzętach.

Dzieci wstają z miejsc, idą do autobusu, kupują bilety i „idą” do zoo.

- A tymczasem idziemy do zoo, sprawdźmy, czy wiesz, jak korygować zachowanie w zoo? (Odpowiedzi dzieci).

A żeby było nam przyjemniej iść, zagrajmy w grę „Możesz – nie możesz”. Podaję ci zasadę, a ty mówisz mi, czy mogę to zrobić, czy nie.

1. „Nie możesz oglądać zwierząt”;

2. "Możesz zbliżyć się do klatek";

3. „Nie możesz opiekować się zwierzętami”;

4. „W zoo można hałasować”;

5. „Nie można podziwiać zwierząt”;

6. „Możesz karmić zwierzęta nieznajomym”.

Pedagog:

- Na pewno każdy z Was był choć raz w zoo.

i widziałem właśnie taki znak, który wisi na klatkach ze zwierzętami (nauczyciel pokazuje znak). Twoi rodzice przeczytali ci to: „Zabrania się karmienia zwierząt”. Czemu myślisz? (Odpowiedzi dzieci).

- Prawidłowy. Wyobraź sobie, że przez cały dzień otrzymujesz cukierki, ciastka, świeży chleb, banany i wiele, wiele więcej. Oczywiście brzuch boli.

- Zwierzęta na wolności też nie jedzą przez cały dzień. Ponadto wiele osób nie wie, co to lub inne zwierzę może jeść, i wrzucają wszystko do klatek i wolier. Zwierzęta na to chorują.

Czego jeszcze nie warto robić w zoo?

Dzieci:

- Zbliż się do klatek.

Pedagog:

- Prawidłowo, a tym bardziej wsadzić tam ręce. W końcu klatka jest domem dla zwierzęcia i będzie chronić ten dom.

Poza tym w zoo nie wolno hałasować. Czemu myślisz?

Dzieci:

„Ponieważ zwierzęta są przyzwyczajone do milczenia. Głośny hałas może je zdenerwować.

Pedagog:

- Zgadza się, chłopaki, jesteście wspaniali, znacie wszystkie zasady postępowania i dlatego możemy bezpiecznie wybrać się na wycieczkę do zoo.

Część 2.

Pedagog:

- Aby dostać się do naszego „zoo”, musisz rozwiązać zagadki dotyczące zwierząt.

Nauczyciel układa zagadki, dzieci je odgadują.

Puzzle

1. Jest grzywa, ale nie jest koniem,

Nie ma korony, a on jest królem.

(Lew)

6. Skoki sprytnie

Uwielbia marchewki.

(Zając)

2. Zimą śpi w jaskini

Pod wielką sosną

A kiedy przyjdzie wiosna

Budzi się ze snu.

(Niedźwiedź)

7. Mieszka w gorącej Afryce

Wyhoduj duży brzuch.

Aby ukryć się przed upałem

Wchodzi do wody.

(Hipopotam)

3. konie afrykańskie,

Ubierają się w kamizelki.

(zebry)

8. W paski jak zebra

I wąsaty jak kot

Przez leśne, zielone pustkowia

Idzie na polowanie.

(Tygrys)

4. Oto igły i szpilki

Wyczołgaj się spod ławki

Patrzą na mnie chytrze

Chcą mleka.

(Jeż)

9. uwielbiam drażnić

I grymas

I na winoroślach

Upadek.

(Małpa)

5. Nogi są długie

Ale szyja

Jego

Nawet dłużej.

(Żyrafa)

10. Spójrz - zielony dziennik,

Leży spokojnie.

Ale jeśli otworzy usta,

Z powodu strachu

Czy możesz upaść.

(Krokodyl)

Pedagog:

- Dobra robota chłopaki poprawnie odgadli wszystkie zagadki. A teraz możemy iść do zoo.

Dzieci spacerują w grupie wzdłuż „klatek” ze zwierzętami.

");

Mieć pytania?

Zgłoś literówkę

Tekst do wysłania do naszych redaktorów: