Ettekanne talveks valmistumise kohta. Ettekanne “kes valmistus talveks” Ettekanne teemal loodus valmistub talveks

Klass: 1

Tunni esitlus

























Tagasi edasi

Tähelepanu! Slaidide eelvaated on ainult informatiivsel eesmärgil ja ei pruugi esindada kõiki esitluse funktsioone. Kui olete sellest tööst huvitatud, laadige alla täisversioon.

Tunni eesmärk: tutvustada õpilastele sügisnähtusi, õpetada eristama sügise märke.

Tunni eesmärgid: tutvustada sügise peamisi märke; vaatlemise, analüüsimise, järelduste tegemise, silmaringi avardamisele kaasaaitamise oskuste arendamine; kasvatada armastust oma kodumaa looduse ja loomade vastu; hooliv suhtumine meid ümbritsevasse.

Planeeritud tulemused:

  • isiklik– ilmutada huvi uuritava materjali vastu, arendada suulist kõnet; loodusesse lugupidava suhtumise kujundamine, ümbritseva maailma terviklikkuse teadvustamine;
  • teema– kättesaadavate looduse uurimise viiside valdamine (vaatlus, võrdlemine); oskuste arendamine põhjus-tagajärg seoste loomiseks ja tuvastamiseks ümbritsevas maailmas;
  • regulatiivsed– võta vastu ja salvesta õpiülesanne; õppida oma versiooni väljendama õpikuillustratsioonidega töötamise põhjal; viia läbi iseseisvaid vaatlusi ekskursioonidel;
  • suhtlemisaldis– oskama oma mõtteid suuliselt väljendada ja tegevust partneriga kooskõlastada.

Varustus: elava ja eluta looduse illustratsioonide komplekt, õpik, töövihik, näidismaterjal - plakat “Sügis”.

TUNNIDE AJAL

Õpetaja tegevus

Õpilaste tegevused

Moodustati UUD

1. Organisatsioonimoment

Kelluke helistab
Esimese klassi õpilased klassi
Kuula, vaata, joonista,
Et uurida maailma meie ümber,
Nüüd, poisid, istuge mugavamalt maha,
Ära tee nalja, ära pööra ümber,
Kuula tähelepanelikult.
Ja kui ma küsin, siis vasta.
Kas saate tingimusest aru?
Mul on hea meel seda kuulda.

Lapsed korrastavad oma tööruumi.

Reguleeriv UUD (enesekontroll).
Kommunikatiivne UUD (tegevuste kooskõlastamine partneriga)
2. Teadmiste ja probleemipüstituse täiendamine

Ettevalmistus uue materjali tajumiseks.

- Kuulake A. S. Puškini luuletust:

"See on kurb aeg! Silmade võlu!
Mul on hea meel teie hüvastijätu ilu üle -
Ma armastan looduse lopsakat lagunemist,
Skarlakesse ja kullasse riietatud metsad..."

Kommunikatiivne UUD (kõne lausungite konstrueerimine).
Regulatiivne UUD (oskate väljendada oma eeldusi õpikute illustratsioonidega töötamise põhjal)
Oskab õpetaja abiga määrata ja sõnastada tunni eesmärki.
– Mis aastaajast see luuletus räägib? - Sügise kohta.
– Vaata hoolega lk 48 õpiku illustratsiooni ja nimeta üldnimetus (mida siin näidatakse?) või slaidi nr 2. Vasta õpetaja küsimustele:
- Milliste märkide järgi teadsite, et siin on kujutatud just seda aastaaega?
– Mis on meie tänane õppetund?
– Tunnis teeme selgeks, kuidas loodus valmistub talveks. Slaid nr 3
– Sügis, sügisene loodus.
– Linnud lendavad minema, lapsed soojalt riides, seened korvis...
- Sügise kohta.
3. Uute teadmiste ühine avastamine

1. Töö plakatiga “Sügis”.

– Sügis on üks ilusamaid aegu aastas. Paljud luuletajad pühendasid oma luuletused sügisele. Kuulame lühikesi luulekatkendeid, mida meie klassi tüdrukud teile ette loevad. Kuula tähelepanelikult. Vasta küsimusele:
– Mis kuust me räägime?

Eelnevalt ettevalmistatud õpilastele lugege luuletusi aastaaegadest, pärast vastamist riputatakse üles silt kuu nime ja sügiskuude illustratsioonidega.

1) "Meie kooliaed on tühi,
Ämblikuvõrgud lendavad kaugusesse,
Ja maa lõunaserva
Kraanad saabusid.
Kooliuksed avanesid.
Mis kuu see meile on jõudnud? (september). Slaid number 4.

Kognitiivsed õppimisoskused (oskus töötada pakutud ülesandega, töödelda saadud teavet).
Kommunikatiivne UUD (kõne lausungite konstrueerimine).
Reguleeriv UUD (oskama illustratsiooniga töötamise põhjal oma oletusi väljendada).
- Kuidas sa arvasid? (nimetage septembrikuu märgid). «Linnud on minema lennanud, inimesed koristavad saaki, koolilapsed hakkavad õppima.
2) "Looduse nägu muutub üha süngemaks,
Aiad on mustaks läinud,
Metsad muutuvad lagedaks,
Lindude hääled vaikivad,
Karu langes talveunne.
Mis kuul ta meie juurde tuli?" (oktoober). Slaid nr 5
– Mis kuust me räägime? Mis aitas teil kuu nime teada saada? – Muru on närtsinud, puud paljaks jäänud, vihma sajab sageli, maa on mustaks läinud, paljud loomad valmistuvad talveuneks, saak on juba koristatud. Slaid nr 6
3) “Põld on muutunud mustvalgeks,
Sajab vihma ja lund.
Jõgede veed on kaetud jääga,
Talirukis külmub põllul.
Mis kuu see on, ütle mulle? (november). Slaid nr 7
– Milliste märkide järgi arvasite, et jutt käib novembrist?

– Ilmub lumi, jõed kattuvad jääga, läheb veelgi külmemaks.

– Sina ja mina teame ühte kehalise kasvatuse tundi sügisest. Soovitan teil seda teha. Kehalise kasvatuse minut

"Tuul raputab õrnalt vahtrapuud,
Kallutab paremale, vasakule,
Üks kallutamine ja kaks kallutamist,
Vahtralehed kahisesid.

2. Vaatluspäevikuga töötamine

- Valmistuge kuulama. Septembrikuu sügismets hakkas mängima ja sädelema kõigi oma elegantsete värvidega. See seisab säravas karmiinpunases ja kullatud kaunistuses, puistades seenekorjajate jalge ette palju värvilisi lehti. Ja kuidas pihlakas põleb sel ajal! Slaid nr 8
Muljetavaldav! Temaga, sügisese kaunitariga, pole asjata seostatud rahvamärki: "Metsas on palju pihlakaid - sügis tuleb vihmane ja vähesed on kuivad." September toob sageli endaga kaasa pilvise taeva, sünge horisondi ja peene vihmavõrgustiku. Kuid kuuvahetusel tulevad mõnikord kuivad päikeselised päevad tagasi. Seda aega on pikka aega rahvasuus kutsutud "India suveks". Seda me praegu akna taga vaatame. Sellega on seotud üks pikaajaline märk: "India suvel palju ämblikuvõrke - selge sügise ja külma talve jaoks."

Nad kuulavad. Kognitiivsed õppimisoskused (oskama saadud infot töödelda, oma elukogemust kasutades küsimustele vastuseid leida).
– Sa jälgisid oma päevikus iseseisvalt, kuidas loodus muutub, ja tegid sellest järeldusi. Mitmed õpilased lugesid oma järeldusi, mis on kirjutatud töövihikusse lk 21.
- Mõelgem, miks see nii juhtub?
– Peamine muutus, mis sügisel toimub, on jahtumine. Lühikese päevaga ei jõua õhk ja maa soojeneda, nii et peale tuleb külm. Puhuvad külmad tuuled, sajab pikki vihmasid, õhu- ja pinnasetemperatuur langeb, soojust ja valgust on vähem ning taevas on rohkem pilvi.
– Jahutamine muudab taimede eluiga. Puude lehed hakkavad langema. Kuidas seda nähtust nimetatakse? – Seda nähtust nimetatakse lehtede langemiseks. Slaid nr 9
– Miks teie arvates looduses lehed langevad?
– Külmade ilmade saabudes muld jahtub ja koos sellega mulla niiskus. Taimejuured ei ima külma vett. Lisaks oleks talve peale jäänud lehed taimedele katastroofi allikaks: oksad murduksid lumest. Seetõttu langevad lehed.
Õpilased avaldavad oma versioone.
- Seemned langevad koos lehtedega. Tamm puistas oma tammetõrusid, vaher ja pärn puistasid oma lõvikala, kiilide tiibadega sarnaseid seemneid.
– Mis nende seemnetega saab? Millise järelduse saab teha? Niisiis, kas elu sureb sügisel?
Õpilased uurivad puuvilju ja seemneid.

- Nad idanevad järgmisel aastal.
- Elu läheb edasi.

3. Mäng "Milliselt puult lehed tulevad?"

- Nüüd, poisid, mängime. Vaatame, kas suudate puu lehtede järgi ära arvata. Ma näitan sulle lehti ja sina näita mulle selle puu nime, mille juurde need kuuluvad.
- Hästi tehtud! Nad tegid suurepärast tööd.

Arva ära puude nimed (vaher, pihlakas, tamm, pappel, kask). Slaid nr 10, 11, 12, 13, 14

– Kas kõik puud heidavad lehti ja muudavad värvi?
Kuuse ja männi oksad on kaetud nõelalaadsete lehtedega, mida nimetatakse okasteks.
- Ei, mitte kõik. Okaspuud on aastaringselt rohelised ega aja okastest maha. Slaid nr 15
4. Vestlus eluslooduse muutustest

– Ma tean kehalise kasvatuse kollaseid lehti. Soovitan teil seda teha.

Kehalise kasvatuse minut

"Tuul puhub, puhub, (kallutab vasakule, paremale)
puhub, puhub,
kollased lehed
Korjab selle puu otsast.
Ja lehed lendavad (käed alla, aeglaselt)
Okstest radadeni,
Ja nad jooksevad läbi lehtede ( jooksma)
Väikesed jalad.
Sina ja mina läheme jalutama ( samm)
Ja me kogume lehti. ( kaldu ette)

Kommunikatiivne UUD (tegevuste kooskõlastamine partneriga)
– Sügise saabudes muutub mitte ainult taimede, vaid ka loomade elu. Ja Vitalik räägib meile sellest. Slaid number 16. Kuulake tähelepanelikult, ma esitan küsimusi. Ettevalmistatud õpilane räägib, kuidas loomad talveks valmistuvad. Üldhariduslik UUD (oskus esile tõsta olulist)
Kognitiivsed õppimisoskused (oskus kavandatud ülesandega töötada, saadud teavet töödelda)
Suhtlemisoskus (oskama oma mõtteid suuliselt väljendada, kuulata ja mõista teiste kõnet).
Küsimused:
1.Milline metsaelanik kuivatab oma puudel seeni? (orav)
2.Kuidas loomad talveks valmistuvad?
Vastake õpetaja küsimustele.
Oma kodu talveks ette valmistamas – mäger, kährik, karu. Slaid number 17. Nad vahetavad oma suvise “kasuka” talvise vastu – jänes, rebane, hunt. Slaid 18. Metssiga, mäger, kobras koguvad rasva. Slaid number 19. Soojematesse piirkondadesse lendavad linnud – sookured, haned, pääsukesed. Slaid number 20. Nad teevad talveks vahendeid - hiired, oravad, siilid. Slaid nr 21
5. Teadmiste iseseisev rakendamine

– Soovitan töötada paaris ja täita töövihiku ülesanne lk 19 nr 5 Ülesanne. Värvige sügislehed soovitud värviga. Leidke viga.

Lapsed töötavad paaris. Nad vastavad vastavalt juhistele. Üldhariduslikud õpioskused (paaristöö oskus, töövihikuga töötamise oskus, olulise esiletõstmise oskus)
Kommunikatiivne UUD (kõnelausete konstrueerimine, tegevuste kooskõlastamine partneriga).
6. Mõtisklus ja tunni kokkuvõtte tegemine

– Mis oli meie tunni teema?
- Milliste märkide järgi tuvastasime, et sügis on kätte jõudnud?
– Kuidas taimed ja loomad talveks valmistuvad?

– Meie tunni teema on “Sügis”.
– Külmemaks on läinud, päevad lühenevad, puhuvad külmad tuuled, sajab vihma. Slaid number 22.
– Puude lehed muudavad oma värvi ja kukuvad maha. Loomad varustuvad talveks, valmistavad ette oma kodud ja vahetavad "kasuka".
Suhtlusvõimeline UUD (oskate oma mõtteid suuliselt väljendada)
– Meie õppetund on lõppenud. Te kõik tegite väga head tööd. Nüüd teeme kindlaks, millises meeleolus te tunnist lahkute. Slaid number 23. Kui sul on hea tuju, oled õppinud midagi uut, soovid seda oma vanematega jagada – joonista päikest. Kui teil midagi ei õnnestunud ja olete selle tõttu sünges tujus, joonistage pilv. Tänan tähelepanu eest. Õppetund on läbi. Slaid number 24. Määrake oma meeleolu klassis. Isiklik UUD (oskate määrata oma meeleolu õppetegevuse edukuse kriteeriumi alusel).

Tunni teema : Sügis. Loodus valmistub talveks.

Tunni eesmärgid : tutvustada õpilastele sügiskuude nimetusi, aastaaegade nimetusi; rääkida õpilastele sügislooduse eripäradest, looduse talveks valmistumisest; arendada huvi ja armastust looduse vastu; kasvatada hoolivat suhtumist kõigesse elavasse.

Varustus: erinevate puude lehed, sügislooduse illustratsioonid, album, värvilised pliiatsid.

Tundide ajal

  1. Aja organiseerimine.
  2. Varem õpitu värskendamine.

Mis on ökoloogia? Miks me peame loodust kaitsma?

  1. Teatage tunni teemat ja eesmärke.
  2. Uue materjali õppimine.

Milliseid aastaaegu sa tead?

Mis on aastaajad?

Mis vahe on?

Milliseid sügiskuusid sa tead?(kevad, talv, suvi)

  1. Õpetaja lugu.
  1. Sügise märgid

Soe suvi on läbi. Päikesel pole lühikese päevaga enam aega maad soojendada. Ööd on muutunud pikemaks ja külmemaks. Hommikuti on lompidel näha jääd. Puude lehed muutusid erinevat värvi. Nüüd nad juba langevad, kattes kogu maa värvilise vaibaga. Jätkuvalt rohetavad vaid kuused ja männid. Linnuparved lendasid lõunasse. Talveks jäänud loomad ja linnud valmistuvad talveks. Oravad varuvad seeni ja pähkleid ning karu otsib sooja koopast. Varsti läheb väga külmaks ja esimene lumi tuleb maha.

  1. Lehtede langemine

Sügislehed tiirlevad tuules,

Sügislehed hüüavad ärevusest:

"Kõik sureb, kõik sureb! Sa oled must ja alasti

Oh, meie kallis mets, teie lõpp on käes!

Millist loodusnähtust mainib luuletaja A. Maikov luuletuses?(Lehede langemise kohta)

Mis on lehtede langemine?

Miks lehed värvi muudavad?

Sügis. Talvekülmad on veel kaugel, kuid puud hakkavad juba lehti langetama.

Miks nad vajavad lehtede langemist? Miks lehed värvi muudavad? Spetsiaalne pigment klorofüll annab taimedele rohelise värvi. Kuid see pole ainus "värvaine" taimekudedes. Koos sellega on pidevalt kohal kollane ja oranž pigment. Suvel aga pärsib intensiivne klorofülli värvus neid. Sügisel klorofülli teke lehtedes aeglustub ja peatub järk-järgult täielikult. Selle tulemusena kaob roheline värvus ja paljastuvad varem nähtamatud pigmendid. Leht muudab värvi.

Aga miks lehed varsti maha kukuvad? See on tingitud taimede eluprotsessidest. Teadlased on leidnud, et sügiseks kogunevad leherakkudesse taimele kahjulikud ained. Leht muutub raskeks ja mõnikord piisab väikesest tuulepuhangust, et see oksa küljest lahti rebida. On kindlaks tehtud, et enne lehtede langemist ei suurene neis mitte ainult kahjulike ainete sisaldus, vaid suureneb oluliselt ka kasulike ainete hulk. Süsivesikud ja lämmastikku sisaldavad ained, mis on puule väga kasulikud ained, liiguvad lehtedelt teistesse taimeosadesse.

Lehtede langemine on ka taimede kohanemine vee aurustumise vähendamiseks külmal ja kuival hooajal. Kui puud jääksid talveks lehtedega, sureksid nad niiskuse puudumise tõttu, kuna vee aurustumine ei peatuks ja selle juurdevool võiks peaaegu täielikult peatuda, sest talvel ei suuda taimede juured külma vett imada.

Teatavasti peatub sügisel lehtedes fotosünteesiks vajaliku rohelise pigmendi klorofülli süntees. Pärast seda muudavad lehed värvi ja kukuvad maha, kuid enne ammutab puu neist kõik toitained ja varustab need talveks. Ja see on eriti oluline kehvas pinnases kasvavate puude puhul.

  1. Sügiskuud

Ilusal sügisel on kolm poega, arvake ära, millised:

Meie kooliaed on tühi.

Ämblikuvõrgud lendavad kaugusesse,

Ja maa lõunaserva

Kraanad saabusid.

Kooliuksed avanesid

Mis kuu see teieni jõudis? (september)

Looduse nägu muutub üha süngemaks -

Aiad on mustaks läinud,

Metsad muutuvad lagedaks,

Karu langes talveunne,

Mis kuul ta teie juurde tuli? (oktoober)

Väli muutus must-valgeks.

Sajab vihma ja lund.

Ja külmemaks läks,

Jõgede veed olid jääga jääs.

Talirukis külmub põllul,

Mis kuu see on, ütle mulle? (november)

  1. Kehalise kasvatuse minut.
  2. Uue materjali õppimise jätkamine
  1. Taimede, loomade, lindude ettevalmistamine talveks

Sügis on vaatluste jaoks väga oluline aeg. Kõik elusolendid valmistuvad talve tulekuks. Vaadake metsa ja proovige neid ettevalmistusi märgata.

Varahommik. Päike on veel madalal. Selle kiired libisevad üle puulatvade ja maapinnal on hall kaste. Mets pole üldse see, mis ta oli suvel – roheline, varjuline. Nüüd on ta üleni värviline. Kased ja vahtrad muutuvad kollaseks, nende hulgast paistavad silma erkpunase riietusega haavad. Roheliseks jäid vaid kuused ja männid.

Tuul puhub ja värvilised lehed lehvivad õhus ja langevad maapinnale. Iga päevaga langeb neid aina juurde, paljastuvad puuoksad ja see muudab metsa kuidagi avaramaks ja heledamaks. Valdav enamik taimi on juba ammu õitsenud ja nüüdseks närbunud. Kuid nad kõik puistasid palju seemneid maapinnale; neist kasvavad järgmisel kevadel taas rohelised noored taimed.

21. september on sügisese pööripäeva päev. Nüüd jäävad päevad, jätkates vähenemist, ööd lühemaks. Läheb külmemaks. Putukad peitsid end erinevatesse pragudesse. Paljud neist surevad pärast munemist, teised aga jäävad talveks magama. Niipea, kui läheb külmaks, peidavad end konnad, maod ja sisalikud. Konnad urguvad reservuaaride põhjas asuvasse muda ja mõned ronivad langenud lehtede all olevasse auku. Sisalikud ja maod roomavad erinevatesse aukudesse, pragudesse või mädanenud kändudesse, et seal terve talve magada.

Õhus lendavad õhukesed hõbedased ämblikuvõrkude niidid. Püüdke sellist võrku ja näete selle otsas istuvat pisikest ämblikku. See oli tema, kes vabastas enda küljest pika hõbedase lõnga ja tuul võttis selle üles ja kandis koos ämblikuga. Nii asuvad noored ämblikud oma võrku elama.

Sügisel, kuhu iganes sa vaatad, näed erinevaid loomi talveks valmistumas. Orav kuivatab seeni, kogub ja peidab lohkudesse pähkleid ja tammetõrusid. Kõik see on talle kasulik talvel ilma toiduta. Kuid mäger ei pea varuma. Sügise jooksul on ta nii ületoidetud ja paksuks muutunud, et suudab vaevu kõndida. Mäger tõmbab kuiva lehtede pesakonna oma sügavasse auku ja läheb kevadeni magama.

Sügisesed ettevalmistused on lindudel eriti märgatavad. Kõrgel taevas on juba kuulda lendavate sookurgede hüvastijätulaulu. Vankerid, kuldnokad ja teised rändlinnud kogunevad tohututesse parvedesse. Vaata pääsukesi, kui palju neid telegraafijuhtmetel istub, nagu oleksid need niidi otsa nööritud mustad helmed. Istuvad ja siristavad, justkui räägiksid ees ootavast pikast teekonnast.

Kuid lendavate lindude asemel ilmuvad meie metsadesse peagi härja-, ristnokka- ja vahatiivaparved. Need kõik on talvised külalised. Nad lendavad meile põhjapoolsematest metsadest, et veeta meiega pikk karm talv.

Sügisel võib metsas näha palju huvitavat. Tuleb vaid osata kõike märgata ja vaadata tähelepanu, armastusega meid ümbritseva põlislooduse ellu.

Poisid, kuidas teised loomad käituvad? Kuidas nad pääsevad halva ilma eest, kust otsivad peavarju?(Õpilased vastavad.)

Oktoobris oli enamik putukaid ja mardikaid ammu kadunud. Nende järel hakkas väsimatu kütt mutt oma jahiliigutusi sügaval maa sees tegema.

Hilissügisel ei näe metsas siiligi. Ta roomas kuhugi võsahunniku alla või mõnda muusse üksildasse kohta, kõverdus keraks ja jäi magama.

Ka hiiglaslik karu heidab peagi koopasse pikali ja uinub seal soojade kevadpäevadeni.

Kuid need loomad, kes talvel ei maga ja endale varusid ei valmista, valmistuvad külmaks hoopis teistmoodi: jänesed, rebased, hundid. Kõik need lihtsalt vahetavad sügisel sooja kasuka. Ka pakane pole selles hirmus.

  1. Töö lehtedega.

Võtke kaasa toodud puude lehed ja uurige neid. Milliste puude lehed on teie laual?

Võrrelge puude lehti ja nõelu. Mille poolest nad erinevad, kuidas on sarnased? Miks lehed kukuvad maha, aga okkad jäävad ja jäävad?

Kas ja miks loomad käbisid säilitavad?

Loomad valmistuvad karmiks talveks. Kuidas?

  1. Kehalise kasvatuse minut.
  2. Praktiline töö

Vaadake uuesti lehti ja joonistage oma visandivihikusse erinevate puude lehed.

Vahtraleht. Kaseleht. Tammeleht. Haavaleht.

Pihlakaleht Pärnaleht. Lepa leht. Viburnumi leht ja nii edasi.

Mis värviga me neid sügisel kaunistame? Miks?

  1. Tunni kokkuvõte.

Kirjandus:

  1. Meelelahutuslikud materjalid matemaatika ja loodusloo tundideks algklassides (luuletused, ristsõnad, mõistatused, mängud) / Koost. N.A. Kasatkina. – Volgograd: Õpetaja, 2003. – 123 lk.
  2. Rudnyanskaya E.I. jt Loodusretked. Venemaa lõunaosas. Sügis. 1-4 klassid. – Volgograd: Õpetaja, 2007. – 126 lk.
  3. Keskkonnakasvatus algklassides: klassivälise tegevuse arendamine / autor. N.V. Lobodina. – Volgograd: Õpetaja, 2007. – 266 lk.: ill.

Nadežda Šanaurova
Tervikliku maailmapildi kujunemine. GCD kokkuvõte vanemas rühmas “Sügis. Loodus valmistub talveks"

GCD kokkuvõte haridusvaldkonnas "Tunnetus: tervikliku maailmapildi kujundamine" vanemas rühmas 05 "Teadmised" MBDOU nr 121 Krasnojarski Shanaurova N. N.

Teema: “Sügis. Loodus valmistub talveks"

Eesmärgid: tutvustada õpilastele sügise märke ja sügisnähtusi.

Ülesanded: süstematiseerida laste teadmisi aastaaegade kohta; arendada kõnet ja rikastada sõnavara; arendada huvi ja armastust looduse vastu; kasvatada hoolivat suhtumist kõigesse elavasse.

Integreeritud haridusvaldkonnad:“Tunnetus”, “Suhtlemine”, “Sotsialiseerumine”, “Ilukirjanduse lugemine”.

Tegevused: hariv, suhtlemisaldis, mängimine, lugemine.

Varustus:

esitlus;

P. I. Tšaikovski muusikaline kompositsioon “Aastaajad” (sügis);

Lehed välja lõigatud värvilisest paberist (vaher, tamm, kask, haab).

Eeltöö lastega: vestlus sügisest; ilma jälgimine kõndimise ajal; Linnuvaatlus; temaatiliste illustratsioonide vaatamine; mõistatuste küsimine; sügise teemaliste luuletuste ja laulude päheõppimine; sügislehtede joonistamine; sügislehtedega tantsu õppimine.

Otsese õppetegevuse edenemine

I. Organisatsioonimoment.

II. Öelge tunni teema ja eesmärgid. Lugu sügise märkidest.

III. Uue materjali õppimine. Lugu sellest, kuidas taimed, loomad ja linnud valmistuvad talveks.

IV. Kokkuvõtteid tehes. Vestlus õpilaste õpitu üle.

I. Organisatsioonimoment.

Mängib P. I. Tšaikovski muusika “Aastaajad”. Lapsed istuvad ekraani ees toolidel ja kuulavad kompositsiooni.

Koolitaja:

Poisid, kuulge, mis meloodia see on, mõtlik, kurb? Mis tuju see sinus tekitab? Kas soovite selle järgi lõbutseda, rõõmustada, tantsida?

(Laste vastused).

Koolitaja:

Selle meloodia sisu mõistmiseks proovige mõistatust ära arvata:

“Põld on tühi, sajab vihma.

Tuul ajab lehed minema.

Udu hiilib põhja poolt,

Ilmusid kohutavad pilved.

Linnud liiguvad lõuna poole

Veidi tiivaga mände puudutades.

Arva ära, kallis sõber,

Mis aastaaeg on?"

(Lapsed vastavad: sügis).

Koolitaja:

Just, poisid, see lugu räägib sügisest. Sügis on kurb ja igav aeg. Sügisel näib looduses korraks kõik välja surevat. Lilled lillepeenardes tuhmuvad. Puude lehed muutuvad kollaseks ja kukuvad maha. Puhub külm tuul. Sageli sajab vihma. Lompidele ilmub õhuke jää. Kas varsti sajab lund ja mis aastaaeg see on?

(Laste vastused).

Koolitaja:

Loomad ja linnud hakkavad karmiks talveks põhjalikult valmistuma. Ja kuidas, saame nüüd teada!

II. Öelge tunni teema ja eesmärgid. Lugu sügise märkidest.

Koolitaja:

Täna läheme metsa ja jälgime, mis seal sügisel toimub, kuidas loodus valmistub talveks.

Kujutage ette, et sina ja mina pakkisime kõik reisiks vajaliku, riietusime soojalt ja läksime metsa. Lähme, lähme... (lapsed näitavad jäljendavate liigutustega, kuidas nad võtsid seljakoti, panid sinna kompassi, termose, võileiva ja loomadele kingitusi. Panid pähe mütsid, joped, saapad ja trampisid jalad, kujutage ette, kuidas nad kõnnivad).

Koolitaja (kaasa arvatud helifail "Voices of Wildlife"):

Niisiis astume metsa. Talla all pragunevad oksad, lehed kahisevad. Endiselt on kuulda lindude sirinat. Kui ilus on mets sügisel! Nagu nähtamatu võlur-kunstnik, maalis ta kõik ümberringi kuldse pintsliga! Mida te nägite?

(Laste vastused).

III. Uue materjali õppimine. Lugu sellest, kuidas taimed, loomad ja linnud valmistuvad talveks.

Õpetaja mängib esitlust ja kommenteerib iga slaidi. Lapsed istuvad toolidel ja vaatavad.

(slaid 1, 2)

Soe suvi on läbi. Päikesel pole lühikese päevaga enam aega maad soojendada. Ööd on muutunud pikemaks ja külmemaks. Hommikuti on lompidel näha jääd.

Puude lehed muutusid erinevat värvi. Nüüd nad juba langevad, kattes kogu maa värvilise vaibaga. Jätkuvalt rohetavad vaid kuused ja männid.

Varahommik. Päike on veel madalal. Selle kiired libisevad üle puulatvade ja maapinnal on hall kaste. Mets pole üldse see, mis ta oli suvel – roheline, varjuline. Nüüd on ta üleni värviline. Kased ja vahtrad muutuvad kollaseks, nende hulgast paistavad silma erkpunase riietusega haavad.

Põldudel on saak koristatud. Sügis on toonud oma helded kingitused.

Süngete rippuvate pilvede tõttu tundub taevas madalam ja tundub, et vihma hakkab sadama.

Ilm on muutlik. Vahel sajab vihma, vahel puhub külm terav tuul. Päike paistab üha harvemini.

Kasvataja: Poisid, oleme jõudnud kaugele ja oleme veidi väsinud, nii et mängime lõõgastumiseks mängu “Lehed”! (õpetaja kutsub lapsed rühmas vabasse kohta, puistab värvilisest paberist välja lõigatud lehed laiali ja kutsub lapsi neid koguma, öeldes:

"Pöördumatu tuul

puhub, puhub,

Kollased lehed

Korjab selle puu otsast.

Ja lehed lendavad

Oksalt rajale (käe liigutamine ülevalt alla).

Ja nad jooksevad läbi lehtede

Väikesed jalad (kerge jooksmine paigas).

Sina ja mina läheme jalutama (asuge kohale,

Ja me kogume lehti” (nad istuvad maha, kummarduvad, koguvad lehti).

Koolitaja:

Oh, kui ilusaid lehti me kogusime! Hästi tehtud poisid! Palun öelge, millistelt puudelt nad kukkusid?

(Laste vastused).

Koolitaja:

Hästi! Nii oskate suurepäraselt tuvastada puid, millelt lehed on langenud!

Õpetaja kutsub lapsi tagasi oma kohtadele ekraani ette.

Kõik looduses valmistub talveks. Sügisesed ettevalmistused on lindudel eriti märgatavad. Kõrgel taevas on juba kuulda lendavate sookurgede hüvastijätulaulu. Vankerid, kuldnokad ja teised rändlinnud kogunevad tohututesse parvedesse.

Kuid lendavate lindude asemel ilmuvad meie metsadesse peagi härja-, ristnokka- ja vahatiivaparved. Need kõik on talvised külalised. Nad lendavad meile põhjapoolsematest metsadest, et veeta meiega pikk karm talv.

Talveks jäänud loomad ja linnud valmistuvad talveks. Orav kuivatab seeni, kogub ja peidab lohkudesse pähkleid ja tammetõrusid. Kõik see on talle kasulik talvel ilma toiduta.

Karu otsib sooja urgu, kus enne soojade kevadpäevade algust tukastada. Varsti läheb väga külmaks ja esimene lumi tuleb maha.

Sügisel, kuhu iganes sa vaatad, näed erinevaid loomi talveks valmistumas. Kuid mäger ei pea varuma. Sügise jooksul on ta nii ületoidetud ja paksuks muutunud, et suudab vaevu kõndida. Mäger tõmbab kuiva lehtede pesakonna oma sügavasse auku ja läheb kevadeni magama.

Hilissügisel ei näe metsas siiligi. Ta roomas kuhugi võsahunniku alla või mõnda muusse üksildasse kohta, kõverdus keraks ja jäi magama.

Niipea, kui läheb külmaks, peidavad end konnad, maod ja sisalikud. Konnad urguvad reservuaaride põhjas asuvasse muda ja mõned ronivad langenud lehtede all olevasse auku. Sisalikud ja maod roomavad erinevatesse aukudesse, pragudesse või mädanenud kändudesse, et seal terve talve magada.

21. september on sügisese pööripäeva päev. Nüüd on päevad, jätkates vähenemist, öödest lühemaks muutumas. Läheb külmemaks. Putukad peitsid end erinevatesse pragudesse. Paljud neist surevad pärast vastsete munemist, teised aga jäävad talveks magama.

Õhus lendavad õhukesed hõbedased ämblikuvõrkude niidid. Püüdke sellist võrku ja näete selle otsas istuvat pisikest ämblikku. See oli tema, kes vabastas enda küljest pika hõbedase lõnga ja tuul võttis selle üles ja kandis koos ämblikuga. Nii asuvad noored ämblikud oma võrku elama.

Jänesed muudavad oma halli kasuka valgeks, et röövloomad seda metsas ei märkaks.

Kuid need loomad, kes talvel ei maga ega tee endale varusid, valmistuvad külmaks hoopis teistmoodi. Need on rebased ja hundid. Kõik need lihtsalt vahetavad sügisel sooja kasuka. Ka pakane pole selles hirmus.

Koolitaja:

Meie jalutuskäik metsa hakkab lõppema. Meil on aeg aeda naasta, poisid. Ütleme sügise metsaga "Hüvasti" ja suundume tagasi.

(lapsed vehivad käega, jätavad metsaelanikega hüvasti ja jäljendavad jälle jalgu trampides tagasiteed).

IV. Kokkuvõtteid tehes. Vestlus õpilaste õpitu üle.

Õpetaja küsib küsimusi ja kuulab laste vastuseid:

Noh, kas teile meeldis meie jalutuskäik?

Mis sulle kõige rohkem meeldis? Mis sulle kõige rohkem meelde jääb?

Nimetagem sügise märke – mis need on?

Nimetage sügiskuud järjekorras?

Kuidas muutub taimestik (lilled, puud, põõsad) sügisel?

Kuidas loomad talveks valmistuvad?

Kuidas linnud talveks valmistuvad?

Millised linnud on rändlinnud ja millised istuvad?

Õpetaja kiidab kõiki õpilasi ja märgib eriti tähelepanelikke lapsi.

V. Bianchi materjalide põhjal.



Kas teil on küsimusi?

Teatage kirjaveast

Tekst, mis saadetakse meie toimetusele: